SON DAKİKA SAĞLIK HABERLERİ

Son Dakika Sağlık Haberleri

 • 15:17Çocuğunuzun Obez Olmasını EngelleyebilirsinizÇocuğunuzun Obez Olmasını EngelleyebilirsinizÇağın önde gelen sağlık problemlerinden biri olan obezite, erken önlem alındığı taktirde önlenebiliyor.
 • 17:01Bakan Müezzinoğlu 7,5 Kilometre Pedal Çevirdi (2)Bakan Müezzinoğlu 7,5 Kilometre Pedal Çevirdi (2)GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun gelişi-Müezzinoğlu'nun konuşması Bakan Müezzinoğlu 7,5 kilometre pedal çevirdi- Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan'ın da aralarında bulunduğu bakanlık yetkilileri ve sporseverlerle Eymir Gölü çevresinde 7,5 kilometre pedal çevirdi- Müezzinoğlu: - "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı, 2015-2018 Fiziksel Aktiviteye Teşvik Projesi kapsamında üç yıl içinde bir milyon bisiklet dağıtımını yapmış olacağız" Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı, 2015-2018 Fiziksel Aktiviteye Teşvik Projesi kapsamında üç yıl içinde bir milyon bisiklet dağıtımını yapmış olacağız" dedi.
 • 13:50Bakan Müezzinoğlu 7,5 Kilometre Pedal ÇevirdiSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı, 2015-2018 Fiziksel Aktiviteye Teşvik Projesi kapsamında üç yıl içinde bir milyon bisiklet dağıtımını yapmış olacağız" dedi.
 • 12:02Şişme Oyun Parkları Mikrop SaçıyorŞişme Oyun Parkları Mikrop SaçıyorPek çok AVM'de ve açık alanlarda bulunan şişme oyun parkları, tam anlamıyla mikrop yuvası! Doktorlar böyle alanlardan uzak durulması konusunda aileleri uyarıyor.
 • 11:28Kısırlık Tedavisi İçin Laboratuvarda İnsan Spermi ÜretildiKısırlık Tedavisi İçin Laboratuvarda İnsan Spermi ÜretildiFransa'da 10 yılı aşkın bir süredir yapılan çalışmalar sonucu kısırlığı tedavi etmek için yapay ortamda insan spermi üretilmeye başlandı.
 • 12:21Baş Ağrısını Hafife Almadı Beyin Tümöründen KurtulduBaş Ağrısını Hafife Almadı Beyin Tümöründen KurtulduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Dokuz Eylül Hastanesi-Doç Dr Hülagü Kaptan hastayı muayene ederken-Beyin (MR) incelerken-Hasta Gülizar Aktaşoğlu ile röportaj-Gülizar Aktaşoğlu'nun yürüyüşü-Doç Dr Hülagü Kaptan ile röportaj Baş ağrısını hafife almadı beyin tümöründen kurtuldu- İzmir'de baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle hastaneye giden kadının beyninde tümör tespit edildi- Beynin riskli bir bölgesindeki bulunan tümör, operasyonla alındı- Doç. Dr. Kaptan: - "Tümör, hastanın görme alanını etkiliyordu.
 • 18:15Anneler ÖlmesinDünya genelinde 500 binden fazla kadın gebelik ve doğum sırasında hayatını kaybediyor.
 • 17:03Dr. Aslan Bayram İçin Beslenme Uyarısı YaptıDr. Aslan Bayram İçin Beslenme Uyarısı YaptıDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, bayramda beslenmeyle ilgili dikkat edilmesi gereken önemli uyarılarda bulundu.
 • 11:46Tübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıTübitak, Yerli Kanser İlacı İçin Kolları SıvadıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Laboratuvardan detaylar- Dr. Koray Balcıoğlu ile röportaj TÜBİTAK, yerli kanser ilacı için kolları sıvadı- Biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma başlatan TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek- Araştırmacı Balcıoğlu: - "Biyolojik ürünlerin bir avantajı var, en azından yan etkileri düşük ve hedefe yönelik bir çalışma sağladıkları için çok daha etkilidir" KADİR YILDIZ - Türkiye'de tamamı yurtdışından ithal edilen biyoteknolojik ilaç konusunda çalışma yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), kanser tedavisinde kullanılmak üzere milli biyobenzer ilaç molekülü üretecek.
 • 18:03Pfizer Türkiye Onkoloji Medikal Liderliği'ne Esra Dumanlı AtandıDr.Esra Dumanlı, ilaç sektöründe başarıyla yürüttüğü medikal yöneticilik görevleri ve onkoloji alanındaki çalışmalarından kazandığı deneyimiyle, Pfizer Türkiye ailesine katıldı.
 • 17:11Tatildeyken En Çok Türklerin Libidosu Yükseliyor!Tatildeyken En Çok Türklerin Libidosu Yükseliyor!Seyahat arama sitesi momondo'nun araştırmasına göre Türklerin çoğunluğu, yani yüzde 66'sı, seyahate çıktıklarında kendilerini daha mutlu ve pozitif hissediyor.
 • 17:18Hakkari'deki Aile Sağlığı Merkezinin Kapatıldığı İddialarıSağlık Bakanlığı, Hakkari'de Geçitli Aile Sağlığı Merkezi'nin personel yetersizliği nedeniyle kapatıldığına yönelik iddiaların gerçek dışı olduğunu, halihazırda hasta kabulünün devam ettiğini bildirdi.
 • 16:44'19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü'19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Hastane personelinin kök hücre bağışı için kayıt yaptırması ve bağışlaması- Adana Acıbadem Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Bülent Suyupak'ın konuşması- Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü kök hücre proje yöneticisi Savaş Koç'un konuşması- Bağış yaptıranlardan detaylar "19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü"- Acıbadem Adana Hastanesi ve TÜRKKÖK işbirliğinde, kemik iliği bağışı konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek ve daha çok kök hücre bağışı yapılmasını sağlamak için Türkiye'de "ilk kez" "19 Eylül Dünya Kemik İliği Donör Günü" kutlanacak- Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü kök hücre proje yöneticisi Koç: - "İlk yıl hedefimiz 50 bin bağışçıya ulaşmaktı.
 • 12:54Masrafı ve Yan Etkisi Olmayan Mucize Besin; Anne SütüMasrafı ve Yan Etkisi Olmayan Mucize Besin; Anne SütüDiyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, hiçbir masrafı ve yan etkisi olmayan sütün mucizevî bir besin olduğunu söyledi.
 • 12:52Diş Çürüğü Çocuklarda Büyüme Geriliğine Yol Açıyor!Diş Çürüğü Çocuklarda Büyüme Geriliğine Yol Açıyor!Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimi Derya Toprak, çocuklarda çürük oluşumunun nedenlerini ve önleme yöntemlerini anlattı
 • 16:03Alzaymırdan Korunmak İçin Zihni Çalıştırın"Türkiye Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç, az hareket eden, çok televizyon izleyen ve yalnız yaşayan kişilerde zihinsel işlevlerin daha kötü olduğunun görüldüğünü bildirdi.
 • 14:56Kanser Tedavisinde Yeni UmutKanser Tedavisinde Yeni UmutGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Laboratuvar ortamından genel görüntü-Mikroskopla inceleme detayı-Deney fareleri- Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran'ın açıklaması Kanser tedavisinde yeni umut- MKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Duran ve ekibinin geliştirdiği, TÜBİTAK destekli "Anti Kanserojen Etkili Yeni İlaç Araştırmaları" projesi kapsamında, kanser ilaçlarının yan etkilerini ve sağlıklı hücreye etkisini azaltan bulguya ulaşıldı- Prof. Dr. Duran: - "Çalışmamızı rahim ağzı, akciğer, karaciğer ve meme kanseri gibi kanser türleri üzerinde yaptık ve çok önemli bulgulara ulaştık" Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran ve ekibinin geliştirdiği, TÜBİTAK destekli "Anti Kanserojen Etkili Yeni İlaç Araştırmaları" konulu çalışma, kanser hastalarına yeni umut ışığı olacak.
 • 12:51"Meme Kanseriyseniz Çocuğunuz Da Risk Altında"Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri tüm kanser türlerinin yüzde 33'ünü oluşturuyor.
 • 11:01Spor Parkinsonu Durduruyor"Haftada ortalama 3 saatlik spor yapmanın, kırklı yaşlarda başlayan beyin küçülmesini durdurarak, parkinson hastalığını önlediğinin kanıtlandığı belirtildi.
 • 20:04Mahkeme Kararıyla Ameliyat Edilen Suriyeli BebekMahkeme Kararıyla Ameliyat Edilen Suriyeli BebekGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Mahkeme kararıyla ameliyat edilen Suriyeli bebek- 9 aylık Aliye Rezzuk ameliyat edildi- Bebekten detaylar - Hemşire Ayfer Ablığ'ın konuşması Mahkeme kararıyla ameliyat edilen Suriyeli bebek- Adana'da, anne ve babasına ulaşılamadığı için mahkeme kararıyla kalbinden ameliyat edilen 9 aylık Aliye Rezzuk'un sağlık durumu iyiye gidiyor Adana'da, anne ve babasına ulaşılamadığı için mahkeme kararıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde kalbinden ameliyat edilen 9 aylık Suriyeli Aliye Rezzuk'un sağlık durumu iyiye gidiyor.
 • 16:05Kktc, Türkiye'nin Sağlık Sistemini Örnek AlacakKktc, Türkiye'nin Sağlık Sistemini Örnek AlacakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Müezzinoğlu'nun açıklamaları- KKTC Sağlık Bakanı İzbul'un açıklamaları KKTC, Türkiye'nin sağlık sistemini örnek alacak- KKTC Sağlık Bakanı İzbul: - "Şu anda Hükümet programında da belirttiğimiz gibi, Kıbrıs'taki genel sağlık sigortası sistemini önümüzdeki 9 aylık bir süreçte hayata geçirme yönünde karar almış bulunuyoruz.
 • 16:024. Ulusal Geriatrik Hematoloji KongresiAnkara'da, yaşlılık döneminde ortaya çıkan hastalıklar ve yeni tedavi yöntemlerinin ele alınacağı "4. Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi" başladı.
 • 15:15Sağlık Endişesi 'SİBERKONDRİ'YE Yol Açıyorİnternet değerli tıbbi bir bilgi kaynağı olmakla birlikte sağlık profesyoneli olmayan kişilerin aşırı online tıbbi bilgi aramaları durumunda bir kaygı kaynağına dönüşebilmektedir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca konu ile ilgili görüşlerini paylaşıyor.
 • 14:02Meme Kanseri Taramalarında Hedef Meme Kanseri Taramalarında Hedef "Sıfır Hata"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Doç. Dr Gültekin'in katıldığı konferanstan detay- Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin açıklaması Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, "Ulusal Mamografi Okuma Merkezi" kurularak meme kanseri taramalarının daha hızlı ve güvenilir hale getirilmesinin amaçlandığını bildirdi.
 • 13:56Açık Alanda Vakit Geçiren Çocuklarda Miyop Riski AzalıyorÇinli bilim insanları, açık alanda geçirilen zamanın çocuklarda görülen miyop oranını azalttığını buldu.
 • 15:02Türkler Daha Az Yürüyor3 ve 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü sebebi ile uzmanlar yürüyüşün önemine dikkat çekiyor.
 • 14:44Okul Çağındaki Her Üç Çocuktan Biri Sağlıklı Göremiyor!Uzmanlar, hazırlıkların tamamlanıp ders zillerinin artık çalmaya başladığı bugünlerde aileleri çocukların göz sağlığı konusunda uyarıyor.
 • 14:07Tırnaklarını Yiyen İnsanların Sırrı Ortaya Çıktı!Tırnaklarını Yiyen İnsanların Sırrı Ortaya Çıktı!Araştırmacılar "Eğer işin doğru yapılmasını istiyorsanız onu tırnaklarını yiyen birine verin." diyerek tırnak yiyenlerin bunu iyi odaklanmak için yaptıklarını söyledi.
 • 14:17Lenfoma Hastalığı ArttıLenfoma Hastalığı ArttıYozgat Devlet Hastanesi Onkoloji Uzmanı Dr. Taner Babacan, lenf bezleri kanseri (lenfoma) hastalığının çok fazla çeşitlilik gösteren kanser çeşitlerinden biri olduğunu belirterek, dünyada günlük ortalama bin kişinin bu hastalığa yakalandığını söyledi.
 • 14:22Kanserden Korunmak Mümkün Mü?Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Karagöl konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.
 • 16:38Diş Çürüğü Çocuklarda Büyüme Geriliğine Yol Açıyor!Diş Çürüğü Çocuklarda Büyüme Geriliğine Yol Açıyor!Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hekimi Derya Toprak, çocuklarda çürük oluşumunun nedenlerini ve önleme yöntemlerini anlattı.
 • 13:08Sepsis Farkındalık EğitimleriSağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği iş birliğiyle 11 ilde, "Sepsis Farkındalık Eğitimleri" düzenlenecek.
 • 18:12Fitch'ten Türk Bankalarına İlişkin DeğerlendirmeLONDRA (AA) – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türk bankalarının dış borçlarını artmaya devam ettiğini belirterek, kuruluşun temel senaryosunun sermaye piyasalarına erişimin devam etmesi yönünde olduğunu belirtti.
 • 15:26Meme Kanseri Farkındalık" ToplantısıTürk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, meme kanserinin neredeyse yüzde 100 tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirterek, "Meme kanserinde erken teşhis önemli. Hep beraber, ulus olarak silkinip birbirimizi eğitmeliyiz" dedi.
 • 12:14Türkiye'deki İnsanların Yüzde 71,9'u Hareketsiz Yaşıyor"Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, Sağlık Bakanlığının "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması"nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, Türkiye'deki bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz yaşadığının belirlendiğini bildirdi.
 • 16:56Türkiye'de Demir Eksikliğinin En Çok Görüldüğü İl ŞanlıurfaTürkiye'de Demir Eksikliğinin En Çok Görüldüğü İl Şanlıurfa"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Seminerden detaylar- İzleyici detayı - Türk Alman Jinekoloji Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü ile Ropörtaj "Türkiye'de demir eksikliğinin en çok görüldüğü il Şanlıurfa"- TAJEV Başkan Ünlü: - "Yaptığımız araştırmalarda Türkiye'de demir eksikliğinin en çok görüldüğü ilin Şanlıurfa olduğunu tespit ettik" Türk Alman Jinekoloji, Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, yapılan araştırmalarda Türkiye'de demir eksikliğinin en çok görüldüğü ilin Şanlıurfa olduğunun belirlendiğini ifade etti.
 • 16:47Bilim İnsanları Uyarıyor: Sakın Yatağınızı ToplamayınBilim İnsanları Uyarıyor: Sakın Yatağınızı ToplamayınGece üstünde yatılmış, hafif terlenmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz.
 • 17:06Hayata El Ver" ProjesiSağlık Bakanlığı himayesinde, Ankara Üniversitesi Kadın Platformu Koordinatörlüğü, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Resüsitasyon Derneği (TARD) ve Sağlık Muhabirleri Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilen, "Hayata El Ver" projesi kapsamında, sağlık muhabirlerine "ani kalp durması halinde temel yaşam desteği eğitimi" verildi.
 • 16:50Diyabete Yakalanma Yaşı Giderek DüşüyorDiyabete Yakalanma Yaşı Giderek DüşüyorDiyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH) Endokrin Uz. Dr. Didem Özdemir, diyabete yakalanma yaşının giderek daha da düştüğünü söyledi.
 • 15:09Sepsis Kalp Krizinden Sık Görülüyor"Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan sepsisin, dünyada kalp krizinden daha sık görüldüğünü ve daha çok kişinin ölmesine neden olduğunu belirtti.
 • 16:34Genç Kadın Çok Gülünce Kendinden GeçiyorGenç Kadın Çok Gülünce Kendinden Geçiyorİngiltere'de yaşayan Maggie Saunders nadir görülen bir hastalıkla boğuşuyor. Genç kadın, çok güldüğü zamanlarda aniden kendinden geçiyor ve bayılıyor.
 • 16:39Yardımeden: Yaşlılıkta Sağlık İçin Egzersiz ŞartYardımeden: Yaşlılıkta Sağlık İçin Egzersiz ŞartDoktor İbrahim Yardımeden, "Doğru planlanmış egzersiz uygulamalar ile kronik hastalıkların yol açtığı fonksiyonel kayıplar azaltılabilir" diyor.
 • 14:01Suriye'deki İç SavaşSuriye'nin Duma kentinde, aşırı yoğunluktan yeterli hizmeti veremeyen tıbbi merkezlerin açığını kapatmak amacıyla gönüllülerden oluşan "seyyar sağlık ekiplerinin" kurulduğu bildirildi.
 • 14:04Ölçüsüz İçilen Bitki Çayları Hamilelikte RiskliÖlçüsüz İçilen Bitki Çayları Hamilelikte Riskliözellikle kış aylarında soğuk algınlığının tedavisi için fazla tüketilen bitki çaylarının, hamilelik döneminde düşük riskine neden olduğunu söyledi.
 • 13:544 Yaşındaki Hasta Çocuğa Hakaret Yağdırdılar4 Yaşındaki Hasta Çocuğa Hakaret YağdırdılarGenç anne "cücelik" hastalığına sahip oğlunun sevimli bir videosunu Facebook sayfasında paylaştı, yüzlerce destek mesajlarının yanında bir sürü nefret mesajı geldi.
 • 13:25Ebola Benzeri Virüslerin Erken Tespitini Kolaylaştıracak Yeni Bir Test GeliştirildiSAN Amerikalı bilim adamları Ebola benzeri virüslerin yayılmadan tespitini kolaylaştıracak yeni bir test geliştirdi.
 • 13:13Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?UZMAN PSİKOLOG Beril Papuççuer Doğum sonrası depresyon belirtileri hakkında bilgi veriyor.
 • 13:08Sepsis"Ten Dünyada Her Yıl 8 Milyon Kişi ÖlüyorVücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan "sepsis" nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk 8 milyon kişi hayatını kaybediyor.
 • 16:29Çapkınlık Bir Beyin Hastalığı mıÇapkınlık Bir Beyin Hastalığı mıReem Nöroloji Merkezi kurucu ve doktorlarından Mehmet Yavuz, çapkınlık ve beyin fonksiyonları arasındaki bir ilişki olduğunu savunuyor.
 • 13:05Küçük Emine Hayata Yeni Kalbiyle TutunduAnkara'da yaşayan 8 yaşındaki Emine Çelik, vücuduna 15 ay önce yerleştirilen ve bir çanta içinde yanında taşımak zorunda olduğu kalp destek cihazının 2 yıllık ömrünün bitmesine birkaç ay kala, İzmir'den bağışlanan kalp sayesinde sağlığına kavuştu.