Son Dakika Haberleri: Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı

Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Suriye ve Türkiye sınırında tansiyonun yükselmesinden ciddi kaygı duyduklarını söyledi.

04.10.2012 12:50
Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı,
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç Suriye ve Türkiye sınırında tansiyonun yükselmesinden ciddi kaygı duyduklarını söyledi.

Tarafları itidalli olmaya ve birbirlerinin egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygılı olmaya çağıran Lukaşeviç, "Suriye-Türkiye sınırında tansiyonun hızla tırmanmasından kaygı duyuyoruz. Sivil kayıplar nedeni ile de Türkiye'ye derin başsağlığı diliyoruz. Tırmanan tehlikeli olayla ilgili de objektif ve kapsayıcı bir araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Gelecekte benzer tehlikeli olayların yaşanmaması için kapsamlı önlemlerin de alınması gerektiğine değinen Rus diplomat, "Biz iki taradı da itidalli olmaya çağırıyoruz. Taraflar birbirlerinin egemenlik ve toprak bütünlüğü haklarına saygı duymalı. Terörün her çeşidi de çökertilmeli…" dedi.

Lukaşeviç Suriyeli muhalif güçlere yasa dışı silah sevkiyatının da devam ettiğini öne sürerek, yabancı basın mensuplarının ülkede para karşılığında savaşan gruplar olduğunu söylediklerini aktadı. Rus diplomata göre El Kaide ya da diğer ulusla arası terör örgütleri ile bağlantılı gruplar bölgede muhaliflerin arasında yer alıyor.

Lukaşeviç, "Rusya'nın tutumu değişmiyor. Silahlı şiddetin tüm düzeyde sona ermesini ve çözümün de barış yolu ile sağlanması konusunda ısrar ediyoruz." ifadelerini kullandı.

RUSYA, BM'DE KINAMA KARARINA KARŞI ÇIKTI

Diğer taraftan Rusya, BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye-Türkiye sınırındaki olayları ölçülü değerlendirmesi ve tek taraflı konumdan kaçınılması çağrısında bulundu. Itar-Tass'ın Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Suriye'yi kınayan tasarının dengeli olmadığı ve bölgede gerilime yol açacağı düşünülüyor.

Rusya, top mermisinin henüz nereden atıldığının tespit edilmeden, Suriye'deki hedeflere atılmasına rağmen hedef şaşırmış olabileceği ile ilgili ihtimaller netleşmeden karar alınmasını olumlu bulmuyor. Moskova'ya göre BM tasarısında Türkiye'nin misillemede bulunduğuna değinilmedi.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 30.03.2015 10:05:44. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Rusya'dan Türkiye ve Suriye'ye İtidal Çağrısı
  [Hata Bildir]