Son Dakika Haberleri: Tbmm, 2013 Bütçesi Görüşmelerine Devam Ediyor

Tbmm, 2013 Bütçesi Görüşmelerine Devam Ediyor

TBMM Genel Kurulu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarını 11TBMM Genel Kurulu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarını 11.tur görüşmeleri kapsamında, Dışışleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, Yurt-Kur, YÖK ve üniversitelerin...

4 yıl önce
TBMM Genel Kurulu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarını 11TBMM Genel Kurulu, 2013 Yılı Bütçe Kanunu Tasarını 11.tur görüşmeleri kapsamında, Dışışleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, Yurt-Kur, YÖK ve üniversitelerin bütçelerini ele alıyor.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili  Meral Akşener başkanlığında bütçe görüşmelerinin 11.oturumuna başladı. Oturum başında daha önce alınan karar gereği Akşener, yoklama almadan gündeme geçti. Buna itiraz eden CHP İstanbul  Milletvekili  Mahmut Tanal, salonun boş olduğu gerekçesiyle "Burada toplantı yeter sayısı olmadığı halde olduğunu söylediniz. Bütçenin engellenmesine karşı olan bir partiyiz. Ancak tutumunuz hakkında usul tartışması açılmasını" istedi.

Konuya ilişkin kürsüde söz alan Tanal, AK Partililerin meclisin her türlü imkanlarından faydalandığını ifade ederek, "Maaşları alırken varsınız, bütçede yoksunuz. Meclisin tahsis ettiği arabalarla 34 milyarlık benzin yaktınız. Polisin 120 litre olan aylık benzini, 80'e düşürüldü. Bu yüzden ülkede güvenlik sağlanamıyor. Ama sizler arabaları pazar için, okul servisleri için kullanıyorsunuz" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise yapılan centilmenlik anlaşması çerçevesinde bütçelerde yoklama alınmadığını hatırlatarak, "Sayın Tanal hafta sonu şakası yaptı" değerlendirmesinde bulundu. Söz alan  AK Parti Antalya  Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kendisine tahsis edilen aracı eski görevi nedeniyle kullandığını ve bu hakkı bulunduğunu hatırlatırken, "Bakınız buraya yeni seçilmiş bir arkadaşımız olarak daha önce de meşhur olmak için böyle herşeye itiraz eden arkadaşlarımız oldu. Bugün onların hiçbiri burda yok. Ben 5 dönemdir milletvekilliği yapıyorum" dedi.

Daha sonra Akşener, gündeme geçti. İlk olarak konuşan MHP Ankara  Milletvekili Tuğrul Türkeş, hükümetin dış politika yaklaşımlarını eleştirdi. Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu'nu eleştiren Türkeş, "Keşke Filistinde döktüğünüz gözyaşlarını  Kıbrıs içinde dökseydiniz" dedi. - Ankara

YORUMLAR