SON DAKİKA KÜLTÜR BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Bakanlığı Haberleri

 • 23:08Prof. Dr. İnalcık, Dünyanın Sayılı Bilim Adamları Arasındaydı"Tarihçilerin duayeni" olarak anılan ve 100 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Halil İnalcık, 20'nci yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezince dünyada sosyal bilimler alanındaki sayılı 2 bin bilim adamı arasında gösterilmişti.
 • 20:44Tarihçi Halil İnalcık Hayatını Kaybetti26 Mayıs 1916 yılında doğan tarihçi Halil İnalcık 100 yaşında hayatını kaybetti.
 • 12:244 Programa Öğrenci AlınacakAmasya Üniversitesi’nde 2016-2017 akademik yılıyla beraber Tasarım Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Mimari Restorasyon Programı ile Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı ile Merzifon MYO Basın ve Yayıncılık Programı ve Taşova MYO Raylı Sistemler İşletmeciliği Programına ilk defa öğrenci alınacağı bildirildi.
 • 16:00Hayal Perdesi Dünya Sahnelerinin Perdelerini AralıyorBoris Vian Klasiği "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz'' dünyanın en önemli ve büyük tiyatro festivalleri, 51. Fransa Avignon off Festivali ve 69. İskoçya Edinburg Fringe Festivali'nde perde diyor.
 • 10:55Anadolu'nun Elhamrası 5 Yılda Restore EdilecekAnadolu'nun Elhamrası 5 Yılda Restore EdilecekUNESCO'nun 1985 yılında 'Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alındı.
 • 10:29Cennetin Kapıları' Restore EdiliyorCennetin Kapıları' Restore EdiliyorBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alan ve Anadolu’nun ‘El-Hamrası’ olarak nitelendirilen Sivas’ın Divriği ilçesindeki Ulu Camii ve Darüşşifasının restorasyonu başladı.
 • 10:15Tarihi Ulu Cami'de Restorasyon 5 Yıl SürecekTarihi Ulu Cami'de Restorasyon 5 Yıl SürecekSivas'ın Divriği İlçesi'nde bulunan ve UNESCO'nun 1985 yılında 'Dünya Kültür Mirası' listesine aldığı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda başlatılan tarihin en kapsamlı restorasyonunda çalışmalar sürüyor.
 • 15:0241 Yılda 10 Bin Kaset Biriktirmiş41 Yılda 10 Bin Kaset BiriktirmişKilis'te İbrahim Halil Işıklar, 41 yıldır biriktirdiği 10 bin kasetle Kilis kültürüne katkı sağlıyor.
 • 17:46Beyoğlu'da Kanalizasyon Kazısından Kemik Parçaları ÇıktıBeyoğlu'da Kanalizasyon Kazısından Kemik Parçaları Çıktıİstanbul Beyoğlu'nda yapılan kanalizasyon kazı çalışması sırasında kemik parçaları çıktı.
 • 17:44İSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduİSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kazı yapılan bölgeden genel ve detay görüntü İSKİ kazısında insan kemikleri bulunduİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İSKİ) Beyoğlu'nda gerçekleştirdiği kanalizasyon yenileme ve onarım kazısında insan kemikleri çıktı.
 • 16:32İSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduİSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduBeyoğlu'nda İSKİ tarafından yürütülen kanalizasyon yenileme ve onarım kazısında insan kemikleri çıkınca, çalışmalar durduruldu.
 • 13:24Haftanın Tarihine BakışTürk Dil Kurumu (TDK), "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kuruldu.
 • 12:19Alanya İranlı Sanatçı Dünyada İz Bırakmış Karakterlerin Heykelini YapıyorAlanya İranlı Sanatçı Dünyada İz Bırakmış Karakterlerin Heykelini Yapıyorİranlı sanatçı dünyada iz bırakmış karakterlerin heykelini yapıyorİran'ın yüksek bütçeli filmlerinde yaptığı gerçekçi makyajlarla tanınan, İran Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği film festivalinde '2013 Yılı En İyi Makyaj Ödülü'nün de sahibi olan Tahranlı sanatçı Mahdi Khakpour, İsviçre Stockholm'deki bir müzenin, yaklaşık 1 yıl önce aralarında Atatürk'ün de bulunduğu dünyada iz bırakan 20 tarihi karakterin heykellerini yapmasını istemesinin üzerine çalışmaya başladı.
 • 11:33İranlı Sanatçı, Antalya'da Atatürk'ün Heykelini Yapıyorİranlı Sanatçı, Antalya'da Atatürk'ün Heykelini YapıyorÜlkesi İran'ın yasalarına göre, yaptığı heykelleri yurtdışına çıkaramayan heykeltıraş 34 yaşındaki Mahdi Khakpour, 1 yıl önce Antalya'nın Alanya İlçesi'ne yerleşti.
 • 18:31Arpaçay Kaymakamlığı İlçeyi Şantiyeye ÇevirdiArpaçay Kaymakamlığı İlçeyi Şantiyeye ÇevirdiArpaçay Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce 2016 yılının ilk 6 ayında yapımı başlanan, devam eden ve biten işleri birlikte adeta ilçeyi şantiyeye çevirdi.
 • 23:47Medvedev Charter Seferler İçin Tarih VerdiMedvedev Charter Seferler İçin Tarih VerdiBakanlar Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Başbakan'ın ulaşım güvenliğinin sağlanması için ek önlemlerin alınmasına ve yüksek terör tehdidi olan bölgelere uçuşların kaldırılmasına dikkat çektiği belirtildi.
 • 22:54Medvedev, Türkiye'ye Charter Seferlerinin Başlaması İçin Bir Hafta VerdiMedvedev, Türkiye'ye Charter Seferlerinin Başlaması İçin Bir Hafta VerdiRusya başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye ile charter uçak seferlerinin yeniden başlaması adına hükümete teklif sunmaları için, ilgili makamlara bir hafta verdi.
 • 10:48Suudi Arabistan'daki Terör Saldırılarıİran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan'da Katif ve Medine'de Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen terör saldırılarını kınadı.
 • 13:01Mübadiller Türkiye'yi Yunanistan'da Temsil EttiMübadiller Türkiye'yi Yunanistan'da Temsil EttiSamsun Mübadele Derneği yürüttüğü uluslararası projelere bir yenisini daha ekledi.
 • 23:28Roma'nın Simgesi Kolezyum Parlamaya BaşladıRoma'nın Simgesi Kolezyum Parlamaya BaşladıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Roma'nın simgesi Kolezyum Roma'nın simgesi Kolezyum parlamaya başladı Yıllara meydan okuyan tarihi yapı, dışındaki ilk aşama restorasyon sona erdi İtalya'nın başkenti Roma'nın simgesi olan Kolezyum'un dış yüzeyinde yaklaşık 3 yıldır devam eden şimdiye kadarki en geniş restorasyonun ilk aşamasının sona ermesiyle tarihi yapı, eski parlak heybetli günlerine geri döndü.
 • 21:05Roma'nın Simgesi Kolezyum Parlamaya Başladıİtalya'nın başkenti Roma'nın simgesi olan Kolezyum'un dış yüzeyinde yaklaşık 3 yıldır devam eden şimdiye kadarki en geniş restorasyonun ilk aşamasının sona ermesiyle tarihi yapı, eski parlak heybetli günlerine geri döndü.
 • 18:48Mesnevi'ye Türkiye-İran 'Ortak Miras' Dedi, İtiraz GeldiMesnevi'ye Türkiye-İran 'Ortak Miras' Dedi, İtiraz GeldiAfganistan, Türkiye ile İran'ın, Mevlânâ'nın Mesnevi'sinin UNESCO 'Bellek Mirası' listesine '2 ülkenin ortak mirası' olarak kaydedilmesi yönünde geçen ay yaptığı başvuruya, tepki gösterdi.
 • 12:18Büyükşehir'den, Büyükşehir'den, "Kale'deki Sur Çatlağı" AçıklamasıAnkara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Kalesi surlarında meydana gelen çatlaklara ilişkin ortaya atılan iddiaların tamamen ideolojik ve gerçek dışı olduğunu bildirdi.
 • 16:30Hayalindeki Çin'i Çizenler Çin'deÇin'in Türkiye Büyükelçiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı'nın (UBİKAV) işbirliği ile düzenlenen "Hayalimdeki Çin" başlıklı resim yarışmasında ilk sekize giren Türk öğrenciler başlarında velileri ve öğretmenleri ile birlikte 10 günlük Çin gezisine başladı.
 • 15:57Hayalindeki Çin'i Çizenler Çin'deUBİKAV işbirliği ile düzenlenen "Hayalimdeki Çin" başlıklı resim yarışmasında ilk sekize giren Türk öğrenciler başlarında velileri ve öğretmenleri 10 günlük Çin gezisine başladı.
 • 11:28Almanya'da Öğrencilerden "Ev Ödevine Hayır" KampanyasıAlmanya'nın Hessen Eyaleti'ndeki öğrenci birlikleri, ortaokul ve liselerde öğrencilere ev ödevi verilmesine karşı bir kampanya başlattı.
 • 11:58Boğaziçi Mezunları ile Zeytin Çekirdeklerinden Taksiyarhis Kilisesindeki Konserde BuluştuBoğaziçi Mezunları ile Zeytin Çekirdeklerinden Taksiyarhis Kilisesindeki Konserde BuluştuBalıkesir’in Ayvalık ilçesinde; üç yıl önce Kültür Bakanlığı tarafından restore ettirilip hizmete açılan Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi, Zeytin Çekirdekleri ile Boğaziçi Mezunları Müzik Topluluklarını bir araya getirdi.
 • 12:05Öğrenciler İftarda BuluştuÖğrenciler İftarda BuluştuMalatya’nın Doğanşehir İlçesinde Ertuğrul Gazi İlkokulu 4. sınıf öğrencileri iftar programında bir araya geldi.
 • 13:11Fırıncı Kadınlar Erkeklere Taş ÇıkartıyorFırıncı Kadınlar Erkeklere Taş ÇıkartıyorErzurum’da bir fırında çalışan 5 ev hanımı yaptıkları kete, lavaş türü ekmeklerle erkek ustalara taş çıkartıyor.
 • 23:29Yayıncılar İftarda BuluştuYayıncılar, yazarlar ve gazeteciler Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) ve Basın Yayın Birliği (BasYayBir) iftarında buluştu.
 • 23:33Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı"Başkentte, Sağlık Bakanlığı himayesinde 18-22 Ekim tarihlerinde düzenlenecek "Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı" tanıtıldı.
 • 14:35Bakan Avcı, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova ile GörüştüTurizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı, Lefkoşa’daki temasları kapsamında KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile bir araya geldi.
 • 16:41Akademisyen İlker'den Eflatun HüzünlerAkademisyen İlker'den Eflatun HüzünlerManisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe İlker’in “Eflatun Hüzünler” adlı hikaye kitabı okuyucu ile buluştu.
 • 11:26Hak-İş Kısa Film Yarışması DüzenliyorHAK–İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonlarından biri olan HAK-İŞ'in "Emeğe saygı" temalı, ödüllü kısa film yarışması düzenlediğini açıkladı.
 • 00:34AK Parti Milletvekili Tunç: AK Parti Milletvekili Tunç: "Milletimizin Emanetini Hiçbir Zaman Yere Düşürmedik"AK Parti Amasra İlçe Teşkilatı tarafından iftar programı düzenlendi.
 • 23:49Hak-iş Genel Başkanı Arslan Basın Mensuplarına İftar Verdiİş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “HAK-İş Emeğe Saygı" temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması’na 115 ülkeden yaklaşık 3 bin 346 film ve 2 bin 800 yönetmenin başvurduğunu söyledi.
 • 06:19Kahramanlar Diyarında Ramazan ProgramıKahramanlar Diyarında Ramazan ProgramıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - vatandaşlardan detay Tatlı yapımından detay Orta oyunundan detay Seydihan Küçükdağlı'nın konuşması Nazlı Çığa'nın konuşması "Kahramanlar Diyarında Ramazan" programı Kahramanmaraş'ta eski ramazanları yaşatmak amacıyla Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen "Kahramanlar Diyarında Ramazan" adlı programda, açık hava sinema gösterimi ve orta oyunu gibi etkinlikler gerçekleştirildi Kültür ve Turizm İl Müdürü Küçükdağlı: "Ramazan ayında, eski ramazan geleneklerinin işte Osmanlı'dan günümüze kadar intikal etmiş olan 'orta oyunu'nu bir yazlık sinema, Kahramanmaraş'ta ramazan ayı boyunca gösterim yapacak" Kahramanmaraş'ta eski ramazanları yaşatmak amacıyla Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen, "Kahramanlar Diyarında Ramazan" adlı program gerçekleştirildi.
 • 04:49Kahramanlar Diyarında Ramazan" ProgramıKahramanmaraş'ta eski ramazanları yaşatmak amacıyla Kültür Bakanlığı tarafından da desteklenen, "Kahramanlar Diyarında Ramazan" adlı program gerçekleştirildi.
 • 10:14Osmangazi Türbesi'nde Restorasyon ÇalışmalarıOsmangazi Türbesi'nde sandukanın çevresinde bulunan ve 150 yıl önce Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan sedef korkuluğun restorasyonu tamamlandı.
 • 15:47Almanca Sınavında Yüzde 96'lık BaşarıAlmanca Sınavında Yüzde 96'lık BaşarıDSD I (Almanca Dil Yeterlilik Sertifikası) sınavında İELEV Özel Lisesi iyi bir başarı elde etti.
 • 14:21İELEV Özel Lisesi'nden DSD I'de büyük başarıİELEV Özel Lisesi'nden DSD I'de büyük başarıİELEV Özel Lisesi, bu yıl ilk kez katıldığı DSD I (Almanca Dil Yeterlilik Sertifikası) sınavında birçok liseyi geride bırakarak yüzde 96 başarı sağladı.
 • 17:07Eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Ege Vefat EttiEski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Ankara Devlet Tiyatrosu emekli oyuncu ve rejisörü Mehmet Ege (71) yaşamını yitirdi.
 • 16:19Devlet Tiyatrolarının Acı KaybıDevlet Tiyatrolarının Acı KaybıEski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, Ankara Devlet Tiyatrosu emekli oyuncu ve rejisörü Mehmet Ege (71) vefat etti.
 • 09:59Haftanın Tarihine BakışHukuk sisteminin temeli, İngiltere'de yaklaşık 800 yıl önce imzalanan Magna Carta sözleşmesiyle atıldı.
 • 12:45Arguvan Türküleri ve MüziğiArguvan Türküleri ve Müziği" Paneli YapıldıMalatya’nın Arguvan Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Arguvan Türküleri ve Müziği’ panelinde Arguvan türkülerinin dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu.
 • 18:31Nata Vega Outlet'te Ramazan CoşkusuNata Vega Outlet alışveriş merkezi bu yıl da Ramazan etkinliklerinde tüm ziyaretçilerini bir araya getiriyor.
 • 17:49Kültür Bakanlığı'ndan Sakarya'ya 2 MüjdeKültür Bakanlığı'ndan Sakarya'ya 2 MüjdeSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu beraberinde AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Prof. Dr. Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’yı ziyaret etti.
 • 12:30Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden İnanç Turizmine DestekGaziantep Büyükşehir Belediyesi, inanç turizminin alt yapısını oluşturmak amacıyla merkez ilçeler ile Araban, İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli, Nizip, Yavuzeli'nde bulunan inanç turizmine yönelik bölgeleri tadilat ve restorasyon yaparak turizme kazandırıyor.
 • 11:40İnanç Turizmine Büyük Destekİnanç Turizmine Büyük DestekGaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, inanç turizminin alt yapısını oluşturmak amacıyla merkez ilçeler ile Araban, İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli, Nizip, Yavuzeli’nde bulunan tarihi bölgeler tadilat ve restore ediliyor.
 • 05:10Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Ayasofya'da Sahur Programına Katıldı.Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Ayasofya'da Sahur Programına Katıldı.GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Ayasofya Camiden detaylar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in röportajı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Ayasofya'da sahur programına katıldı.