Son Dakika Haberleri: "Kurban Eti Güneş Görmeyen Yerde 5 Saat Dinlendirilmeli"

"Kurban Eti Güneş Görmeyen Yerde 5 Saat Dinlendirilmeli"

Zonguldak'ta sağlık uzmanları, kurban etlerinin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi amacıyla vatandaşları uyardı.

23.10.2012 13:10
'Kurban Eti Güneş Görmeyen Yerde 5 Saat Dinlendirilmeli',
Zonguldak'ta sağlık uzmanları, kurban etlerinin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi amacıyla vatandaşları uyardı.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, kurban kesiminin hijyenik şartlarda gerçekleşmesi için kesim aletlerinin temiz olması, her kesim sonrası yerlerin yıkanarak bol su ile durulanması ve kurbanın yenilmeyen kısımlarının usulüne uygun olarak bertaraf edilmesinin önemine değindi.

Uğur, kurban etlerinin sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesiyle ilgili olarak da şu bilgiyi verdi: "Kurban etleri kesimden hemen sonra temiz kaplarda, güneş görmeyen serin bir yerde (14–16 derece), 5–6 saati geçmeyecek şekilde dinlendirilmelidir. Büyük parçalar halinde kesilen et buzdolabında 4–5 derecede 3–4 gün, kıyma şeklinde ise 1–2 gün saklanabilir. Etlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için -18 derecede buzluk kısmında dondurularak saklanması gerekmektedir. Bu şekilde etler en fazla 4–6 ay muhafaza edilebilir. Dondurulmuş olan etin çözdürülmesi işlemi buzdolabının normal rafında (4–5 derecede) ya da akan suyun altında gerçekleştirilmelidir. Çabuk çözdürme amacıyla kalorifer, soba ya da oda sıcaklığında bekletme işlemi ette mikroorganizma oluşmasına neden olacağından kesinlikle tercih edilmemelidir. Çözdürülen et hemen tüketilmeli, kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır."

Kurban Bayramı'nda etle birlikte şeker, çikolata ve şekerli hamur tatlılarının tüketiminin de arttığına dikkati çeken Uğur, "Tüketilen gıdaların yüksek kalorili, kolesterol ve yağ oranı yüksek olması kalp ve damar hastalığı, diyabet hastalığı, böbrek hastalığı, gut hastalığı ve kilo problemi yaşayan bireylerin özellikle dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Kalp rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın bunlara dikkat etmesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.04.2015 22:01:23. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: "Kurban Eti Güneş Görmeyen Yerde 5 Saat Dinlendirilmeli"
  [Hata Bildir]