12:4900
SON DAKİKA KÜRDİSTAN HABERLERİ

Son Dakika Kürdistan Haberleri

   

  6 Bin Kişiye Giriş Yasağı

  6 Bin Kişiye Giriş Yasağı

  Dışişleri Bakanı, "Bu bölgeye gelen her teröristin, ister yabancı savaşçı ister bölgeden olsun, Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunu biliyoruz. (Dün 21:55)

   

  Çavuşoğlu-Steinmeier Ortak Basın Toplantısı

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Daha hiç kimse IŞİD ve diğer terör örgütlerini tanımazken Türkiye tam 1 sene önce IŞİD'i terör örgütü listesine almıştır. (Dün 21:04)

   

  Almanya'nın Irak'a Göndereceği Silah ve Muhimmat Hazırlanıyor

  Almanya'nın Irak'a Göndereceği Silah ve Muhimmat Hazırlanıyor

  Almanya'nın terör örgütü Irak Şam İslam Devletine karşı kullanılması amacıyla IKBY'ye göndereceği silah ve mühimmat Müritz kentindeki askeri malzeme deposunda hazırlandı. (Dün 20:10)

   

  Almanya'dan Ikby'ye Silah Yardımı

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne Almanya'nın göndereceği silah ve muhimmatın ilk kısmı, Müritz kentindeki askeri malzeme deposunda hazırlanıyor Son kontrolleri yapılan silah, mühimmat ve askeri techizatın 24 Eylül'de Irak'a gönderilmeye başlanması hedefleniyor Mecklenburg Vorpommern askeri birliğinde bilgilendirmeden sorumlu Yarbay Brandel: "Irak’a gönderilecek tüm malzemeler yaklaşık 70 milyon avro değerinde. (Dün 17:58)

   

  Murat Karayılan: Tampon Bölge Süreci Bitirir

  Murat Karayılan: Tampon Bölge Süreci Bitirir

  PKK liderlerinden Murat Karayılan, Türkiye'nin sınıra tampon bölge oluşturma çalışmasına sert çıktı: "O vakit zaten çözüm süreci diye bir şey kalmaz!" (Dün 14:43)

   

  Almanya'da Işid'le Mücadele Toplantısı

  Almanya'da Işid'le Mücadele Toplantısı

  Başbakan Merkel, terör örgütü IŞİD ile mücadeleye yönelik atılan adımları gözden geçirmek ve durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün bazı bakanlarla bir araya gelecek. (Dün 14:34)

   

  Belarus Dışişleri Bakanı Makey'in Irak Ziyareti

  Belarus Dışişleri Bakanı Makey'in Irak Ziyareti

  Belarus Dışişleri Bakanı Makey, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. (Dün 11:45)

   

  Ikby'nin Petrol İhracı

  Ikby'nin Petrol İhracı

  Süleymaniye Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Wahab: "Bölgede yaşanan kriz ve olaylar nedeniyle Erbil yönetimi, petrol ihracatında bir adım geriye atarak, Bağdat’a tekrar yüz çevirmek zorunda kaldı" "Türkiye ile Kürt yönetiminin enerji anlaşması, Erbil’in askeri ve güvenlik olarak korunacağı anlamı taşımıyordu ve bunun garantisi verilmemişti. (Dün 11:32)

   

  DEP Eski Milletvekili: 20 Yıl İçinde Bölgede Kürtler Kendini Yönetecek

  DEP Eski Milletvekili: 20 Yıl İçinde Bölgede Kürtler Kendini Yönetecek

  Tutuklanmama güvencesi ile Türkiye'ye dönen DEP Eski Milletvekili Mahmut Kılınç, 15-20 yıl içinde Kürtçenin resmi dil olacağını ve Kürtlerin kendini yöneteceğini söyledi. (Dün 02:55)

   

  '15-20 Yıl İçinde Kürtler Kendini Yönetecek'

  '15-20 Yıl İçinde Kürtler Kendini Yönetecek'

  Kürt Parlamentosu davasında yargılanan ve 'tutuklanmama güvencesi' ile Türkiye'ye dönen DEP'li Mahmut Kılınç, 15-20 yıl içinde Kürtlerin kendini yöneteceğini söyledi. (Dün 00:39)

   

  IŞİD'in Musul Askeri Sorumlusu Öldürüldü

  IŞİD'in Musul Askeri Sorumlusu Öldürüldü

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Güvenlik Ajansı, IŞİD'in Musul Askeri Sorumlusu "Ebu Abdullah" lakaplı Yasin Ali Süleyman Şalaş'ın öldürüldüğünü bildirdi. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  'Şunu Çok İyi Bilsinler ki Milletimizin İradesine Gem Vuramazlar'

  "Şunu Çok İyi Bilsinler ki Milletimizin İradesine Gem Vuramazlar"

  IKBY Başkanı Mesut Barzani, "Düşmanlarımız, Kürdistan bölgesine saldırarak halkımızın meşru taleplerinden ve özgürlük davasından vazgeçeceğini hayal ediyor." dedi. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Türkiye'den gelen kadın heyetinin Irak ziyareti -

  Türkiye'den gelen kadın heyetinin Irak ziyareti -

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata, CHP Milletvekili Melda Onur ile bir grup kadın aktivist ve siyasetçiden oluşan heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamento Başkanı Yusuf Muhammet Sadık'ı ziyaret etti. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Türkiye'den Yola Çıkan Kadın Heyetinin, Irak Ziyareti

  HDP Milletvekilleri Tuncel ve Ata, CHP Milletvekili Onur ile bir grup kadın aktivist ve siyasetçiden oluşan heyet, IKBY Parlamento Başkanı Sadık ile görüştü. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  DBP İl Başkanı Zümrüt, 'Biz Bu Yasağı Tanımıyoruz' Diyerek Mühür Söktü

  DBP İl Başkanı Zümrüt, "Biz Bu Yasağı Tanımıyoruz" Diyerek Mühür Söktü

  Diyarbakır'da açılan Türkiyenin ilk Kürtçe İlkokulu aynı gün mühürlenmişti. Kararı protesto eden siyasi parti, STK ve vatandaşlar, mührü sökerek okulu tekrar eğitime açtı (16 Eylül 2014 Salı )

   

  DBP İl Başkanı, Kürtçe Okulunu Yeniden Açtı

  DBP İl Başkanı, Kürtçe Okulunu Yeniden Açtı

  Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır İl Başkanı Zümrüt, Diyarbakır Valiliğinin kararı ile kapatılan Kürtçe okulunun kapısına vurulan mührü sökerek okulu tekrar açtı. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Dbp İl Başkanı Kürtçe Okula Vurulan Mührü Söktü

  Dbp İl Başkanı Kürtçe Okula Vurulan Mührü Söktü

  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Valiliği'nin kararı ile dün kapatılan Kürtçe okulun kapısına vurulan mührü söktü ve okulu yeniden açtıklarını söyledi. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Irak'taki Çatışmalar

  KDP Siyasi Büro Üyesi Kerküki: "Irak'ın 100. kuruluş yıldönümü olan 2020'ye kadar yıkılacağını düşünüyorum" "ABD, Irak'ta Baas rejiminin ardından federal sistemle yeni bir devlet kurmuştu. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  İhd, Jitem Üyelerine Dava Açtı

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi, 1990'lı yıllarda Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan köy boşaltmalara ve faili meçhul cinayetlere ilişkin Mardin ilçelerinde görev yapan JİTEM üyelerine karşı dava açtı. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  MHP'li Çetin: Erdoğan, Türkiye'yi Teröristlerin Sığınma Evine Çevirdi

  Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, IŞİD'in Türkiye'yi terörist eylemlerle tehdit ederek şantaj yaptığını belirterek, "Tayyip Erdoğan Türkiye'yi teröristlerin sığınma evine çevirdi. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Açıklaması

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Açıklaması

  "Bugün IŞİD bahanesiyle yapılan savaş hazırlığı, aslında ABD'nin yıllardır devam ettirdiği Büyük Ortadoğu Projesi'nin yeni bir adımıdır" (16 Eylül 2014 Salı )

   

  MHP'li Çetin: Erdoğan, Türkiye'yi Teröristlerin Sığınma Evine Çevirdi

  MHP Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, dünya kamuoyunda Türkiye’nin terör destekçisi olduğu algısının oluşmasında Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kabahati olduğunun, Katar dönüşü yaptığı son açıklamadan anlaşıldığını belirterek, “Katar gibi bir ülkenin dahi rahatsız olduğu terör örgütü yöneticilerine Türkiye’nin kapılarını açan Tayyip Erdoğan, ülkemizi teröristlerin sığınma evine çevirmiştir. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Suriyeli Çocuklar Okula Başladı

  Suriyeli Çocuklar Okula Başladı

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Mersin'e yerleşen 350 Suriyeli çocuk, depodan dönüştürülen okulda derse başladı. (16 Eylül 2014 Salı )

   

  Diyarbakır'da 'Kültürlerin Buluşması'

  Yaptığı çalışmalarla Kürtlerin adını dünyaya duyuran Ressam Hasan Bağdaş'ın 'Kültürlerin Buluşması' (Civana Çandan) adlı sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Barzani: En Ağır Cezayı Ödeteceğiz

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Teröristler ve yardımcılarının, Şengal'de işledikleri suçların cezasını en ağır şekilde ödeteceğiz." dedi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

 

  'Sürgündeki Kürt Parlamentosu' davası -

  "Sürgündeki Kürt Parlamentosu" davası -

  ''Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer aldığı gerekçesiyle yargılanan Necdet Buldan, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkındaki yakalama kararını kaldırmasıyla memleketi Yüksekova'ya geldi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Irak'taki Çatışmalar

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, cephedeki Peşmerge güçlerine "moral ziyaretinde" bulundu. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Sürgündeki Kürt Parlamentosu" Davası

  ''Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer aldığı gerekçesiyle yargılanan Necdet Buldan, Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkındaki yakalama kararını kaldırmasıyla memleketi Yüksekova'ya geldi Buldan: "Hükümetin çözüm süreciyle ilgili şu ana kadar izlediği. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Güngiad'dan "Mezopotamya Beşlisi" Önerisi

  GÜNGİAD Başkanı Akbal: "Mezopotamya coğrafyası, yeniden dünya uygarlığının en önemli merkezine dönüşecek bir ivmeye kavuşabilir" (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Ortadoğu Uzmanı Barkey: ABD'de 17 ve 25 Aralık'ın 'Darbe' Denmesine Gülüyorlar

  ABD'li Ortadoğu uzmanı Henri Barkey, Amerika'da hiç kimsenin 17 - 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarını 'darbe teşebbüsü' olarak görmediğini söyledi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Güngiad'dan Ortadoğu İçin Yeni Öneri: Mezopotamya Beşlisi Oluşsun

  Güngiad'dan Ortadoğu İçin Yeni Öneri: Mezopotamya Beşlisi Oluşsun

  Güneydoğu Genç İşadamları Derneği (GÜNGİAD) Başkanı Hakan Akbal, Ortadoğu'da devam eden kaosu bitirmenin en kestirme yolunun ‘Şanghay Beşlisi’ benzeri bir yapılanma önerisi olan “Mezopotamya beşlisi” olduğunu söyledi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  İsrail'den Vatandaşlarına Seyahat Uyarısı

  İsrail, tatil sırasında yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarını gidecekleri ülkelerde yaşanabilecek terör saldırılarına karşı uyardı. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Savaşın Çocukları Ders Başı Yaptı

  Savaşın Çocukları Ders Başı Yaptı

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Mersin'e yerleşen Suriyeli çocuklar, ders başı yaptı. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Ortadoğu'daki Kaosu Bitirme Planı: 'Mezopotamya Beşlisi'

  Ortadoğu'daki Kaosu Bitirme Planı: 'Mezopotamya Beşlisi'

  GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal, Ortadoğu'daki kaosu bitirmenin en kestirme yolu olarak aralarında Türkiye ve Kürdistan'ın da olduğu Mezopotamya Beşlisi yapısını önerdi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Ikby'den Uluslararası Topluma Yardım Çağrısı

  Hükümetin açıklamasında, Irak'a siyasi ve askeri desteğin yanı sıra insani yardım noktasında da gerekenin yapılması istendi. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Türkiye'nin Sınır Komşuları Değişti

  Türkiye'nin Sınır Komşuları Değişti

  Suriye'de süren iç savaş ve IŞİD'in Irak'taki hızlı ilerleyişi sonrası Türkiye'nin güney sınır kapılarının karşısında farklı bayraklar dalgalanıyor. (15 Eylül 2014 Pazartesi )

   

  Hdp'li Irmak: Işid, Kürtler'e Ulusal Birlik İhtiyacını Hissettirdi

  Hdp'li Irmak: Işid, Kürtler'e Ulusal Birlik İhtiyacını Hissettirdi

  Halkların demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekili ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Kuzey Irak ve Suriye'nin Rojava Bölgesi'ne yaptıkları ziyaretlerini değerlendirirken, IŞİD'in Şengal saldırısının Kürtler(e ulusal birlik ihtiyacını çok fazla hissettirdiğini ve mecbur kaldığını söyledi. (14 Eylül 2014 Pazar )

   

  BM'nin Irak'taki İnsani Yardım Çalışmaları

  BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos, IKBY Başbakanı Barzani ile görüştü. (14 Eylül 2014 Pazar )

   

  İngiliz Rehinenin Işid Tarafından Öldürülmesi

  IKBY Başkanı Barzani'nin Sözcüsü Sabah: "IŞİD'in, yaklaşık bir yıldır rehin tuttuğu Haines'i, hiçbir insani, dini ve ahlaki değere saygı göstermeden öldürülmesini şiddetle kınıyoruz" (14 Eylül 2014 Pazar )

   

  Irak'ta "İşçi Pazarları" Oluştu

  IŞİD'in neden olduğu çatışmalar ve ekonomik kriz nedeniyle Irak’ta, ucuz iş gücü sağlayan "işçi pazarları" oluşmaya başladı Süleymaniye kentindeki "İşçi Pazarı"nda İranlı, Iraklı ve Suriyeli işçileri görmek mümkün Sabahın erken saatlerinde pazara gelen işçiler, hamallık, inşaat, temizlik gibi gündelik ne iş çıkarsa yapıyorlar. (14 Eylül 2014 Pazar )

   

  PKK, Eski Üyesini 3 Yaşındaki Kızıyla Birlikte Öldürdü

  PKK, Eski Üyesini 3 Yaşındaki Kızıyla Birlikte Öldürdü

  PKK, Kuzey Irak'ın Zaho kentinde yaşayan eski PKK'lı Osman Baliç ve 3 yaşındaki kızı Rewşen'i öldürdü. (14 Eylül 2014 Pazar )

   

  Almanya, Irak'ın Kuzeyine Eğitim İçin Asker Gönderecek

  Alman askerlerinin peşmergeye silah eğitimi vereceği bildirildi. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Sivillere Ateş Açılmaması Emri

  Irak Başbakanı Haydar el İbadi, güvenlik güçlerine, "IŞİD militanları olsa bile sivillerin bulunduğu bölgelere ateş açılmaması konusunda" talimat verildiğini belirtti. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  'Biz Sadece Siyasi Özerklik Değil, Mali Özeklik de İstiyoruz'

  "Biz Sadece Siyasi Özerklik Değil, Mali Özeklik de İstiyoruz"

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, "Biz sadece siyasi özerklik değil, mali özeklik de istiyoruz." dedi. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Gültan Kışanak: Sadece Özerklik Değil Mali Özerklik de İstiyoruz

  Gültan Kışanak: Sadece Özerklik Değil Mali Özerklik de İstiyoruz

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kamu kaynağını elinde barındıran en büyük şehrin Diyarbakır olduğunu söyledi. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  ABD Adana Başkonsolosundan Belediyeye Ziyaret

  ABD Adana Baş Konsolosu John l. Espinoza ve ABD İstanbul konsolosluğunda görevli olan Brigid Ryan, Şırnak Belediyesine ziyaret gerçekleştirdi. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Kışanak Sadece Siyasi Özerlik Değil, Mali Özerklik de İstiyoruz

  Kışanak Sadece Siyasi Özerlik Değil, Mali Özerklik de İstiyoruz

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DBP'li Gülan Kışanak, yerel yönetimleri demokrasinin temel taşı olarak gördüklerini belirterek, Türkiye'deki yasal mevzuatlar tam tersine; yerelin ne yaptığına karar veren bir mekanizmadır. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Kışanak'tan Mali Özerklik Talebi

  Kışanak'tan Mali Özerklik Talebi

  Van’da düzenlenecek olan Demokratik Ekonomi Konferansı hazırlık çalıştayında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, "Biz sadece siyasi özerklik değil mali özerklik de istiyoruz" dedi. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Yılmaz Güney Film Festivali Şengal'e Adandı

  Yılmaz Güney Film Festivali Şengal'e Adandı

  Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali Şengal'e adandı. (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

  Irak'taki Çatışmalar

  Irak'taki Çatışmalar

  Irak Başbakanı İbadi: "Sivillerin bulunduğu bölgere IŞİD mensupları olsa dahi rastgele ateş açılmaması konusunda emir verildi" (13 Eylül 2014 Cumartesi )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
19.09.2014 12:49:49. #1.11#