SON DAKİKA SAĞLIK HABERLERİ

Son Dakika Sağlık Haberleri

 • 18:16Skolyoz Daha Çok Genç Kızları VuruyorOmurga Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk "Başlangıçta sadece kozmetik açıdan sıkıntı verip, ilerleyen dönemlerde ise akciğer ve bağırsaklara baskı yapabiliyor.
 • 14:24Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı BaşvurularıSağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında, görevde yükselme sınavı için 32 bin 487, unvan değişikliği için de 6 bin 871 personelin başvurusu kabul edildi.
 • 14:2214 Mayıs Eczacılık GünüTürkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Özkan Ünal, kurum olarak sağlık hizmetlerinin her aşamasında görev ve sorumlulukları olan eczacılara, mesleklerini en iyi şekilde yapabilmeleri için gereken desteği sağladıklarını bildirdi.
 • 18:02Ms Çalışan Kadınları Tehdit EdiyorHalk arasında MS hastalığı olarak bilinen Multiple Skleroz hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları gibi çeşitli belirtilerle ortaya çıkabiliyor.
 • 17:18Akıllı Telefon Parmağı Kilitliyor!Akıllı Telefon Parmağı Kilitliyor!Göztepe Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, son yıllarda tetik parmak hastalığına çok sık rastladıklarını söyledi.
 • 13:33'Her İki Eczacıdan Biri Zor Durumda"Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, "Eczacı ve Eczane Profili Araştırması" sonucuna göre, Türkiye'deki eczanelerin yüzde 63,8'inin düşük cirolu olduğunu belirterek, "Bugün her iki eczacıdan birinin zor durumda bulunduğu bariz görülmektedir.
 • 12:12'Günde İki Kez İki Dakika'Günde İki Kez İki Dakika" ProjesiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Okul girişinden detay- Okul bahçesinde bekleyen öğrenci detayı- Bursa Halk Sağlığı Müdürü Başkan Yardımcısı Efrail Atıcı'nın konuşması- Öğrencilere diş fırçası ve macunu dağıtımının yapılması Sağlık Bakanlığı'nın ağız ve diş sağlığına yönelik farkındalığı arttırmak ve diş fırçalama alışkanlığını pekiştirmek maksadıyla 81 ilde hayata geçirdiği "Günde İki Kez İki Dakika" Projesi Bursa'da da başladı.
 • 14:43Sera İçin Açılan Kuyudan 30 Metre Termal Su FışkırdıAğrı'da seracılık yapan özel şirketin vurduğu sondaj kuyusundan 30 metre yüksekliğe termal su fışkırdı.
 • 14:26Estetik Olmak Artık Çok KolayEstetik Olmak Artık Çok KolayDiyarbakır Sultan Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Nedim Yandım, erkek hastaların artık çekinmeden estetik ameliyat olabildiğini söyledi.
 • 08:18Hemşire Ve Ebeleri UnutmadıHemşire Ve Ebeleri UnutmadıBatman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hakan Pamukçu Dr. Hakan Pamukçu, Hemşire ve Ebeler gününü kutladı.
 • 16:57Diyarbakır'da 'Sağlık İçin Hareket Et' YürüyüşüDiyarbakır'da 'Sağlık İçin Hareket Et' YürüyüşüDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 10 Mayıs 'Sağlık için hareket et günü' 'Dünya çölyak günü' ve 'Anneler günü' temalı yürüyüş düzenlendi.
 • 10:13Bamyanın 8 FaydasıBamyanın 8 FaydasıUzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bamyanın sağlık açısından faydalı bir gıda olduğunu belirtti.
 • 09:45Bel Fıtığına Ameliyatsız Kalıcı Çözüm; Mikropsuz İltihapBel Fıtığına Ameliyatsız Kalıcı Çözüm; Mikropsuz İltihapÇağımızın en yaygın rahatsızlıklarından birisi olan bel fıtığını vücudumuz nasıl kendisi yarattıysa, aynı şekilde kendisi yok edebiliyor.
 • 16:03Lösante Çocuk ve Yetişkin Hastanesi AçılışıLÖSEV Onkoloji Kenti ve LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi, düzenlenen çeşitli etkinliklerle açıldı.
 • 16:44Yoğun Tuz Tüketimi Kemikleri Tehdit EdiyorYoğun tuz tüketiminin kemik sağlığını tehdit ettiği, diyette alına tuz miktarının fazlalığının kalsiyum kaybına neden olduğu bildirildi.
 • 09:13Havuz Suyu Diş Sağlığı İçin Risk OluşturabilirHavuz Suyu Diş Sağlığı İçin Risk OluşturabilirDiş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, yüzme sporu ile ilgilenen kişilerin ağız ve diş sağlığı bakımından risk altında olabileceğini belirtti.
 • 08:13On Yıldır Felç Olan Adam Beynine Takılan İmplantla Hareket EttiBeynine implant yerleştirilen Amerikalı felçli adam Erik Sorto, 13 yıl sonra ilk kez kimseden yardım almadan su bardağını ağzına götürmeyi başardı.
 • 16:04İdrar Yolları Taş Hastalığı 8 Kişiden Birini Etkiliyor"Endoüroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, taş hastalığının tedavisinde açık cerrahi ameliyatların terk edildiğini belirterek, bunun yerine kapalı ve ses dalgası ile taş kırma yönteminin kullanıldığını belirtti.
 • 15:23Her 3 Saniyede 1 Kişi "Sepsis"Ten ÖlüyorTürk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, dünyada sepsisten her 3 saniyede 1 kişinin öldüğünü belirterek, "Türkiye'de sepsisin ne sıklıkta görüldüğü hakkında net bir bilgi yok. 'Türkiye'de her sene 150-200 bin kişi sepsisten kaybediyoruz' diye tahmin ediyorum" dedi.
 • 17:36Uluslararası Rinoplasti Derneği'nin Başkanlığına Prof. Dr. Erol SeçildiGeliştirdiği "Turkish Delight (Türk lokumu)" isimli burun estetiği yöntemiyle tıp literatürüne giren Prof. Dr. Onur Erol, Uluslararası Rinoplasti (burun estetiği) Derneğinin başkanlığına seçildi.
 • 15:36'Gülümseten Turne'Gülümseten Turne"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Oyuncular Özgür Ozan ve Ferdi Akarnur'dan detay görüntüler ve açıklamaları- Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhan Sevim'in açıklamaları "GülüMSeten Turne" Mersin'de- Multipl Skleroz (MS) hastalığına yönelik farkındalık yaratmak için düzenlenen "GülüMSeten Turne"nin üçüncüsü Mersin'de gerçekleştirildi Novartis'in, Multipl Skleroz (MS) hastalığına dikkati çekmek için Türkiye MS Derneği ile uyguladığı "GülüMSeten Turne" projesinde yılın üçüncü durağı Mersin oldu.
 • 14:43Sağlık Bilişim Zirvesi ve FuarıSağlık ve bilişim dünyasını buluşturan "Sağlık Bilişim Zirvesi ve Fuarı", Haliç Kongre Merkezi'nde başladı.
 • 16:49Türkiye'de Tütün Ürünü Düzenlemesinin Geleceği ÇalıştayıSigaraya karşı mücadelede ve halk sağlığının korunmasında önem taşıyan tütün ürünü düzenlemelerinin geleceği konusunda Sağlık Enstitüsü Derneği'nce gerçekleştirilen "Türkiye'de Tütün Ürünü Düzenlemesinin Geleceği Çalıştayı" başladı.
 • 13:13Berber, Geri Dönüşüm İçin Beş Yılda 20 Kilogram Jilet Biriktirdiİbrahim Durmuş isimli berber, geri dönüşüm sağlanması amacıyla 2010 yılından itibaren yaklaşık 20 kilogram ağırlığında jilet biriktirdi.
 • 18:57Çölyaklı Hastaya ZiyaretÇölyaklı Hastaya ZiyaretDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, çölyak hastalığına dikkat çekmek amacıyla ev ziyareti gerçekleştirdi.
 • 14:58Göz Kusurları Lazerle DüzeltilebiliyorGöz Kusurları Lazerle DüzeltilebiliyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Lazerle tedavi yönteminden görüntüler- Hastane Başhekimi Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları'nın açıklamaları- Tedavi gören hastanın açıklamaları Göz kusurları lazerle düzeltilebiliyor Aydın'da özel bir hastanede uygulanan "ReLEx Smile" tedavisi sayesinde, eski lazer yöntemleri ile tedavi edilemeyen ince kornealı hastalar, artık gözlüklerinden kurtulabiliyorlar.
 • 23:17Bahar Yorgunluğu İçin Bahar Yorgunluğu İçin "Karadut"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Bozdoğan ile röportaj- Karadut ağacı ve meyvesinden detay görüntüler Bahar yorgunluğu için "karadut"- Yrd. Doç. Dr. Adnan Bozdoğan: - "Vücudumuzun günlük ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını karşılar.
 • 18:53Bağlar İlçesindeki Kadınlara Kadın Sağlığı Eğitimi VerildiBağlar İlçesindeki Kadınlara Kadın Sağlığı Eğitimi VerildiValilik himayesinde, Hülya Aksoy'un koordinesinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında Bağlarlı kadınlara eğitim verildi.
 • 16:04Kozmetiklerdeki Enzimler Alerjiye Yol AçabiliyorBilim insanları, kozmetiklerde kullanılan "formaldehit" ve "papain"in alerjik reaksiyonlara yol açabildiği konusunda tüketicileri uyardı.
 • 15:0710 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et GünüSağlık Bakanlığı "10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü" etkinlikleri kapsamında, hareketli yaşamın önemine dikkati çekmek amacıyla yarın sosyal medya hesaplarından #hadihareketegec kampanyasını başlatacak.
 • 10:13Kadın Doğum Uzmanları Diyarbakır'da BuluştuKadın Doğum Uzmanları Diyarbakır'da BuluştuTürkiye'nin çeşitli illerinden çok sayıda akademisyen katıldığı "Nedeni Açıklanamayan İnfertilite, Tanı ve Tadavi" konulu sempozyum Diyarbakır'da gerçekleştirildi.
 • 15:46Yeni Yöntemler, Hepatit C Tedavisinde Başarıyı YükselttiTürk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, Hepatit C tedavisinde yeni ilaçlarla başarı şansının yüksek olduğunu belirterek, "Ne yazık ki ülkemizde bu seçeneklerden bazıları için Sağlık Bakanlığı'ndan onay alınmasına rağmen, geri ödeme koşulları netleştirilemediğinden kullanma şansımız bulunmamaktadır" dedi.
 • 13:03Bireyler Etiket Okuma Alışkanlığı Edinmeli"Tüketiciler Derneği (TÜDER) Gıda Komisyonu Başkanı Ayşe Cengiz, ambalajlı gıdaları alırken etiket okuma alışkanlığı kazanılması gerektiğini belirterek, tüketicileri, etiket bilgisinde mısır şurubu ibaresi yazılan ürünleri almamaları konusunda uyardı.
 • 10:02İş Sağlığı ve Güvenliği Hayati Önem Taşıyorİş Sağlığı ve Güvenliği Hayati Önem TaşıyorDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Doktor Fatih Mehmet Aslan iş sağlığı ve güvenliğinin hayati önem taşıdığını söyledi.
 • 22:551. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi1. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi112 ekiplerinden detaylar- Muğla Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin röportajı- Londra Ambulans Servisi Motosikletli Ekip Şefi Paramedik Andre Elbourne Le Brun ile röportaj- Programdan detaylar 1. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi- Yerli ve yabancı sağlık personelinin, hazırlanan senaryo gereği Bodrum sokaklarında yaralılara müdahale edeceği yarınki ralli öncesi, açılış programı düzenlendi 1. Uluslararası Motosikletli 112 Ekipleri Rallisi, Bodrum ilçesinde başladı.
 • 11:10'Güvenilir Gıda' Demek Sağlıklı Yaşam Demek'Güvenilir Gıda' Demek Sağlıklı Yaşam DemekGıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, güvenli gıda konusunda açıklamalarda bulundu.
 • 10:13Çocuğunu İyileştirmek İçin Ürettiği Şalgam Suyuna Patent AldıMersin'in Anamur İlçesi'nde yaşayan Zeynel Abidin Kara, Akdeniz ateşi hastalığına yakalanan iki çocuğunu iyileştirmek için ürettiği organik şalgamın patentini aldı.
 • 15:46Risk Faktörleriyle Mücadele İnmeyi Azaltır"Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, inme risk faktörlerinin başında hipertansiyon, şeker, kalp hastalıklarıyla yüksek kolesterolün ilk sıralarda yer aldığını, sigara, alkol, obezite, fiziksel aktivite azlığı ve genetik faktörlerin de diğer risk unsurları arasında olduğunu belirterek, bu faktörlerle mücadelenin, inme riskini önemli ölçüde azaltacağını bildirdi.
 • 08:14Sinem, Kalp Ameliyatı Olmak İçin Yardım BekliyorSinem, Kalp Ameliyatı Olmak İçin Yardım BekliyorBatman'da ikamet eden 6 yaşındaki Sinem, kalp ameliyatı olmak için yardım bekliyor.
 • 10:12Oyun Çağındaki Çocuklarda 20 Dakikada Bir Su Tüketimi ŞartOyun Çağındaki Çocuklarda 20 Dakikada Bir Su Tüketimi ŞartDiyetisyen Canan Aksoy, çocuklarda obezite ve su tüketimi gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.
 • 09:11Bel Fıtığına Ameliyatsız Kalıcı Çözüm; Mikropsuz İltihap Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından birisi olan bel fıtığını vücudumuz nasıl kendisi yarattıysa, aynı şekilde kendisi yok edebiliyor.
 • 02:506. Uluslararası Bilim Günleri6. Uluslararası Bilim Günleri"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Salondan detaylar - İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın konuşması "6. Uluslararası Bilim Günleri"- İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay: - "Şeker tüketimi çok artmıştır ve azaltılmalıdır.
 • 16:36Sağlık Bakanı MüezzinoğluSağlık Bakanı MüezzinoğluGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Bakan Müezzinoğlu'nun feribotla şehre gelişi-Yalova Devlet Hastanesi ek binasının açılış töreninden detaylar.
 • 16:48DepresyonDepresyonDepresyondan tedavisi mümkün mü?
 • 16:43Hayrünnisa'nın Minik Kalbi Bir Kez Daha KurtarıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Doktorun Hayrünnisa'yı muayene etmesi - Hayrünnisa'nın detay görüntüleri - Ölümden dönen Hayrünnisa'nın, Abdullag Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile gazetede görünen fotoğrafı- Gazetelerin detay görüntüleri - GÜ Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan ile röportaj - Ölümden dönen Hayrünnisa ile röportaj Hayrünnisa'nın minik kalbi bir kez daha kurtarıldı-Türkiye'nin "kalp nakli yapılan en küçük hastası" 2 yaşındaki Hayrünnisa, ilaçlarını kullanmadığı için bozulan sağlığına yeniden kavuştu- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan: - "Hayrünnisa bir kez o zaman ölmüştü, kurtuldu.
 • 11:36Baharda Astım Krizleri Reflüyü TetikliyorMemorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünde Uzman Dr. İlkay Keskinel, "Astım ve reflü, kısırdöngü içerisinde olan iki hastalıktır.
 • 11:46Benzin Dökülüp Yakılan Kadın Zor Günler YaşıyorBenzin Dökülüp Yakılan Kadın Zor Günler YaşıyorAfyonkarahisar'da kocası tarafından, boşanmak istediği gerekçesiyle benzin dökülerek yakıldığı ileri sürülen kadın zor günler geçiriyor.
 • 16:13Hayrünnisa'nın Minik Kalbi Bir Kez Daha KurtarıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Doktorun Hayrünnisa'yı muayene etmesi - Hayrünnisa'nın detay görüntüleri - Ölümden dönen Hayrünnisa'nın, Abdullag Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile gazetede görünen fotoğrafı- Gazetelerin detay görüntüleri - GÜ Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan ile röportaj - Ölümden dönen Hayrünnisa ile röportaj Hayrünnisa'nın minik kalbi bir kez daha kurtarıldı-Türkiye'nin "kalp nakli yapılan en küçük hastası" 2 yaşındaki Hayrünnisa, ilaçlarını kullanmadığı için bozulan sağlığına yeniden kavuştu- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan: - "Hayrünnisa bir kez o zaman ölmüştü, kurtuldu.
 • 15:36Hayrünnisa'nın Minik Kalbi Bir Kez Daha KurtarıldıHayrünnisa'nın Minik Kalbi Bir Kez Daha KurtarıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Doktorun Hayrünnisa'yı muayene etmesi - Hayrünnisa'nın detay görüntüleri - Ölümden dönen Hayrünnisa'nın, Abdullag Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ile gazetede görünen fotoğrafı- Gazetelerin detay görüntüleri - GÜ Tıp Fakültesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan ile röportaj - Ölümden dönen Hayrünnisa ile röportaj Hayrünnisa'nın minik kalbi bir kez daha kurtarıldı-Türkiye'nin "kalp nakli yapılan en küçük hastası" 2 yaşındaki Hayrünnisa, ilaçlarını kullanmadığı için bozulan sağlığına yeniden kavuştu- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdoğan: - "Hayrünnisa bir kez o zaman ölmüştü, kurtuldu.
 • 11:0820. Uluslararası Yoğun Bakım Sempozyumu"Türk Yoğun Bakım Derneği'nin düzenlediği, "20. Uluslararası Yoğun Bakım Sempozyumu", 8-9 Mayıs'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.