Vakıflardan Hem Kültür Hem de Ekonomiye Katkı Hizmeti - Son Dakika

Vakıflardan Hem Kültür Hem de Ekonomiye Katkı Hizmeti

13.01.2011 11:46
Vakıflardan Hem Kültür Hem de Ekonomiye Katkı Hizmeti

Mehmet Öztaş - Sanayi ve Ticaret Merkezi Konumunda Bulunan Gaziantep'te, Son Yıllarda Tarihi ve Kültürel Mekanlar Birer Birer Restore Edilerek, Tarihi Kent Dokusu Ortaya Çıkartılıyor

Mehmet Öztaş - Sanayi ve ticaret merkezi konumunda bulunan Gaziantep'te, son yıllarda tarihi ve kültürel mekanlar birer birer restore edilerek, tarihi kent dokusu ortaya çıkartılıyor.

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait olan başta camiler olmak üzere, han, hamam, kilise, bedesten ve Antep evi gibi tarihi mekanlar, aslına uygun olarak restore ediliyor.

Aslına uygun olarak restore edilen tarihi mekanlar, hem yok olmaktan kurtarılmış oluyor, hem de tarihi kent dokusu ortaya çıkartılarak, kentin tarihi ve kültür turizmi açısından gelişmesine katkı sağlanmış oluyor.

Tarihi ve kültürel mekanların restore edilmesinde, son 4 yılda Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün de çok etkin çalışmalar yaptığı gözleniyor.

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, son 4 yılda 10'u Kilis'te olmak üzere 38 tarihi eserin restorasyonunun tamamlandığını, yap işlet devret modeliyle 8 de iş merkezi yapıldığını söyledi.

Güven, çok sayıda vakıf eseri bulunan Gaziantep'te, 2007 yılından itibaren restorasyon çalışmalarının hız kazandığına ve halen bu çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak restorasyon çalışmalarına büyük önem verdiklerine dikkat çeken Güven, 'Bu eserleri restore ederek, yok olmaktan kurtarmak, bir kültür hizmeti olduğu kadar, aynı zamanda, gelir de elde ederek ekonomiye katkı sağlıyoruz. Elde edilen bu gelirleri de yine tarihi mekanların restorasyonu için harcıyoruz' diye konuştu.

- ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR-

Restorasyon çalışmalarının 2011 yılında da devam edeceğine bildiren Güven, şu bilgileri verdi:

'2007 yılında hız kazanan restorasyon çalışmalarımıza, 2011 yılında da devam ediyoruz. 2011 yılında Çınarlı Cami, Karatarla Cami, Nizip Molla Ahmet Cami, Tabak Hamamı, Hüseyin Paşa Hamamı, Sam Köyü Cami, Eyüboğlu Cami, İslahiye Derviş Paşa Cami, Kilis Ulu Cami, Kürtler Cami, Kesik Minare Cami, Şeyh Süveydan Cami, Nizip Fevkani Kilisesi, Şeyh Fetullah Hamamı, Oğuzeli Çaybaşı Köyü Cami, Yüzükçü Hanı, Ahmet Çelebi Cami, Tahtani Cami, ve Paşa hamamının restorasyon çalışmaları yapılacak.

Ayrıca, restorasyon çalışmaları devam eden Hoca Hamamı da hizmete girecek. Restorasyon çalışmalarımızı çok hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, restorasyon için ihalesini yaptığımız eserlerin, aslına uygun olarak restore edilmesine büyük önem veriyoruz. Gaziantep, özellikle Osmanlı döneminden kalma çok önemli vakfı eserlere sahip. Amacımız, tüm vakıf eserleri belirli bir program dahilinde, restore ederek, genç kuşaklara kazandırabilmek.'

Güven, tarihi eserlerin restorasyonu konusunda özel sektöre de büyük görev düştüğünü belirterek, mülkiyeti özel şahıslara ait olan tarihi mekanların da restore edilmesinin önemini vurguladı.

Vakıf eserlerinin yok olmaktan kurtarılmasının önemli olduğunu kaydeden Güven, '500'ün üzerinde tarihi Antep evi var. Bunların yanı sıra bir çok iş hanı da bulunuyor. Bu eserlerin de yok olmaktan kurtarılması son derece önemli. Biz, talep olması durumunda, özel şahıslara ait olan eserlerin restorasyonu konusunda da teknik danışmanlık hizmeti veriyoruz' dedi.

- İŞ MERKEZLERİ VE OTOPARK YAPIMI-

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, yap işlet devret modeli ile 8 iş yerinin yapımını tamamlayarak, gelirlerini arttırdıklarını dile getirdi.

Güven, kat karşılığı yapılan 15 katlı iş merkezi yap işlet devret modeli ile yapımı devam eden 4 katlı iş merkezinin de Nisan 2011'de hizmete gireceğini belirtti.

Güven, yeni iş merkezlerinin hizmete girmesi ile birlikte, buralarda bulunan iş yerleri ve büroların kiraya verilerek yeni gelir kaynaklarına kavuşacaklarını belirtti.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, Türkiye'de bir ilke imza atarak, çok katlı otopark yapımına da başladıklarını anlatan Güven, şunları kaydetti:

'Kent merkezinde, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi yakınlarında bulunan 5 katlı otoparkın yapımı devam ediyor. Yap işlet devret modeli ile Mart 2010 yılında temeli atılan otopark, 2011 yılı sonunda hizmete girecek. Otopark ihtiyacının çok fazla olduğu bir bölgede yapımı devam eden otoparkımız 400 araç kapasiteli.

Çok katlı otopark, bizim için gelir getirici bir çalışma olmanın yanı sıra, Türkiye'de de bir ilk olması açısından ayrı bir öneme sahip. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, tarihi ve kültürel mekanların restore edilmesinin yanı sıra, gelir getirici çalışmalara da önem veriyoruz. Son yıllarda, özellikle elde etmiş olduğumuz kira gelirleri ile para sıkıntısı çekmiyoruz. 2007 yılından bu güne kadar olan süreçte, programa almış olduğumuz tüm projeleri hayata geçirmeyi başardık.'

(ŞMÖ-MRT-OSM) - GAZİANTEP

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Vakıflardan Hem Kültür Hem de Ekonomiye Katkı Hizmeti - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yeni vergi paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi! Cumhurbaşkanı'na ÖTV'leri 3 kat artırma yetkisi verildi 07:48 Yeni vergi paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi! Cumhurbaşkanı'na ÖTV'leri 3 kat artırma yetkisi verildi Canlı yayında büyük kavga! İki yorumcu birbirine girdi, bardaklar havada uçuştu 07:37 Canlı yayında büyük kavga! İki yorumcu birbirine girdi, bardaklar havada uçuştu Akşener'den İmamoğlu ve Yavaş'ın adaylığı hakkındaki soruya net yanıt: Hayır demeyiz 07:34 Akşener'den İmamoğlu ve Yavaş'ın adaylığı hakkındaki soruya net yanıt: Hayır demeyiz
Neler konuştuklarını herkes merak ediyordu? Koyu sohbetin detaylarını Sergen Yalçın anlattı 00:50 Neler konuştuklarını herkes merak ediyordu? Koyu sohbetin detaylarını Sergen Yalçın anlattı KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Başbakan göreve devam etmek istemiyor 00:20 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Başbakan göreve devam etmek istemiyor Esra Ceyhan'dan Bergüzar Korel'e sert Squid Game tepkisi: Oynadığın diziyi ne çabuk unuttun 00:09 Esra Ceyhan'dan Bergüzar Korel'e sert Squid Game tepkisi: Oynadığın diziyi ne çabuk unuttun
Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor 22:36 Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var 19:52 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var
Advertisement