SON DAKİKA DERSİM HABERLERİ

Son Dakika Dersim Haberleri

 • 17:52Bölge Baroları'ndan İstanbul Saldırına KınamaMuş’unda aralarında bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Baroları, İstanbul Atatürk Hava Limanında yapılan bombalı saldırıyı kınadı.
 • 23:46CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (1)CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü yaptığı döneme ilişkin kendisine yöneltilen eleştirilere dair, "(SSK'daki) Denetimlerde şöyle bir cümle; 'Yapılan şu yolsuzlukta Kemal Kılıçdaroğlu'nun kusuru vardır' veya 'Şu yolsuzluğu Kemal Kılıçdaroğlu kapatmıştır' veya 'Şu yolsuzluğu görmezlikten gelmiştir' diye bir cümle çıkarın siyaseti bırakırım. Böyle bir cümleyi yıllar yılı aradılar ama hiç bulamadılar.
 • 16:34TBMM Genel KuruluAK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, HDP'nin 7 Haziran seçiminin akşamında, silahların terk edilmesi konusunda Kandil'e seslenmesi gerektiğini belirterek, "Konuşamıyorsunuz, niçin, Kandil'den yiyeceğiniz zılgıttan korkuyorsunuz." dedi.
 • 17:53Gazetede Örgüt Propagandası Suçuna İddianameÖzgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihteki yayınlarla terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla tutuklanan gazeteci Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Prof. Dr. Şebnem Korur ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya'nın 2 yıldan 14 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.
 • 11:42Anne Oğul Birlikte Mezun OlduAnne Oğul Birlikte Mezun OlduNüket Mermer, 1985 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesine kayıt yaptırarak öğrencilik hayatına başladı.
 • 11:28Oğluyla Mezun Olmanın Gururunu Yaşıyor31 yıl önce kazandığı üniversiteyi çeşitli sebeplerden bırakmak zorunda kalan kadın, afla tekrar döndüğü eczacılık fakültesini 48 yaşında bitirmenin mutluluğunu yaşıyor.
 • 19:24Özgür Gündem Gazetesinde Örgüt Propagandası Suçundan 3 TutuklamaÖzgür Gündem gazetesinin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihte yapılan yayınlarda "terör örgütü propagandası" yaptığı iddia edilen 3 ismin tutuklanmalarına karar verildi.
 • 18:32Gazetede Örgüt Propagandası Suçundan 3 TutuklamaÖzgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla gazetenin bir günlük genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihte yapılan yayınlarda terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla açılan soruşturmada ifade veren gazeteci Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Prof. Dr. Şebnem Korur, "terör örgütü propagandası" suçundan tutuklandı.
 • 17:52Şehit Diplomatlar AnıldıAsala Terör Örgütü tarafından şehit edilen diplomatlar anıldı.
 • 23:21Başbakan Yıldırım: Başbakan Yıldırım: "Yavrularımıza Yapacağımız Her Yatırım Ülkemizin Geleceğine Yapılan Yatırımdır"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması Öğretmenlerden detay Başbakan Binali Yıldırım, "Geçmişinde insanlık ayıbı olan ve sömürgeci duygular, uygulamalar olan birçok ülke bizim geçmişimizi sorgulamaya kalkıyor, geçmişimizden dolayı bize hesap sormaya kalkıyor.
 • 22:07Başbakan Yıldırım, Öğretmenlerle Bir Araya GeldiBaşbakan Binali Yıldırım, "Geçmişinde insanlık ayıbı olan ve sömürgeci duygular, uygulamalar olan birçok ülke bizim geçmişimizi sorgulamaya kalkıyor, geçmişimizden dolayı bize hesap sormaya kalkıyor.
 • 14:51Ovacık Saldırısı Teröristleri Birbirine DüşürdüTunceli'nin Ovacık ilçesinde PKK tarafından 13 Haziran'da gerçekleştirilen saldırı sonrası terör örgütünün kendi içinde yaşadığı anlaşmazlık, örgütün üç sözde sorumlusu arasında geçen telsiz konuşmalarına yansıdı.
 • 14:14Telsiz Konuşmaları Ortaya Çıktı! PKK Ovacık'ı Vurdu, Teröristler Birbirine DüştüTelsiz Konuşmaları Ortaya Çıktı! PKK Ovacık'ı Vurdu, Teröristler Birbirine DüştüTunceli'nin Ovacık ilçesinde yapılan bombalı araç saldırısı sırasında Yaşar Dede olarak bilinen Alevi dedesinin de zarar görmesi bölge halkını çileden çıkarmış.
 • 13:35Örgüt Ovacık Halkını Vurdu, Teröristler Birbirine DüştüBölücü terör örgütü PKK’nın Tunceli Ovacık’ta sivilleri vurması, örgüt içinde teröristlerin birbirine düşmesine neden oldu.
 • 13:43Gula Dersim'e - Bılbılo (Official Video)Gula Dersim'e - Bılbılo (Official Video)DİYARÇAM PRODÜKSİYON.
 • 18:03AK Parti Mkyk Üyesi Köseoğlu AçıklamasıAK Parti MKYK üyesi ve Trabzon Milletvekili AYşe Sula Köseoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı'nın sözde Ermeni soykırımıyla ilgili, "Ermeni Katliamını, Dersim'i, Maraş'ı, Çorum'u, Sivas'ı, Başbağlar'ı unutursak nice katliamlara yol açarız" şeklindeki sözleri üzerine yazılı açıklama yaptı.
 • 13:52Barış İçin Kürek ÇektilerBarış İçin Kürek ÇektilerGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Rafting yapmak için botu Munzur Çayı'na bırakmaları Rafting yapmaları GENÇSEM eğitmenlerinden Fuat Gök'ün konuşması Metin Güler'in konuşması Barış için kürek çektiler Tunceli'de Gençlik Danışma ve Sosyal Etkinlik Merkezi üyeleri, "Savaşa inat barışa kürek çekiyoruz" sloganıyla Munzur Çayı'nda rafting etkinliği düzenledi Tuncelili gençler, adı sık sık terör olaylarıyla duyulan Munzur Vadisi'nde "Savaşa inat barışa kürek çekiyoruz" sloganıyla rafting etkinliği gerçekleştirdi.
 • 12:33Teog'daki Başarısının Sırrı Kitap OkumakTeog'daki Başarısının Sırrı Kitap OkumakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Yayladan görüntü Yayladaki çadırlardan görüntü Mahir Gündoğdu'nun eşekle çalı getirmesi Mahir Gündoğdu'nun koyunları gütmesi Mahir Gündoğdu'nun süt sağması Mahir Gündoğdu'nun konuşması Baba Güzel Gündoğdu'nun konuşması Anne Türkan Gündoğdu'nun konuşması TEOG'daki başarısının sırrı kitap okumak TEOG'da 120 sorunun tümünü doğru yanıtlayan Tuncelili Mahir Gündoğdu: "Arkadaşlarıma tavsiyem, derslerine azimle çalışsınlar, derslerden sonra bol bol kitap okusunlar.
 • 12:18Teog'daki Başarısının Sırrı Kitap OkumakTeog'daki Başarısının Sırrı Kitap OkumakTemel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavında 120 sorunun tümünü doğru yanıtlayan Tunceli'nin Çemişgezek ilçesindeki Payamdüzü Ortaokulu öğrencisi Mahir Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarının yolunun çalışmaktan geçtiğini söyledi.
 • 11:04Barış İçin Kürek ÇektilerTuncelili gençler, adı sık sık terör olaylarıyla duyulan Munzur Vadisi'nde "Savaşa inat barışa kürek çekiyoruz" sloganıyla rafting etkinliği gerçekleştirdi.
 • 10:43Teog'daki Başarısının Sırrı Kitap OkumakTunceli'de bir yandan okula giderken diğer yandan hayvancılıkla uğraşan ailesine yardım eden Mahir Gündoğdu, 120 sorunun tümünü doğru yanıtladığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavındaki başarısının sırrının kitap okumak olduğunu belirtti.
 • 14:08Tuncelili Kadınlar Zumba ile TanıştıTuncelili Kadınlar Zumba ile TanıştıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Dans edenlerden detay görüntüler -Hoca Ergün Demir'in konuşması -Kursiyerler Sinem Öztürk ve Diren Güler'in konuşması Tuncelili kadınlar zumba ile tanıştı Birçok ülkede yoğun ilgi gören zumba dansı, Tuncelili kadınların da ilgi odağı oldu Kurs Eğitmeni Ergün Demir: "Dersim'de kadınların sıkça istedikleri bir kurs vardı, o da zumbaydı.
 • 12:09Tuncelili Kadınlar Zumba ile TanıştıTuncelili Kadınlar Zumba ile TanıştıTunceli'de ilk defa açılan zumba dansı kursunda kadınlar dans eğitmeni eşliğinde hem günlük yaşamın stresinden uzaklaşıp, hem de spor yapıyorlar.
 • 17:44TSK Personel Kanunu Değişiyor (3)Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek'in "Ergenekon", "Balyoz" ve "Askeri casusluk" gibi davalarda tutuklananların mağduriyetlerinin giderilmesi taleplerine, "Milletvekillerimizin verdiği önergelerle ilgili Bakanlığımızda süren bir hazırlık var. Bu konuyu ayrı bir tasarı olarak, düzenlemeyi biz de hedefliyoruz.
 • 15:19Tunceli Belediyesinden Gençlere Gezi EtkinliğiTunceli Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Gençlik Danışma ve Sosyal Etkinlik Merkezinden (GENÇSEM) destek alan gençler için gezi düzenlendiği bildirildi.
 • 15:45TBMM Dilekçe Komisyonu ToplantısıTBMM Dilekçe Komisyonu'nda, 6 konuyla ilgili alt komisyon oluşturuldu.
 • 09:43Demirtaş: Kürtler Bir Daha Asla Türk Devleti İle Aidiyet İlişkisi KuramayacakDemirtaş: Kürtler Bir Daha Asla Türk Devleti İle Aidiyet İlişkisi KuramayacakDemirtaş, "Kürtler yüzleşmeye ve helalleşmeye hazırdı ama gönül bağı Cizre'de koptu" dedi. "Daha ciddi çıkışlar yapabilirdik" diyerek özeleştiri yapan Demirtaş, CHP'ye de yüklendi.
 • 12:46Tunceli'de Yüksek Kesimlere Kar YağdıTunceli'de Yüksek Kesimlere Kar YağdıTunceli’de Munzur Dağları ile yüksek kesimlere kar yağdı.
 • 11:53Zazaca Bölümü Öğrencilerinin Mezuniyet HeyecanıTunceli Üniversitesi bünyesinde 2012 yılında açılan Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün ilk öğrencileri, mezuniyetlerini düzenledikleri etkinlikle kutladı.
 • 18:12Dersim'in Şifa Geleneği SempozyumuDersim'in Şifa Geleneği Sempozyumu"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Sempozyumun öncesi doğadan toplanarak sergilenen bitkilerin görüntüsü Sempozyumdan görüntü -Sempozyumda konuşma Sanatçı Metin Kahraman'ın konuşması -Bitkilerden detay "Dersim'in Şifa Geleneği Sempozyumu" başladı Tunceli'de, "2. Dersim'in Şifa Geleneği Sempozyumu" başladı.
 • 15:29Dersim'in Şifa Geleneği Sempozyumu" BaşladıTunceli'de, "2. Dersim'in Şifa Geleneği Sempozyumu" başladı.
 • 15:24Kayıp Film Günleri Festivali Sona ErdiKayıp Film Günleri Festivali Sona ErdiBatman Belediyesi'nin hazırladığı ve İHD, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği, Mezopotamya Sineması'nın katkılarıyla düzenlenen film günleri sona erdi.
 • 16:40Kamalak Bu Başkanlık Sistemi Değil, DespotizmdirKamalak Bu Başkanlık Sistemi Değil, DespotizmdirHaber-Kamera Yüksel KOÇ İstanbul DHASaadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığı ile ilgili olarak, '1.5 ay önce bir kitapçık yayınladılar, Türk tipi başkanlık sistemi. Nedir özelliği. Meclis yani 550 milletvekili olan meclis başkanı azledemeyecektir, ama başkan tek başına meclisi feshedebilecek.
 • 16:25Kamalak: Bu Başkanlık Sistemi Değil, Despotizmdir60 yaşında insanlarız, diyecekler.
 • 17:39HDP Anayasa Mahkemesi'ne GidiyorHDP Anayasa Mahkemesi'ne GidiyorDokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından HDP ilk değerlendirmesini yapmak için toplandı. HDP'li Ayhan Bilgen, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını bildirdi.
 • 14:28Yıldırım'ın Memleketi Erzincan'da Büyük CoşkuAK Parti'nin 22 Mayıs Pazar günü yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın genel başkanlığa aday gösterileceğinin açıklanması, Erzincanlı hemşehrilerince coşkuyla karşılandı.
 • 13:57Genç Şiir Atölyesi" SöyleşisiEyüp Belediyesince düzenlenen "2. Haliç Genç Edebiyat Günleri" kapsamında, "Genç Şiir Atölyesi" söyleşisi düzenlendi.
 • 12:23Vali Osman Kaymak Dersim Kent Müzesi İnşaatını İncelediVali Osman Kaymak Dersim Kent Müzesi İnşaatını İncelediTunceli Valisi Osman Kaymak, inşaat çalışmaları devam eden Dersim Kent Müzesi’ni ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 • 14:24Tunceli Belediyesi Yerli Tohum ÜretecekTunceli Belediyesi Kadın Meclisi tarafından Aktuluk mahallesinde bulunan 15 dönümlük arazi, bostan haline getirildi.
 • 12:15Kayıp Yakınları 378. Eylemlerini GerçekleştirdiKayıp Yakınları 378. Eylemlerini GerçekleştirdiBatmanda bir araya gelen İHD yöneticileri ve kayıp yakınları "Kayıplar Bulunsun, Hesap Sorulsun" adı altında 378. Eylemlerini gerçekleştirdi.
 • 20:12AK Parti'li Özdağ: AK Parti'li Özdağ: "Hdp'yi Parti Olarak Kabul Etmiyorum"AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, HDP’yi parti olarak kabul etmediğini söyleyerek, “O parti değil o terörist bir parti" dedi.
 • 13:44HDP İl Örgütünden HDP İl Örgütünden "Dersim Katliamı" AçıklamasıHDP Batman İl Eş Başkanları "Dersim" olaylarının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptılar.
 • 21:571938 Yılında Tunceli'de Ölenler İçin Beyoğlu'nda Anma...1938 Yılında Tunceli'de Ölenler İçin Beyoğlu'nda Anma...Beyoğlu'nda, 1938 yılında Tunceli'de ölenler için anma programı düzenlendi.
 • 21:501938 Yılında Tunceli'de Ölenler İçin Beyoğlu'nda Anma...1938 Yılında Tunceli'de Ölenler İçin Beyoğlu'nda Anma...Haber-Kamera Mehmet AKTARAN İstanbul DHABeyoğlu'nda, 1938 yılında Tunceli'de ölenler için anma programı düzenlendi.
 • 20:00Dersim 1937-38Dersim 1937-38" Konferansı ve Anması - TunceliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Tunceli'de "Dersim 1937-38" konferansı ve anması Konferans salonundan görüntüler Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın konuşması Tunceli'de "Dersim 1937-38" konferansı ve anması HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: "Sözde bizleri dişimizle, tırnağımızla, direne direne kazandığımız o meclis mevzisinden sürecekler.
 • 19:48Direnek Kazandığımız Meclis Mevzisini Terketmeyeceğiz'Direnek Kazandığımız Meclis Mevzisini Terketmeyeceğiz'Tunceli Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 7'nci Dersim 1937-38 konferansında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AK Parti ve isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.
 • 18:57Tunceli'de Toplu Mezarda Bulunan Kemikler 78 Yıl Sonra Kefene Sarılarak Defnedildi (2)Tunceli'de Toplu Mezarda Bulunan Kemikler 78 Yıl Sonra Kefene Sarılarak Defnedildi (2)'direnek KAZANDIĞIMIZ MECLİS MEVZİSİNİ TERKETMEYECEĞİZ'Tunceli Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen 7'nci Dersim 1937-38 konferansında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AK Parti ve isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdi.
 • 18:28Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Hdp Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: "Bizleri Meclis'ten Süremeyecekler"HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Sözde bizleri dişimizle, tırnağımızla, direne direne kazandığımız o Meclis’ten sürecekler.
 • 18:21Tunceli'deki "Toplu Mezar" İddiasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Vatandaşların mezar alına yürümeleri Kazı çalışması yapılan alanda cenazeleri olduğu iddia edilen kişilerin isimlerinin yazılı olduğu afişin görüntüsü Kazı çalışması yapılan alanın görüntüsü Defin işlemine katılanların görüntüleri Omuzlarda taşınan tabutun görüntüsü Tabut başındaki konuşmaların görüntüsü Aile avukatı Cihan Söylemez'in konuşmaları Alanda yakılan ağıtların görüntüsü Tabutun mezara taşınması Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un omuzunda tabutu taşıması Tabutun mezara indirilişi Mezara toprak atılması Mezara karanfil bırakması - "Dersim olayları" sırasında öldürülen kişilere ait olduğu iddia edilen ve savcılık talimatıyla 2015'te yapılan kazı çalışmasında çıkarılan kemikler, DNA testi işlemlerinin ardından törenle defnedildi Ailelerin avukatı Söylemez: "2014 yılında başlayan hukuki mücadelenin sonunda, ilk defa Dersim Tertelesi ile ilgili resmi makamlar tarafından 2015 yılında, adli tıp kazısı yapılmış ve adli tıp kazısı sırasında çıkan naaşlar üzerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından incelemeler yapılmıştır" Tunceli'nin Hozat ilçesinde "Dersim olayları" sırasında öldürüldüğü öne sürülen kişilere ait toplu mezar bulunduğu iddiaları üzerine 2015'te yapılan kazı çalışmasında çıkarılan ve DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilen kemikler, işlemlerin tamamlanmasının ardından törenle defnedildi.
 • 18:21Tunceli'de "Dersim 1937-38" Konferansı ve AnmasıHalkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Meclise hak ederek girdiklerini belirterek, "Sözde bizleri dişimizle, tırnağımızla, direne direne kazandığımız o meclis mevzisinden sürecekler.