21:2600
SON DAKİKA MERKEZ BANKASI HABERLERİ

Son Dakika Merkez Bankası Haberleri

 

  İhracat Reeskont Kredisi Limiti Yüzde 25 Artırıldı

  İhracat Reeskont Kredisi Limiti Yüzde 25 Artırıldı

  Merkez Bankası, ihracat reeskont kredisi limitini yüzde 25 artırılarak 15 milyar dolara çıkarıldı. (Dün 15:26)

   

  Merkez Bankası'ndan İhracatçıya Destek

  Merkez Bankası'ndan İhracatçıya Destek

  Merkez Bankası, ihracat reeskont kredisi limitini yüzde 25 artırdı, dört aydan daha uzun vadeli kredilerin ihracatçıya maliyeti 20 baz puan azaltıldı. (Dün 15:15)

   

  İngiltere Ekonomisi 2015'te Yavaşlayacak"

  Ekonomik araştırmalar kuruluşu EY Item Club, İngiltere ekonomisinde büyümenin gelecek yıl yüzde 2,4 seviyesine gerileyeceği tahmininde bulundu. (Dün 14:54)

   

  17 Aralık İçin Darbe Sözleri Laftır, Bu Düpedüz Hırsızlıktır"

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 17 - 25 Aralık yolsuzluk dosyalarına takipsizlik kararı verilmesini protesto etmek amacı ile Bingöl'de adliye binası önüne siyah çelenk bıraktı. (Dün 13:37)

   

  Japonya Ekonomisi Ilımlı Toparlanma Trendini Sürdürüyor"

  Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda Pazartesi günü yaptığı konuşmasında ekonomideki ılımlı toparlanma trendinin devam ettiğini söyleyerek, acil bir politika değişikliği olmayacağının sinyalini verdi. (Dün 12:54)

   

  Janet Yellen, 113 Çalışanından Daha Az Kazanıyor

  Janet Yellen, 113 Çalışanından Daha Az Kazanıyor

  Fed Başkanı Yellen, banka bünyesindeki 113 çalışanından daha az kazanıyor. Yellen'in 201 bin dolarlık yıllık maaşı Fed'in merkezindeki maaş ortalamasından bile düşük. (Dün 12:22)

   

  Rusya'dan Batı'ya Rest: Otomobil ve Ağır Ekipman İthalatı da Duracak

  Rusya'dan Batı'ya Rest: Otomobil ve Ağır Ekipman İthalatı da Duracak

  Rusya’nın etkin gazetelerinden Kommersant, Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara karşılık Rusya’nın ek tedbirler alacağını, devlet şirketlerinin yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden otomobil, ağır ekipman ve metalürji ürün ithalatının da durdurulacağını yazdı. (Dün 11:14)

   

  Özel Sektörün Yurtdışı Uzun Vadeli Kredi Borcu Arttı

  Özel Sektörün Yurtdışı Uzun Vadeli Kredi Borcu Arttı

  2014 Ağustos ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 2013 sonuna oranla 8,1 milyar dolar artarak 165,2 milyar dolar oldu. (Dün 10:57)

   

  Özel Sektörün Dış Borcu 8 Ayda 10 Milyar Dolar Arttı

  Özel Sektörün Dış Borcu 8 Ayda 10 Milyar Dolar Arttı

  Özel sektörün toplam dış borçları yılın ilk sekiz aylık döneminde 10 milyar dolar artışla 207.5 milyar dolara çıktı. (Dün 10:41)

   

  Banka Karşılıklarına Faiz Yarın Belli Oluyor

  Banka Karşılıklarına Faiz Yarın Belli Oluyor

  Bankaların Merkez Bankasına yatırdıkları "zorunlu karşılıklar"a yapılacak faiz ödemesine ilişkin ayrıntılar yarın belli olacak. (Dün 09:49)

   

  Asya Borsaları Haftaya Yükselişle Başladı

  Asya Borsaları Haftaya Yükselişle Başladı

  Asya borsalarında haftanın ilk işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izlendi. (Dün 09:23)

   

  Yurt İçi Piyasalar Yeni Haftada Ppk Kararlarına Odaklandı

  Yurt İçi Piyasalar Yeni Haftada Ppk Kararlarına Odaklandı

  Küresel piyasalar geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin kafa karıştıran açıklamaların volatiliteyi artırmasıyla dalgalı bir seyir izlerken, pozitif ayrışan yurt içi piyasalar bu hafta perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararına odaklandı. (Dün 09:13)

   

  Euro Krizi Kapıda

  Euro Krizi Kapıda

  Büyüme hızı düşüyor, işsizlik artıyor, borsa endeksleri baş aşağı gidiyor, deflasyon tehlikesi artıyor. (19 Ekim 2014 Pazar )

   

  Düzeltme<br/>"4. Uluslararası Ekonomi Konferansı- Merkez Bankası Başkanı Başçı: " Başlıklı...

  Merkez Bankası Başkanı Başçı: (1) "(Dengeli büyümeye yönelik) 25 alt başlıkta bin 200'den fazla eylem yakında hükümet tarafından açıklanacak" "Kredi kartı ile borçlanmaya getirilen taksit, tüketici ve ihtiyaç kredilerine getirilen vade sınırları makro ihtiyati düzenlemeler açısından çok önemli ve iyi sonuçlar getirdi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Başçı: Tasarrufları Artırarak Büyümeyi Hedefliyoruz

  Başçı: Tasarrufları Artırarak Büyümeyi Hedefliyoruz

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, tasarrufların artırılması yoluyla Türkiye'de büyümeyi sağlamayı hedeflediklerini, çabaların da bu yönde olacağını bildirdi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı - Şimşek (2)

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı- Maliye Bakanı Şimşek: (2)- "1990 yılında 200 milyar dolar olan milli gelirimiz 2002 yılında 230 milyar dolardı. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  'Türkiye'nin Yolsuzlukla Daha Çok Mücadele Etmesi Lazım'

  "Türkiye'nin Yolsuzlukla Daha Çok Mücadele Etmesi Lazım"

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Antalya Beldibi Tatil Köyünde, Türkiye Ekonomi Kurumu tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Ekonomi Konferansına katıldı. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  'Kriz Sonrasında Türkiye İyi Bir Performans Gösterdi'

  "Kriz Sonrasında Türkiye İyi Bir Performans Gösterdi"

  Maliye Bakanı Şimşek, "25 yapısal dönüşüme ilişkin şu anda çok daha detaylı mikro düzeyde atılacak reform adımlarını nihai şekle getirdik." dedi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Başçı: 'Bir Teşvik Mekanizması Getireceğiz'

  Başçı: "Bir Teşvik Mekanizması Getireceğiz"

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı-Merkez Bankası Başkanı Başçı: (2)-"Büyümeyi yüzde 3,3 olarak bekliyoruz, katkı net ihracattan geliyor"-"(Uzun vadeli ihracat reeskont kredileri) Biz bu limitleri şimdi gözden geçiriyoruz, aynı zamanda maliyetini biraz daha düşürmek için neler yapabiliriz ona bakıyoruz, özellikle ilave 20 baz puanı almasak da olur gibi görünüyor"-"(Bankaların) Yurtdışından borçlanmalarıyla ilgili olarak daha ziyade içeriye yönelmeleri, yani mevduatı ve sermayeyi tercih (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı

  Maliye Bakanı Şimşek: (1) "25 yapısal dönüşüme ilişkin şu anda çok daha detaylı mikro düzeyde atılacak reform adımlarını nihai şekle getirdik" "Eğer 2015 seçimlerini de şu andaki kamuoyu yoklamaları çerçevesinde güçlü bir destekle kazanabilirsek bu reform programını uygulayarak Türkiye'yi tekrar nispeten yüksek büyüme patikasına oturtabileceğiz" "Bu yıl Irak'taki şok yaşanmasaydı, Avrupa Birliği birazcık IMF'nin öngördüğü kadar büyüseydi, belki cari açığımız gayri safi hasıla olarak yüzde (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı

  Merkez Bankası Başkanı Başçı: (2) "Büyümeyi yüzde 3,3 olarak bekliyoruz, katkı net ihracattan geliyor" "(Uzun vadeli ihracat reeskont kredileri) Biz bu limitleri şimdi gözden geçiriyoruz, aynı zamanda maliyetini biraz daha düşürmek için neler yapabiliriz ona bakıyoruz, özellikle ilave 20 baz puanı almasak. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  4. Uluslararası Ekonomi Konferansı

  Merkez Bankası Başkanı Başçı: (1) "Biz tasarrufların artırılması yoluyla Türkiye'de büyüme sağlamayı hedefliyoruz, çabalar da bu yönde olacak" "(Dengeli büyümeye yönelik) 25 alt başlıkta bin 200'den fazla eylem yakında hükümet tarafından açıklanacak" "Kredi kartı ile borçlanmaya getirilen taksit, tüketici ve ihtiyaç kredilerine getirilen vade sınırları makro ihtiyati düzenlemeler açısından çok önemli ve iyi sonuçlar getirdi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  CHP'li Ağbaba'dan Çağrı: İstifa Eden 4 Eski Bakan Görevine Dönsün

  CHP'li Ağbaba'dan Çağrı: İstifa Eden 4 Eski Bakan Görevine Dönsün

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına takipsizlik kararı verilmesine tepki göstererek, “4 eski bakan yeniden görevlerine döndürülmeli. Bunlar yolsuzluğu, hırsızlığı daha iyi biliyorlar ve daha iyi yapıyorlar. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Açıklaması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Açıklaması

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 53 kişinin dün aklandığını belirterek, ancak milletin vicdanında, ortaya çıkarılan para kasa ve kutularının hala aklanmadığını söyledi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Merkez Bankası, ABD'den Faiz Geliri Elde Edecek

  Merkez Bankası, ABD'den Faiz Geliri Elde Edecek

  Türkiye, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz hamlesine 'tahvil' operasyonuyla karşılık verdi. ABD tahvil piyasasına yönelen Türk Merkez Bankası 18.5 milyar dolarlık alım yaptı (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
21.10.2014 21:26:14. #1.11#