00:2500
SON DAKİKA KÜRDİSTAN HABERLERİ

Son Dakika Kürdistan Haberleri

   

  Kaya: Çiller'in Ölüm Listesinde İkinci Sıradaydım

  Kaya: Çiller'in Ölüm Listesinde İkinci Sıradaydım

  21 yıl sonra dönen Kürt siyasetçi Yaşar Kaya, "Çiller'in ölüm listesinde ikinci sıradaydım. Birinci sırada Behçet Cantürk vardı, öldürüldü. " dedi. (Dün 23:44)

   

  KDP, Koalisyon İçin Goran Hareketi ile Anlaştı

  Koalisyon hükümeti kurmak için seçimde birinci olan Kürdistan Demokrat Partisi, anamuhalefet Goran Hareketi ile prensipte anlaştı. (Dün 18:30)

   

  Ikby'de Hükümet Kurma Çalışmaları

  Ikby'de Hükümet Kurma Çalışmaları

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde Mesut Barzani'nin koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirdiği Kürdistan Demokrat Partisi'nin, Goran Hareketi ile anlaştığı bildirildi 8'inci kabine için Peşmerge Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Din İşleri Bakanlığı ile Meclis Başkanlığı Goran'a verildi. (Dün 18:15)

   

  21 Yıl Sonra Türkiye'ye Dönen Kaya, İfade Verdi

  21 yıl aradan sonra Türkiye’ye dönen eski Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. (Dün 18:10)

   

  Kapatılan Dep'in Kurucusu Yaşar Kaya, Türkiye'de

  Kaya, hakkındaki davalarla ilgili Ankara adliyesinde hakim karşısına çıktı Yaşar Kaya: "İnanılmaz memnuniyet verici bir olay. Ailemize, çocuklarımıza, dostlarımıza kavuştuk. Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi" "Çözüm sürecine katkıda bulunacağız. Çünkü bizler barış adamıyız "İlk yapılacak şey dostları sevmek, kucaklamak. (Dün 17:50)

   

  Yaşar Kaya, 21 Yıl Sonra Türkiye'ye Döndü (2)

  Adliye ÇIKIŞINDA GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI Hakkındaki bir soruşturma nedeniyle havalimanında gözaltına alınan Yaşar, ifadesi alınmak üzere Ankara Adliyesine getirildi. (Dün 17:40)

   

  Tuyad-Der'den 'Cezaevi' Açıklaması

  Tuyad-Der'den 'Cezaevi' Açıklaması

  Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Akgün, Van F Tipi Cezaevi olmak üzere Karadeniz cezaevlerinde hak ihlallerinin olanca hızıyla sürdüğünü öne sürerek duyarlılık çağrısı yaptı. (Dün 14:40)

   

  YAŞAR KAYA KİMDİR? YAŞAR KAYA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

  YAŞAR KAYA KİMDİR? YAŞAR KAYA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

  Yaşar Kaya kimdir? 1938 yılında doğdu. İstanbul Kabataş Lisesi mezunu. 1959'da İstanbul'da İktisad Fakültesi'ne devam ederken 49 kişi ile birlikte tutuklandı. Dava 10 yıl sürdü. 1965'de yarım kalan tahsilini tamamladı. (Dün 13:48)

   

  Yumurtalık'ta 'Teşekkür Gecesi'

  Yumurtalık'ta "Teşekkür Gecesi"

  Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim kazandığı ilçelerde başlatılan teşekkür etkinliklerinin ikincisi Yumurtalık’ta gerçekleştirildi. (Dün 13:29)

   

  Erdoğan: Barzani İle Enerji İşbirliğini Sürdüreceğiz

  Erdoğan: Barzani İle Enerji İşbirliğini Sürdüreceğiz

  Başbakan, Barzani ile görüşmesinde, Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin enerji işbirliğini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  BDP'li Üçer Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

  BDP'li Üçer Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

  Bdp Van Milletvekili Özdal Üçer Hakkari'de yaptığı açıklamada, barış sürecinde devletin askeri operasyonlar ve karakol yapımlarını bir an önce durdurmasını isteyerek, Zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı dedi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  BDP'li Üçer: Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

  BDP'li Üçer: Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

  BDP'li Özdal Üçer devletin askeri operasyonlar ve karakol yapımlarını durdurmasını isteyerek, "Zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı" dedi. (16 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  BDP'den KDP'ye, Hendek Kınaması

  BDP'den KDP'ye, Hendek Kınaması

  Diyarbakır'da BDP'li belediye başkanları, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile Suriye'nin Rojava bölgesi arasında hendek kazılmasına tepki gösterdi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Irak-Suriye Sınırına Hendek Kazılması

  Irak-Suriye Sınırına Hendek Kazılması

  BDP'nin Diyarbakır ve ilçe belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri Irak Suriye sınırına hendek kazılmasına tepki gösterdi. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Irak'ta Heyetler Arası Petrol ve Bütçe Görüşmesi

  Irak Meclisi heyeti, temaslarının ardından Erbil'den ayrılarak Bağdat'a döndü Irak Kürt Bölgesel Hükümeti Sözcüsü Dizayi: "Anlaşma iki hükümet arasında olacaktır. (15 Nisan 2014 Salı )

   

  Suriye Kürtleri ile Barzani Arasında 'Hendek' Krizi

  Suriye Kürtleri ile Barzani Arasında 'Hendek' Krizi

  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Suriye'de Kürtlerin denetiminde bulunan Rojava bölgesi sınırına kaçakçılığın önlenmesi için 17 kilometre uzunluğunda hendek kazması, gerginliğe neden oldu. (15 Nisan 2014 Salı )

   

 

  BDP Muş Milletvekili: Kürdistan Petrollerinden Pay İstiyoruz

  BDP Muş Milletvekili: Kürdistan Petrollerinden Pay İstiyoruz

  BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, bölgede çıkan enerji kaynaklarından pay verilmesini istedi. (14 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Barzani: Öcalan Serbest Bırakılacak

  Barzani: Öcalan Serbest Bırakılacak

  Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, çözüm sürecinin sonuca ulaşması halinde Öcalan'ın serbest bırakılacağını söyledi. (14 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Altan Tan: BDP Çökme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

  Altan Tan: BDP Çökme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

  BDP'li Tan, yerel seçimlerin mağlubu olarak CHP ve HDP'yi göstererek, "BDP, iç dinamiklerini değiştirmezse çökme tehlikesiyle karşı karşıya" dedi. (14 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Barzani: Rojava'ya Sadece Pyd Hükmedemez

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Suriye’nin Kürt bölgesinde (Rojava) PKK’nın yapılanması olan PYD’nin hükmedemeyeceğini söyledi. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kdp: Suriye ile Sınır Noktalarımızı Kapatmadık

  Geçtiğimiz günlerde PYD'nin yayın organları, Kürdistan Demokrat Partisi'ni (KDP) Suriye Kürtlerine ambargo uygulamak amacı ile Suriye sınırındaki temas noktalarında hendek kazmakla suçlamıştı. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kck'dan Tahliye Olan 48 Kişi: Tahliyemiz İktidarın Bir Lütfu Değil

  Kck'dan Tahliye Olan 48 Kişi: Tahliyemiz İktidarın Bir Lütfu Değil

  PKK’yı da bünyesinde bulunduran KCK yapılanmasıyla ilgili ana davada tutuklu olan ve dün tahliye edilen 48 sanık ortak basın açıklaması yaptı. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kdp'den Pyd'nin Hendek Suçlamalarına Cevap

  Mesut Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nce PYD'nin iddialarına ilişkin açıklama yapıldı: "PYD, Suriye sınırındaki hendekleri KDP’nin kazdırdığını iddia ediyor. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kürtler Arasında Kriz Çıkartan Hendek Görüntülendi

  Kürtler Arasında Kriz Çıkartan Hendek Görüntülendi

  Irak Kürt Bölgesel yönetiminin Suriye'deki Rojava sınırına geçişleri önlemek için kazdırdığı ve krize yol açan hendek fotoğraflandı. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Aa Ekibi Irak'ın Suriye Sınırındaki Hendek Kazısını Görüntüledi

  Aa Ekibi Irak'ın Suriye Sınırındaki Hendek Kazısını Görüntüledi

  Terör gruplarının ve kaçakçıların geçişini önlemek için başlatılan hendek çalışması Duhok kentindeki Aloka Köyüne ulaştı Peşmerge komutanı Binbaşı Hasan: "Irak hükümeti, Suriye ile olan 605 kilometre sınırı boyunca hendek kazılmasına karar verdi. (13 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kışanak: Tüm Eğitim Sistemini Devralmaya Hazırız

  Kışanak: Tüm Eğitim Sistemini Devralmaya Hazırız

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan, "Bizler artık anaokulundan üniversiteye kadar tüm eğitim sistemini devralmaya hazırız" dedi. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Irak'ta Ahmet Kaya Parkı Açıldı

  Süleymaniye Belediyesi, yeni açtığı bir parka sanatçı Ahmet Kaya'nın ismini verdi Gülten Kaya: "Kendi topraklarıma geleceğim' diyen Ahmet Kaya, bugün itibariyle Süleymaniye'ye gelmiştir" (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Ikby'de Hükümet Kurma Çalışmaları

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 8'inci kabineyi oluşturmak için Türkmen, Asuri ve Keldani listeleriyle görüştü Barzani, Türkmenleri hükümete dahil etmek için Adalet Bakanlığını teklif etti Önemli bakanlıkların koalisyonun iki büyük ortağı olacak KDP ile Goran arasında paylaşıldığı belirtildi. (12 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Diyarbakır'da "Osmanlı Döneminde Kürtler ve Kürdistan" Konferansı

  Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kadim Akademi Başkanı Doç. Dr. İbrahim Özcoşar: "Kürt tarihi tasnifi ile ilgili yapmış olduğum çalışmalarda, Kürt tarihini İslam öncesi ve İslam sonrası olarak ayırmak mümkün" (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Kürdsiad'ın Tüzüğü Anayasa ve TCK'ya Aykırı Bulundu

  Diyarbakır'da bir grup iş adamının, Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği'ni kurmak için başvuruda bulunduğu İl Dernekler Müdürlüğü, yaptığı ön incelemede dernek tüzüğünü Anayasa ve Türk Ceza Kanunu'na aykırı buldu KÜRSİAD'ın kurucu başkanı Karadeniz: "Derneğin adında olduğu gibi tüzüğünde de Kürdistan kelimesinin geçtiği tüm yerlerin değiştirilmesi isteniyor. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Irak-Suriye Sınırına Hendek Kazılıyor

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Suriye'den terör gruplarının ve kaçakçıların geçişini önlemek için sınıra hendek kazmaya başladı. (11 Nisan 2014 Cuma )

   

  Rojava Sınırında Kazılan Hendek Kriz Çıkardı

  Rojava Sınırında Kazılan Hendek Kriz Çıkardı

  Kuzey Irak Kürt yönetiminin Suriye'nin Rojava sınırına, geçişleri önlemek için hendek kazması tansiyonu yükseltirken binlerce kişi sınıra yürüdü. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  'Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması Tarihi Bir Adım'

  "Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması Tarihi Bir Adım"

  SKDP Genel Başkanı Suud Mele, "Partimizi kurduk. Bu, Suriye'deki Kürt halkının haklı davasının savunulması için atılmış tarihi bir adımdır." dedi. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması

  Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması

  Genel Başkan Suud Mele: "Mesut Barzani'nin desteğiyle partimizi kurduk. Bu, Suriye'deki Kürt halkının haklı davasının savunulması için atılmış tarihi bir adımdır" "Suriye Kürdistan Demokrat Partisi, birilerine karşı kurulmadı. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Mesut ve Neçirvan Barzani'den 'Birlikte Yaşam' Vurgusu

  Mesut ve Neçirvan Barzani'den 'Birlikte Yaşam' Vurgusu

  Neçirvan ve Mesut Barzani, 30 Nisan'da yapılacak seçimler için yaptıkları açıklamalarda "Irak halklarının birlikte yaşama arzusu"nu vurguladılar. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  İsmail Beşikçi'den BDP'nin "Özerklik" Projesine Sert Eleştiri

  Türkiye'de uzun yıllar Kürt sorunu üzerine araştırmalar yapan sosyolog İsmail Beşikçi, Kürt sorununu bir "toprak ve devlet sorunu" olarak niteledi ve Kürtlerin Türkiye'yi demokratikleştirmek gibi bir çaba içinde olmaması gerektiğini de öne sürdü. (10 Nisan 2014 Perşembe )

   

  Şırnak'ta 8 Terörist Teslim Oldu

  Şırnak'ta 8 Terörist Teslim Oldu

  Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarından kaçan 8 terörist, Şırnak'ta güvenlik güçlerine teslim oldu. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması

  Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin Kurulması

  IKBY Başkanı Mesut Barzani, yeni kurulan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Suud Mele ve beraberindeki heyeti kabul etti Barzani: "Kongrede çıkan sonuçları koruyun. Bir birinize kardeşlik hukuku içerisinde ve Kürtlerin haklı davası çerçevesinde davranın. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

  KURDSİAD İle Bağlantımız Yok

  KURDSİAD İle Bağlantımız Yok

  Demokratik Toplum Kongresi (DTK) geçtiğimiz günlerde kurulan KÜRDSİAD ile herhangi bir bağlantıları olmadığını açıkladı. (09 Nisan 2014 Çarşamba )

   

Manşet Haberleri