Son Dakika Haberleri: Askeri Okul Tazminatı Yüzde 70 Düştü

Askeri Okul Tazminatı Yüzde 70 Düştü

Meclis Genel Kurulu'nda Kabul Edilen Kanunla Askeri Okuldan Atılanların Ödemek Zorunda Kaldığı Astronomik Tazminat Düşürüldü.

22.06.2010 12:13
Askeri Okul Tazminatı Yüzde 70 Düştü,
Bugün'ün haberine göre, uzman çavuşlara emekli olma hakkı tanındı. Subaylar askeri mahkeme üyesi olmaktan çıkarıldı. Anayasa Mahkemesi, askeri mahkemelerdeki subay üyelerin yargının bağımsızlığı ilkesine aykırı bularak iptal etmişti. Yeni düzenleme ile asker mahkemelerin sadece askeri hakimlerden oluşması kararlaştırıldı.

CEP TELEFONU CEZASı AZALTıLDı

Meclis Genel Kurulu'nda tasarıya eklenen madde ile kışlalarda cep telefonu, fotoğraf makinesi ve bilgisayar kullanmanın cezası azaltıldı. Yeni düzenleme göre bu suçun cezası 1 aya kadar oda veya göz hapsi oldu.

Meclis'te kabul edilen kanunla askeri okuldan atılan öğrencilere de müjdeli haber geldi. Askeri okuldan atılan öğrencilere öğrenim giderleri olarak 100 Bin TL'ye kadar tazminat cezası veriliyordu. Meclis'te kabul edilen kanunla tazminat cezaları yüzde 70 oranında azaltıldı.

AiHM, Askeri Yüksek idare Mahkemesi'ndeki davalarda gizli belgelerin başvuru sahiplerine incelettirilmemesinin, silahların eşitliği ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etmişti. Yeni kanun sayesinde YAŞ kararıyla TSK'dan atılanlar Askeri Yüksek idare Mahkemesi'ne dava açtıkları durumlarda haklarındaki gizli belgeleri inceleyebilecek.

UZMAN ÇAVUŞLARA EMEKLiLiK

45 yaşına gelmeleri halinde TSK ile ilişiği kesilen uzman çavuşlar, Genelkurmay Başkanlığı veya Milli Savunma Bakanlığı'nın uygun gördüğü yerlerde sivil memur olarak istihdama edilecek. Uzman çavuşlar 52 yaşına gelmeleri halinde emekli olma hakları elde edecek.

17 BiN UZMAN ÇAVUŞ YARARLANACAK

Uzman çavuşların emeklilik sorununun çözümü ile ilgili düzenlemeden 17 bin uzman çavuş yararlanacak. Emekli Uzmanlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Birol Doğan, "60 Bin uzman çavuş orduda görev yapıyor. Biz mağdur oluyorduk. Bu düzenlemeden 17 bin uzman çavuş yararlanarak emekli olma hakkı elde edecekî dedi.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 27.03.2015 05:35:05. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Askeri Okul Tazminatı Yüzde 70 Düştü
  [Hata Bildir]