SON DAKİKA KÜLTÜR BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Bakanlığı Haberleri

 • 29 Ağustos 2016 16:14İzmir'de Tarihi Ayıp Ortadan Kalktıİzmir'de Tarihi Ayıp Ortadan KalktıİZMİR'de Mustafa Kemal Atatürk ile Latife Hanım'ın nikahını kıyan Yunan işgaline karşı mücadele veren Müftü Rahmetullah Efendi'nin 93 yıl önce yaşadığı tarihi eve otoparkçıların yer ve yön tabelaları asmasını ülke gündemine taşıyan DHA'nın haberi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tabelaları söktürdü.
 • 29 Ağustos 2016 11:50İsrail'de Kadın Şarkıcı Kıyafeti Yüzünden Sahneden İndirildiİsrail'de Kadın Şarkıcı Kıyafeti Yüzünden Sahneden İndirildiKısa şort ve bikini üstüyle konser veren müzisyen, İsrail Kültür Bakanlığı'nın müdahalesiyle sahneden indirildi.
 • 29 Ağustos 2016 11:02Haftanın Tarihine BakışHaftanın Tarihine BakışUlusal Kurtuluş Savaşı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, 26 Ağustos 1922'de sabaha karşı verdiği emirle başlattığı Büyük Taarruz ve 30 Ağustos'ta "Başkomutanlık Meydan Muharebesi"nin kazanılmasıyla sonuçlandı.
 • 26 Ağustos 2016 10:53Müzeye Müfettişler GeldiMüzeye Müfettişler GeldiMüslüm Ercan'ın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alınmasının ardından kent müzesine inceleme yapmak üzere müfettişler geldi. Gazete İpekyol geçen yıl şubat ayında da müfettişlerin geldiğini duyurmuştu.
 • 24 Ağustos 2016 18:30YÖK Başkanı Saraç'ın KabulüYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv ve KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut'tan oluşan heyet ile görüştü.
 • 24 Ağustos 2016 16:03Kültür Bakanlığı Daire Başkanı Aldemir, Batman Valisini Ziyaret EttiKültür Bakanlığı Daire Başkanı Aldemir, Batman Valisini Ziyaret EttiKültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Vali Deniz'i Ziyaret Etti.
 • 23 Ağustos 2016 17:32Milli Sinemanın Çınarı Yücel Çakmaklı"Minyeli Abdullah" filmiyle adını duyuran yönetmen Yücel Çakmaklı, vefatının 7. yılında anılıyor.
 • 19 Ağustos 2016 14:11Bakan Avcı: Bakan Avcı: "1 Milyon Civarında Suriye Asıllı Çocuğumuzun Eğitime İhtiyacı Var"Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Suriyeli mültecilerle ilgili eğitim sorununa dikkat çekerek, "1 milyon civarında Suriye asıllı çocuğumuz ve gencimizin eğitime ihtiyacı var" dedi.
 • 18 Ağustos 2016 19:48Saraybosna Film Festivali'nde, TRT Endüstri Terası AçıldıSaraybosna Film Festivali'nde, TRT Endüstri Terası AçıldıBosna Hersek'te yaşanan savaşın izlerini silmek ve Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın adresi yapmak amacıyla düzenlenen 22. Saraybosna Film Festivali (SFF) kapsamında, "TRT Endüstri Terası" açıldı.
 • 17 Ağustos 2016 12:27Türkiye'nin İlk Türkiye'nin İlk "Jeoloji Müzesi"Kültür Bakanlığı tarafından tescillenerek özel müze statüsüne kavuşturulan İstanbul Jeoloji Müzesi, Türkiye'de ilk tescilli Jeoloji Müzesi olma özelliğini taşıyor.
 • 17 Ağustos 2016 11:47Türkiye'nin İlk "Jeoloji Müzesi"Türkiye'nin ilk jeoloji müzesi olan İstanbul Üniversitesi Jeoloji Müzesi, aralarında milyarlarca yıllık kaya, fosil ve minerallerin bulunduğu yaklaşık 10 bin parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yaparken, Türkiye ve dünyanın jeoloji tarihine de ışık tutuyor.
 • 15 Ağustos 2016 12:4412 Asırlık Çam12 Asırlık ÇamKütahya’nın Domaniç ilçesinde bulunan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin salıncak kurularak sallandığı rivayet edilen ve 1200 yaşında olduğu sanılan mızık çamı, koruma altında bulunuyor.
 • 14 Ağustos 2016 12:42Karadeniz'in Efes'i" Tieion'da Kazı Çalışmaları BaşladıZonguldak'ın Çaycuma ilçesinin Filyos beldesinde yer alan ve "Karadeniz'in Efes'i" olarak adlandırılan Tieion antik kentinde kazı çalışmaları yeniden başladı.
 • 14 Ağustos 2016 12:31Mimar Sinan'ın Hamamı SatılıkMimar Sinan'ın Hamamı SatılıkOsmanlı'nın Mimarbaşı büyük deha Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan 56 hamamdan biri olan Samatya Kapıağası Yakup Ağa Hamamı satılıyor.
 • 13 Ağustos 2016 21:01Sema TöreniSema TöreniMevlana Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Sema Töreni, Galata Mevlevihanesi Müzesi'nde.
 • 12 Ağustos 2016 12:08Büyükşehir Belediyesi'nin de Destek Verdiği Keykubadiye Sarayı Kazı Çalışmaları SürüyorBüyükşehir Belediyesi'nin de Destek Verdiği Keykubadiye Sarayı Kazı Çalışmaları SürüyorKültepe’deki kazı çalışmalarını destekleyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Keykubadiye Sarayı kazı çalışmalarına da katkıda bulunuyor.
 • 11 Ağustos 2016 13:22Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali BaşlıyorUluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali BaşlıyorPursaklar Belediyesi, her yıl düzenlediği kedi güzellik yarışmasını uluslararası boyuta taşıyarak Ankara kedisini dünyaya tanıtacak.
 • 11 Ağustos 2016 10:55Akıncı Üssü'nde 3. Sivil! Nurettin OruçAkıncı Üssü'nde 3. Sivil! Nurettin OruçDarbe soruşturması kapsamında Adil Öksüz ve Hakan Çiçek'in ardından Akıncı Üssü'nün yakınlarında yeni sivil bir kişinin yakalandığı ortaya çıktı.
 • 10 Ağustos 2016 02:11Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'ye Charter Seferlerinin Yenileneceği Tarihi Açıklayacakrusya Ulaştırma Bakanlığı, Rus heyetin Türkiye'ye ziyareti sonrasında hazırlanan ve charter seferlerini ilgilendiren raporun Rus hükümetine aktarıldığını bildirdi.
 • 04 Ağustos 2016 17:05Rus Heyetin Türkiye'ye Rus Heyetin Türkiye'ye "Turizm Güvenliği" ZiyaretiTürkiye'ye gelen turistlerin güvenliğine ilişkin konuları görüşmek amacıyla İstanbul'a gelen Rusya Kültür Bakanlığı'na bağlı bir heyet, Atatürk Havalimanı'nda bazı incelemelerde bulundu.
 • 04 Ağustos 2016 15:05Rus Heyeti Charter Uçuşları İçin Atatürk Havalimanı'ndaRus Heyeti Charter Uçuşları İçin Atatürk Havalimanı'ndaYaşanan uçak krizinden sonra Türkiye ile Rusya arasında turizm alanında atılacak adımlar öncesi Rusya Federasyonu'ndan resmi bir heyet, charter uçuşlarının başlaması konusunda Atatürk Havalimanı'nda inceleme yaptı.
 • 04 Ağustos 2016 14:42Rus Heyetin Türkiye'ye "Turizm Güvenliği" ZiyaretiTürkiye'ye gelen turistlerin güvenliğine ilişkin konuları görüşmek amacıyla İstanbul'a gelen Rusya Kültür Bakanlığı'na bağlı bir heyet, Atatürk Havalimanı'nda bazı incelemelerde bulundu.
 • 03 Ağustos 2016 19:57Vakıflar Genel Müdürü Ertem: Vakıflar Genel Müdürü Ertem: "Haydar Kadı Camisi'ndeki Bir Buçuk Ay Sonra İbadete Açılacak"Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Makedonya'daki temasları kapsamında Kültür Bakanı Elizabeta Kançevska Milevska ve İslam Birliği yetkilileriyle bir araya geldi.
 • 03 Ağustos 2016 17:48Vakıflar Genel Müdürü Ertem Makedonya'daVakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Makedonya'daki temasları kapsamında Kültür Bakanı Elizabeta Kançevska Milevska ve İslam Birliği yetkilileriyle bir araya geldi.
 • 03 Ağustos 2016 14:20Vatan Kalbinin Attığı Şehir:Vatan Kalbinin Attığı Şehir: Müşterileri için seyahat bileti sağlamanın yanı sıra gidilecek yerlerle ilgili 'nerede ne yenir', 'yapmadan dönmeyin' gibi rehberlik hizmetleri de sunan Biletall, bu kez bizleri tarih yolculuğuna çıkarıyor.
 • 02 Ağustos 2016 07:20Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, Kazan İlçesinde Demokrasi Nöbetine KatıldıKültür ve Turizm Bakanı Avcı, Kazan İlçesinde Demokrasi Nöbetine KatıldıKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Şimdi çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler" dedi.
 • 02 Ağustos 2016 02:56Fetö'nün Darbe Girişimine TepkilerFetö'nün Darbe Girişimine TepkilerKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Şimdi çocuklarımız bugünleri hayal meyal hatırlayacaklar ama büyüdükleri zaman, kendilerine bu yaşananlar anlatıldığı zaman, bunları tarih kitaplarında okudukları zaman, babalarıyla abileriyle anneleriyle dedeleriyle iftihar edecekler" dedi.
 • 01 Ağustos 2016 22:416. Uluslararası El Sanatları Atölye Bayramı"17. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen "6. Uluslararası El Sanatları Atölye Bayramı" ile uluslararası sergi açılışları yapıldı.
 • 01 Ağustos 2016 18:00Myanmar'da Pakistanlı Vaizlere Sınır Dışı KararıMyanmar'da bir camide vaaz veren Pakistanlı Müslüman baba ve oğul için sınır dışı kararı verildi.
 • 01 Ağustos 2016 17:50Milletvekili Kurt'tan Rusya ve Türkiye Arasında Kültür Köprüsü Kurulması İçin GirişimMilletvekili Kurt'tan Rusya ve Türkiye Arasında Kültür Köprüsü Kurulması İçin GirişimAK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Rusya ve Türkiye arasında kültür köprüsü kurulması için harekete geçti.
 • 29 Temmuz 2016 17:20Tömer'li Öğrencilerden Başkan Aksoy'a ZiyaretTömer'li Öğrencilerden Başkan Aksoy'a ZiyaretTürkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÖMER) Karabük Üniversitesinde okuyan öğrenciler Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u makamında ziyaret etti.
 • 27 Temmuz 2016 18:07KKTC'li Bakan Berova: "Darbe Girişiminin KKTC'ye Yansımalarını Şimdiden Söylemek İçin Erken"KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, FETÖ’nün uzantılarının önemli bir bacağının da eğitimin içinde olduğunu ancak bunun etkilerinin KKTC’ye nasıl yansıyacağını söylemeyi erken bulduğunu ifade etti.
 • 27 Temmuz 2016 12:34Mamak'ta Mağara BulunduMamak'ta Mağara BulunduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Taş ocağında çalışan işçiler tarafından bulunan mağara Mamak'ta mağara bulundu ANKARA(AA)- Mamak ilçesine bağlı Kutludüğün mahallesindeki bir taş ocağında çalışan işçiler tarafından mağara bulundu.
 • 27 Temmuz 2016 10:06Atina'ya İzmir'den Tarihi DokunuşAtina'ya İzmir'den Tarihi DokunuşYaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümü, tarihi mekanları işlevsel hale getirmeye devam ediyor.
 • 27 Temmuz 2016 09:54Demokrasinin Ortak Sesi "Millet Marşı"15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin Millet Marşı’nı besteleyen sanatçı Erhan Güleryüz, “Acımı anlatmak istedim, gitarımla Türkiye için bir şarkı yazdım” dedi.
 • 26 Temmuz 2016 18:18Mamak'ta Mağara BulunduANKARA(AA)- Mamak ilçesine bağlı Kutludüğün mahallesindeki bir taş ocağında çalışan işçiler tarafından mağara bulundu.
 • 25 Temmuz 2016 23:08Prof. Dr. İnalcık, Dünyanın Sayılı Bilim Adamları Arasındaydı"Tarihçilerin duayeni" olarak anılan ve 100 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Halil İnalcık, 20'nci yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezince dünyada sosyal bilimler alanındaki sayılı 2 bin bilim adamı arasında gösterilmişti.
 • 25 Temmuz 2016 20:44Tarihçi Halil İnalcık Hayatını Kaybetti26 Mayıs 1916 yılında doğan tarihçi Halil İnalcık 100 yaşında hayatını kaybetti.
 • 25 Temmuz 2016 12:244 Programa Öğrenci AlınacakAmasya Üniversitesi’nde 2016-2017 akademik yılıyla beraber Tasarım Meslek Yüksekokulu bünyesindeki Mimari Restorasyon Programı ile Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı ile Merzifon MYO Basın ve Yayıncılık Programı ve Taşova MYO Raylı Sistemler İşletmeciliği Programına ilk defa öğrenci alınacağı bildirildi.
 • 14 Temmuz 2016 16:00Hayal Perdesi Dünya Sahnelerinin Perdelerini AralıyorBoris Vian Klasiği "İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz'' dünyanın en önemli ve büyük tiyatro festivalleri, 51. Fransa Avignon off Festivali ve 69. İskoçya Edinburg Fringe Festivali'nde perde diyor.
 • 14 Temmuz 2016 10:55Anadolu'nun Elhamrası 5 Yılda Restore EdilecekAnadolu'nun Elhamrası 5 Yılda Restore EdilecekUNESCO'nun 1985 yılında 'Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alındı.
 • 14 Temmuz 2016 10:29Cennetin Kapıları' Restore EdiliyorCennetin Kapıları' Restore EdiliyorBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alan ve Anadolu’nun ‘El-Hamrası’ olarak nitelendirilen Sivas’ın Divriği ilçesindeki Ulu Camii ve Darüşşifasının restorasyonu başladı.
 • 14 Temmuz 2016 10:15Tarihi Ulu Cami'de Restorasyon 5 Yıl SürecekTarihi Ulu Cami'de Restorasyon 5 Yıl SürecekSivas'ın Divriği İlçesi'nde bulunan ve UNESCO'nun 1985 yılında 'Dünya Kültür Mirası' listesine aldığı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası'nda başlatılan tarihin en kapsamlı restorasyonunda çalışmalar sürüyor.
 • 13 Temmuz 2016 15:0241 Yılda 10 Bin Kaset Biriktirmiş41 Yılda 10 Bin Kaset BiriktirmişKilis'te İbrahim Halil Işıklar, 41 yıldır biriktirdiği 10 bin kasetle Kilis kültürüne katkı sağlıyor.
 • 12 Temmuz 2016 17:46Beyoğlu'da Kanalizasyon Kazısından Kemik Parçaları ÇıktıBeyoğlu'da Kanalizasyon Kazısından Kemik Parçaları Çıktıİstanbul Beyoğlu'nda yapılan kanalizasyon kazı çalışması sırasında kemik parçaları çıktı.
 • 12 Temmuz 2016 17:44İSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduİSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kazı yapılan bölgeden genel ve detay görüntü İSKİ kazısında insan kemikleri bulunduİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İSKİ) Beyoğlu'nda gerçekleştirdiği kanalizasyon yenileme ve onarım kazısında insan kemikleri çıktı.
 • 12 Temmuz 2016 16:32İSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduİSKİ Kazısında İnsan Kemikleri BulunduBeyoğlu'nda İSKİ tarafından yürütülen kanalizasyon yenileme ve onarım kazısında insan kemikleri çıkınca, çalışmalar durduruldu.
 • 11 Temmuz 2016 13:24Haftanın Tarihine BakışTürk Dil Kurumu (TDK), "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla 12 Temmuz 1932'de kuruldu.
 • 11 Temmuz 2016 12:19Alanya İranlı Sanatçı Dünyada İz Bırakmış Karakterlerin Heykelini YapıyorAlanya İranlı Sanatçı Dünyada İz Bırakmış Karakterlerin Heykelini Yapıyorİranlı sanatçı dünyada iz bırakmış karakterlerin heykelini yapıyorİran'ın yüksek bütçeli filmlerinde yaptığı gerçekçi makyajlarla tanınan, İran Kültür Bakanlığı'nın düzenlediği film festivalinde '2013 Yılı En İyi Makyaj Ödülü'nün de sahibi olan Tahranlı sanatçı Mahdi Khakpour, İsviçre Stockholm'deki bir müzenin, yaklaşık 1 yıl önce aralarında Atatürk'ün de bulunduğu dünyada iz bırakan 20 tarihi karakterin heykellerini yapmasını istemesinin üzerine çalışmaya başladı.
 • 11 Temmuz 2016 11:33İranlı Sanatçı, Antalya'da Atatürk'ün Heykelini Yapıyorİranlı Sanatçı, Antalya'da Atatürk'ün Heykelini YapıyorÜlkesi İran'ın yasalarına göre, yaptığı heykelleri yurtdışına çıkaramayan heykeltıraş 34 yaşındaki Mahdi Khakpour, 1 yıl önce Antalya'nın Alanya İlçesi'ne yerleşti.