SON DAKİKA DERSİM HABERLERİ

Son Dakika Dersim Haberleri

 • 21:31Dersim Kent Müzesi ÇalışmalarıDersim Kent Müzesi ÇalışmalarıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Dersim Kent Müzesi çalışmaları- Dursun'un incelemelerinden görüntüler- Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun'un konuşması- Dursun'un Dersim Kent Müzesi'ndeki incelemeleri Dersim Kent Müzesi çalışmaları- Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Dursun: "Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün çok önemli bir müzesi olacağı düşüncesindeyiz.
 • 21:28Dersim Kent Müzesi ÇalışmalarıKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, "(Dersim Kent Müzesi) Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün çok önemli bir müzesi olacağı düşüncesindeyiz.
 • 19:58Kültür Bakanlığı Müsteşarı'ndan Dersim Kent Müzesi ZiyaretiKültür Bakanlığı Müsteşarı'ndan Dersim Kent Müzesi ZiyaretiKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, yapımı devam eden Dersim Kent Müzesi’ndeki çalışmaları inceledi.
 • 19:54Kadınlar, Kadına Yönelik Şiddeti Protesto EttiKadınlar, Kadına Yönelik Şiddeti Protesto EttiTunceli'de Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, kadınlara yönelik şiddet ve katliamları basın açıklaması ile protesto etti.
 • 14:11Siverek'te Şeyh Said AnıldıSiverek'te Şeyh Said AnıldıŞanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Azadi Hareketi İlçe Temsilciliği, 1925 yılında 46 arkadaşıyla birlikte idam edilen Şeyh Said’i anmak için Kanlıkuyu meydanında basın açıklaması yaptı.
 • 13:19Kılıçdaroğlu'nun Yazar Yeşilyurt'a Açtığı Tazminat Davası ReddedildiKılıçdaroğlu'nun, "Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal" adlı kitapta kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle yazar Süleyman Yeşilyurt ile Yıldız Yayıncılığın sahibi Atilla Şahin aleyhine açtığı toplam 105 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası reddedildi.
 • 15:4115. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'ne DoğruTunceli Belediyesi, 15'incisi düzenlenecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin hazırlıklarına başladı.
 • 13:47Mimarlar Odası: 17-25 Aralık'ın Hesabını Veremeyenler Bizden Hesap SoramazMimarlar Odası: 17-25 Aralık'ın Hesabını Veremeyenler Bizden Hesap SoramazCumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili açıklamaları nedeniyle birkaç gündür sosyal medyada hedef haline getirilen ve bazı gazeteler tarafından manşetlere çıkarılan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne destek, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinden geldi.
 • 23:23Tunceli'deki Tunceli'deki "Doğa Katliamını" Beyoğlu'nda Yürüyerek Protesto Ettiler* Munzur Koruma Kurulu üyesi bir grup, madencilik, baraj ve HES'ler ile Tunceli'nin doğasının tahrip edildiği gerekçesiyle Taksim Tünel'den Galatasaray Meydanı'na protesto yürüyüşü yaptı.
 • 23:20Tunceli'deki Tunceli'deki "Doğa Katliamını" Beyoğlu'nda Yürüyerek Protesto EttilerMunzur koruma Kurulu üyesi bir grup, madencilik, baraj ve HES'ler ile Tunceli'nin doğasının tahrip edildiği gerekçesiyle Taksim Tünel'den Galatasaray Meydanı'na protesto yürüyüşü yaptı.
 • 11:30İslamiyet'i Seçen Japon Akademisyen İslamiyet'i Seçen Japon Akademisyen "Din Atlası" İçin ÇalışıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Hiroki Wakamatsu'dan detay, - Wakamatsu'nun açıklamaları, - Genel Detay, İslamiyet'i seçen Japon akademisyen "din atlası" için çalışıyor- Hitit Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapan ve 9 yıl önce Müslüman olan Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, Alevilikle ilgili çalışmalarının ardından "bölgesel din atlası" hazırlamak için araştırma yapıyor- Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Wakamatsu: - "İslam'ı, kitabi yolla Kur'an-ı Kerim'i ve hadisleri incelediğimde Allah'a ulaşmak için çok kolay ve sağlam yolun İslamiyet olduğunu fark ettim ve Müslüman oldum"- "Çorum, Amasya, Tokat için bölgesel din atlası oluşturmaya çalışıyoruz" KEMAL KARADAĞ - Yüksek lisans çalışmaları kapsamında geldiği Türkiye'de 2006'da İslamiyet'i seçen Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, "bölgesel din atlası" için çalışıyor.
 • 11:18İslamiyet'i Seçen Japon Akademisyen "Din Atlası" İçin ÇalışıyorYüksek lisans çalışmaları kapsamında geldiği Türkiye'de 2006'da İslamiyet'i seçen Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hiroki Wakamatsu, "bölgesel din atlası" için çalışıyor.
 • 09:38Üniversitede Darp İddiasıÜniversitede Darp İddiasıCelal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulunda 10 yıldır sözleşmeli olarak bilgisayar dersi öğretim görevlisi olarak çalışan Özer Türkmen, kendisini darp ettiği gerekçesiyle okulun müdür yardımcısı M.R.U. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
 • 17:08Tunceli'de 1. Ulusal Rafting ve Doğa Yürüyüşleri Festivali BaşladıTunceli'de 1. Ulusal Rafting ve Doğa Yürüyüşleri Festivali BaşladıTunceli’de 1. Ulusal Rafting ve Doğa Yürüyüşleri Festivali başladı.
 • 11:32Mersinli Dağcıların Munzur GezisiMersinli Dağcıların Munzur GezisiMersin Dağcılık Kulübü (MERDAK) üyesi 110 dağcı, 2 gün yaya olarak gezdikleri Mercan Vadisi'ndeki Munzur Gözeleri, Munzur Vadisi, Pülümür Vadisi, Ağlayan Kayalar, Kutudere, Dersim Bükü'ne hayran kaldılar.
 • 11:28Tunceli, Klip, Film ve Belgesel Yapımcıları İçin Doğal Plato OlduTunceli, Klip, Film ve Belgesel Yapımcıları İçin Doğal Plato OlduTunceli'de çözüm süreciyle birlikte son 3 yıl içerisinde, 3 sinema filmi, 4 kısa film, bir çok belgesel ile 10 klip çekildi.
 • 11:03Tunceli Klip, Film ve Belgesel Yapımcıları İçin Doğal Plato OlduTunceli Klip, Film ve Belgesel Yapımcıları İçin Doğal Plato OlduTunceli'de çözüm süreciyle birlikte son 3 yıl içerisinde 3 sinema filmi, 4 kısa film, bir çok belgesel ile 10 klip çekildi.
 • 20:04Tunceli'deki OperasyonTunceli'de polis tarafından düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlardan 5'i tutuklandı.
 • 19:58Tunceli'deki Operasyonda 5 TutuklamaTunceli'deki Operasyonda 5 TutuklamaTunceli’de düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 6 kişiden yasa dışı örgüt üyesi olma ve örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla 5’i tutuklandı.
 • 15:31Su Çalıştayı Sona ErdiSu Çalıştayı Sona ErdiBatman Üniversitesinden Doç. Dr. Şahnaz Tiğrek'in de katıldığı Su Yapıları Çalıştayı sona erdi.
 • 13:43Tunceli'de Gençlerden Siyasilere "Çözüm Süreci" MektubuTunceli'de gençlerin oluşturduğu bir platformun sözcüleri, Çözüm Süreci'nin devamına yönelik taleplerinin yer aldığı mektupları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve siyasi partilere yolladı.
 • 15:58Tunceli'nin Afrikalı ÖğretmenleriTunceli'nin Afrikalı ÖğretmenleriCezayirli Anwar Guettache (25) ve Mohammed Ziad (31) ile Tunuslu Jihane Gharyeni (26) Tunceli’de eğitim faaliyetlerini sürdüren Özel Munzur Koleji’nde görev yapıyor.
 • 14:32Tunceli'de Dhkp-C Operasyonu; 6 GözaltıTunceli'de sabah erken saatlerde, DHKP-C operasyonu kapsamında, Dersim Haklar Derneği ile 5 ayrı eve eş zamanlı baskın düzenlendi.
 • 12:19Tunceli'de Eş Zamanlı Operasyon: 6 GözaltıTunceli'de Eş Zamanlı Operasyon: 6 GözaltıTunceli’de faaliyet yürüten bir dernek ile çok sayıda eve düzenlenen eş zamanlı operasyonda 5’i kadın, 6 kişi gözaltına alındı.
 • 11:48Tunceli'de OperasyonTunceli'de polis tarafından düzenlenen operasyonda 6 kişi gözaltına alındı.
 • 09:35Tunceli'de Dernek Binasına Baskın: 4 GözaltıTunceli'de Dernek Binasına Baskın: 4 GözaltıTunceli’de polis, Dersim Haklar Derneği'ne operasyon düzenleyerek 4 kişiyi gözaltına aldı.
 • 19:17Cansu Cinayeti İçin Özel Ekip Kuruldu, 2 Kişi Gözaltına AlındıCansu Cinayeti İçin Özel Ekip Kuruldu, 2 Kişi Gözaltına AlındıMuğla'da 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın kanalda ölü bulunmasının ardından başlatılan soruşturma için özel ekip kuruldu. Olayla ilgili 2 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 • 18:13Cansu Cinayeti İçin Özel Ekip Kuruldu (2)Cansu Cinayeti İçin Özel Ekip Kuruldu (2)2 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde, 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın kanalda ölü bulunmasının ardından başlatılan soruşturmada 2 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 • 14:37Gözelerin Korunması İçin Valiyle GörüştülerGözelerin Korunması İçin Valiyle GörüştülerDersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi üyeleri, Tunceli Valisi Osman Kaymak’ı ziyaret ederek, Ovacık ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal sit alanı olan Munzur Gözeleri’nin korunması konusunda duyarlılık gösterilmesini istedi.
 • 11:31Hurda Toplayan Hurda Toplayan "Sanatçı Eller"Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde yaşayan güzel sanatlar öğrencisi Kadir Kanyılmaz, hurda toplayarak bir yandan ailesinin geçimini sağlıyor bir yandan da yağlı boya tabloları için gerekli malzemeleri satın alıyor.
 • 19:49Mahkeme, Devlet Bahçeli'yi 4.99 Kuruşluk Tazminata Mahkum EttiMahkeme, Devlet Bahçeli'yi 4.99 Kuruşluk Tazminata Mahkum EttiTürkiye’de ilk kez bir mahkeme, 1937-38 Dersim olaylarında hayatını kaybedenler için 'masum insanlar' tabirini kullandı.
 • 19:35MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye Mahkemeden MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye Mahkemeden "Kınama" CezasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye mahkemeden "kınama" cezası- Avukat Cihan Söylemez'in açıklaması- Davacı Hüseyin Akgün'ün açıklaması MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye mahkemeden "kınama" cezası- Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi, Hüseyin Akgün'ün açtığı tazminat davasında, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sözleri nedeniyle kınanmasına karar verdi- Akgün'ün avukatı Söylemez: - "Bu, Dersim ve Dersim 1937-38 olayları açısından önemli, tarihi bir karardır.
 • 18:14Bahçeli'ye Mahkemeden Bahçeli'ye Mahkemeden "Dersim" CezasıMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Dersim olayı" açıklamasında "terörist" ve "cani" sözlerine mahkemeden kınama kararı geldi.
 • 17:58Düzeltme Düzeltme "Mhp Genel Başkanı Bahçeli'ye Mahkemeden Kınama Cezası" Başlıklı Haberimizin İkinci...Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sözleri nedeniyle kınanmasını kararlaştırdı.
 • 17:56Tunceli Üniversitesinde Mezuniyet SevinciTunceli Üniversitesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni düzenlendi.
 • 17:41Bahçeli'nin 'Dersim Olayı' Açıklamasında 'Terörist' ve 'Cani' Sözlerine Mahkemeden Kınama KararıBahçeli'nin 'Dersim Olayı' Açıklamasında 'Terörist' ve 'Cani' Sözlerine Mahkemeden Kınama KararıMhp Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, geçen yıl Ağustos ayında yaptığı yazılı açıklamada, 1938 tarihinde Tunceli'de düzenlenen askeri harekatta öldürülen vatandaşlar için, 'cani' ve 'teröristler' sözleri üzerine, o tarihte 9 yakınını kaybeden Hüseyin Akgün'ün açtığı dava karara bağlandı.
 • 17:37MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye Mahkemeden "Kınama" CezasıTunceli Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Dersim olaylarına ilişkin sözleri nedeniyle kınanmasını kararlaştırdı.
 • 17:20Tunceli Üniversitesi'nde Mezuniyet CoşkusuTunceli Üniversitesi'nde Mezuniyet CoşkusuTunceli Üniversitesi’nde 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni düzenlendi.
 • 14:15Bahçeli, 4.9 Kuruşluk Tazminata Mahkum Edilerek KınandıBahçeli, 4.9 Kuruşluk Tazminata Mahkum Edilerek KınandıMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dersim 1937-1938 katliamıyla ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle 4.9 kuruşluk tazminata mahkum edildi.
 • 17:13Milletvekilleri Mazbatalarını Alıyor7 Haziran Pazar günü yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, milletvekili seçilenler mazbatasını almaya devam ediyor.
 • 17:02Doğu ve Güneydoğu Baroları Türkiye'nin Sorunlarına Dikkat ÇektiDoğu ve Güneydoğu Baroları Türkiye'nin Sorunlarına Dikkat ÇektiBitlis’in Tatvan ilçesinde toplanan Doğu ve Güneydoğu baroları, yaptıkları toplantının sonuç bildirgesini basınla paylaştı.
 • 15:34HDP Kutlamasına Katılan Kamu Çalışanlarına Soruşturmaya TepkiHDP Kutlamasına Katılan Kamu Çalışanlarına Soruşturmaya TepkiTunceli'de 7 Haziran akşamı HDP'nin seçim kutlamalarına katılan 7 kamu çalışanı hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterildi.
 • 15:15Tunceli'de Hdp'li Vekiller Mazbatalarını AldıGenel seçimlerde Tunceli’den milletvekili seçilen Alican Önlü ve Edibe Şahin mazbatalarını aldı.
 • 14:48Tunceli'nin İlk Kadın Vekili Mazbatasını AldıTunceli'nin İlk Kadın Vekili Mazbatasını Aldı7 Haziran seçimlerinde Tunceli’den 2 milletvekili çıkaran Halkların Demokratik Partisi(HDP) Tunceli adaylarından Alican Önlü ve Edibe Şahin, Tunceli Adliyesi'nde Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dr. Mert Gümüşay ve İl Seçim Kurulu Üyesi Hakime Feyza Altunkaya’dan mazbatalarını aldı.
 • 14:30Milletvekilleri Mazbatalarını AlıyorTunceli'de HDP'den milletvekili seçilen Alican Önlü ve Edibe Şahin mazbatalarını aldı.
 • 13:38Saklı CennetleriSaklı Cennetleri" Doğaseverleri AğırlıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Grubun yürüyüşünden görüntüler- Bölgedeki şelalelerden görüntüler- Bölgedeki çığlardan kalan kar ve derelerin görüntüsü- Başını kopardığı yaprakla gölgeleyerek güneşten koruyan vatandaşın görüntüsü- Katılımcılardan Yaşar Arıkan'ın konuşması- Nurcan Arıkan'ın konuşması- Bülent Çatalkaya'nın konuşması- Nuray Akaygün Arslan'ın konuşması- Grubun yürüyüşünden görüntüler- Grubun kardan yürüyerek geçmesi Tunceli'nin "saklı cennetleri" doğaseverleri ağırlıyor- Çözüm Süreci'nin getirdiği olumlu havayla başlayan ve ilginin giderek arttığı doğa gezileri kapsamında bir grup vatandaş,şelaleleri ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Kırkmerdiven bölgesini gezdi- Yaşar Arıkan: "Daha önce bu doğamızın hiçbir güzelliğini, hiçbir yerini görememiştik, gezemiyorduk. Barış Süreci başladıktan sonra çok mutluolduk. Hepimiz geliyoruz doğamızı görüyoruz.
 • 11:19Tunceli'nin "Saklı Cennetleri" Doğaseverleri AğırlıyorTunceli'de, Çözüm Süreci'nin getirdiği olumlu havayla başlayan ve ilginin giderek arttığı doğa gezileri kapsamında bir grup vatandaş, Ovacık ilçesindeki Kırkmerdiven bölgesinin şelalelerini ve doğal güzelliklerini adeta yeniden keşfetti.
 • 00:44PKK'lı Karasu: Emanet Oy Falan YokPKK'lı Karasu: Emanet Oy Falan YokKCK yöneticisi Mustafa Karasu, seçimi değerlendirerek "Şunu da söyleyelim emanet oylar falan yoktur. HDP'liler de bunu yanlış değerlendiriyor." dedi.
 • 20:08Hdp Yarım Kalan Mitingini Nevruz Parkı'nda Coşkuyla TamamladıHalkların Demokratik Partisi (HDP) seçim başarısını Diyarbakır'daki Nevruz Parkı'nda kutladı.
 • 21:16Vatan Partisi'nin İzmir MitingiVatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "PKK terörünü 6 ay içinde bitireceğim. Vatandaşları tehdit edene, iş yeri kundaklayana, devletin yaptırım gücünü kullanacağız" dedi.