SON DAKİKA KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri

 • 20:41Katar-Türkiye 2015 Kültür Yılı"2015 Türkiye-Katar Karşılıklı Kültür Yılı" kapsamında, Katar tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen ilk etkinlik olan "Çağdaş Sanat Sergisi" Ankara'da açıldı.
 • 18:591. Uluslararası Aile Filmleri Festivali Sona ErdiAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, Anadolu Ajansı'nın iletişim sponsorluğunda düzenlenen 1. Uluslararası Aile Filmleri Festivali, Ankara Rixos Hotel'de düzenlenen törenle sona erdi.
 • 16:01Maraş'lı Rockçı, 7 Yıl Aradan Sonra Yeniden Müzik Severlerle BuluştuMaraş'lı Rockçı, 7 Yıl Aradan Sonra Yeniden Müzik Severlerle BuluştuKahramanmaraşlı Türk rock müziği sanatçısı Kemal Kutlu’nun 7 yıl önce yayınlanan ‘Derinden Bir Ses’ isimli albümü yeniden müzikseverlerle buluştu.
 • 15:56Ellerin Büyüsü" Resim ve Heykel SergisiPlastik cerrah Prof. Dr. Hans Zilch'in özel koleksiyonundan oluşan "Ellerin Büyüsü" resim ve heykel sergisi, 3-28 Haziran'da sanatseverlerle buluşacak.
 • 13:35Anadolu Ateşi Kıbrıs'ta Nefesleri KestiAnadolu Ateşi Kıbrıs'ta Nefesleri KestiGenel Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın yaptığı Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, Kıbrıs’ta Merit Park’ta gösteri yaptı.
 • 13:01İtalyan Şarkıcı Cutugno İstanbul'da Konser Verecekİtalyan sanatçı Toto Cutugno, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak.
 • 01:02Dikey DefileDikey Defile" İlgi GördüGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Müzisyenin duvardan sahneye inmesi, - Ayşe Hatun Önal'ın duvardan sahneye inmesi, - Önal'ın şarkı seslendirmesi, - Akrobasi grusu üyelerinin gösterisi, İzleyiciler, - Ayşe Hatun Önal'ın konuşması, Antalya'da "dikey defile" ilgi gördü- Bir alışveriş merkezindeki etkinliğe, Alman akrobasi grubu ve Avrupa'dan gelen mankenler katıldı- Podyuma dönüştürülen duvardan halatlarla sahneye inen şarkıcı Ayşe Hatun Önal, konser verdi Antalya'da bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen "dikey defile" ilgi gördü.
 • 00:27Macar-Osmanlı Günü FestivaliMacar-Osmanlı Günü FestivaliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Tata meydanında Osmanlı ve Macar askerlerin savaşının canlandırılması - Ateşe edenler- Osmanlı ve Macar askerlerinin tarihi kıyafetlerle yürüyüşleri- Seyirciler - Röportajlar Macar-Osmanlı Günü Festivali- Macaristan'ın Tata kentinde düzenlenen festivalde Osmanlı dönemi canlandırıldı, misafirlere Türk kahvesi ve tatlıları ikram edildi Macaristan'ın Tata (Gölbaşı) kentinde düzenlenen Macar-Osmanlı Günü Festivali'nde temsili olarak Osmanlı ve Macar askerleri savaştı, misafirlere Türk kahvesi ve tatlıları sunuldu.
 • 00:26Galatasaray Taraftarlarının Derbi Galibiyeti CoşkusuGalatasaray Taraftarlarının Derbi Galibiyeti CoşkusuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Taraftarların galibiyet sevinci- Tezahüratlar ERZURUM - Spor Toto Süper Lig'in 33. haftasındaki derbi maçta lider Galatasaray'ın Beşiktaş'ı 2-0 yenmesi Erzurum'da sevinçle karşılandı.
 • 00:24'Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü'Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü" TanıtıldıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Etkinlikten detaylar- Vali Güngör Azim Tuna'nın konuşması- Sanatçıların şiirleri seslendirmesi "Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü" tanıtıldı- Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı anısına hazırlanan ve Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının seslendirdiği şiir albümünün tanıtımı, Eskişehir'de yapıldı- Eskişehir Valisi Tuna: "Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında bu zaferin kahramanlarını yani Asım'ın neslini yad ederken bu zaferi geleceğe taşımak için Asım'ın nesli gibi nesiller yetiştirmek, yegane gençlik idealimiz olmalıdır" Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının seslendirdiği, "Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü", Eskişehir'de tanıtıldı.
 • 23:54Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın KonseriCumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın KonseriCumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın konserinden detaylar- Fransız piyanist Roberto d'Olbia'dan detay görüntüler- Salonda konser alkışı 14. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın verdiği konserle sona erdi.
 • 23:12Macar-Osmanlı Günü FestivaliMacaristan'ın Tata (Gölbaşı) kentinde düzenlenen Macar-Osmanlı Günü Festivali'nde temsili olarak Osmanlı ve Macar askerleri savaştı, misafirlere Türk kahvesi ve tatlıları sunuldu.
 • 22:36Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak FestivaliUluslararası Jet Motorlu Model Uçak FestivaliFestivalde sergilenen model uçaklar- Etkinliğe katılan pilotlar ve vatandaşlar- Gösteriler -THK Genel Başkanı Vacit Öktem'le röportaj-TEI'nın ürettiği jet motorlu model uçağın uçması - Uçağın inmesi ve koşturan görevliler- Uçağı taşıyan görevliler- Paraşüt gösterisi Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak Festivali- Antalya'da dördüncüsü düzenlenen festivalde, saatte yaklaşık 300 kilometre hıza ulaşabilen model uçaklar gösteri yaptı- THK Başkanı Öktem: - "Yepyeni bir Türk Hava Kurumu yönetimiyle, halkımıza kendimizi sevdirmeye, o eski itibarımızı geri kazanmaya çalışacağız" Türk Hava Kurumu (THK) tarafından Antalya'da düzenlenen 4. Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak Festivali'ne, yerli ve yabancı yaklaşık 30 pilot katıldı.
 • 20:00İzmit Deniz Festivaliİzmit Deniz FestivaliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Festival kapsamında yapılan deniz ürünleri yemek yarışması, ayak tenisi, yelken yarışları ve kıyı temizliği detayları- İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın konuşması İzmit Deniz Festivali- İzmit Belediyesi'nin düzenlediği deniz festivali kapsamında deniz ürünleri yemek yarışması, deniz dibi ve kıyı temizliği ile modern pentatlon müsabakaları yapıldı İzmit Belediyesi, deniz festivali gerçekleştirdi.
 • 19:24Üsküdar'da "Torun Tombalak Şenliği"Üsküdar Belediyesi ve Emekliler Derneği iş birliğiyle "Torun Tombalak Şenliği" düzenlendi.
 • 19:06Mantıku't Tayr-Kuşların Şarkısı" SergisiMinyatür sanatçısı Özcan Özcan ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan, "Mantıkut Tayr-Kuşların Şarkısı" sergisi açıldı.
 • 17:46En İyi Besi HayvanıEn İyi Besi Hayvanı" YarışmasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Besi hayvanlarından detay-Jürinin hayvanları inceleyip değerlendirme yapmaları-Koç, teke, kuzu ve oğlakların detay görüntüleri-Uşak Valisi Seddar Yavuz'un konuşması-Derece alan hayvan sahiplerine ödüllerinin verilmesi Uşak'ta "En iyi besi hayvanı" yarışması Uşak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, verimliliğin artırılması için "En iyi besi hayvanı" yarışması düzenlendi.
 • 15:585. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali" - Ciğer TürküsüGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Bando'nun ciğer türküsü- Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın ciğer pişirmesi Beşincisi düzenlenen "Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali" kapsamında acı biber yeme yarışması düzenlendi.
 • 15:476. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali6. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Buzkaşi oyunu öncesi atların genel plan görüntüsü- Kırgız Vatandaşların at üstünde Buzkaşi 'oğlak kapma' oyununu oynaması-Atlardan bazılarının seyircilerin arasına dalması v edüşen vatandaşdan görüntü-Seyir terası ve genel görüntü-Mahalli sanatçıdan konser -Halay çeken insanlar-İnci kefallerinin suyun akışının tersine yüzmeleri- Asma köprüden asılarak geçmeye çalışan gençlerde birinin suya düşmesi- Aşıkların atışmasından görüntü "6. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali"- Van'ın Erciş ilçesinde düzenlenen "6. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali" festivali kapsamında "Buzkaşi" oyunu sergilendi Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden inci kefalinin "zorlu yolculuğu"nu izletmek için düzenlenen "6. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali"nde, Kırgızların at üzerindeki maharetini gösteren "Buzkaşi" yarışlarına ilgi büyük oldu.
 • 15:445. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali - Ciğer Dağıtımı5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali - Ciğer DağıtımıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın açıklaması- Festival alanından görüntüle- Vatandaşların ciğer sırasındaki görüntüsü Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Önümüzdeki yıl festivalimizin Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için başvuru yapacağız dedi.
 • 13:505. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer FestivaliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Acı biber yeme yarışmasından görüntüler 5. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali kapsamında acı biber yeme yarışması düzenlendi ve halka ücretsiz tava ciğer dağıtıldı.
 • 13:37Gaziantep Hayvanat Bahçesi Yeni Gaziantep Hayvanat Bahçesi Yeni "Sakinlerini" BekliyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Hayvanat bahçesinin girişi- Ziyaretçiler- Ayı barınağı ve yavru ayılar- Hayvan barınaklarından detaylar- Fok gösterisi- Safari Park gezisi Gaziantep Hayvanat Bahçesi yeni "sakinlerini" bekliyor- Büyüklük ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçelerinden biri olan ve yıl sonuna kadar 3 milyon ziyaretçi hedeflenen Gaziantep Hayvanat Bahçesinde "doğum heyecanı" yaşanıyor- Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Özsöyler: - "Kangurumuz ve ayımız yavrularını dünyaya getirdi.
 • 12:59'Sıralanmış Zaman' Sergisi Kapılarını Açtı'Sıralanmış Zaman' Sergisi Kapılarını AçtıDiyarbakır'da açılan "Sıralanmış Zaman" isimli fotoğraf ve multimedya sergisi, kapılarını fotoğraf severlere açtı.
 • 12:03Çok Sevdiği Bisikletini Lösemili Arkadaşlarına BıraktıÇok Sevdiği Bisikletini Lösemili Arkadaşlarına BıraktıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Mustafa Kemal Aslaner'in ödülleri ile görüntüsü- Detay görüntüler - Mustafa Kemal Aslaner ile röportaj Bebekken lösemiye yakalanan ve 4 yıl hastanede tedavi gören Mustafa Kemal Aslaner, çok sevdiği bisikletini yalnız bir kere bindikten sonra kendisi gibi kanser olan arkadaşlarının binmesi için hastanede bıraktı ve ardından da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.
 • 11:47Patlamış MısırPatlamış Mısır"Dan Balo KıyafetiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Elbiseden detay görüntüler- Öğretim görevlisi Arzu Pilevne ile röportaj BAÜ Dursunbey Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojisi Bölümü öğrencileri, "maskeli balo" temalı ders çalışmasında, mısır taneleri ve patlamış mısırdan kadın giysisi hazırladı.
 • 11:32Binlerce Yıllık Takılar İlk Kez Görücüye ÇıktıBinlerce Yıllık Takılar İlk Kez Görücüye ÇıktıYapımları, MÖ 3000'li yıllara kadar uzanan tarihi takılar, Malatya Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.
 • 10:53Saraydaki Mücevher'in Başrol Oyuncusu Lee, Ekranlara Geri DönüyorSaraydaki Mücevher'in Başrol Oyuncusu Lee, Ekranlara Geri Dönüyor‘Saraydaki Mücevher’ dizisinin başrol oyuncusu Lee Young-ae, yeni bir dizi ile uzun bir aradan sonra tekrar ekranlara geri dönüyor.
 • 10:48Dünyaca Ünlü Starları Görmek İçin 250 Bin Kişi Güney Kore'ye Akın EttiKoreli starların konser verdiği ‘Family Festival’a katılmak için 250 bin turistin Güney Kore’ye geldiği aktarıldı.
 • 09:54Eurovision'un Galibi İsveç OlduAvusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisi İsveç oldu.
 • 23:41Kopenhag'da "Karnaval" GünleriDanimarka'nın başkenti Kopenhag'da her yıl düzenlenen, ancak bu yıl ilk defa ücretsiz olduğu için kentin merkezinde gerçekleştirilen "Kopenhag Karnavalı"na onbinlerce kişi katıldı.
 • 22:48Kopenhag Fatih Camisindeki Kermese Büyük İlgiDanimarka İslam Kültür Merkezi'ne bağlı Fatih Camisinde bu yıl onuncusu düzenlenen kermes, Türklerin dışında farklı inanç ve kültürlerden insanların yoğun ilgisiyle devam ediyor.
 • 22:419. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri TöreniAvrupa Tasarım Organizasyonu'nca İstanbul'da düzenlenen 9. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri Töreni'nde, Avrupa Tasarım Ajansı Ödülü, "Best of Show" Ödülü ve Jüri Ödülü'nün yanı sıra 31 proje altın, 61 proje gümüş, 85 proje ise bronz ödül kazandı.
 • 21:05Kazakistan'da İlk Kez Bir Türk Filmi Vizyona GirdiKazakistan'da ilk kez bir Türk filmi vizyona girdi.
 • 18:25Kubbealtı DuasıKubbealtı Duası" GeleneğiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Esnafın duası- Arasta Çarşısı'ndan görüntüler Edirne'de "Kubbealtı Duası" geleneği Osmanlı Devleti döneminde esnafın her gün yaptığı "Kubbealtı Duası", Edirne'de hala okunmaya devam ediyor.
 • 17:48Güney Koreli Starları Görmek İçin Ülkeye 250 Bin Kişi GeldiGüney Koreli starların katıldığı ‘Family Festival’a yurtdışından 250 bin turistin geldiği aktarıldı.
 • 17:29Google, E-kitaplar İçin Yeni Yazı Tipi GeliştirdiGoogle, e-kitaplar için geliştirdiği yeni yazı tipi ‘Literata’yı tanıttı.
 • 17:03Tarihi Tunca Köprüsü AydınlatılacakTarihi Tunca Köprüsü AydınlatılacakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Köprüdeki çalışmadan görüntüler - Aydınlatma armatüründen görüntüler.
 • 16:43Giovanni Paolo Pannini'nin İzinde" SergisiBeyoğlu'nda restorasyonu süren tarihi bina Casa Garibaldi, dün ve bugün "izleyiciye kapalı" manifesto niteliğindeki sanat etkinliği "Giovanni Paolo Pannini'nin İzinde" sergisine ev sahipliği yaptı.
 • 16:37Osmanlı'nın Çiçek Aşısı, 1700'lü Yıllarda Avrupa'ya Derman OlmuşOsmanlı'nın Çiçek Aşısı, 1700'lü Yıllarda Avrupa'ya Derman OlmuşGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuran Yıldırım'ın açıklaması.- Aşı yapmada kullanılan aletlerden görüntüler.
 • 16:19Burana Kulesi'nin Maketi, Topkapı'da Sergileniyorİslamiyeti resmen kabul eden ilk Türk devleti Karahanlılara ait 1200 yıllık Burana Kulesi'nin maketi düzenlenen törenle, Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi'nde açıldı.
 • 14:40Büyükada'nın KöşkleriBüyükada'nın KöşkleriBüyükada'nın Köşklerini adada küçük turlarda yaparak akılda kalan 'köşk'ler ve tarihi .
 • 14:31Türk Ressamın Eseri Tayvan'da SatıldıRessam Mustafa Yüce, eserinin Asya'nın en büyük resim sergilerinden "Art Revolution Tapei 2015"de satılan en yüksek fiyatlı eser olduğunu söyledi.
 • 14:17Türk ve Japon Ezgileri BeğenildiTürk müziği ve Geleneksel Japon Koto müziği, Ankara Cermodern Sanat Merkezi'ndeki konserle dinleyicilere sunuldu.
 • 12:32Yavru Develere Yavru Develere "Pehlivan Kundağı"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Deve çiftliği girişinden görüntü- Yavru ve büyük develerden görüntüler- Yavru devenin kundaklanma işlemi- Yavru devenin kundakta görüntüsü- Yavru devenin yürümesi- Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu İkinci Başkanı Aytekin Kaya'nın açıklamaları- Yavru devenin kundaktan çözülerek annesinden süt emmesi Yavru develere "pehlivan kundağı"- Güreşler için yetiştirilen deve yavruları, daha heybetli ve güçlü olmaları için doğumlarının ardından bebek gibi kundağa alınıyor- Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu İkinci Başkanı Kaya: - "Doğumunun ardından 1 hafta süren kundaklama sayesinde develer, ayakta düzgün durmasının yanı sıra daha sağlıklı, daha iri ve güçlü oluyor" GÖKMEN ŞİRECİ - Türkiye'nin birçok bölgesinde yapılan deve güreşleri için yetiştirilen "pehlivan develer", daha heybetli ve güçlü olmaları için doğumun ardından tıpkı bebekler gibi kundağa alınıyor.
 • 12:10Birleşen Gönüller'e Moskova'da Muhteşem GalaBirleşen Gönüller'e Moskova'da Muhteşem GalaÜç haftada 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşan ve çekimleri Hollywood stüdyolarında yapılan Birleşen Gönüller filmi Rusya'da ilk kez seyirciyle buluştu.
 • 11:48Türk Kore Dostluk Konserinde Dünya Prömiyeri GerçekleştirildiTürk Kore Dostluk Konserinde Dünya Prömiyeri Gerçekleştirildi Türk Kore Dostluk Konserinde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrasını, Güney Koreli dünyaca ünlü şef Sung Jin Kim yönetti.
 • 11:34Öğrenci İşleri' Filmine Seyirciden Tam NotÖğrenci İşleri' Filmine Seyirciden Tam NotBugün Belçika’da vizyona giren ve dün ünlü oyuncu Fırat Tanış’ın da katıldığı galada seyirciyle buluşan ‘Öğrenci İşleri’ filmi seyircileri kahkahaya boğdu.
 • 02:483. Güney Afrika Türk Film FestivaliBu yıl üçüncüsü düzenlenen Güney Afrika Türk Film Festivali'nin açılışı, başkent Pretoria'da "Sivas" adlı filmin gösterimiyle yapıldı.
 • 01:33Lego Filmleri Kanada'da ÇekilecekHappy Feet ve LEGO flimlerinin yapımcılarından Avustralyalı animasyon firması Animal Logic, yapımına karar verilen 3 LEGO filminin Vancouver'da çekileceğini duyurdu.
 • 00:32Adriana Kucerova ile Bülent Bezdüz, Konser VerdiAdriana Kucerova ile Bülent Bezdüz, Konser VerdiGörüntü Dökümü: - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Orkestrası ve korosundan detaylar- Seyirci Detayları- Çek Cumhuriyeti'nden Adriana Kucerova ile Bülent Bezdüz'ün, konserleri "14. Mersin Uluslararası Müzik Festivali"- Festival kapsamında Çek Cumhuriyeti'nden Adriana Kucerova ile Bülent Bezdüz, konser verdi "14. Mersin Uluslararası Müzik Festivali" kapsamında Çek Cumhuriyeti'nden Adriana Kucerova ile Bülent Bezdüz, konser verdi.