12:1200
SON DAKİKA KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ

Son Dakika Kültür - Sanat Haberleri

   

  Doç. Dr. Çetin: Ağrı'da Müze Kurulmalıdır

  Doç. Dr. Çetin: Ağrı'da Müze Kurulmalıdır

  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Çetin, Ağrı'da bir müzenin kurulması gerektiğini söyledi. (Bugün 11:32)

   

  Müze Bahçesine Tümülüs Yapılıyor

  Sivas'taki Arkeoloji Müzesi'nin bahçesine, ziyaretçilere farklı bir ortam sunmak amacıyla yapılan tümülüsün kısa sürede ziyarete açılması planlanıyor Arkeoloji Müzesi Müdürü Atılgan Kaya: "Müze içlerinde bu tip mezarlar var ama bahçede bu ölçülerde bir tümülüs ilk olarak Sivas'ta yapılıyor" (Bugün 11:11)

   

  İspanya'da Paskalya Ayini

  İspanya'da Paskalya Ayini

  Paskalya ayini alayı geçitleri ile ünlü İspanya'da, bu yılki törenlerde de renkli görüntüler oluştu. (Bugün 10:27)

   

  CHP'li Emrehan Halıcı ve Arkadaşları Konser Verdi

  CHP'li Emrehan Halıcı ve Arkadaşları Konser Verdi

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ve arkadaşları, “50 Yılın Caz ve Rock Müziği” temasıyla “ODTÜ Sanat 15” kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kemal Kurdaş Kültür ve Kongre Merkezi'nde konser verdi. (Dün 21:14)

   

  İnsanımız Esprilidir, Bizde Sohbet Bitmez"

  Mizahçı Hasan Kaçan: "Mizah geçmişimiz olağanüstü eski ve olağüstü etkilidir. (Dün 19:06)

   

  Kutlu Doğum Haftası Panallerle Kutlanıyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kutlu Doğum Haftası kapsamında "Halk ve Divan Edebiyatında Hz. Peygamberimiz" konulu panel düzenledi. (Dün 16:15)

   

  Safranbolu'da Hedef 300 Bin Turistin Konaklaması

  Yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 50 bin turistin konakladığı tarihi konakları ile ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, yıl sonuna kadar 300 bine ulaşılması bekleniyor Belediye Başkanı Aksoy: "18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş konaklardan dönüştürülen yaklaşık 4 bin yatak kapasiteli. (Dün 15:58)

   

  Başkentte Kültür Sanat

  Başkentte Kültür Sanat

  Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Bölümü, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve TRT Ankara Çocuk Korosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında ücretsiz konser verecek Küçük Hanımlar Küçük Beyler" Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali bu yıl 10. yaşını kutlayacak Beyaz bale olarak anılan romantik türün örneklerinden "Coppellia", sezonun son temsiliyle bugün sahnelenecek. (Dün 14:15)

   

  Manisa Mesir Festivali Kapsamında Ödüllü Yemek Yarışması Düzenlenecek

  Manisa Mesir Festivali Kapsamında Ödüllü Yemek Yarışması Düzenlenecek

  474. Manisa Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında yemek yarışması da düzenlenecek. (Dün 13:47)

   

  Unesco'ya Giren Mesir Macunu Festivali 474. Defa Düzenlenecek

  Unesco'ya Giren Mesir Macunu Festivali 474. Defa Düzenlenecek

  Geçen yıl UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne giren Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin bu yıl 474.’sü düzenlenecek. (Dün 12:58)

   

  Kahvede Şenlik Var" Konya'da Perde Açacak

  "Kahvede Şenlik Var" adlı oyun 17 19 Nisan tarihlerinde Konya Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenecek. (Dün 12:38)

   

  Denizlerin Divası', İki Hafta İçinde İkinci Kez Marmaris'te

  Denizlerin Divası", İki Hafta İçinde İkinci Kez Marmaris'te

  Büyüklüğü ve isminden dolayı "denizlerin divası" olarak adlandırılan dev kruvaziyer "Aida Diva", iki hafta içinde ikinci kez rotasını Marmaris'e çevirdi Gemide çoğu Alman 2 bin 500 yolcu ve 607 personel bulunuyor. (Dün 12:29)

   

  İstanbul'da Kültür Sanat

  "Notre Dame de Paris" müzikali, 22 Nisan'da Zorlu Center PSM'de izleyiciyle buluşacak Luz Casal, 21 Nisan'da CRR Konser Salonu'nda sahne alacak Dünyaca ünlü basketbol şov takımı Harlem Globetrotters oyuncuları, 20 Nisan'da Ülker Sports Arena'da gösteri sunacak. (Dün 11:49)

   

  Bu Hafta 6 Film Vizyona Girecek

  Türkiye'de bu hafta, ikisi yerli 6 film vizyona girecek. (Dün 11:48)

   

  Gökçeseki Ören Yeri İlgi Bekliyor

  Gökçeseki Ören Yeri İlgi Bekliyor

  Karaman'da Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait onlarca kaya mezarının bulunduğu Gökçeseki ören yeri, sırlarının aydınlatılmasını bekliyor. (Dün 11:47)

   

  Roket Festivaline Türk İlgisi

  Roket Festivaline Türk İlgisi

  Yunanistan'ın Sakız Adası'nda Paskalya kapsamında düzenenen Roket Festivaline bu yıl 2 bine yakın Türk turist katılacak. (Dün 11:37)

   

  1965'te ABD'ye Götürülen Tarihi Eser, Tekrar Türkiye'de

  1965'te ABD'ye Götürülen Tarihi Eser, Tekrar Türkiye'de

  ABD'de yaşayan Kyoko Schmidt, eşinin 1965'te Türkiye'den götürdüğü Bodrum'daki bir batığa ait iki amforayı ait olduğu topraklara iade etti. (Dün 11:29)

   

  Minikler İçin Tiyatro Festivali Başlıyor

  Minikler İçin Tiyatro Festivali Başlıyor

  "10. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 24 29 Nisan'da yapılacak 13 yabancı, 9 yerli tiyatro grubunun 79 temsil vereceği festivalde, 24 farklı oyun minik seyircilerin beğenisine sunulacak DT'nin 7 oyunun sahneleneceği festivalde, 13'ü yabancı, biri şehir tiyatrosu ve üçü özel tiyatro olmak üzere toplam 24 farklı oyun minik tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600'üncü yıl dönümü dolayısıyla Ankara'ya (Dün 11:16)

   

 

  Yarışmayı kazanan, Hafsa Sultan'ı canlandıracak -

  Yarışmayı kazanan, Hafsa Sultan'ı canlandıracak -

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, "Festivalin Sultanı Siz Olun" sloganıyla düzenlenen yarışmada seçilen kişinin, geleneksel Mesir Saçım töreninde Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ı temsil edeceğini söyledi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Yeni gezi güzergahı belirlendi -

  Yeni gezi güzergahı belirlendi -

  Sivas'ta, bölgeyi gezmek isteyenler için belirlenen "Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa Yolu" tanıtıldı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Eskişehir'de Şapka Sergisi İzlenime Sunuldu

  Eskişehir'de Şapka Sergisi İzlenime Sunuldu

  Eskişehir'de Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Şapka Sergisi izlenime sunuldu. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Yarışmayı Kazanan, Hafsa Sultan'ı Canlandıracak

  Yarışmayı Kazanan, Hafsa Sultan'ı Canlandıracak

  Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Karaköse, "Festivalin Sultanı Siz Olun' sloganıyla düzenlenen yarışmada seçilen kişi geleneksel Mesir Saçım töreninde Hafsa Sultanı temsil edecek" (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Dörtnala Tarih Sempozyumu Başladı

  Bilkent Üniversitesince at ve at kültürünü ele alan Uluslararası Dörtnala Tarih Sempozyumu başladı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Eskişehir'de 'Şapka Sergisi' İzlenime Sunuldu

  Eskişehir'de "Şapka Sergisi" İzlenime Sunuldu

  Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında izlenime sunulan sergide, Atatürk'ün kullandığı şapkanın benzeri ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in kullandığı şapka da yer alıyor. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Diyarbakır'da 10. Liselerarası Tiyatro Şenliği Başladı

  Diyarbakır'da 10. Liselerarası Tiyatro Şenliği Başladı

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi`nin Şehir Tiyatrolarının (DBŞT) geleneksel olarak düzenlediği Liselerarası Tiyatro Şenliği`nin 10'uncusu başladı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  En Renkli Vosvos 23 Nisan'da Rahmi M.Koç Müzesi'nde

  En Renkli Vosvos 23 Nisan'da Rahmi M.Koç Müzesi'nde

  Rahmi M. Koç Müzesi, 23 Nisan'da çocukları Vosvos ve Anadol Otomobil boyamaya davet ediyor. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Kağıthane Deresi'nde "Sadabad Sandal Gezisi"

  Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında turizm acentesi temsilcileri, Sadabad Camisi, Kağıthane Belediyesi Açık Hava Müzesi ve el yapımı kağıt atölyesini ziyaret etti, Kağıthane Deresi'nde sandal gezisi yaptı İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili: "Kağıthane'yi bir turizm ürünü, rotası haline getirmek için çalışıyoruz" "50 rehberi Kağıthane konusunda uzmanlaştıracağız ki onlar, grupları burada Kağıthane'de gezdirebilsinler. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Hamaratlı eller yöresel lezzetleriyle yarıştı -

  Hamaratlı eller yöresel lezzetleriyle yarıştı -

  Giresun Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında farklı sunum ve lezzetlerin yer aldığı "Yöresel Tatlar Yemek Yarışması" düzenledi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Notre Dame de Paris" Müzikali İstanbul'da Sahnelenecek

  Müzikal, 22 Nisan 4 Mayıs tarihlerinde Zorlu Center PSM'de izleyiciyle buluşacak. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Ölmeden 50 Gün Önce "Salih" Oldu

  Marmaris'te yaklaşık 50 gün önce Müslüman olarak "Salih" ismini alan Alman uyruklu Bernd Wickbold, İslami usullere göre son yolculuğuna uğurlandı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Ölmeden 50 Gün Önce 'Salih' Oldu, İslami Usullere Göre Defnedildi

  Ölmeden 50 Gün Önce "Salih" Oldu, İslami Usullere Göre Defnedildi

  Marmaris'te kanser tedavisi gören Alman uyruklu Wickbold, ölmeden önce Müslüman olarak "Salih" ismini aldı ve vasiyeti üzerine İslami usullere göre toprağa verildi Yöre halkı tarafından "Bisikletli Alman" olarak tanınan Wickbold'in cenazesine çok sayıda vatandaş katıldı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Gülistan Karagüzel'den 'Oluş ve Seyir' Resim Sergisi

  Gülistan Karagüzel'den "Oluş ve Seyir" Resim Sergisi

  Gülistan Karagüzel'in "Oluş ve Seyir" Resim Sergisi 30 Nisan - 24 Mayıs tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi'nde görülebilir. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Salon'da Sezon Sonu Yaklaşıyor

  Salon'da Sezon Sonu Yaklaşıyor

  Nisan sonunda kapılarını yeni sezona kadar kapatacak Salon, merakla beklenen konserlere evsahipliği yapmaya devam ediyor. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Ataşehir Perdeyi 'Ben Bertolt Brecht 'ile Kapattı

  Ataşehir Perdeyi "Ben Bertolt Brecht "ile Kapattı

  Ataşehir Belediyesi tarafından her yıl Mart ve Nisan aylarında organize edilen ve bu yıl beşincisi yapılan Ataşehir Tiyatro Festivali "Ben Bertolt Brecht" adlı oyun ile tamamlandı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Keremcem, Çocuk Festivali Kapsamında 23 Nisan'da Küçükçiftlik Park'ta

  Keremcem, Çocuk Festivali Kapsamında 23 Nisan'da Küçükçiftlik Park'ta

  Keremcem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için organize edilen Çocuk Festivali kapsamında KüçükÇiftlik Park'ta genç hayranlarıyla buluşuyor. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Başkentte Karikatür Festivali Başlıyor

  "Uluslararası Ankara Karikatür Festivali", 18 20 Nisan'da gerçekleştirilecek Yerli ve yabancı karikatür ustalarının katılacağı festivalde, sergiler, karikatür çizim atölyeleri ve çocuklar için çizgi film gösterileri yapılacak Festival kapsamında yapılan "Uluslararası 7 77 Karikatür Yarışması"nı, Ukrayna'dan katılan Oleksy Kustovsky'nin , çocukların katıldığı "7 17 Karikatür Yarışması"nda ise Nehir Yüksel'in karikatürü ödüle layık görüldü Karikatürist Danyal: Dünyanın birçok ülkesinden (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Hamaratlı Eller Yöresel Lezzetleriyle Yarıştı

  Hamaratlı Eller Yöresel Lezzetleriyle Yarıştı

  Giresun'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında farklı sunum ve lezzetlerin yer aldığı "Yöresel Tatlar Yemek Yarışması" düzenlendi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Keremcem, 'Keremcem'i İmzalıyor

  Keremcem, "Keremcem"i İmzalıyor

  Keremcem, "Bu albümü hayatımda bir objeyle tanımlamamı isteseler, ruhumu düzgün gösteren bir lunapark aynası derdim" şeklinde açıkladığı 5. albümü "Keremcem"i imzalıyor. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Mava Dağı'ndan duman yerine, kırmızı laleler yükseliyor -

  Mava Dağı'ndan duman yerine, kırmızı laleler yükseliyor -

  YILMAZ EKİNCİ / İBRAHİM TORLAK - Gercüş ilçesine bağlı Poyrazköy'de 1990'lı yıllarda adı çatışmalarla gündeme gelen Mava Dağı'nda çözüm süreciyle sağlanan huzur ortamında barut kokusunun yerini ana vatanı Hindikuş ve Tanrı Dağları olan kırmızı laleler aldı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  'King's Day 2014' Kutlamaları 26 Nisan Gecesi The Hall Istanbul'da

  'King's Day 2014' Kutlamaları 26 Nisan Gecesi The Hall Istanbul'da

  'King's Day' adını alan bu özel kutlama, İstanbul'da Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu himayelerinde gerçekleştirilecek. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Azerbaycan'da Doğanın Korunması İçin Heykel Sergisi Açıldı

  Azerbaycan'da Doğanın Korunması İçin Heykel Sergisi Açıldı

  Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de doğanın korunması amacıyla açık havada heykel sergisi açıldı. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Anadolu Sihiri Müzikali Antalya'da Sahnelendi

  Anadolu Sihiri Müzikali Antalya'da Sahnelendi

  ANTDOB, Anadolu tarihini, kültürünü, sanatını, dans ve tiyatral anlatımla Anadolu Sihiri müzikalini sanatseverlerin beğenisine sundu. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı sergi açılışına katıldı -

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı sergi açılışına katıldı -

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkiye'de 2002 yılında elde ettikleri turizm gelirinin 11,9 milyar dolar iken, 2013 yılında 32,3 milyar dolara yükseldiğini söyledi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

Manşet Haberleri