SON DAKİKA MERKEZ BANKASI HABERLERİ

Son Dakika Merkez Bankası Haberleri

 • 09:02Hükümetin Memura Yüzde 3+3 ve Enflasyon Farkı Teklif Etmesi BekleniyorHükümetin Memura Yüzde 3+3 ve Enflasyon Farkı Teklif Etmesi BekleniyorMemurun zam pazarlığı 3 Ağustos'ta başlıyor. Memur, 2016 için toplam yüzde 16 zam talep ediyor. Hükümetin ise yüzde 3+3 ve enflasyon farkı teklif etmesi bekleniyor.
 • 11:08Merkez Bankası Enflasyon Tahminini YükselttiMerkez Bankası Enflasyon Tahminini YükselttiMerkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6.8'den yüzde 6,9'a yükselttiğini açıkladı.
 • 12:54Dolar 2,79'u GördüDolar 2,79'u GördüGeçen hafta pazartesi günü işlem gördüğü 2.6550 seviyelerinden bu hafta 2.7770'e kadar yükselen dolar/TL, bu sabah 2,79'u gördü.
 • 08:17Erdem Başçı Erdem Başçı "Sadeleşeceğim' Dedi Kafaları KarıştırdıMerkez Bankası son yıllarda uyguladığı para politikasından vazgeçerek sadeleşmeye gitmeye hazırlanıyor. Normalleşme süreci için teknik çalışma yapılacak.
 • 12:48Daron Acemoğlu RePEc Listesinde 1 Numara OlduDaron Acemoğlu RePEc Listesinde 1 Numara OlduEkonomi alanındaki araştırmaların yayınlandığı "RePEc" platformu, dünya çapındaki en önemli ekonomistleri içeren hazırladığı listede, Daron Acemoğlu, ilk sırada yer aldı.
 • 17:28Almanya Euro'yu Bırakabilir Mi?Almanya Euro'yu Bırakabilir Mi?'Almanya ortak para bölgesinden ayrılsa daha iyi olmaz mı?' Bazı iktisatçıların savunduğu bu görüşün bütün ekonomistler tarafından paylaşıldığı söylenemez. Son aylarda Yunanistan kriziyle ilgili olarak bazı tanınmış iktisatçılar ise krizden kurtuluş için Almanya'nın ortak para bölgesini terk etmesinin neden alternatif olamayacağını sormaya başladılar.
 • 15:53Rusya Politika Faiz Oranını İndirdiRusya Merkez Bankası, politika faizlerini yüzde 11,5'ten yüzde 11'e indirdiğini açıkladı.
 • 15:33ABD'nin Japonya'yı Dinlediği Öne SürüldüTOKYO (AA) – ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Japon yetkilileri ve şirketleri dinlediği iddia edildi.
 • 10:44Dolar 2,80'e DayandıDolar, TL karşısında siyasi ve güvenlik endişeleriyle 2,80’e dayandı.
 • 09:50Dolar Rekora GidiyorDolar Rekora GidiyorMerkez Bankası'nın para politikasında sadeleştirmeye gideceğini açıklaması dolar/TL kurunda gün içinde kısa süreli bir gevşemeye neden olurken, dolardaki küresel değer kazancı, iç ve dış güvenlik endişeleri ve bu ortamda henüz erken seçim olasılığının ortadan kalkmamış olması ile yönünü yukarı çevirmeye devam ediyor.
 • 09:41Dolar, Güvenlik Endişeleriyle 2.79 Liranın Üzerine YükseldiMerkez Bankası'nın, Fed'in faiz artırımına karşı önlem sözüne karşın, iç ve dış güvenlik endişeleri ve erken seçim olasılığı nedeniyle dolardaki tırmanış sürüyor.
 • 09:07Kaddafi'nin Sonu Siyasi Hesaplara BağlıLibya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfül İslam Kaddafi hakkında verilen idam kararı hakkındaki son sözü, kendisini elinde tutan Zintan aşireti söyleyecek.
 • 18:09Fed Amerikan Ekonomisi İçin Beklentileri GüçlendirdiFed Amerikan Ekonomisi İçin Beklentileri GüçlendirdiAmerikan Merkez Bankası Federal Reserve, Amerikan ekonomisi ve istihdam pazarının güçlenmeyi sürdürdüğünü açıkladı.
 • 16:08Yabancı Yatırımcının Hisse-tahvil Portföyü 829 Milyon Dolar AzaldıYurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ve hisse senedi portföyü 24 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak toplam 829 milyon dolar azaldı.
 • 16:04Aa GününGünün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle: 1 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Suruç katliamı konusunda Cumhurbaşkanlığı'na yönelik iddialarına ilişkin, "Bu aslı astarı olmayan, terbiyesizce bir ifadedir.
 • 15:56Başçı: Başçı: "(Fed Faiz Artırımı) Önceden Hazırlarsanız Yaptığınız Zaman Hiçbir Zararı Olmaz"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (3)- "Türkiye emsal ülkelerle karşılaştırıldığında fena büyümüyor.
 • 15:17Başçı: Başçı: "(Enflasyon) Yıl Sonunda Yüzde 6,9'a Ulaşacağını Tahmin Ediyoruz"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Başçı enflasyon raporunu açıkladı: (2)- "Küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasından sonra sözle yönlendirme politikaları sayesinde uzun vadeli faiz oranlarındaki oynaklığın kalıcı olarak düşebileceğini değerlendiriyoruz"- "Bu baz senaryo altında ülkemizde de geniş bir faiz koridoruna olan ihtiyaç zaman içinde azalabilecektir"- "Böyle bir durumda, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendirebileceğiz.
 • 15:10Yeni Bir Makro Hikaye Yazılmadıkça Büyüme 2016'da da Zayıf Kalacak'Yeni Bir Makro Hikaye Yazılmadıkça Büyüme 2016'da da Zayıf Kalacak'Denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte’un raporuna göre yeni bir makroekonomi hikâyesi tercih edilmeli, yoksa 2016’da da zayıf büyüme devam edecek.
 • 15:09Merkez Bankası'nın Toplam Rezervleri AzaldıMerkez Bankası’nın toplam rezervleri 1 milyar 297 milyon dolar azaldı.
 • 15:09Merkez Bankası Rezervleri AzaldıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri, 1,3 milyar dolar azalarak 119 milyar 6 milyon dolara indi.
 • 15:00Merkez Bankası Başkanı Başçı, Soruları CevapladıMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, koalisyon çalışmalarının para politikasına etkilerine ilişkin, “Bu süreçte Merkez Bankası açısından en önemli unsur bütçe disiplini. Eğer bütçe disiplini şu süreçte sağlam devam edecekse orada bir güvence varsa Türkiye’de her türlü şokun etkisi geçici olur” dedi.
 • 14:56Merkez Bankası Ppk Toplantı Özeti (2)Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, gelecek dönemde, küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasından sonra sözle yönlendirme politikaları sayesinde uzun vadeli faiz oranlarındaki oynaklığın kalıcı olarak düşebileceği belirtilerek, bu baz senaryo altında Türkiye'de de geniş bir faiz koridoruna olan ihtiyacın zaman içerisinde azalabileceği kaydedildi.
 • 14:56Başçı: Başçı: "(Faiz Politikası) Bu Herhangi Bir Sıkılaştırma veya Gevşeme Şeklinde Bir Çalışma Değil"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Merkez Bankası Başkanı Başçı soruları yanıtladı: (1)-"(Faiz politikasının sadeleştirilmesi) Teknik arkadaşlarımızdan bir yol haritası çalışması istedik.
 • 14:44Merkez Bankası Ppk Toplantı Özeti: (1)Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, "Ham petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle enerji enflasyonu gerilerken Türk lirasında gözlenen değer kayıpları enflasyondaki düşüşü sınırlamıştır" denildi.
 • 14:41Merkez Bankası 2015 Yıl Sonu Enflasyon Tahminini 0,1 Artırıp 6,9'a YükselttiMerkez Bankası 2015 Yıl Sonu Enflasyon Tahminini 0,1 Artırıp 6,9'a YükselttiTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 puanlık artışla yüzde 6,9 seviyesine yükseltti.
 • 14:39Mb: Döviz Enflasyonda Düşüşü Geciktirirse Önlem AlırızMerkez Bankası, döviz hareketlerinin enflasyonda düşüşü geciktirmeye devam eetmesi durumunda, ek önlemler alacağını açıkladı.
 • 14:27Merkez Bankası Ppk Toplantı Özetini YayımladıMerkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı özetinde, yılın ikinci çeyreğine ilişkin veriler iktisadi faaliyette ılımlı bir seyre işaret ettiği, bu dönemde dış talep zayıf seyrederken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiği düşünüldüğü, öte yandan, jeopolitik riskler ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin yanı sıra tüketici ve yatırımcı güvenindeki zayıf seyir önümüzdeki dönemde büyüme üzerinde riskler oluşturduğu belirtildi.
 • 14:18Başçı: Başçı: "Likiditeyle İlgili Her Türlü Kaygıyı Giderebilecek Güzel Bir Planımız Var"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Başçı enflasyon raporunu açıkladı: (3)- "(Bankalara) İhtiyaç olursa, herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için biz buradayız, Merkez Bankası olarak hazırız, çok güçlü bir miktarda döviz rezervimiz var"- "Borcu döndürmeyle ilgili hiçbir sorunla karşılaşmazsınız, şu anda limitlerimiz yeterli. Arkadaşlara talimat verdim, limitleri gözden geçirin hiçbir kaygı kalmasın"- "Likiditeyle ilgili her türlü kaygıyı giderebilecek güzel bir planımız var ve başladık ilave adımlar da atabiliyoruz.
 • 14:17Merkez Bankası Başkanı Başçı Soruları Yanıtladı: (3)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin emsal ülkelerle karşılaştırıldığında fena büyümediğini belirterek, bunun yapısal reformlar sayesinde en az 1 puan daha artırılabileceğini söyledi.
 • 14:07Merkez Bankası Başkanı Başçı Soruları Yanıtladı: (2)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kendileri için en önemli unsurun bütçe disiplini olduğunu belirterek, "Bütçe disiplini sağlam devam ettiği sürece Türkiye'de her türlü şokun etkisi geçici olur" dedi.
 • 13:37Başçı: Başçı: "Para Politikasındaki Temkinli Duruşumuzu Sürdüreceğiz"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın konuşması Başçı enflasyon raporunu açıkladı: (2)- "Küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasından sonra sözle yönlendirme politikaları sayesinde uzun vadeli faiz oranlarındaki oynaklığın kalıcı olarak düşebileceğini değerlendiriyoruz"- "Bu baz senaryo altında ülkemizde de geniş bir faiz koridoruna olan ihtiyaç zaman içinde azalabilecektir"- "Böyle bir durumda, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendirebileceğiz.
 • 13:35Merkez'in Piyasadaki Etkisi Kısa Sürdü, Dolar 2.79'u GördüMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarıyla geri çekilen dolar, içerideki gerginliklerin artmasıyla yeniden yükseldi ve 2.79 lirayı gördü.
 • 13:29Tcmb Enflasyon Tahmini Yükseltti, Para Politikasında Sadeleşme Mesajı Verdi"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2015 yılı enflasyon tahminini yüzde 6,8'den yüzde 6,9'a çıkarırken, sunumun en önemli sürprizi ise, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın ortodoks para politikasına (normalleşme) dönüş için çalışmaların başlatıldığını açıklaması oldu.
 • 13:27Merkez Bankası Başkanı Başçı Soruları Yanıtladı: (1)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz politikasının sadeleştirilmesi çalışmasına ilişkin, "Teknik arkadaşlarımızdan bir yol haritası çalışması istedik.
 • 13:00İsveç, Paralarını Değiştiriyorİsveç Merkez Bankası (Riksbanken), yeni paraların 1 Ekim tarihinden itibaren tedavüle çıkarılacağını duyurdu.
 • 12:59Merkez Bankası Enflasyon Raporunu AçıkladıMerkez Bankası, Enflasyon Raporunu açıkladı.
 • 12:59Merkez Bankası 3. Enflasyon RaporuMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Enflasyonunun yüzde 70 olasılıkla 2015 yılı sonunda yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında, orta noktası yüzde 6,9, 2016 yıl sonunda ise yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında orta noktası yüzde 5,5 gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
 • 12:56Başçı Enflasyon Raporunu Açıkladı: (3)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankalara uzun vadeli borçlanma tavsiyesinde bulunarak, "İhtiyaç olursa, herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için biz buradayız, Merkez Bankası olarak hazırız, çok güçlü bir miktarda döviz rezervimiz var" dedi.
 • 12:54Borsa, İlk Seansı Yükselişle TamamladıBorsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, ilk seansı yüzde 0,18 yükselişle 78.221,39 puandan tamamladı.
 • 12:32Merkez Bankası Başkanı Başçı: Merkez Bankası Başkanı Başçı: "Enflasyonun Orta Vadede Yüzde 5 Düzeyinde İstikrar Kazanacağını...GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın konuşması Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 sonunda yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında orta noktası yüzde 6,9, 2016 sonunda ise yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında orta noktası yüzde 5,5 gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
 • 12:28Merkez Bankası'ndan Enflasyon TahminleriMerkez Bankası'ndan Enflasyon TahminleriMerkez Bankası'ndan enflasyon tahminleri.
 • 12:24Merkez Bankası 3. Enflasyon Raporunu AçıkladıMerkez Bankası Erdem Başçı, “Normalleşme konusunda biz hazırız, artık normalleşme kaygısı yerini normalleşme arzusuna bırakabilir” dedi.
 • 12:10Başçı: Başçı: "Hiç Kimsenin Eylül Ayında Olması Muhtemel Fiyatlanan Faiz Artışından Endişe Duymasına Gerek...GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın konuşması Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Hiç kimsenin eylül ayında olması muhtemel fiyatlanan faiz artışından endişe duymasına artık gerek kalmayacak.
 • 12:02Başçı Enflasyon Raporunu Açıkladı: (2)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, küresel gelişmeler ışığında Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyacın zaman içinde azalabileceğini belirterek, "Böyle bir durumda, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendirebileceğiz.
 • 12:01Petrol 40 Dolara Düşerse, Dolar 65 Rubleyi BulabilirPetrol 40 Dolara Düşerse, Dolar 65 Rubleyi Bulabilir"Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeni ile zor bir dönemden geçen Rusya ekonomisinin 2015’de yüzde 5 civarında küçülmesi bekleniyor.
 • 11:42Merkez Bankası 3. Enflasyon Raporunu AçıkladıMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmeye başlamasından sonra sözle yönlendirme politikaları sayesinde uzun vadeli faiz oranlarındaki oynaklığın kalıcı olarak düşebileceğini değerlendiriyoruz” dedi.
 • 11:41Başçı Enflasyon Raporunu Açıkladı: (1)Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2015 sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi.
 • 11:33Başçı, 3. Enflasyon Raporunu Açıkladı: Fed'in Faiz Artışı EndişelendirmesinTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, FED faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini FED faizleri seviyesine yükselteceklerini belirterek, FED’in eylül ayında yapacağı faiz artışı konusunda bir endişe kalmayacağını söyledi.
 • 11:20Ekonomideki Tıkanmışlık İçin Yeni Bir Makro Hikâye Şart Deloitte'un Ekonomik Görünüm Raporu'na göre ilk çeyrek büyüme oranı her ne kadar beklentilerin üzerinde olsa da zayıf görünüm hala sürüyor.
 • 11:13Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Öngörüsünü Yüzde 6.9'a ÇıkardıMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yıl sonu enflasyon öngörüsünü, yüzde 6.9 olarak belirlediklerini açıkladı.