SON DAKİKA KÜLTÜR BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Bakanlığı Haberleri

 • 16:05Tire Projesine Konya Selçuk Üniversitesi'nden Destek İzmir Üniversitesi'nin 2011 yılından bu yana yürüttüğü Tire'deki tarihi mirası koruma çalışmalarına Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden de destek geldi.
 • 12:00Karadeniz'in Efes'inde Kazı Çalışmaları Devam EdiyorKaradeniz'in Efes'inde Kazı Çalışmaları Devam EdiyorDüzce Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı olan ve Konuralp PRUSIAS ad HYPİUM Antik Kenti Bilimsel Kazı Başkanlığı görevini yürüten Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Konuralp antik kentinde tekrar başlayan kazı çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
 • 16:16Fotoğrafçı Süer'den Irak'ta 2 SergiFotoğrafçı Süer'den Irak'ta 2 SergiDiyarbakırlı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Süleymaniye ve Ranya kentlerinde 2 de sergi açacak.
 • 13:51Türkiye'ye 3 Ödülle DöndülerKÖKLER Koreografi Dans Topluluğu, Avrupa Gençlik Forumu tarafından düzenlenen Avrupa Koreografi Yarışması'ndan altın madalya, gümüş kupa ve üstün koreografi ödülü getirdi.
 • 12:39Keykubadiye Sarayına İlk Kazma VurulduKeykubadiye Sarayına İlk Kazma VurulduAlaaddin Keykubat tarafından 1220’li yıllarda Kayseri’de yaptırdığı ve Moğol istilasında kullanılamaz hale gelen Keykubadiye Sarayı’nda kazı çalışmalarına başlandı.
 • 15:50Şehirder'de Murat Ertaş Güven TazelediŞehirder'de Murat Ertaş Güven Tazelediİki sene evvel Erzurum’da kurulan Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği, olağanüstü genel kurul yaptı ve yeni yönetim seçildi.
 • 15:52Gevale Kalesi'nde Tarihe YolculukGevale Kalesi'nde Tarihe YolculukKonya’nın siluetini oluşturan tarihi Gevale Kalesi’ni gün yüzüne çıkartmak amacıyla 2012 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları yaklaşık bin 700 metre yükseklikte devam ediyor.
 • 14:31İzmir Kısa Film Festivali'ne Başvuru YağmuruKasım ayında gerçekleşmesi planlanan İzmir'in uzun soluklu tek film festivali Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'ne Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden başvuru yağıyor.
 • 12:55Başkan Çelik: Başkan Çelik: "Kültür Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz"Uluslararası 2. Kültepe Toplantısı’nın açılışı Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde yapıldı.
 • 21:31Çin, Ülke Geneli Konsol Satışlarına İzin Verdi!Çin, Ülke Geneli Konsol Satışlarına İzin Verdi!Çin, neredeyse 2000 yılından beri gençlerin üzerinde olumsuz bir etki bıraktığı iddiasıyla bir çok oyuna sansür koymuş ve konsol satışlarını tamamen yasaklamıştı.
 • 15:19Bünyan Beledyesi Yeni Mesire Alanı İnşaatına BaşladıBünyan Beledyesi Yeni Mesire Alanı İnşaatına BaşladıBünyan Belediyesi daha önce projeleri hazırlanan iki yeni mesire alanından biri olan Karakaya mesire alanı için çalışmaları başlattı.
 • 11:09Devlet Yetkilisinin Korumasından Dayak Yiyen Afgan Gazeteci 'Adalet' İstediAfganistan’ın başkenti Kabil’de 3 gün önce Afganistan Meclis Başkanı İkinci Yardımcısı Nazir Ahmedzai’nin korumaları tarafından dayak yiyen Emin Babrek 'adalet' istedi.
 • 15:56Çolpan İlhan, Mezarı Başında AnıldıTiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan, ölümünün birinci yılında, mezarı başında anıldı.
 • 12:24Ayanis Kalesi'ndeki Kazı ÇalışmalarıAyanis Kalesi'ndeki Kazı ÇalışmalarıUrartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan ve süslemeleriyle dikkati çeken Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmaları devam ediyor.
 • 10:01Hatalı 4 Soru Gerekçesiyle ÖSYM Aleyhinde Dava AçıldıTürkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen, 12 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen 2015 yılı KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Alan Soruları soru kitapçığında hatalı olduğu tespit edilen 1, 12, 31 ve 35. sorular için dava açıldığını bildirdi.
 • 15:18'Depardieu Ukrayna'da Kara Listede' İddiasına Kiev'den YalanlamaUkrayna'nın, Rusya vatandaşlığına geçen ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu'yü istenmeyen kişi ilan ettiği iddiasına Kiev'den yalanlama geldi.
 • 12:33Cezayir Heyeti Bursa'daKültürel temaslarda bulunmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Cezayir Kültür Bakanlığı heyeti, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.
 • 12:04Cezayir Heyeti Büyükşehir'deCezayir Heyeti Büyükşehir'deKültürel temaslarda bulunmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Cezayir Kültür Bakanlığı heyeti, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.
 • 22:09Fransız Basını: "Ukrayna, Depardieu'yü Kara Listeye Aldı"Dha DIŞ HABER - Ukrayna'nın, Rusya vatandaşlığına geçen ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu'yü istenmeyen kişi ilan ettiği bildirildi.
 • 22:24Yunanistan'da Kabine DeğişikliğiYunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kreditörlerin talep ettiği reform paketiyle ilgili mecliste yapılan oylamada SYRIZA'lı 38 milletvekilinin 'hayır' oyu kullanmasının ardından SYRIZA-ANEL koalisyon hükümeti kabinesinde değişiklik yaptı.
 • 10:40Bülent Arınç, Ayasofya Camisinde Namaz KıldıBülent Arınç, Ayasofya Camisinde Namaz KıldıBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sabah namazını, camiye dönüştürülen ve yaklaşık 2 yıl önce ibadete açılan Ayasofya Camisinde kıldı.
 • 10:32Vali Çakacak, Huzurevinde Kalan Yaşlılarla İftarda Bir Araya GeldiVali Çakacak, Huzurevinde Kalan Yaşlılarla İftarda Bir Araya GeldiMersin Valisi Özdemir Çakacak, eşi Kevser Çakacak ile birlikte merkez Toroslar ilçesindeki Yardım ve İyilik Vakfı Huzurevi’nde kalan yaşlılarla iftarda bir araya geldi.
 • 09:24Başbakan Yardımcısı Arınç, Trabzon Ayasofya Camisinde Namazını KıldıBaşbakan Yardımcısı Arınç, Trabzon Ayasofya Camisinde Namazını KıldıBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Trabzon'da sabah namazını, camiye dönüştürülerek yaklaşık 2 yıl önce ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde kıldı.
 • 06:29Başbakan Yardımcısı Arınç, Ayasofya Camisi'ndeBaşbakan Yardımcısı Arınç, Ayasofya Camisi'ndeGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Ayasofya Camisi'nin dış görüntüleri-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın camiye gelişi-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın namaz kılması-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın cami çıkışında soruları yanıtlaması Başbakan Yardımcısı Arınç Trabzon'da- Arınç ve beraberindekiler, Trabzon'da uzun süre müze olarak kullanıldıktan sonra 2 yıl önce 52 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde sabah namazı kıldı- Arınç: "Hem ibadete açılması hem de geçmiş yüzyılların izlerini taşıyan büyük bir tarih zenginliğine sahip olmasıyla Trabzon'daki Ayasofya Camisi eskisinden daha çok halkımızın ve turistlerin rağbet ettiği bir mekan haline geldi"- "Vakfiyesinde, tapu kaydında da burası (Trabzon'daki Ayasofya) cami olarak kayıtlıdır, yıllar sonra tekrar cami olarak ibadete açıldı.
 • 06:03Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Trabzon'daBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç Trabzon'daBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sabah namazını 52 yıl sonra camiye dönüştürülerek yaklaşık 2 yıl önce ibadete açılan Ayasofya Camisi’nde kıldı.
 • 05:36Başbakan Yardımcısı Arınç Trabzon'daBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Trabzon'da uzun süre müze olarak kullanılan ve 2 yıl önce, 52 yıl aradan sonra tekrar cami olarak hizmet vermeye başlayan tarihi Ayasofya Camisi'nde sabah namazı kıldı.
 • 21:40Gezi, Sistemin Hacklenmesi İdi'Gezi, Sistemin Hacklenmesi İdi'Bir dans gösterisi için Bonn'a gelen Erdem Gündüz'e göre Gezi'de insanlar iki üç ağacı savunarak gerçek özgürlüğün tadına vardılar ve bir yeryüzü cenneti oluşturdular.
 • 14:44IRCICA Yeryüzünün En Eski Mushaflarını YayınladıIRCICA Yeryüzünün En Eski Mushaflarını Yayınladıİslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), dünyada ilk kez yapılan önemli bir çalışmaya imza attı.
 • 12:25En Eski Mushaflar YayınlandıEn Eski Mushaflar Yayınlandıİslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi, dünyanın dört bir yanındaki önemli kütüphanelerde yer alan ve hicri ilk asra ait en eski Kur'an nüshalarını yayınladı.
 • 11:14Ramazan Akşamları Mehmet Narin Konseri ile Devam EttiRamazan Akşamları Mehmet Narin Konseri ile Devam EttiSafranbolu Belediyesi Geleneksel Ramazan Akşamları Kültür Bakanlığı ses sanatçısı Mehmet Narin konseri ile devam etti.
 • 16:24Cas Evler Bir Bir YıkılıyorCas Evler Bir Bir YıkılıyorSiirt’in kültürel mirası olan cas evler zamana daha fazla dayanamayarak bir bir yıkılıyor.
 • 10:18Bursalı Hattatlardan Beş Tepeye Anlamlı HediyeBursalı Hattatlardan Beş Tepeye Anlamlı HediyeBursa’daki hattatlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iki anlamlı yazı hediye etti.
 • 09:43Tarihi Selçuklu Mezarlığı Kaderine Terk EdildiTarihi Selçuklu Mezarlığı Kaderine Terk EdildiMuş’un Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki Selçuklu Mezarlığı her geçen gün yok oluyor.
 • 17:28Doğankent Kültür Merkezi İnşaatı Devam EdiyorDoğankent Kültür Merkezi İnşaatı Devam EdiyorYozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Doğankent Belde Belediye Başkanı Doğan Sungur, belediyenin ekonomik durumu iyi olmamasına rağmen, zor şartlar adlında yatırım yapmaya çalıştıklarını söyledi.
 • 00:58Bakan Yılmaz, Dünya Suriyelilerin İhtiyaçlarına Pek Duyarlı DeğilBakan Yılmaz, Dünya Suriyelilerin İhtiyaçlarına Pek Duyarlı DeğilKalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Şanlıurfa’da, Düşünce Platformu tarafından düzenlenen ‘Fikir Sofrası’ iftarına katıldı.
 • 23:39Ensar ve MuhacirlerEnsar ve Muhacirler" İftarda BuştuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - "Ensar ve muhacirler" iftarda buştu- İftara katılan vatandaşlar- Oruçların açılması- Kuran-ı Kerim tilaveti- Fikir Sofrası Başkanı Ahmet Arslan'ın konuşması- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın konuşması- Sema gösteri- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa Milletvekili Nureddin Nebati'nin konuşması "Ensar ve muhacirler" iftarda buştu- Düşünce Platformu "Fikir Sofrası" tarafından organize edilen etkinlikte, ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler ile onlara ev sahipliği yapan Şanlıurfalılar, aynı sofrada iftar açtı- Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Özellikle Müslüman dünyanın yeniden dönüp peygamberlerinin barış mesajına, hoşgörü mesajına bakması gerekiyor.
 • 22:42Ensar ve Muhacirler" İftarda BuştuKalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Müslüman dünyanın yeniden dönüp peygamberlerinin barış mesajına, hoşgörü mesajına bakması gerekiyor" dedi.
 • 16:15CHP Milletvekili Usluer Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetimini Ziyaret EttiCHP Milletvekili Usluer Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetimini Ziyaret EttiCHP Eskişehir Milletvekili ve PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.
 • 17:17Ensar ve Muhacirler" İftarda BuluşacakÜlkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler ile onlara ev sahipliği yapan Şanlıurfalılar, düşünce platformu "Fikir Sofrası" tarafından organize edilen iftarda buluşacak.
 • 16:12Geçmişe Dokunmak İstenler Bu Bölümü SeçiyorGeçmişe Dokunmak İstenler Bu Bölümü SeçiyorGeçmişe dokunmak isteyen gençler Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tercih ediyor.
 • 10:16Türk Fotoğraf Sanatçıları ABD'de TanıtılacakLOS ABD'de düzenlenen Los Angeles Fotoğraf Festivali'nde Türk fotoğraf sanatçılarını Amerikalı sanatseverlere tanıtan "Concept: Turkey" fotoğraf yarışması için başvurular başladı.
 • 11:45Bingür Sönmez'den Sarıkamış Araştırma Merkezi'ne DestekBingür Sönmez'den Sarıkamış Araştırma Merkezi'ne DestekSarıkamış Dayanışma Grubu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Allahuekber Dağları Milli Parkı'nda yapımına başlanan Sarıkamış Herakatı Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi'ne bugüne kadar topladığı 100'e yakın tarihi objeyi bağışlayacak.
 • 17:16Kültür Bakanlığı'ndan Diyarbakır'a Kutlama ZiyaretiKültür Bakanlığı'ndan Diyarbakır'a Kutlama ZiyaretiKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun'un aralarında olduğu heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek Eş Başkan Gültan Kışanak'ı tebrik etti.
 • 12:17Fadik Sevin AtasoyFadik Sevin AtasoySahneye ilk kez 4 yaşındayken çıkan Fadik Sevin Atasoy, Kültür Bakanlığı’nın bursu ile İngiltere, Rusya ve Fransa’da tiyatro araştırmaları yapar ve Bulgaristan’da Kırcaali Türk Tiyatrosunu kurar ve tiyatro yönetmenliği yapar. Ah Be İstanbul...
 • 10:58Nevşehir'de Siluet Bozan Oteller MühürlenecekUnesco'nun Dünya Miras Listesi'nde bulunan Nevşehir Uçhisar'da yapılan otel inşaatları Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı.
 • 15:52Bizans Araştırmaları Merkezi Boğaziçi Üniversitesi'nde Kuruldu Türkiye'de ilk kez bir devlet üniversitesi bünyesinde Bizans uygarlığıyla ilgili çalışmalarda bulunacak bir merkez kuruldu.
 • 15:26"UNESCO Kararı Büyük Bir Moral, Güç ve Cesaret Verdi"Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, UNESCO kararının büyük bir moral, güç ve cesaret verdiğini söyledi.
 • 19:11İkizce Sit Alanında Kaçak Kazı İncelemesiİkizce Sit Alanında Kaçak Kazı İncelemesiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - İkizce sit alanından görüntüler- Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir ve Kültür Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Melik Ayaz sit alanında incelemede bulunması- Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir'in konuşması İkizce sit alanında kaçak kazı incelemesi- Adıyaman'da İkizce sit alanında yapılan kaçak kazı sonrası bölgede inceleme yapıldı- Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Bozdemir: - "Şu an bizim yaptığımız incelemeler neticesinde öyle büyük çaplı kazı yapılmadığını tespit ettik" Besni ilçesine bağlı Pınarbaşı köyündeki İkizce Sit alanında yapılan kaçak kazı sonrası bölgede inceleme gerçekleştirildi.
 • 17:51İkizce Sit Alanında Kaçak Kazı İncelemesiBesni ilçesine bağlı Pınarbaşı köyündeki İkizce Sit alanında yapılan kaçak kazı sonrası bölgede inceleme gerçekleştirildi.
 • 15:02Recep Kavuş: Hasankeyf de UNESCO Listesine AlınmalıRecep Kavuş: Hasankeyf de UNESCO Listesine AlınmalıBatman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş, Hasankeyf ve Dicle Nehri'nin UNESCO listesine alınması gerektiğini söyledi.