SON DAKİKA ANAYASA MAHKEMESİ HABERLERİ

Son Dakika Anayasa Mahkemesi Haberleri

 • 14:49Oyuncu Barış Atay'a Erdoğan'a Hakaretten MahkumiyetOyuncu Barış Atay'a Erdoğan'a Hakaretten MahkumiyetErdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 7 bin 80 lira para cezasına çarptırılan oyuncu Barış Atay, Bilal Erdoğan'a hakaret suçlamasından ise beraat etti.
 • 17:46CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AçıklamasıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben saray, şu, bu demedim. Ankara’daki beyler, altın kaplı klozetler yapılıyorsa bu ülkede birilerinin bunu düşünmesi lazım dedim. Ne söylerlerse söylesinler, tuvalet temizleme, şu yapma, bu yapma vs. ne derlerse desinler asla muhatap almayacağım, değmezler" dedi.
 • 17:11Dini Nikah İçin Resmi Nikah Şartının Kaldırılmasına Eğitim Sen'den TepkiDini Nikah İçin Resmi Nikah Şartının Kaldırılmasına Eğitim Sen'den TepkiEğitim Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün, Anayasa Mahkemesi’nin imam nikahı için resmi nikah şartını kaldırmasının, kadın haklarına vurulan bir darbe olduğunu iddia etti.
 • 17:08Anayasa Mahkemesinin Anayasa Mahkemesinin "İmam Nikahı" Kararına TepkiBaro genel görünüm - Toplantı salonu genel görünüm- Basın açıklaması Anayasa Mahkemesinin "imam nikahı" kararı Balıkesir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Anayasa Mahkemesinin, resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis cezası öngören düzenlemeyi iptal etmesine tepki gösterdi.
 • 15:59Anayasa Mahkemesinin "İmam Nikahı" KararıBalıkesir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, Anayasa Mahkemesinin, resmi nikah olmaksızın dini nikah kıyan imam ve çiftlere hapis cezası öngören düzenlemeyi iptal etmesine tepki gösterdi.
 • 15:13Madagaskar'daki Siyasi KrizMadagaskar'ın eski Devlet Başkanı Marc Ravalomanana, parlamento ile Devlet Başkanı Hery Rajaonarimampianina'yı karşı karşıya getiren güvenoyu krizini çözmek için arabulucu olmayı teklif etti.
 • 14:30Adalet Bakanı Kenan İpek, Noterler Birliği Kongresine Katıldı44. Olağan Kongresi'ne Adalet Bakanı Kenan İpek, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Alparslan Altan, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, Yüksek Mahkeme Üyeleri ile bakanlık bürokratları ve çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcileri katıldı.
 • 14:05Ysk ve RTÜK Üyeleri Hakkında Görevi İhmalden Suç DuyusuYsk ve RTÜK Üyeleri Hakkında Görevi İhmalden Suç DuyusuCHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, görevi ihmal suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyusunda bulundu.
 • 13:17TBB Kadın Hukuku Komisyonu'ndan Aym'nin 'İmam Nikahı' Kararına TepkiAnayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'imam nikahı' için resmi nikah şartını kaldıran kararına, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu tarafından tepki gösterildi, Yapılan açıklamada, "AYM'nin bu kararı çok eşliliğin önü açılacak ve bunların sonucu kadına karşı şiddet daha da artacaktır.
 • 13:04CHP'li Vekilden Ysk ve RTÜK Üyeleri Hakkında Suç DuyurusuCHP'li Vekilden Ysk ve RTÜK Üyeleri Hakkında Suç DuyurusuCumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri hakkında, suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.
 • 12:59Yılmaz: Yılmaz: "Mersin'de Seçilecek Yerden Gösterilen Tek Kadın Adayım"AK Parti Mersin Milletvekili Adayı Zeynep Gül Yılmaz, Mersin’de seçilebilecek yerden aday gösterilen tek kadın olduğunu belirterek, kadınlardan, parti gözetmeksizin, sadece kadın aday olduğu için kendisine destek vermelerini istedi.
 • 12:44CHP'li Vekilden YSK ve RTÜK Üyeleri Hakkında Suç DuyurusuCHP'li Vekilden YSK ve RTÜK Üyeleri Hakkında Suç DuyurusuCHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, YSK ve RTÜK üyeleri hakkında, suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.
 • 12:25Tahir Sarıkaya ve Sibel Üresin'in Çok Eşlilik TartışmasıTahir Sarıkaya ve Sibel Üresin'in Çok Eşlilik TartışmasıKonuk olduğu programda çok eşliliği savunan Sibel Üresin, sunucu Tahir Sarıkaya'nın sert tepkisiyle karşılaştı.
 • 11:42CHP'li Oyan'dan Ysk Hakkında Suç DuyurusuCHP'li Oyan'dan Ysk Hakkında Suç DuyurusuCHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, seçimleri denetleme görevini yerine getirmediğini iddia ettiği Yüksek Seçim Kurulunun üyelerini istifaya davet ederken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulundu.
 • 00:59Kılıçdaroğlu, Canlı Yayında Soruları YanıtladıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm anketlerin HDP'nin barajı aştığını gösterdiğini söyledi.
 • 22:36ABD Yüksek Mahkemesi'nden Başörtü KararıABD Yüksek Mahkemesi, Oklahoma'da ünlü bir giyim mağazasına (Abercrombie& Fitch) yaptığı iş başvurusunun 'başörtülü' olduğu için reddilen Müslüman kadının ayrımcılığa uğradığına hükmetti.
 • 18:41Sp Sivas Adayı Ürgüp: Barajı Aşamazsak Bireysel Başvuru Hakkımızı KullanacağızSp Sivas Adayı Ürgüp: Barajı Aşamazsak Bireysel Başvuru Hakkımızı KullanacağızSaadet Partisi (SP) Sivas Milletvekili adayı Doğan Ürgüp, barajı geçeceklerine inandıklarını, partileri baraja takılırsa Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanarak meclise girmeyi hedeflediklerini söyledi.
 • 18:39Sp Sivas Milletvekili Adayı Ürgüp: Barajı Aşamazsak Bireysel Başvuru Hakkımızı KullanacağızSp Sivas Milletvekili Adayı Ürgüp: Barajı Aşamazsak Bireysel Başvuru Hakkımızı KullanacağızSp Sivas Milletvekili adayı Ürgüp: Barajı aşamazsak bireysel başvuru hakkımızı kullanacağız Saadet Partisi(SP) Sivas Milletvekili adayı Doğan Ürgüp, barajı geçeceklerine inandıklarını, partileri baraja takılsa bile Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanarak meclise girmeyi hedeflediklerini söyledi.
 • 18:17Elibol: Elibol: "Bu Siyaset Anlayışı Eski Türkiye'de Kaldı"AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Nuri Elibol, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın klozetlerinin altın kaplama olduğu yönündeki iddiasının yalan olduğunu belirterek, “çamur at izi kalsın” mantığı ile yapılan siyasetin eski Türkiye’de kaldığını söyledi.
 • 17:53Eğitim- İş'ten, Aym'nin 'İmam Nikahı' Kararına TepkiEğitim- İş Genel Başkanı Veli Demir, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM)son verdiği 'imam nikahı' ile ilgili kararını eleştirerek, "Artık bir adamın, ilkokul çağındaki kız çocuğuna tecavüzü 'yasal'laştı ve çocuk gelinlerin önünde duran tüm engeller kalktı.
 • 16:05Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Iğdır Belediye Meydanı'nda halka hitap etti: "Bu sabah da Genel Sekreterim kanalıyla yazılı olarak kendisine (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) hemen bir bildirimde bulundum ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet ettik. Gel bütün tuvaletleri gez, bakalım bir tane altın kaplama klozet bulabilecek misin?
 • 16:02Haftanın Tarihine BakışABD Başkanı Harry Truman, Dışişleri Bakanı George C. Marshall tarafından hazırlanan ve komünizm tehdidine karşı koymayı amaçlayan "Marshall Planı"nı, 5 Haziran 1947'de imzaladı.
 • 15:21Özel Hastanelerde Yeniden Avuç Okuma Dönemi BaşladıÖzel Hastanelerde Yeniden Avuç Okuma Dönemi BaşladıSağlık Bakanlığı’nın 2013 yılında özel hastanelerde başlattığı Biyometrik Kimlik Doğrulama sistemi, Anayasa Mahkemesi’nin Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını iptal etmesinin ardından 6 ay sonra yeniden başladı.
 • 15:05Cumhuriyet Kadınları Derneği'nden Anayasa Mahkemesi'ne 'Nikah' TepkisiCumhuriyet Kadınları Derneği, Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmasına imkan sağlayan kararını protesto etti.
 • 15:00Ckd, Aym'nin Kararına 3 Kere 'Boş Ol' Diyerek Tepki GösterdiCumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dini nikah ile ilgili kararını değerlendirerek, ”Erkek 3 kez ‘boş ol’ dediğinde kadın her türlü maddi ve manevi yasal haklarından mahrum bir şekilde kapı önüne konacaktır.
 • 14:55Mersin Barosu'ndan Anayasa Mahkemesi'nin Dini Nikah Kararına TepkiMersin Barosu'ndan Anayasa Mahkemesi'nin Dini Nikah Kararına TepkiMersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Anayasa Mahkemesi’nin, resmi nikah olmadan dini nikah kıyılabilmesine ilişkin kararı ile kadının evlilik hayatında ikincil konuma düşürüldüğünü belirterek, “İptal edilen fıkralardaki cezanın alt sınırının iki yıldan fazla olarak belirlenmesi ve evlenme yaşının 18 olması için yasal düzenlemenin hemen yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
 • 14:41Hdp'den Aym'nin 'İmam Nikahı' Kararına TepkiHdp Merkezi Kadın Koordinasyonu, Anayasa Mahkemesi'nin 'İmam nikahı' kararına tepki gösterdi.
 • 13:26Dini Nikâha Resmiyet Verilmeli Mi?Dini Nikâha Resmiyet Verilmeli Mi?Şanlıurfa'da STK'lar Anayasa Mahkemesinin 'Dini Nikah' kararının bölgede çocuk gelin ve çok eşliliği arttıracağından yana endişeli.
 • 13:09TİB İddianamesi Kabul Edildi! Erdoğan ve Oğlu Arasındaki Ses Kaydı MontajTİB İddianamesi Kabul Edildi! Erdoğan ve Oğlu Arasındaki Ses Kaydı MontajTİB iddianamesinde Erdoğan'ın telefonların 16 kez, Davutoğlu telefonlarının 14 kez dinlendiği, Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasındaki kaydın ise "montaj olduğu" belirtildi.
 • 13:03Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 13.00 itibarıyla şöyle: 1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT 1'de yayınlanan "Cumhurbaşkanı Özel Yayını"nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı: "(Başkanlık sistemi) Bir defa ilanihaye böyle bir görevi yapmak gibi bir şey söz konusu değil. Başkanlık sisteminin de bir sınırı var. Totaliter rejimlerde bu tür şeyler olabilir ama biz burada bir totaliter rejimin özlemi içinde değiliz" "Ben şahsımla alakalı burada herhangi bir beklentim yok. Benim tek derdim, ülkem çok çabuk sıçramalı. Çünkü biz eğer muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacaksak, burada bizim sistemi gözden geçirmemiz lazım. Sistemi gözden geçirdiğimizde de karşımızda, şu andaki mevcut parlamenter sistemle bu yürümez" "İnsani yardım, lojistik destek noktasında şu anda Milli İstihbarat Teşkilatımız, Bayırbucak Türkmenleri'ne bu desteği vermektedir.
 • 12:27Tib İddianamesi Kabul Edildi (1)Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, devlet büyüklerinin kriptolu ve normal telefonlarının usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK görevlisi 28 kişi hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 • 11:29Haziran 2015 Dünya GündemiHaziran ayı için beklenen gelişmeler şöyle: 1 Haziran: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Berlin'i ziyaret edecek.
 • 10:58Demirtaş: AK Parti, Seçimden Güçlü Çıkarsa Bütün Muhaliflere Operasyon BaşlatacakDemirtaş: AK Parti, Seçimden Güçlü Çıkarsa Bütün Muhaliflere Operasyon BaşlatacakHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "AK Parti, seçimden güçlü çıkarsa bütün sahalarda temizlik operasyonu başlatacak." dedi.
 • 15:58Siirt 'Çocuk Gelin' Kader'e İmam Nikahı Kıyan İmam Cezadan KurtulduSiirt 'Çocuk Gelin' Kader'e İmam Nikahı Kıyan İmam Cezadan KurtulduResmi nikahtan önce dini nikah kıyanlara verilen hapisle ilgili ceza maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal etmesiyle 12 Ocak 2014'te Siirt'in Pervari İlçesi'ne bağlı Düğümcüler Köyü'ndeki evinde cesedi bulunan 14 yaşındaki Kader Erten'in dini nikahını kıyan imam, cezadan kurtuldu.
 • 15:58Siirt Çocuk Gelin' Kader'e İmam Nikahı Kıyan İmam Cezadan KurtulduSiirt Çocuk Gelin' Kader'e İmam Nikahı Kıyan İmam Cezadan KurtulduResmi nikahtan önce dini nikah kıyanlara verilen hapisle ilgili ceza maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal etmesiyle 12 Ocak 2014'te Siirt'in Pervari İlçesi'ne bağlı Düğümcüler Köyü'ndeki evinde cesedi bulunan 14 yaşındaki Kader Erten'in dini nikahını kıyan imam, cezadan kurtuldu.
 • 15:56AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop AçıklamasıAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Rumeli ve Balkanlar'dan göç edenlerin siyasette de etkili ve daha geniş temsile sahip olmasını sağlayacaklarını söyledi.
 • 14:16CHP'li Aytaç: Bank Asya Gasp EdilmiştirCHP'li Aytaç: Bank Asya Gasp EdilmiştirCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat İl Başkanı Dursun Aytaç, Türkiye'de hukukun rafa kaldırıldığını söyledi.
 • 13:35Kader'e Nikâhı Kıyan İmam Cezadan KurtulduKader'e Nikâhı Kıyan İmam Cezadan Kurtuldu2014'te Siirt'in Pervari İlçesi'ne bağlı Düğümcüler Köyü'ndeki evinde cesedi bulunan 14 yaşındaki Kader Erten'in dini nikahını kıyan imam, cezadan kurtuldu.
 • 12:54Dink Cinayetinde "Paralel" İziMURAT KAYA - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından açılan soruşturmada, yaklaşık 7,5 yıl sonra kamu görevlilerinin sürece dahil edilmesi ile soruşturma farklı bir boyut kazandı.
 • 11:34Karar ile Çocuk Gelinlerin ve Çok Eşliliğin Önündeki Engel Kaldırılmıştır'Karar ile Çocuk Gelinlerin ve Çok Eşliliğin Önündeki Engel Kaldırılmıştır'Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Ebru Çatıkkaş, çocuk gelinlerin ve çok eşliliğin önündeki engelin Anayasa Mahkemesi’nin TCK 230/5-6 maddesini iptal kararı ile kalktığını belirterek, “İlgili karar kadın ve çocukların insan haklarının ihlalidir ve Anayasa'ya aykırıdır.
 • 18:05Sivas Bakan Yılmaz: Kılıçdaroğlu'nun Hayali Kafdağı'nın ArkasındaSivas Bakan Yılmaz: Kılıçdaroğlu'nun Hayali Kafdağı'nın ArkasındaMilli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel seçimlerde yüzde 35 oy hedeflediğini belirterek, "Kılıçdaroğlu 35 alacağım diyor.
 • 17:04Milli Savunma Bakanı Yılmaz: Milli Savunma Bakanı Yılmaz: "Muhalefet Partileri İçin Seçimler Vaat Verme Zamanı"Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, muhalefet partileri için seçimlerin vaat verme zamanı olduğunu söyledi.
 • 16:30Aym'nin Dini Nikah KararıAym'nin Dini Nikah KararıAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilecik’in Bozüyük ilçesi ziyaretinde, gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesinin imam nikâhı ile ilgili aldığı kararını değerlendirdi.
 • 15:27Bakan İslam: Her Nikah Akdi Belgeye BağlanmalıBakan İslam: Her Nikah Akdi Belgeye BağlanmalıAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Anayasa Mahkemesi'nin dini nikah konusundaki kararıyla ilgili olarak, "Ancak benim görüşüm, her nikah akdinin bir belgeye bağlanması gerektiği şeklinde, hakların korunabilmesi için" dedi.
 • 15:13Resmi Nikahsız İmam Nikahı Kararına TepkiResmi Nikahsız İmam Nikahı Kararına Tepkiİstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Anayasa Mahkemesi’nin imam nikahı için resmi nikah şartını kaldırmasına tepki gösterdi.
 • 14:55Kadın Kuruluşları Birliği'nden Aym'nin Kadın Kuruluşları Birliği'nden Aym'nin "İmam Nikahı" Kararına ProtestoAnayasa Mahkemesi'nin imam nikahı kıymak için önce resmi nikah zorunluluğu kararını oy çokluğu ile iptal etmesine, kadın kuruluşları, 'Karar ile aile yapımızın temeline dinamit konulmuşturö diye tepki gösterdiler.
 • 14:36Kadın Kuruluşları İmam Nikahı Kararına TepkiliKadın Kuruluşları İmam Nikahı Kararına TepkiliAnayasa Mahkemesi'nin imam nikahı kıymak için önce resmi nikah zorunluluğu kararını oy çokluğu ile iptal etmesine, kadın kuruluşları, "Karar ile aile yapımızın temeline dinamit konulmuştur" diye tepki gösterdiler.
 • 14:20Rusya'da İkamet Eden Türkler Oy KullandıRusya'da İkamet Eden Türkler Oy KullandıRusya’da yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri için bugün sandık başına gitti.
 • 13:03CHP'li Türkmen: Bu Ülkede Yeterince Çocuk Gelin VarCHP'li Türkmen: Bu Ülkede Yeterince Çocuk Gelin VarCHP Adana milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen, resmi nikahsız imam nikahı kıyılmasının önündeki engelin kaldırılmasına tepki gösterdi.
 • 10:40MHP'li Belediye Ermenilerin İadesini İstediği Manastıra Çocuk Parkı YaptıMHP'li Belediye Ermenilerin İadesini İstediği Manastıra Çocuk Parkı YaptıErmenilerin mülkiyetinin iadesi için AYM'ye başvurduğu, Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki Kilikya Manastırı'nın bahçesine MHP'li belediye başkan çocuk parkı yaptırdı.