SON DAKİKA FARUK ÇELİK HABERLERİ

Son Dakika Faruk Çelik Haberleri

 • 14:39 AK Parti'li Erdem'den Pamukçuya Prim Müjdesi AK Parti'li Erdem'den Pamukçuya Prim Müjdesi AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydınlı çiftçilere pamuk destek primi ödemelerinin bir ay önceye çekildiğini müjdeledi.
 • 12:09 Faruk Çelik, Yeniden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, 65. Hükümet'te yeniden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı oldu.
 • 15:52 Muş'ta Uluslararası Tütün Çalıştayı Düzenlenecek Muş'ta Uluslararası Tütün Çalıştayı Düzenlenecek Muş’ta tütün ve tütün mamullerinin ithalat, ihracat ve pazarlanması konularının ele alınacağı ’Uluslararası Tütün Çalıştayı’ düzenlenecek.
 • 17:00 Tzd Başkanı Yetkin Açıklaması Türkiye Ziraatçiler Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, ÇAYKUR'un bölgede yetiştirilen ürünün yaklaşık yüzde 60'ını aldığını ve ürününü kuruma satamayan yaklaşık yüzde 40'lık üretici kesiminin mağdur olduğunu savundu.
 • 09:35 ASÜD'de Yeni Yapılanma ASÜD'de Harun Çallı yeniden başkanlığa seçilirken; Kecheese markası ile ambalajlı keçi sütünde sektör lideri olan Türer AŞ Yönetim Kurulu başkanı Özer Türer de İcra Kurulu üyeliğine getirildi.
 • 16:16 Tarım İşçisinin Bir Yevmiye Bedelinin 33 Lira Olduğu Açıklandı Tarım İşçisinin Bir Yevmiye Bedelinin 33 Lira Olduğu Açıklandı Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu düzenlediği toplantıda 2016 yılında tarım işçilerinin bir günlük yevmiyelerini ve biçerdöverlerin dekar başına ürün biçme fiyatlarını karara bağladı.
 • 15:25 Bakan Çelik, Şehit Ailesini Ziyaret Etti Bakan Çelik, Şehit Ailesini Ziyaret Etti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 9 AK Parti Şanlıurfa milletvekiliyle birlikte, önceki gün Mardin’in Nusaybin ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Uzman Onbaşı Sedat Sağır’ın ailesine taziye dileklerinde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.
 • 15:13 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Diyarbakır Tanışık köyündeki patlamaya ilişkin, "Aslında o çukurun kapatılmaması, ibret olarak bu milletin gidip onu görmesi gerekiyor.
 • 14:45 Şanlıurfa Bakan Çelik Diyarbakır?daki O Çukur İbret Olarak Kapatılmamalıdır Şanlıurfa Bakan Çelik Diyarbakır?daki O Çukur İbret Olarak Kapatılmamalıdır Bakan Çelik: Diyarbakır'daki o çukur ibret olarak kapatılmamalıdırÖmer ŞULUL-Ömer PINAR/ŞANLIURFA, (DHA) ? GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, terör örgütü PKK'lıların 15 ton bomba yüklü kamyonla Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında gerçekleştirdiği saldırıya tepki göstererek, "PKK'lılar 16 Kürt kardeşimizi, çocuğuyla, yaşlısıyla büyüğüyle 15 tonluk bombalarla şehit ettiler.
 • 14:14 Bakan Çelik: Diyarbakır'daki O Çukur İbret Olarak Kapatılmamalıdır Bakan Çelik: Diyarbakır'daki O Çukur İbret Olarak Kapatılmamalıdır GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "PKK 15 ton bombayla, 16 Kürt kardeşimizi şehit etti. O açılan çukurun aslında kapatılmaması gerekiyor. İbret olarak kalması lazım." dedi.
 • 14:08 Bakan Çelik'ten Şehit Ailesine Taziye Ziyareti Bakan Çelik'ten Şehit Ailesine Taziye Ziyareti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonlarda şehit düşen Uzman Onbaşı Sedat Sağır'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
 • 20:09 Yaş Çay Alım Fiyatı Açıklandı (2) Yaş Çay Alım Fiyatı Açıklandı (2) GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in konuşması Yaş çay alım fiyatı açıklandı (2) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "Organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacak" "2016 yılı içerisinde Çay Kanunu'nun Meclis'e gelip yasalaşması konusunda ben bakan olarak milletvekili arkadaşlarımın önünde koşan olacağım. Uzun yıllar konuşulan bir talebi bu şekilde yerine getirmiş olacağız" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında, üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacağını söyledi.
 • 17:10 Düzeltme "Yaş Çay Alım Fiyatı 1,90 Lira Olarak Açıklandı" Başlıklı Haberimizin İkinci Spotunda ve... Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatının yüzde 12,03'lük artışla 1,77 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 1,90 lira geçeceğini bildirdi.
 • 16:28 Rize Yaş Çay Fiyatı Açıklandı: 1.90 Kuruş Rize Yaş Çay Fiyatı Açıklandı: 1.90 Kuruş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 1 milyon üreticinin merakla beklediği 2016 yılı yaş çay fiyatını açıkladı.
 • 16:06 Yaş Çay Alım Fiyatı Açıklandı (2) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, organik çay üretimi noktasında destekleme politikalarında, üreticileri memnun edecek önemli değişiklikler olacağını söyledi.
 • 15:36 Yaş Çay Fiyatı Açıklandı : 1.90 Kuruş (2) Yaş Çay Fiyatı Açıklandı : 1.90 Kuruş (2) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 1 milyon üreticinin merakla beklediği 2016 yılı yaş çay fiyatını açıkladı.
 • 15:31 2016 Yılı Çay Taban Fiyatı 1.90 TL Olarak Açıklandı...(2) Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay taban fiyatını 13 kuruşluk destek ödemesi ile birlikte 1.90 TL olarak açıkladı.
 • 14:54 Yaş Çay Alım Fiyatı 1,90 Lira Olarak Açıklandı (1) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatının yüzde 12,03'lük artışla 1,77 liraya çıkarıldığını, 13 kuruş destekleme primi eklendiğinde de üreticinin eline 1,90 lira geçeceğini bildirdi.
 • 14:48 Bakan Çelik: Yaş Çay Alım Fiyatı 1.90 Kuruş Olarak Açıklandı Bakan Çelik: Yaş Çay Alım Fiyatı 1.90 Kuruş Olarak Açıklandı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatını 1.77 taban fiyat, 13 kuruş da destekleme olmak üzere toplam 1.90 kuruş olarak açıkladı.
 • 14:44 2016 Yılı Yaş Çay Fiyatı Belli Oldu 2016 Yılı Yaş Çay Fiyatı Belli Oldu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay fiyatını açıkladı. Üreticiye 1.77 taban fiyat ve 13 kuruş destekleme primi ile kilo başına 1.90TL ödeme yapılacak.
 • 11:38 180 Bin Ton Çiğ Süt, Süt Tozuna Dönüştürülecek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için arz fazlası 180 bin ton çiğ sütün, süt tozuna dönüştürülmesine karar verildiğini açıkladı.
 • 11:29 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Et ve Süt Kurumunun (ESK) 24 Mart'ta çiğ süt için ilk resmi müdahale alımlarına başladığını hatırlatarak, 13 Mayıs itibarıyla birlikler veya kooperatifler aracılığıyla yaklaşık 56 bin ton çiğ süt alımı gerçekleştiğini, 12 süt tozu tesisinde, ESK adına yaklaşık 4 bin 500 ton yağsız süt tozu üretildiğini bildirdi.
 • 11:49 Ipard-ıı Kapsamında Kırsal Kalkınmaya Dönük Yürütülen Çalışmalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği’nin aday ülkelere yönelik ‘Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA)’ kapsamında ilki 2011 yılında Türkiye’de uygulamaya başlanan Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 10 bin 742 projeye, yaklaşık 3,5 milyar hibe desteğinin sağlandığını açıkladı.
 • 11:01 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında bugüne kadar 42 ilde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 7 milyar lirayı bulan yatırım gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 51 bin kişiye istihdam sağlandığını bildirdi.
 • 12:21 Genç Çiftçi Programına 378 Bin Başvuru Yapıldı Genç Çiftçi Programına 378 Bin Başvuru Yapıldı Bakan Faruk Çelik, 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına, 378 bin çiftçinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.
 • 12:03 Küçükbaş Hayvanlar "Çipli Küpe" ile Kayıt Altında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan çipli küpe uygulaması, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınmasını ve elektronik ortamda sağlıklı bir kayıt sistemi oluşturulmasını sağlayacak.
 • 11:43 Bakan Çelik: "Genç Çiftçi Projesine 378 Bin Genç Başvuruda Bulundu" Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, desteklerden faydalanmak için 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu söyledi.
 • 17:16 Bakan Çelik İthal Edilecek Et İle Birlikte Fiyatların Düşeceğini Belirtti Bakan Çelik İthal Edilecek Et İle Birlikte Fiyatların Düşeceğini Belirtti Bakan Faruk Çelik, "Et ve Süt Kurumu, Bosna'dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave olarak 10 bin ton taze soğutulmuş dana etini getirerek piyasaya arz edecek" dedi.
 • 16:36 Bakan Çelik İthal Edilecek Et İle Birlikte Fiyatların Düşeceğini Belirtti Bakan Çelik İthal Edilecek Et İle Birlikte Fiyatların Düşeceğini Belirtti Bakan Faruk Çelik, "Et ve Süt Kurumu, Bosna'dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave olarak 10 bin ton taze soğutulmuş dana etini getirerek piyasaya arz edecek" dedi.
 • 15:51 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hayvan varlığının arttırılması ve et piyasasının düzenlenmesine yönelik bazı ilave tedbirler aldıklarını, bu kapsamda Bakanlar Kurulu kararıyla Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) 400 bin baş, besi ve damızlık hayvan ithalatı yetkisi verildiğini bildirdi.
 • 15:50 Et ve Süt Kurumu 1 Haziran'da Piyasaya 15 Bin Ton İthal Et Sürecek Et ve Süt Kurumu 1 Haziran'da Piyasaya 15 Bin Ton İthal Et Sürecek Tarım Bakanı Faruk Çelik, "Et ve Süt Kurumu, 1 Haziran'dan itibaren Bosna'dan getireceği 5 bin 700 tonluk kırmızı ete ilave 10 bin ton dana eti piyasaya sürecek."dedi.
 • 11:09 2016 Yılı Tarımsal Destekleri Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan 2016 yılı tarımsal desteklemeye ilişkin, "2016 yılı tarım desteklerinin içine analiz laboratuvarı ve tarım danışmanlığının da alınmasını, geçen yıllarda yaptığımız çalışmaların boşa gitmemesini istiyoruz.
 • 10:46 Aksaray'ın Tarım Dosyası Bakan Çelik'e Verildi Aksaray'ın Tarım Dosyası Bakan Çelik'e Verildi Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giderek AK Parti Grup Başkanvekili ve Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti.
 • 19:09 Şehit Uzman Onbaşı Poyraz Son Yolculuğuna Uğurlandı Şehit Uzman Onbaşı Poyraz Son Yolculuğuna Uğurlandı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Şehidin tabutundan detaylar Bakan Çelik'in törene gelmesi ve aileye baş sağlığı dilemesi Şehidin akrabaları ve eşinin ağlaması İl Müftüsü Ay'ın cenaze namazını kıldırması Bakan Çelik'ten detaylar Şehidin naaşının kaldırılması ve ambulansa taşınması Şehidin yakınları ve Bakan Çelik'in cenaze ardından yürümesi Cenazenin mezarlığa ambulansla götürülmesi Şehit Uzman Onbaşı Poyraz son yolculuğuna uğurlandı Nusaybin'de terör örgütü PKK mensuplarının döşediği el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Poyraz'ın cenazesi Bursa'da defnedildi Cenaze namazına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik de katıldı Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK'lı teröristlerin döşediği el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 24 yaşında şehit olan Jandarma Uzman Onbaşı Cengiz Poyraz'ın cenazesi Bursa'da toprağa verildi.
 • 11:22 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yılki tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında mayıs ayı sonuna kadar çiftçilere 1,3 milyar lira destek ödemesi yapacaklarını bildirdi.
 • 11:04 Bakan Çelik: "Mayıs Ayında Çiftçiye 1,3 Milyar Lira Destek Ödemesi Yapacağız" Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında Mayıs ayı sonuna kadar çiftçilere 1 milyar 297 milyon liralık hibe desteği ödemesinin gerçekleştirileceğini söyledi.
 • 10:06 Expo 2016'da Şanlıurfa Rüzgarı Esti Expo 2016'da Şanlıurfa Rüzgarı Esti 52 ülkenin katılımıyla 1.5 milyon bitki türünün görücüye çıktığı EXPO 2016’da farkını hissettiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ’Expo 2016 Şanlıurfa Günü’ adı altında düzenlediği ’Urfa Sıra Gecesi’ programı ile memleket hasreti çeken Şanlıurfalıları aynı çatı altında buluşturdu.
 • 18:09 Fao'nun 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik başkanlığında, 43 ülkeden 131 katılımcıyla düzenlenen ve üç gün süren Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı sona erdi.
 • 15:53 Başkan Dere'den Bakan Çelik'e Esnaf Dosyası Başkan Dere'den Bakan Çelik'e Esnaf Dosyası Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e esnafının yaşadığı sorunları içeren bir dosya sundu.
 • 15:18 Maliye Bakanı Ağbal Açıklaması Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Hepimiz, üretici, kasap, devlet el ele vereceğiz, bundan sonra hayvan üretimini artıracağız." dedi.
 • 15:07 Bakan Çelik ve Fao Heyeti, Expo'yu Gezdi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, EXPO 2016 Antalya sergi alanını gezdi.
 • 14:52 Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Tarım Bakanı Faruk Çelik, her 2 saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisinin yok olduğunu belirterek, "Gıda arzını sağlayamazsak dünya kitlesel göçlere sahne olabilecek." dedi.
 • 14:51 Gıda,tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik - Rusya'ya Heyet Gönderilmesi Gıda,tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik - Rusya'ya Heyet Gönderilmesi GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik'in açıklamaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "(Rusya'ya heyet gönderilmesi) Büyük ihtimalle onlarla ilgili bir engellemenin olmayacağı şeklinde bir izlenimle arkadaşlarımız döndüler.
 • 14:48 Bakan Çelik'ten 'Rusya' Açıklaması Bakan Çelik'ten 'Rusya' Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya’nın talebi üzerine gönderilen heyetin, ambargo uygulanan ürünlere yönelik bir engellemenin olmayacağı şeklinde izlenimle döndüğünü söyledi.
 • 13:35 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik Açıklaması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın talebi üzerine gönderilen heyetin, ambargo uygulanan ürünlere yönelik bir engellemenin olmayacağı şeklinde izlenimle döndüğünü belirterek, "Bu yönüyle bu teknik heyetlerin iletişimi devam ediyor, devam edecek.
 • 12:54 Fao 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı Sona Erdi Fao 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı Sona Erdi Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı’nın ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2050 yılında oluşacak nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerektiğini söyledi.
 • 12:39 Antalya Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Antalya Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2050 yılında nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerektiğini, ancak her 2 saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisinin yok olduğunu belirterek, 'Eğer gelecek nesiller için sürdürülebilir gıda arzını sağlayamazsak dünyamız kitlesel insan göçlerine sahne olabilecek" dedi.
 • 12:02 Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Bakan Çelik: Her 2 Saniyede Bir Futbol Sahası Büyüklüğünde Tarım Arazisi Yok Oluyor Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2050 yılında nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerektiğini, ancak her 2 saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisinin yok olduğunu belirterek, "Eğer gelecek nesiller için sürdürülebilir gıda arzını sağlayamazsak dünyamız kitlesel insan göçlerine sahne olabilecek" dedi.
 • 11:50 Fao'nun 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı - Bakan Faruk Çelik Fao'nun 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı - Bakan Faruk Çelik GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Bakan Faruk Çelik'in açıklamaları FAO Genel Direktörü Silva'nın açıklamaları - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik: "Yapılan projeksiyonlara göre, 2050 yılında oluşacak nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerekiyor" "İki saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde, 7 dekar tarım arazisi yok oluyor.
 • 11:25 Fao'nun 30. Avrupa ve Orta Asya Bölgesel Konferansı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yapılan projeksiyonlara göre, 2050 yılında oluşacak nüfusu beslemek için tarımsal üretimin yüzde 60 artması gerektiğini bildirdi.