SON DAKİKA SAĞLIK HABERLERİ

Son Dakika Sağlık Haberleri

 • 17:01İvek 2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi Sona ErdiİVEK 2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi sona erdi.
 • 15:10Diyabete Destek ProgramıTürkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, birçok ülke gibi Türkiye'de de önemli bir halk sağlığı sorunu olan diyabetle mücadelede kararlılıklarını sürdürdüklerini belirterek, "Bu konuda çok paydaşlı sağlık sorumluluğu anlayışıyla sağlık politikalarını geliştirmekteyiz" dedi.
 • 13:13Sağlık Bakanlığınca 9 Ayda 20 Milyon Doz Aşı YapıldıSağlık Bakanlığınca bu yılın 9 ayında, farklı yaş gurubundaki çocuklara 20 milyon doz aşı uyguladı.
 • 13:41Trafik Kazasında Ölen Kızı İçin Derslik YaptırdıTrafik Kazasında Ölen Kızı İçin Derslik YaptırdıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Açılıştan detaylar - TÜ Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük'ten açıklama Edirne'deki trafik kazasında hayatını kaybeden Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Gizem Dönmez'in (18) anısına ailesi, fakülteye derslik yaptırdı.
 • 11:42Kalp Kapakçığı Kalp Kapakçığı "İz Bırakmayan" Operasyonla DeğiştirildiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Ameliyat olan Songül Saylam ve nişanlısından detaylar- Ameliyatı gerçekleştiren Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Haşmet Bardakçı ile röportaj- Songül Saylam ile röportaj- Nişanlısı Eray Tırpan ile röportaj- Detaylar Kalp kapakçığı "iz bırakmayan" operasyonla değiştirildi-Kalp kapakçığı değiştirilmesi gereken 22 yaşındaki genç kız, koltuk altından gizli kesi yöntemiyle yapılan operasyonla ameliyat izi dışarıdan fark edilmeden sağlığına kavuştu- Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Haşmet Bardakçı: - "Göğsünü açmadan, koltuk altından 6 santimetrelik gizli kesiyle aort kalp kapağını değiştirdik.
 • 12:39Romatizma Hastalarına Soğuk UyarısıRomatizma Hastalarına Soğuk UyarısıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dışından görüntü - Doç. Dr. Ali Şahin'in hastalarını ziyaret etmesi -Şahin'in açıklaması -Şahin'in bilgisayarında film sonucuna bakması Romatizma hastalarına soğuk uyarısı- El ve ayaklarda yaralarla seyreden romatizma hastalığında, soğuk havanın neden olduğu ülserin zamanla kangrene çevirerek, parmak kayıplarına yol açabileceği belirtildi- CÜ Romatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin: - "El ve ayaklarında yaralarla seyreden romatizma hastalığı olanların kış aylarında özelikle eldivensiz sokağa çıkmamaları, kendilerini soğuktan korumaları, soğuk suyla dahi temas etmemeleri çok önemlidir" El ve ayaklarda yaralara neden olan romatizma hastalığında, soğuk havanın yol açtığı ülserin zamanla kangrene dönüşebileceği ve parmak kayıplarının yaşanabileceği bildirildi.
 • 16:03Dicle'de 7 Saatte 600 Kişinin Kan Şekeri Ölçümü YapıldıDicle'de 7 Saatte 600 Kişinin Kan Şekeri Ölçümü YapıldıDünya Diyabet günü nedeniyle Dicle Üniversitesi Hastaneleri Endokrinoloji kliniği tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.
 • 19:10Hastanelere Hastanelere "Basın Odası" GeliyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İletişim Daire Başkanı Ali Özhan'ın konuşması - Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İletişim Daire Başkanı Özhan: - "Basın mensubu arkadaşımız bizim kurumumuzda ona tahsis edilen bilgisayarla haberini yazarak kendi gazetesi ya da televizyonuna fotoğraf ve görüntüsünü gönderebilecek" Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İletişim Daire Başkanı Ali Özhan, "Basın mensubu arkadaşımız bizim kurumumuzda ona tahsis edilen bilgisayarla haberini yazarak kendi gazetesi ya da televizyonuna fotoğraf ve görüntüsünü gönderebilecek" dedi.
 • 14:214. Akdeniz Multidisipliner Onkoloji ForumuTürk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Akdeniz Multidisipliner Onkoloji Forumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, immuno-onkoloji ilaçları için Sağlık Bakanlığı'na başvurulduğunu belirterek, "Bu ilaçlar için insani kullanım programları açıldı.
 • 15:51Çocuklarınızı Enfeksiyonlardan Korumanın 8 YoluÇocuklarınızı Enfeksiyonlardan Korumanın 8 YoluÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ersin Gözkeser, okul döneminde çocukları enfeksiyonlardan korumanın 8 yolu hakkında bilgi verdi.
 • 13:07Dünya Kanser Liderleri Zirvesi - MüezzinoğluDünya Kanser Liderleri Zirvesi - MüezzinoğluToplantıdan detaylar- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun konuşması Dünya Kanser Liderleri Zirvesi- Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: - "Tütünle mücadele bize en büyük desteği, tütün içicileri verdi.
 • 13:52Kaygıyla SavaşUzman Psikolog Mahir Efe Falay endişelerinizi hızla geçirmenin yollarını anlattı.
 • 13:12Eş Zamanlı Organ Nakilleri 3 Hastayı Hayata BağladıAnkara Yüksek İhtisas Hastanesinde ayrı ameliyathanelerde eş zamanlı olarak yapılan kalp, akciğer ve böbrek nakilleri 3 hastayı hayata bağladı.
 • 19:00Dünya Koah Günü'ne DoğruAcıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına (KOAH) 40 yaş üzeri her 5 kişiden birinin yakalandığını belirterek, "KOAH'a yakalanmamak için sigarayı bırakın, düzenli egzersiz yapın, doğru beslenin ve doktorunuza mutlaka danışın" dedi.
 • 17:12Çevre Kirliliği Üreme Sağlığını Tehdit EdiyorSanayide kullanılan ağır metaller ile gıda, su ve havayla alınan yabancı maddelerin, üreme sağlığını olumsuz etkilediği ve kısırlığa yol açabildiği bildirildi.
 • 12:56Apiterapi 9 Bin Yıl Sonra Anavatanına DönüyorApiterapi 9 Bin Yıl Sonra Anavatanına DönüyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Marmaris Balevi'nden genel görüntü, - Arı kovanları ve arılardan genel ve detay görüntü, - MTO Başkanı Baysal'ın açıklamaları, Apiterapi 9 bin yıl sonra anavatanına dönüyor- Arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı anlamına gelen "apiterapi"nin Sağlık Bakanlığı tarafından alternatif ve tamamlayıcı tıbbi uygulamalar arasına alınması üzerine Marmaris'te merkez kurulması çalışmalarına başlandı- Marmaris Ticaret Odası Başkanı Baysal: - "9 bin yıl sonra Anadolu'daki ilk apiterapi merkezini Marmaris'te açmak istiyoruz" LEVENT KİŞİ - Tarihte ilk kez Anadolu'da uygulanan apiterapi (arı ürünlerinin tedavi amaçlı kullanımı), Marmaris'te açılacak merkezle 9 bin yıl sonra anavatanına dönecek.
 • 11:28İvek 2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi BaşladıSektör temsilcilerinin bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunması ve sorunların makul şekilde ortaya konması amacıyla düzenlenen "İVEK 2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi" başladı.
 • 16:59Ulusal Beslenme GünüUlusal Beslenme GünüKlinik Enteral Parenteral Nütrisyon (KEPAN) Derneği Başkanı Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, yetersiz beslenme veya rahatsızlıklara bağlı beslenme bozuklukları nedeniyle görülen hastalıkların, Avrupa'ya yılda 170 milyon avroluk yük getirdiğini söyledi.
 • 16:19Diş Sağlığında Koruyucu Florür DönemiDiş Sağlığında Koruyucu Florür DönemiDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ağız ve Diş Sağlığı Farkındalık Eğitimi ile koruyucu florürle vernik uygulamalarına başladı.
 • 11:07Kalp Damar Hastalıkları Saçlara Ak DüşürüyorSaçların erken yaşta beyazlamasının, erken yaşta sigara içenlerde görülebildiği, bunun yanı sıra özellikle kalp damar hastalıklarına yatkınlığın ve kemiklerde zafiyetin göstergesi olabileceği de belirtildi.
 • 11:06Doktorlar Çocukların Evde Yalın Ayak Dolaşmasını ÖneriyorDoktorlar Çocukların Evde Yalın Ayak Dolaşmasını ÖneriyorOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şenaran, kaslarını güçlendirmek isteyen çocukların evde yalın ayak veya çorapla dolaşmalarını tavsiye ediyor.
 • 14:23Dünya Antibiyotik Farkındalık HaftasıTürk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, dünyanın "antibiyotiklere karşı direnç felaketi" ile karşı karşıya olduğunu belirterek, antibiyotikleri kontrollü kullanmak gerektiğini kaydetti.
 • 13:30Bakan Müezzinoğlu'ndan Anayasa Mahkemesi'ne Bakan Müezzinoğlu'ndan Anayasa Mahkemesi'ne "Aşı" TepkisiAYM'nin "ailenin rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılması anayasa aykırı" kararına tepki gösteren Sağlık Bakanı, "Keşke bilim kurullarının görüşlerini alsaydılar" dedi.
 • 16:05Sinsi Hastalık Obezite Havaların Soğumasını BekliyorSinsi Hastalık Obezite Havaların Soğumasını BekliyorObezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor.
 • 14:42Ürün Takip Sistemi Projesi" ÇalıştayıTürkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile TÜBİTAK Bilgem Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü iş birliğinde, güvenli ürüne erişim, etkin denetim, sağlık politikalarının belirlenmesi ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek amacıyla yürütülen Ürün Takip Sistemi (ÜTS) Projesi'nin 3. çalıştayı başladı.
 • 12:03Reçete Yazımında Elektronik İmzaya GeçiliyorReçete Yazımında Elektronik İmzaya GeçiliyorSGK, doktor şifrelerinin çalınarak pahalı ilaçların usulsüz yollarla reçete edilmesinin önüne geçebilmek için 'e-imza' uygulamasını hayata geçirecek.
 • 11:06En Kapsamlı Yüz Nakli ABD'de YapıldıEn Kapsamlı Yüz Nakli ABD'de YapıldıDünyanın en kapsamlı yüz nakli ABD'de yangın sırasında ağır yaralanan bir itfaiyeciye yapıldı.
 • 14:24Aşk Cerrahisi İle Sağlıklı ve Mutlu Bir Cinsel HayatAşk Cerrahisi İle Sağlıklı ve Mutlu Bir Cinsel HayatAşk Cerrahisi Nedir ve Kimlere Uygulanabilir?
 • 14:04Kansızlık, Hamileliği Problemli Hale GetiriyorKansızlık, Hamileliği Problemli Hale Getiriyor"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Prof. Dr. Gülizar Füsun Varol ile röportaj Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülizar Füsun Varol, hamilelikte kansızlığın bebeğin anne karnındaki gelişimini önemli ölçüde etkilediğini ifade etti.
 • 16:22Uzmanından 'Bonzai' UyarısıUzmanından 'Bonzai' UyarısıDiyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatrist Uzman Dr. Mustafa Çelik, bonzai ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 • 16:20Erken Doğumu Önlemenin YollarıErken Doğumu Önlemenin YollarıOp. Dr. Aydın Ilgın, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü öncesi erken doğumun nedenleri ve önlemenin yolları hakkında uyarılarda bulundu.
 • 03:10Organlarıyla 5 Kişiye Hayat VerecekOrganlarıyla 5 Kişiye Hayat VerecekGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Organların götürülmesi- Organ Nakli Koordinatörü Opr. Dr. Timur Didinen'in konuşması- Organ Nakli Bursa Koordinasyon Merkezi sorumlusu Dr. Yavuz Selim Çınar'ın konuşması Organlarıyla 5 kişiye hagyat verecek- Beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki S.Ş'nin bazı organları Bursa, Çanakkale ve Malatya'da 5 ayrı hastaya nakledilecek Bursa'da, trafik kazası sonucu tedavi gördüğü Çekirge Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki S.Ş. adlı kadının bazı organları Bursa, Çanakkale ve Malatya'da 5 ayrı hastaya nakledilecek.
 • 16:21Görevimize Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz"Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 64. Hükümet'te yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirilmesine ilişkin, "Aziz milletimize hizmet yolunda 3 yıldır onurla sürdürdüğümüz görevimize kaldığımız yerden devam ediyoruz" dedi.
 • 16:00Toplum Ağız ve Diş Sağlığı HaftasıToplum Ağız ve Diş Sağlığı HaftasıTürk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Taner Yücel, vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetinden faydalanması ve diş hekimliği fakültelerindeki öğretim görevlisi açığının kapatılması gerektiğini söyledi.
 • 10:25Bilim Adamları Renk Değiştiren Sargı Bezi GeliştirdiBilim Adamları Renk Değiştiren Sargı Bezi GeliştirdiRenk değiştiren sargı bezi, doktorlara özellikle yanıklarda bakteriyel enfeksiyonları kısa sürede teşhis ederek tedaviye başlama imkanı sağlayacak.
 • 14:24Tükürük Bezi Endoskopisi Kimler Tarafından Yapılır? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiTükürük Bezi Endoskopisi Kimler Tarafından Yapılır? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiDoç. Dr. Erhun Şerbetçi “Tükürük bezi endoskopisi kimler tarafından yapılır?” sorusunun yanıtını veriyor.
 • 11:30Trakya'nın Onkoloji Merkezi Kanserli Hastaların Umudu OlduTrakya'nın Onkoloji Merkezi Kanserli Hastaların Umudu OlduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tekirdağ Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Genel ve detay görüntüler- Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Opr. Dr. Mustafa Dönmez röportaj- Klinikte tedavi gören hastalardan detay görüntüler- Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Onkoloji Uzmanı Ahmet Yolcu röportaj - Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dönmez: - "Trakya'da kamu hastanelerinde sadece Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde mevcut radyasyon onkologlarımız, tıbbi onkoloğumuz, LİNAC cihazı ve radyoterapi altyapımızla bölgemize, bölge insanımıza yerinde etkin tedavi veriyoruz" Tekirdağ Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği, ışın tedavisi, kemoterapi ve poliklinik hizmetleri ile Trakya'daki kanserli hastaların umudu oldu.
 • 11:15Su, Beslenme ve Egzersiz Üçlüsü Kışın Sizi KoruyorSu, Beslenme ve Egzersiz Üçlüsü Kışın Sizi KoruyorKış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmaya çalışan bağışıklık sisteminizi su ile güçlendirin.
 • 16:49Başhekim Lösemili Çocukların Sevincini PaylaştıBaşhekim Lösemili Çocukların Sevincini PaylaştıLösemili çocukların coşkusuna dayanamayan aileler de halaya katılınca, Başhekim Alan ve doktoralarda halay çekerek bu mutluluk tablosuna ortak oldular.
 • 12:58Doktorlardan "Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın" ÇağrısıTürk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Antibiyotik Direnci Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Çağrı Büke, antibiyotiklerin ancak hekim tarafından reçete edildiğinde alınması ve gereksiz kullanılmaması uyarısında bulundu.
 • 16:59Dikkat Eksikliğinde Bilimsel Çözüm NöroterapiDikkat Eksikliğinde Bilimsel Çözüm NöroterapiNöroterapi beyin eğitimi ''dikkat eksikliği'' ve '' hiperaktivite bozukluğu'' sorunlarını ilaçsız bir şekilde ortadan kaldırıyor.
 • 16:09Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi İstanbul'da Düzenlenecek2. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi, 27-29 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak.
 • 12:22Türkiye'de Yaklaşık 20 Bin Çocuk Her Gün İnsülin KullanıyorÇocuk Sağlığı Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, "Türkiye'de 0-15 yaş grubundaki her 100 bin çocuktan yaklaşık 3'ünde diyabet görülmektedir.
 • 11:51Zamanında Müdahale Zamanında Müdahale "Felç"Ten KurtarabilirGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi'nde mekanik trombektomi yöntemi ile tedavi edilen hastadan görüntüler - FÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Said Berilgen'in konuşması- FÜ Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emrah Aytaç'ın konuşması Zamanında müdahale "felç"ten kurtarabilir- Felç tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve Türkiye'de sayılı merkezlerde uygulanan "mekanik trombektomi" ile inme geçiren hastaların yüzde 50'si sağlığına kavuşuyor- FÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Berilgen: - "İnme geçiren hasta zamanında getirilirse ve uygun vakalar olursa her iki hastanın birinde yüzde 99 düzelme sağlıyoruz"- FÜ Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç: - "İlimizde hastalarımızı almaya başladık.
 • 16:03İnci Gibi Dişler, İçten Bir Gülümsemeİnci Gibi Dişler, İçten Bir GülümsemeDiş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr Çağdaş Kışlaoğlu, son zamanlarda öne çıkan uygulamalar hakkında bilgi veriyor.
 • 15:43Sinüs Cerrahisi Alerjiyi Ortadan Kaldırır mı? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiDoç. Dr. Erhun Şerbetçi “Sinüs cerrahisi alerjiyi ortadan kaldırır mı?” sorusunun yanıtını veriyor.
 • 09:30Kısa Boy ve Çarpık Bacak Artık Kader DeğilKısa Boy ve Çarpık Bacak Artık Kader DeğilBoy kısalığı, kişilerin toplumda kendini farklı hissetmesine ve psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açabiliyor.
 • 13:48Türkiye'de Gebelikte Anne Ölümlerinde DüşüşTürkiye'de Gebelikte Anne Ölümlerinde DüşüşBirleşmiş Milletler (BM), dünya genelinde gebelikte anne ölüm oranında 1990 yılına kıyasla bu yıl yüzde 44 düşüş olduğunu ve 2015'te Türkiye'de 16, dünya genelinde ise 303 bin kadının gebelik ve doğum sonrasındaki ilk 6 haftalık süreçte hayatını kaybedeceğini öngördüklerini açıkladı.
 • 15:19Endoskopik Sinüs Cerrahisi Ne Zaman Gündeme Gelir? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiEndoskopik Sinüs Cerrahisi Ne Zaman Gündeme Gelir? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiDoç. Dr. Erhun Şerbetçi “Endoskopik sinüs cerrahisi ne zaman gündeme gelir?” sorusunun yanıtını veriyor.
 • 15:19Sinüzitte Medikal Tedavi Nasıl Belirlenir? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiSinüzitte Medikal Tedavi Nasıl Belirlenir? - Doç. Dr. Erhun ŞerbetçiDoç. Dr. Erhun Şerbetçi “Sinüzitte medikal tedavi nasıl belirlenir?” sorusunun yanıtını veriyor.