SON DAKİKA KÜLTÜR BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Bakanlığı Haberleri

 • 15:02Kültür Bakanlığı'nı Eleştiren Kavuş: Hasankeyf de Unesco Listesine AlınmalıKültür Bakanlığı'nı Eleştiren Kavuş: Hasankeyf de Unesco Listesine AlınmalıBatman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Recep Kavuş, Hasankeyf ve Dicle Nehri'nin UNESCO listesine alınması gerektiğini söyledi.
 • 14:19Talan Edilen Tarihi Bölgede Bozdemir ve Ayaz, İncelemelerde BulunacakTalan Edilen Tarihi Bölgede Bozdemir ve Ayaz, İncelemelerde BulunacakAdıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Suvarlı Kasabası İkizce mevkiinde 1. derece arkeolojik sit alanında defineciler tarafından yapılan kaçak kazı sonrasında tarihi bölgede Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir, Kültür Bakanlığı Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanı Melik Ayaz, incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a geldi.
 • 12:15Kışanak ve Anlı'dan TeşekkürKışanak ve Anlı'dan TeşekkürDiyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili Eşbaşkanlar Kışanak ile Anlı, emeği geçenlere teşekkür etti.
 • 12:08Ressam Ahmet Yeşil, İspanya'da 4 Sergi AçacakRessam Ahmet Yeşil, İspanya'da 4 Sergi Açacak'iplerin ressamı' olarak bilenen Ahmet Yeşil, İspanya'nın çeşitli kentlerinde açacağı dört sergi ile 4 ay boyunca sanatseverlere eserlerini tanıtma olanağı bulacak.
 • 11:08Efes'in 21 Yıllık HasretiEfes'in 21 Yıllık HasretiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Efes Antik Kenti- Antik kent ve ziyaretçilerden detaylar Efes'in 21 yıllık hasreti- Almanya'nın Bonn kentinde devam eden 39. Dünya Mirası Komitesi Toplantısı'nın bugünkü oturumunda "UNESCO Dünya Miras Listesi"ne alınması oylanacak Efes Antik Kenti, insanlık tarihinin birçok döneminden eserlere ev sahipliği yapıyor- Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Hazreti İsa'nın annesi Meryem'in son yıllarını geçirdiğine inanılan Meryem Ana Evi, Roma döneminde inşa edilen iki katlı Efes Celsus Kütüphanesi, Roma imparatoru Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hristiyan gencin sığındıkları rivayet edilen Yedi Uyurlar Mağarası, Anadolu cami mimarisinin ilk örneklerini sergiliyen İsa Bey Camii, 24 bin kişilik kapasiteyle antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu olan Büyük Tiyatro, Efes'teki başlıca eserler arasında yer alıyor- Geçen yıl 1 milyon 800 binden fazla tursit çeken Efes'i bu yılın ilk 5 ayında 516 bine yakın kişi ziyaret etti UNESCO Dünya Mirası Komitesince "Dünya Miras Listesi"ne kaydedilmesi bugün oylanacak Efes Antik Kenti, insanlık tarihinin birçok döneminden eserleri bünyesinde barındırıyor.
 • 11:05Efes'in 21 Yıllık HasretiUNESCO Dünya Mirası Komitesince "Dünya Miras Listesi"ne kaydedilmesi bugün oylanacak Efes Antik Kenti, insanlık tarihinin birçok döneminden eserleri bünyesinde barındırıyor.
 • 02:12Başbakan Davutoğlu, Şehir-İnsan Projesi'nin Tanıtımında Konuştuİnsan Projesi'nin tanıtımına katıldı.
 • 00:32Şehir-İnsan Projesi" TanıtıldıBaşbakan Ahmet Davutoğlu, hem mekan hem tarih hem de insan unsuru ahenk içinde buluştuğunda şehirlerin doğduğunu belirterek, "Mekan ile o mekanın üzerindeki mimari çatışmaya, kavga etmeye başladığı zaman, yani yedi tepenin üzerindeki güzel mimariye şirk koşacak şekilde bir dikey mimariyi tarihi yarımadaya yaklaştırdığınız zaman, kim, hangi gerekçeyle yaparsa yapsın, kabul edilemez" Davutoğlu, Topkapı Sarayı'nda düzenlenen "Şehir-İnsan Projesi"nin tanıtımında, şehir olmanın mekan bilinciyle, mekanla uyuma bağlı gelişen bir mimariyle kendini gösterdiğini ve o bütünlüğün insanları cezbederek, varoluşsal bir etki yaptığını anlattı.
 • 18:30Safranbolu'da Ramazan Etkinliklerinde Azerbaycanlı Çocuklar CoşturduSafranbolu'da Ramazan Etkinliklerinde Azerbaycanlı Çocuklar CoşturduSafranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan akşamları etkinlikleri Azerbaycan halk Dansları Topluluğu ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Mehmet Narin ile coştu.
 • 16:25Yyü, Konservatuvara Bu Yıl Öğrenci AlacakYüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Cem Şaktanlı, "Öğrencilerimiz lisans eğitimlerine devam ederken dönem içinde ya da yaz okulu şeklinde üniversitemizden pedagojik formasyon eğitimi alabilecek" dedi.
 • 13:04Başkan Gürkan, Basın Mensupları ile İftarda Bir Araya GeldiBaşkan Gürkan, Basın Mensupları ile İftarda Bir Araya GeldiBattalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • 11:40Fırıncı Kadınlar Erkeklere Taş ÇıkartıyorFırıncı Kadınlar Erkeklere Taş ÇıkartıyorErzurum’da bir fırında çalışan 5 ev hanımı yaptıkları kete, lavaş türü ekmeklerle erkek ustalara taş çıkartıyorlar.
 • 13:06Kuzey Anadolu'nun Son Amfi Tiyatrosu Gün Yüzüne ÇıkarılacakKuzey Anadolu'nun Son Amfi Tiyatrosu Gün Yüzüne ÇıkarılacakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kaleden görüntüler- Amfi tiyatrodan görüntüler- Belediye Başkanı ile röportaj Kuzey Anadolu'nun son amfi tiyatrosu gün yüzüne çıkarılacak- Roma İmparatoru Julius Sezar'ın Basforos Kralı 2. Pharnake'ye karşı zafer kazanarak dünyaca ünlü "Veni, vidi,vici (geldim, gördüm, yendim)" sözünü söylediği belirtilen Zile'deki tarihi kalenin doğusunda bulunan, Kuzey Anadolu'nun son amfi tiyatrosu turizme kazandırılacak- Belediye Başkanı Vidinel: - "Amfi tiyatroda 2015 yılı sonunda veya 2016 yılının başında inşallah kazı çalışmasına başlayacağız" EKBER TÜRKOĞLU - Roma İmparatoru Julius Sezar'ın Basforos Kralı 2. Pharnake'ye karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü "Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)" sözünü söylediği belirtilen Zile'deki tarihi kalenin doğusunda bulunan, Kuzey Anadolu'nun son amfi tiyatrosu kazı çalışması yapılarak gün yüzüne çıkarılacak.
 • 12:28Kuzey Anadolu'nun Son Amfi Tiyatrosu Gün Yüzüne ÇıkarılacakRoma İmparatoru Julius Sezar'ın Basforos Kralı 2. Pharnake'ye karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü "Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)" sözünü söylediği belirtilen Zile'deki tarihi kalenin doğusunda bulunan, Kuzey Anadolu'nun son amfi tiyatrosu kazı çalışması yapılarak gün yüzüne çıkarılacak.
 • 19:58Kültür Bakanlığı Müsteşarı'ndan Dersim Kent Müzesi ZiyaretiKültür Bakanlığı Müsteşarı'ndan Dersim Kent Müzesi ZiyaretiKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, yapımı devam eden Dersim Kent Müzesi’ndeki çalışmaları inceledi.
 • 15:59Başbakan Ahmet Davutoğlu Selçuklular Sergisi'ni AçtıBaşbakan Ahmet Davutoğlu Selçuklular Sergisi'ni AçtıSelçuklu Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen “Selçuklular” sergisinin açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı.
 • 14:53Başkan Altay: Başkan Altay: "Selçuklu Medeniyeti'ni Tüm Dünyaya Tanıtıyoruz"Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi ve Kültür Bakanlığı tarafından İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen "Selçuklular" sergisinin açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı.
 • 17:48Safranbolu'da Ramazan Bir Başka YaşanıyorSafranbolu'da Ramazan Bir Başka YaşanıyorSafranbolu Belediyesi ramazan akşamları etkinlikleri kapsamında önce çocuklar sonra aileler gönüllerince eğilendi.
 • 13:54Fazıl Say Aruvanda Konser VerecekFazıl Say Aruvanda Konser VerecekPiyanist Fazlı Say 5 Temmuz’da Arguvan’da konser verecek.
 • 15:44Küçükcan Hollanda'daKüçükcan Hollanda'daAvrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı’nın, ‘Müslümanlara Karşı Ayırımcılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele’ Özel Temsilcisi Prof. Dr. Talip Küçükcan, Hollanda’daki Müslümanların karşılaştığı sorunları yerinde incelemek ve tespitlerini raporlamak üzere resmi bir ziyarette bulundu.
 • 16:32Sema Programı Adıyamanlıları BüyülediSema Programı Adıyamanlıları BüyülediKültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Türk Tasavvuf Müziği Ekibi Hısn-ı Mansur’da Ramazan Akşamları etkinliklerine konuk oldu.
 • 15:4037. Uluslararası Moskova Film FestivaliYapımcı Elif Dağdeviren tarafından kurulan Cinema of Turkey platformu ile T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla bu yıl ilk kez Uluslararası Moskova Film Festivali içinde Türkiye bölümü açıldı.
 • 14:47Çerkezköy Halk Kütüphanesi Yeni Yerine TaşınıyorÇerkezköy Halk Kütüphanesi Yeni Yerine TaşınıyorTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Halk Kütüphanesi, yeni yerine taşınıyor.
 • 10:49Bafra Belediyesi'nden Açık Hava SinemasıBafra Belediyesi'nden Açık Hava SinemasıBafra Belediyesi’nin Kültür Bakanlığı desteğiyle düzenlediği Açık Hava Sinema Günleri başladı.
 • 14:16Sandıklı'da Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerden Bakırcı ve Saraç Ustalarına ZiyaretSandıklı'da Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerden Bakırcı ve Saraç Ustalarına ZiyaretAfyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürü İhsan Akar ve Şube Müdürü Havnur Yamaner Sandıklı’da kaybolmaya yüz tutmuş olan mesleklerden bakırcılar ve saraçcıları ziyaret ettiler.
 • 13:55Sandıklı Heyetinden Kardeş Şehir Masallı'ya ZiyaretSandıklı Heyetinden Kardeş Şehir Masallı'ya ZiyaretSandıklı’dan bir heyet, 2014 yılında Sandıklı ilçesi ile arasında kardeşlik sözleşmesi imzalanan Azerbaycan’ın Masallı kentine ziyarette bulundu.
 • 14:12Kars Kalesinin Dışında Tarihi Yapı Kalmayacak'Kars Kalesinin Dışında Tarihi Yapı Kalmayacak'Yazar İsa Yılmaz, Kars'ın tarihi yapısı ile film ve edebiyat dünyası için büyük bir velinimet olduğunu söyledi.
 • 14:05Ramazan Eğlenceleri Alışveriş VadisindeNata Vega Outlet ve Anatolium Alışveriş Merkezi, bu yıl Ramazan etkinliklerinde tüm ziyaretçilerini bir araya getiriyor.
 • 14:05Bafra'da Yazlık Sinema NostaljisiBafra'da Yazlık Sinema NostaljisiKültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Bafra Belediyesi tarafından organize edilen “Açık Hava Sinema Günleri” 22 Haziran pazartesi günü Bafra Hüseyin Kurumahmutoğlu Gençlik Merkezi bahçesinde başlıyor.
 • 14:36Güney Kore'nin Popüler Kültürünün Yayılmasına Hükümet DesteğiGüney Kore'nin sivil ve hükümet kurumlarının, Kore'nin popüler kültürünü (Hallyu) daha fazla yaymak amacıyla, ortak bir çalışma yapacağı bildirildi.
 • 12:17Tika Makedonya'da 3 Osmanlı Camisini Restore EdecekTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Makedonya'da Osmanlı yadigarı Sultan Murat, Üsküp Alaca ve Saray Hüseyin Şah camilerini restore edecek.
 • 10:36TİKA, Makedonya'da Osmanlı Yadigarı 3 Camiyi Daha Restore EdecekTİKA, Makedonya'da Osmanlı Yadigarı 3 Camiyi Daha Restore EdecekTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Makedonya'da Osmanlı yadigarı Sultan Murat, Üsküp Alaca ve Saray Hüseyin Şah Camilerini restore edecek.
 • 16:50'Hüsn-i Hat Yansımaları ile Kırk Hadis-i Şerif" SergisiKültür Bakanlığı sanatçısı Murat Ateş, Kırk Hadis'ten oluşan eserlerini Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde ramazan dolayısıyla sanatseverlerin beğenisine sundu.
 • 10:30Çerkezköy'e Yeni KütüphaneÇerkezköy'e Yeni KütüphaneÇerkezköy'de bulunan MYO'nun Veliköy Mahallesindeki yeni binasına taşınmasının ardından boşalan bina, HEM Rehberlik Araştırma ve Kütüphane olarak hizmet veriyor.
 • 14:05Irak'taki Ekonomik Kriz Medyayı Olumsuz EtkilediIrak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yaşanan ekonomik kriz nedeniyle reklam ve satış gelirleri düşen Awene (Ayna) gazetesinin yayını durduruldu.
 • 19:38Safranbolu'nun Koruma Altına Alınmasının 40. Yıl DönümüSafranbolu'nun Koruma Altına Alınmasının 40. Yıl DönümüUNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Safranbolu, belediyenin çıkardığı yasayla koruma altına alınmasının 40. yıl dönümünü kutluyor.
 • 18:24Safranbolu'nun Koruma Altına Alınmasının 40. Yıl DönümüSafranbolu'nun Koruma Altına Alınmasının 40. Yıl DönümüUNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesi, belediyenin çıkardığı yasayla koruma altına alınmasının 40. yıl dönümünü kutluyor.
 • 17:56Türkiye'de İlk Mahalle Müzesi, Battalgazi İlçesinde AçıldıTürkiye'de İlk Mahalle Müzesi, Battalgazi İlçesinde AçıldıBattalgazi Belediyesi, Hasırcılar Kültür Merkezi bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan Mahalle Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi.
 • 14:22Bodrum'da Tarihi Mezar Odaları Çöplük GibiBodrum'da Tarihi Mezar Odaları Çöplük GibiMuğla’nın Bodrum ilçesi yamaçlarında 13 bin kişilik Antik Tiyatro’nun da yaslandığı Göktepe’de bulunan yüzlerce kaya mezarı, evsizlerin mekanı haline geldi.
 • 11:04AYM, Risale-i Nur Yayın Yasağını Oyçokluğu ile İptal EttiAnayasa Mahkemesi, Risale-i Nur'ların basım ve yayımlanmasının devlet tekeline alınması ile ilgili kararı oyçokluğuyla iptal etti.
 • 08:32Telif Kültürü YokYeni neslin emeğe saygılı olduğunu ve sorumluluklarını bilen markalara bağlılıklarını gösterdiğini belirten Müyorbir Genel Sekreteri Merve Nimetoğlu, ülkemizde telif kültürünün olmadığını söyledi.
 • 14:18Mimarlar Odası Eski Şube Başkanına Seçilme Hakkından Men, Meslekte KısıtlamaMimarlar Odası Eski Şube Başkanına Seçilme Hakkından Men, Meslekte Kısıtlama5 Ekim 2013’te isimsiz bir ihbarla depolarına baskın yapılarak ‘bandrol yok’ gerekçesiyle yayınlarına en konulan dönemin Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan’a mahkemeden şaşırtıcı bir ceza geldi.
 • 12:101. Uluslar Arası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali Gerçekleştirildi1. Uluslar Arası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali GerçekleştirildiAdıyaman Belediyesi ve Adıyaman Filarmoni Derneği ortaklığında 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali ‘Gün Batımından Notalar’ Sloganı ile başladı.
 • 02:001. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik FestivaliGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Festival pastasının kesilmesi- Festival Sanat Yönetmeni Özgür Oğuz'un konuşması- Adıyaman Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından yöreye özgü türkülerin seslendirilmesi- Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğunun gösterileri 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali, halk oyunları ve gösterilerle devam etti.
 • 22:241. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali, halk oyunları ve gösterilerle devam etti.
 • 13:44Haftanın Tarihine BakışTürkiye'de ilk kalp ameliyatı, Gülhane Askeri Hastanesinde yapıldı.
 • 11:35Ormancı Eşlerinden Anlamlı SergiOrmancı Eşlerinden Anlamlı SergiKütahya Orman Bölge Müdürlüğü sitesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan çini kursuna katılan Orman Bölge Müdürlüğü personeli eşleri ve çevre katılımcılar tarafından kurs sonunda düzenlenen çini sergisi ilgi gördü.
 • 11:03Minikler Hünerlerini SergilediMinikler Hünerlerini SergilediŞanlıurfa'da Mehmet Akif İnan İlkokulu öğrencileri tarafından sergilenen 'Ayının Fendi Avcıyı Yendi' adlı tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı.
 • 09:48AK Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Turan, Kilitbahir Kalesi'ni İncelediAK Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Turan, Kilitbahir Kalesi'ni İncelediAK Parti Çanakkale Milletvekili adayı Bülent Turan, Kilitbahir Kalesi’nde inceleme yaptı.
 • 18:30Kütahya'da Ormancı Eşlerinden Çini SergisiKütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nda çalışan personelin eşleri, Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan çini kursunu tamamlayarak sergi açtı.