17:1600
SON DAKİKA SAĞLIK HABERLERİ

Son Dakika Sağlık Haberleri

   

  Türkiye'de Beyin Kanamalarında Travma İlk Sırada Yer Alıyor

  Prof. Dr. Kuday: "Türkiye'de hastaneye gelen kanamaların en önemli nedeni travmadır. (Bugün 11:37)

   

  Polenler Hayatınızı Zorlaştırmasın

  Polenler Hayatınızı Zorlaştırmasın

  Havaların ısınmasıyla bitkilerin doğaya bırakacağı polenlerin yol açtığı alerjik rahatsızlıklara karşı bireylerin test yaptırması ve uygun tedavileri almaları gerektiği bildirildi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun: "Bireyin hangi polene alerjisi olduğu tespit edildiğinde, şikayetin yoğunluğuna göre tıbbi tedavi düzenlenmektedir. (Bugün 11:08)

   

  Yüksek Tansiyona Çikolatalı Önlem

  Beyin, kalp, böbrek gibi hayati organlar için tehdit oluşturan hipertansiyonun düşürülmesine, tuzdan fakir beslenme, kilo kontrolü gibi hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra bitter çikolata tüketiminin de katkı sağlayabileceği bildirildi OMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayarlıoğlu: "Zihin ve beden egzersizleri, (Bugün 11:07)

   

  Beslenme Dostu Okullar Artacak

  4 yılda 40 bin okuldan sadece bininin "Beslenme dostu" olması bununla ilgili çabaların artırılmasını gündeme getirdi. (Dün 12:15)

   

  Artık, Her 10 Kanser Hastasından Sekizi Kurtarılıyor'

  Artık, Her 10 Kanser Hastasından Sekizi Kurtarılıyor"

  Deneysel Hematoloji Kongresi Başkanı, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji –Onkoloji Hastanesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ünal, kanser tedavisinde teşhisi konulan 10 hastanın 8’inin yıllarca yaşayabildiğini söyledi. (Dün 11:03)

   

  Haşere İlaçlamasına Düzenleme

  Haşere kontrolünde kullanılan "biyosidal ürün" adı verilen kimyasallar hava aracı kullanılarak veya sıcak sisleme yöntemiyle uygulanamayacak. (Dün 10:56)

   

  Kalp Hastalıklarında Bilinçsiz İlaç Kullanımı Ölüm Getiriyor

  Kalp Hastalıklarında Bilinçsiz İlaç Kullanımı Ölüm Getiriyor

  Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen koroner arter hastalığı, hem dünyada ve hem de ülkemizde ölüm nedenlerinde halen 1. sıradaki yerini koruyor. (Dün 09:18)

   

  Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Basit Önlemler

  Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Basit Önlemler

  Hastalıklardan uzak kalınarak sağlıklı bir yaşam sürmenin yolu, gün içinde uygulanabilen basit önlemlerden geçiyor. (Dün 08:58)

   

  Hamilelikte Sigara ve Alkol Düşük Nedeni

  Hamilelikte Sigara ve Alkol Düşük Nedeni

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hatice Işık, hamilelikte sigara ve alkol gibi zararlı maddelere sürekli maruz kalmanın düşük riskini artırdığını söyledi. (18 Nisan 2014 Cuma )

   

  Türkiye'de 40 Yaş Altı Meme Kanseri Daha Fazla!

  Türkiye'de 40 Yaş Altı Meme Kanseri Daha Fazla!

  KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Meme Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Münire Kayahan, meme kanserinin görülme sıklığı, teşhisi ve tedavisi hakkında bilgi veriyor! (18 Nisan 2014 Cuma )

   

  Türkiye'de Diyabet Farkındalık Oranı % 37

  Türkiye'de Diyabet Farkındalık Oranı % 37

  Diyabet Cemiyeti, Diyabet Vakfı, tıp fakülteleri ve diğer ilgili derneklerin de katkıları ve fikir alışverişiyle 50. yıla yakışır bir içerik oluşturuldu. (18 Nisan 2014 Cuma )

   

  Türkiye Dışarıdan Besleniyor!

  Türkiye Dışarıdan Besleniyor!

  Bu günlerde kiminle yemek ile ilgili bir sohbete başlasak, birkaç yemek tarifi paylaşımından sonra her zaman nerede o eski sofralar tartışmasına dönüşüyor. (17 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Migrene Çözüm Var!

  Migrene Çözüm Var!

  Dr. Gökmen, kitabını özellikle çaresiz hastalar için yazdığını belirtiyor. (17 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Meme Kanserini Erken Tanı ile Yenin

  Meme Kanserini Erken Tanı ile Yenin

  Meme kanseri vakaları son dönemde artmakla beraber ölüm oranı sabit kalıyor. (17 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Vücut Kendini Gece 23.00'dan Sonra Yeniliyor

  Vücut Kendini Gece 23.00'dan Sonra Yeniliyor

  Gençliğin ve Sağlıklı Yaşamın Sırları" seminerinde uyku, doğru beslenme ve yeterli su tüketiminin önemi vurgulandı Sağlıklı Yaşam Danışmanı Kaynak: "(Uyku) Bu süreçte vücut dinlenir ve kendini yeniler. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Büyümenin İzlenmesi, Çocuk Sağlığının İhmal Edilmemesi Gereken Bir Parçası

  Büyümenin İzlenmesi, Çocuk Sağlığının İhmal Edilmemesi Gereken Bir Parçası

  Doğumla birlikte başlayan büyümenin izlenmesi, çocukluk dönemi boyunca rutin bir şekilde tekrarlanmalıdır. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Yoga Festivaline Katılın Hayatınız Festival Olsun

  Yoga Festivaline Katılın Hayatınız Festival Olsun

  Yüzlerce kişi Akçakoca, Düzce Sky Tower Hotel'de bir araya gelerek sağlıklı yaşam sporu Orijinal Yoga Sistemi uygulayacak. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

  Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

  Bilim plastik konusunda yine uyardı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Spor Yaparken Sakatlanmayı Önlemenin 10 Yolu

  Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, spor yaparken sakatlanmayı önlemenin 10 yolunu sizler için yazdı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Masada Kalır' Denilen Kadın, Açık Kalp Ameliatıyla Yaşama Tutundu

  Masada Kalır" Denilen Kadın, Açık Kalp Ameliatıyla Yaşama Tutundu

  Gaziantep'te, gözleri görmeyen 76 yaşındaki felçli kadın, Dr. Ersin Arslan Hastanesinde yapılan açık kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu Doktor Polat: "Hastanın ameliyat olmaması durumunda ani ölüm riski çok yüksekti" (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Kalp ve Akciğer Hastalarına Egzersizli Rehabilite

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesindeki merkezde, kalp ve akciğer hastalarına yaptırılan çeşitli egzersizler sayesinde yaşamsal fonksiyonları ölçülerek, günlük yaşantılarında daha aktif olmaları ve başkalarına bağımlılıklarının azaltılması amaçlanıyor Fakültenin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Solak: "Kalp ve akciğer hastalarının aerobik egzersiz sırasında tüm yaşamsal fonksiyonlarını yani kalp ritimlerini, nabızlarını, oksijen düzeylerini ve kan (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

 

  Hızlı Kilo Vermek Bir Ilacı Yanlış Kullanmak Gibidir

  Hızlı Kilo Vermek Bir Ilacı Yanlış Kullanmak Gibidir

  Diyet Uzmanı Seda Bahtiyar Tatay hızlı kilo vermenin zararlarını ve diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenleri yazdı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Migrenden Kurtulmanın Yolları

  Migrenden Kurtulmanın Yolları

  Anima Rapha Manuel Terapi ve Refleksoloji Merkezi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, migrende bilinmesi gereken en önemli adımın migrene neyin yol açtığı olduğunu belirterek, "Masaj yapmayı deneyin, sıcak ve soğuk torbaları başınıza ve boynunuza uygulayın, kafeinli içecekler tüketin" dedi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Diyet Türlerine Yenisi Eklendi

  Gün geçmiyor ki yeni bir diyet türü daha zayıflamak isteyenlerin trendi haline gelmesin. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Tatile Çıkmadan Dişlere Check Up Şart

  Tatile Çıkmadan Dişlere Check Up Şart

  Dr. Aylin Sezen Yalçın, tatile çıkma hazırlıklarının yapıldığı bahar aylarının dişlere check up yaptırmak için ideal olduğunu belirtti. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Göğüs kemiği kesilmeden aort kapağı değiştirildi -

  Göğüs kemiği kesilmeden aort kapağı değiştirildi -

  Konya'da çabuk yorulma, nefes darlığı şikayetiyle gelen 81 yaşındaki kadının aort kapağı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, Türkiye'de ilk kez göğüs kemiği kesilmeden gerçekleştirilen ameliyatla değiştirildi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Robot, prostat kanserine neşter vurdu -

  Robot, prostat kanserine neşter vurdu -

  Türkiye'de son yıllarda sayılı merkezlerdeki ameliyathanelerde kullanılmaya başlanan robot cerrahi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 200 prostat kanseri operasyonu yapıldı. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Engellilere Yönelik Konferans

  Konferans kapsamında kanıtlar ışığında politika ve mevzuat geliştirmeyle hizmet organizasyonu ve kapasite geliştirme konuları ele alınacak. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Baharda Göz Yaşarması Sorununun Tek Nedeni Polen Olmayabilir"

  Acıbadem Kadıköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Akbaba: "Baharda alerji nedeniyle gözlerde sulanma çok sık olabiliyor ama altında yatan en önemli nedenlerden biri, gözyaşı kanalındaki tıkanıklık" (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Ağabeyinden Alınan İlikle Hayata Tutundu

  Ağabeyinden Alınan İlikle Hayata Tutundu

  Adana'da, yaklaşık 9 ay önce akut lösemi teşhisi konulan kadına, ağabeyinden alınan kemik iliği nakledildi ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güvenç: "Hastamız Meryem Uğurerkan'a yapılan nakil, akrabadan alınan ve kök hücre yöntemiyle gerçekleştirilen ilk nakil oldu" (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Kalbinizden Geçen Kareyi Paylaşın

  Kalbinizden Geçen Kareyi Paylaşın

  Medical Park Hastaneler Grubu, sağlıklı kalpler için erken tanı ve tedavinin önemine dikkat çeken #kalptenkareler projesini hayata geçirdi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  En Büyük Mucize: Doğum

  En Büyük Mucize: Doğum

  Dr. Simla Okumuşoğlu Karaca, anne ve bebek için tıbbi zorunluluk var ise sezaryen yapılması gerektiğini söyledi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Gebelikte Folik Asit Kullanımı

  Gebelikte Folik Asit Kullanımı

  İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Buyru: "Anomali riskini azaltmak için gebe kalmadan en az 6 hafta önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanımı sürdürülmelidir" "Normal beslenen bir kadının diyetle aldığı folik asit günde 0.18 0.20 miligram kadardır. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  İnternet Bağımlılığı Travmatik Sonuçlara Yol Açabiliyor

  FÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atmaca : ''Bir öğrencimiz internet bağımlılığı yüzünden okula gelmediği için devamsızlıktan okuldan ihraç edilmek zorunda kalınmıştı. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  İlaçların Güvenliği Hakkında Yönetmelik' Yayımlandı

  İlaçların Güvenliği Hakkında Yönetmelik" Yayımlandı

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan "İlaçların Güvenliği Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Bebeğinizin İlk Göz Muayenesini İlk Aylarında Yaptırın

  Bebeğinizin İlk Göz Muayenesini İlk Aylarında Yaptırın

  Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezinden Prof. Dr. Dilek Erkan, çocuklarda göz muayenesinin önemi hakkında bilgi verdi. (14 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Diyabet Nedeniyle 30 Saniyede 1 Kişi Ayağını Kaybediyor

  Diyabet Nedeniyle 30 Saniyede 1 Kişi Ayağını Kaybediyor

  Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, diyabet nedeniyle dünyada 30 saniyede bir olmak üzere yaklaşık her yıl 1 milyon kişinin ayağını kaybettiğini söyledi. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Erkek Bebek Sahibi Aileler Dikkat

  Erkek Bebek Sahibi Aileler Dikkat

  Medical Park Bursa Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mete Kilciler, erkek çocuğu olan anne ve babaları uyardı. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Erkek Doğurganlığını Artıran İpuçları

  Erkek Doğurganlığını Artıran İpuçları

  Op. Dr. Halit Fırat Erden erkek doğurganlığı artıran basit ipuçları hakkında bilgi verdi. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Mevsimsel Alerjilerde Sihirli 9 Önlem

  Mevsimsel Alerjilerde Sihirli 9 Önlem

  Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, alerjisi olanlar için bahar önlemleri hakkında bilgi verdi. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Bel Ağrısından Korunmanın 11 Yolu

  Bel Ağrısından Korunmanın 11 Yolu

  Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bel ağrısından korunmanın 11 yolunu sizler için yazdı. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Türkiye'de Her 100 Kişiden 20'si Alerjik Nezle

  Türkiye'de Her 100 Kişiden 20'si Alerjik Nezle

  Ankara Üniveristesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik: "Türkiye'de her 100 kişiden 20'sinde alerjik nezle bulunduğundan bahar döneminde rahatsızlığa çok sık rastlanıyor". (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Reflü, Pek Çok Sorunun Başrol Oyuncusu

  Reflü, Pek Çok Sorunun Başrol Oyuncusu

  Reflü, mide asidinin yemek borusuna ulaşmasıyla yemek borusu, boğaz yolu, ses telleri ve ağıza verdiği hasarla adından söz ettiriyor. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  İlkbaharın Işıltısı Dişlerinize Yansısın

  İlkbaharın Işıltısı Dişlerinize Yansısın

  Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu Diş beyazlatma ve porselen lamina gibi çeşitli uygulamalar hakkında tüm merak edilenleri anlatıyor. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Çocuğunuzdaki Dikkat Eksikliğinin Sebebi Tıkalı Burnu Olabilir

  Çocuğunuzdaki Dikkat Eksikliğinin Sebebi Tıkalı Burnu Olabilir

  Burun tıkanıklığı çocuğun bütünsel sağlığını ve yaşamın kalitesini derinden etkiliyor. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  DEHB Çocuğa Özel Beslenme Yöntemleri

  DEHB Çocuğa Özel Beslenme Yöntemleri

  Dr. Emel Bellibaş, DEHB'in nöro-psikiyatrik bir rahatsızlık olduğunu ve bu rahatsızlığın kendine has beslenme biçimi bulunduğunu açıkladı. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

Manşet Haberleri