SON DAKİKA İNSAN HAKLARI DERNEĞİ HABERLERİ

Son Dakika İnsan Hakları Derneği Haberleri

 • 23:29Gaziantep'te Stk'lardan Ağaç Kesimine ProtestoGaziantep'te Stk'lardan Ağaç Kesimine ProtestoGaziantep'te STK'lardan ağaç kesimine protestoGaziantep'te, eski vali konağının bulunduğu araziyi kiralayan inşaat firmasının alandaki ağaçları kesmesi, İnsan Hakları ve Ekoloji Derneği üyeleri tarafından protesto edildi.
 • 14:35Tutuklanan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenilerine DestekTutuklanan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenilerine DestekHaber-Kamera Ümit TÜRK İstanbul DHAİnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amaçlı katıldıkları nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası sonrası terör örgütü propagandası yapmak iddiasıyla tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önder için Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.
 • 14:11Cumartesi AnneleriCumartesi Anneleri" 587. ToplandıHaber-Kamera: Ümit TÜRK İSTANBUL/ DHA"Cumartesi Anneleri" olarak bilinen kayıp yakınlarının Galatasaray Meydanı'ndaki 587'nci kez biraraya geldiEyleme HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile İnsan Hakları Derneği üyeleri ve 200'e yakın kayıp yakını katıldı.
 • 10:22Kerkük İlahi Grubu Sakaryalıları BüyülediKerkük İlahi Grubu Sakaryalıları BüyülediKerkük Türkmen İlahi Grubu, Ramazan etkinlikleri kapsamında Sakarya’da konser verdi.
 • 17:30Gaziantep'te İHD ve Avukatlardan TutuklamaGaziantep'te İHD ve Avukatlardan TutuklamaGaziantep'te İHD ve avukatlardan tutuklamaGAZİANTEP'te, İnsan Hakları Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği ev Çağdaş Hukukçular Derneği üyeleri yaptıkları ortak basın açıklamasında bazı yargı mensuplarının hükümetin talimatlarıyla hareket ederek mesnetsiz soruşturmalar açtıklarını iddia etti.
 • 16:07İHD Yöneticileri Tutuklamalara Tepki GösterdiİHD Yöneticileri Tutuklamalara Tepki Gösterdiİnsan Hakları Derneği, Özgür Gündem Gazetesinin genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan kişilerin bırakılmasını talep etti.
 • 11:30İHD, Gazetecilerin Tutuklanmasına Tepki GösterdiİHD, Gazetecilerin Tutuklanmasına Tepki GösterdiİHD Şube Eşbaşkanı Atilla Yazar, "Son günlerde düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik hukuk ve etik dışı uygulamalara son verilmesi gerektiğini defalarca yine bu alanlarda haykırmıştık. Artık yeter diyoruz" dedi.
 • 15:57Anayasa Mahkemesi Faili Meçhul Cinayette 50 Bin TL Tazminata HükmettiAnayasa Mahkemesi Faili Meçhul Cinayette 50 Bin TL Tazminata HükmettiYeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürüldüğü tahmin edilen Ayten Öztürk'ün ailesine, devletin soruşturma yükümlüğünü yerine getirmemesi nedeniyle 50 bin lira tazminat ödenecek.
 • 14:14Hakkari İHD'den Özgür Gündem TepkisiHakkari İHD'den Özgür Gündem TepkisiHakkari İHD'den Özgür Gündem tepkisiİHD Hakkari Şubesi, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katıldığı için Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu tutuklanmasına basın açıklamasıyla tepki gösterdi.
 • 19:22Şanlıurfa - Yayın Yönetmenlerinin Tutuklanmasına Şanlıurfa'da TepkiŞanlıurfa - Yayın Yönetmenlerinin Tutuklanmasına Şanlıurfa'da TepkiYayın yönetmenlerinin tutuklanmasına Şanlıurfa'da tepkiŞANLIURFA'da, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Özgür Gündem Gazetesi'nin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yapan 3 kişinin tutuklanmasını basın açıklamasıyla protesto etti.
 • 18:47Dr. İlhan Diken Ölümünün İkinci Yılında AnıldıDr. İlhan Diken Ölümünün İkinci Yılında AnıldıBüyükşehir Belediyesi'nde bir dönem Belediye Başkan Vekilliği ve Meclis Üyeliği görevinde bulunan Dr. İlhan Diken, ölümünün ikinci yıldönümünde anıldı.
 • 16:38Özgür Gündem Gazetesi'ne Hdp ve Çeşitli Meslek Örgütlerinden DestekÖzgür Gündem Gazetesi'ne Hdp ve Çeşitli Meslek Örgütlerinden DestekGazetecilik meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve HDP İl yöneticilerinin aralarında bulunduğu bir grup Özgür Gündem Gazetesi'ne dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.
 • 16:37Özgür Gündem Gazetesi'ne Hdp ve Çeşitli Stk'lardan DestekYazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu'nun tutuklanmasına tepki gösteren grup, gazetenin Beyoğlu'ndaki genel merkezi önünde saat 13.30'da bir araya geldi.
 • 15:28Meslek Örgütlerinden Özgür Gündem AçıklamasıTürkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi temsilcileri, Özgür Gündem gazetesine destek açıklaması için bir araya geldi.
 • 16:52Suriyelilerin Yüzde 10'u Kampta, 90'ı SokaktaSuriyelilerin Yüzde 10'u Kampta, 90'ı SokaktaTürkiye'de sayıları 3 milyonu geçen Suriyeli mültecilerin sadece yüzde 10'unun kamplarda kaldığı, diğerlerinin kendi olanakları ile yaşam mücadelesi verdiği açıklandı.
 • 16:27Mülteci Çadırlarında Oyuncak İzdihamıMülteci Çadırlarında Oyuncak İzdihamıİnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Mülteci Komisyonu tarafından Suriye'den gelen mültecilere ait çadırların kurulu bulunduğu alanda oyuncak dağıtımı yapıldı.
 • 16:11İzmir Dünya Mülteciler Günü'nde Çağrıİzmir Dünya Mülteciler Günü'nde ÇağrıDünya Mülteciler Günü'nde İzmir'de mülteci haklarıyla ilgili sivil toplum kuruşları ortak yaptıkları açıklamada, mültecilerin yaşam hakkına saygılı olunması, Türkiye'nin açık kapı politikasına geri dönmesini, Türkiye'de kalmak isteyenlere mülteci statüsünün verilmesi çağrısı yaptı.
 • 15:10Dünya Mülteciler Günü'nde 'Yaşam Hakkına Saygı' ÇağrısıDünya Mülteciler Günü'nde 'Yaşam Hakkına Saygı' ÇağrısıDünya Mülteciler Günü'nde İzmir'de mülteci haklarıyla ilgili sivil toplum kuruşları ortak yaptıkları açıklamada, mültecilerin yaşam hakkına saygılı olunması, Türkiye'nin açık kapı politikasına geri dönmesini, Türkiye'de kalmak isteyenlere mülteci statüsünün verilmesi çağrısı yaptı.
 • 15:28Cumartesi AnneleriCumartesi Anneleri" 586. Kez BuluştuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ Etkinlikten detaylar TBMM Başkanvekili HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan'ın konuşması "Cumartesi Anneleri" 586. kez buluştu Kayıp yakınlarının oluşturduğu "Cumartesi Anneleri"nin, 27 Mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi yaptığı oturma eyleminin 586. hafta etkinliği İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi.
 • 13:38Cumartesi Anneleri" 586. Kez BuluştuKayıp yakınlarının oluşturduğu "Cumartesi Anneleri"nin, 27 Mayıs 1995'ten bu yana her cumartesi yaptığı oturma eyleminin 586. hafta etkinliği İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirildi.
 • 11:26Siirt'teki Terör OperasyonuDemokratik Bölgeler Partisi (DBP) Siirt Merkez İlçe Başkanı Beşir Ekinci, "silahlı terör örgütü PKK/KCK'ya finans sağlamak" suçundan tutuklandı.
 • 11:142016 Onur Haftası Öncesinde Temel Kaygı Güvenlik2016 Onur Haftası Öncesinde Temel Kaygı GüvenlikLGBTİ örgütleri Onur Yürüyüşü'ne hazırlanırken önce Orlando saldırısı ardından Türkiye'de milliyetçi grupların nefret ve şiddet içeren engelleme çağrıları geldi.
 • 13:31İHD'den Alperen Ocakları ve Müslüman Anadolu Gençliği'ne Suç Duyurusuİnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, LGBTİ'nin Beyoğlu'nda yapmayı planladığı "onur yürüyüşü"nü engelleyeceklerini bildiren Müslüman Anadolu Gençliği ve Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • 12:43Onur YürüyüşüOnur Yürüyüşü"Ne Tehdide Suç DuyurusuHaber-Kamera: Ümit TÜRK İstanbul/ DHAİnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, LGBT'nin "Onur yürüyüşü"nü yaptırmayacaklarını açıklayan Alperen Ocakları İstanbul Temsilciliği ile Müslüman Anadolu Gençliği hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • 12:18Onur YürüyüşüOnur Yürüyüşü"Ne Tehdide Suç Duyurusuİnsan hakları Derneği İstanbul Şubesi, LGBT'nin "Onur yürüyüşü"nü yaptırmayacaklarını açıklayan Alperen Ocakları İstanbul Temsilciliği ile Müslüman Anadolu Gençliği hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • 13:22'Kayıplar Eylemi'ne Ramazan Molası'Kayıplar Eylemi'ne Ramazan MolasıBatmanda 383. Eylemini gerçekleştiren kayıp yakınları ve İHD Batman Şubesi, her hafta yaptıkları eyleme Ramazan nedeniyle ara verdi.
 • 18:15Kayıp yakınları 383. Kez oturduKayıp yakınları 383. Kez oturduİHD ve Kayıp yakınların "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 383'üncüsü gerçekleştirildi.
 • 14:31İHD Van Şubesi Kongreye GittiİHD Van Şubesi Kongreye Gittiİnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi 9. Olağan Genel Kongresi yapıldı.
 • 18:04Şakran Cezaevi ile İlgili Avukat Grubu İzlenimlerini Raporlaştırdıİzmir Aliağa Şakran 4 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde, siyasi tutuklulara, infaz koruma memurlarının sözlü ve fiziki saldırılarda bulundukları iddiaları üzerine oluşturulan avukat grubu, izlenimlerini raporlaştırıp kamuoyuna açıkladı.
 • 17:30Kayıp Yakınları 383'üncü Kez Oturacakİnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınlarınca Diyarbakır'da her hafta düzenlenen oturma eyleminin 383'üncüsü gerçekleştirilecek.
 • 16:36Midyat'taki Bombalı Araçla Terör SaldırısıMardin'in Midyat ilçesinde terör örgütü PKK tarafından bomba yüklü araçla düzenlenen, 3 polisin şehit düştüğü, 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 50 kişinin yaralandığı saldırı, siyasiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerince kınandı.
 • 18:05İHD Malatya Şubesinde Görev DeğişikliğiİHD Malatya Şubesinde Görev Değişikliğiİnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesinde gerçekleşen kongrede başkanlığa Gözül Öztürkoğlu getirildi.
 • 20:51Vali ile Belediye Başkanı Melede Ateşi YaktıVali ile Belediye Başkanı Melede Ateşi YaktıSiirt’te asırlardan beri Ramazan ayının gelişini bildirmek amacıyla yakılan Mede ateşi, bu yıl da yakıldı.
 • 16:12İhd, Thiv ve Mhd Heyeti Yüksekova'daHakkari’nin Yüksekova ilçesinde kısmen sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla İHD, TİHİV ve Mezopotamya Hukukçular (MHD) heyeti, incelemelerde bulunmak üzere ilçeye geldi.
 • 15:24Kars AB Büyükelçileri Kars'taKars AB Büyükelçileri Kars'taAB büyükelçileri Kars'taAB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjorg Haber ve Türkiye'de büyükelçiliği bulunan AB Üyesi Devletlerin misyon şefleri, Kars'a gelerek, bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu.
 • 14:33AB Delegasyonları Kars'taAB Delegasyonları Kars'taAB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber başkanlığındaki 18 Avrupa Birliği üyesi ülkenin büyükelçileri ve yardımcıları, Kars'a gelerek bir dizi ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.
 • 14:33Şanlıurfa'da Kayıp Yakınlarından EylemŞanlıurfa'da Kayıp Yakınlarından EylemŞanlıurfa'da kayıp yakınlarından eylemŞANLIURFA'da, İnsan Hakları Derneği üyeleri kayıp yakınları ile birlikte 'Kayıplar bulunsun, failleri yargılansın' eylemi yaptı.
 • 18:53Ikby'de İranlı Aktivist İçin Destek GösterisiIrak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil'de, İran'da hükümlü bulunan insan hakları aktivisti "Muhammet Sadık Kebudvend'in" serbest bırakılması için gösteri düzenlendi.
 • 16:16Merkel'in Ziyaret Ettiği Gaziantep'ten Almanya'ya Soykırım TepkisiMerkel'in Ziyaret Ettiği Gaziantep'ten Almanya'ya Soykırım TepkisiAlmanya Şansölyesi Angela Merkel’in ziyaret ettiği Gaziantep’teki siyasetçiler, Almanya’da Federal Meclisin 1915 olaylarını ’soykırım’ olarak niteleyen tasarıyı onaylamasına tepki gösterdi.
 • 21:56Mısır'da Darbe Karşıtlarının YargılanmasıMısır'da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 738 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 • 11:02Elazığ'da PKK Kck Operasyonu 8 GözaltıElazığ'da PKK Kck Operasyonu 8 GözaltıElazığ'da PKK/KCK operasyonu: 8 gözaltıElazığ Emniyet Müdürlüğü'nün, Elazığ merkez ve Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde yürüttüğü PKK/KCK operasyonu kapsamında, aralarında 2 HDP milletvekili adayınında da bulunduğu toplam 8 HDP ve DBP yöneticisi gözaltına alındı.
 • 10:32Elazığ'da Operasyon: 7 GözaltıElazığ'da, 8 adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarda, aralarında HDP eski il başkanı ve DBP il başkanının da bulunduğu 7 kişi, gözaltına alındı.
 • 08:5622 Yıldır Eşini Arıyor1994 yılında kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan İsa Gök adlı vatandaşın eşi, "Eşimin bir mezar taşı bile yok, 22 yıldır bir mezara hasret kaldık" dedi.
 • 15:59Demirtaş: Allah, Şehirleri Yakanın Belasını VersinDemirtaş: Allah, Şehirleri Yakanın Belasını VersinHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır il kongresinde, "kim bu şehirlerin yakılıp, yıkılması emrini vermişse, Allah belasını versin" dedi.
 • 15:48Diyarbakır Demirtaş, Allah Şehirleri Yakıp Yıkan ve Hesabını Sormayanın Belasını Versin-1Diyarbakır Demirtaş, Allah Şehirleri Yakıp Yıkan ve Hesabını Sormayanın Belasını Versin-1Hdp Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Diyarbakır'da toplu açılış töreninde kendilerine sert eleştiriler getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın sözlerine değerlendirirken, "Şehirleri yaktınız diyorlar.
 • 15:37İHD Hakkari Şubesi Kongreye GittiİHD Hakkari Şubesi Kongreye Gittiİnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi’nin 8. Olağan Genel Kongresi yapıldı.
 • 10:10Hakkari Belediyesi'ne ZiyaretHakkari Belediyesi'ne ZiyaretHDK, HDP, DBP, DTK ve KJA heyeti, Hakkari Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.
 • 17:41Bingöl'de PKK'nın Şehit Ettiği 33 Er Tugay Komutanlığı'nda AnıldıBingöl'de PKK'nın Şehit Ettiği 33 Er Tugay Komutanlığı'nda AnıldıBingöl'de 24 Mayıs 1993 tarihinde yol kesen PKK'lılar tarafından şehit edilen silahsız 33 er, bu yıl şehit edildikler yerdeki anıt yerine, güvenlik gerekçesiyle 49'uncu Komando Piyade Tugay Komutanlığı'nda anıldı.
 • 17:27Bingöl'de PKK'nın Şehit Ettiği 33 Erin Anması Komutanlıkta YapıldıBingöl'de PKK'nın Şehit Ettiği 33 Erin Anması Komutanlıkta YapıldıBingöl'de PKK'nın şehit ettiği 33 erin anması komutanlıkta yapıldıBİNGÖL'de 24 Mayıs 1993 tarihinde yol kesen PKK'lılar tarafından şehit edilen silahsız 33 er, bu yıl şehit edildikler yerdeki anıtları yerine güvenlik gerekçesiyle 49'uncu Komando Piyade Tugay Komutanlığı'nda gerçekleştirildi.
 • 12:24İçişleri Bakanı Ala Görevine Devam EdecekAK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, 65. Hükümet'te yeniden İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.