14:5700
SON DAKİKA MERKEZ BANKASI HABERLERİ

Son Dakika Merkez Bankası Haberleri

   

  İngiltere'de Konut Fiyat Artışı Hız Kesti

  İngiltere'de konut fiyatları ekim ayında yıllık bazda %9 arttı. (Bugün 14:11)

   

  İsviçre Referandumda 'Evet' Derse Altın Fiyatları Ne Olur?

  İsviçre'de 30 Kasım'da yapılacak kamuoyu yoklamasında sunulacak teklif kabul edilirse İsviçre Merkez Bankası'nın sahip olduğu yaklaşık 550 milyar dolar değerindeki varlığın beşte birini değerli metale yatırması gerekecek. (Bugün 13:21)

   

  Dolar/tl 2,22 Seviyesinde Dengelendi

  Dolar/tl 2,22 Seviyesinde Dengelendi

  Garanti Yatırım Stratejisti Cömert: "Mevcut durumda TL'de önemli bir değişim beklememekle birlikte teknik görünüm dolar/TL'nin 2,20 seviyesi üzerinde kaldıkça 2,24 seviyesine yükselmesi olasılığı olduğunu gösteriyor" (Bugün 13:17)

   

  İsveç Merkez Bankası Faiz Oranlarını Sıfıra İndirdi

  İsveç Merkez Bankası (Sveriges Riksbank) tarihi bir kararın altına imza atarak gösterge faiz oranlarını sıfıra indirdi. (28 Ekim 2014 Salı )

   

  Tim İhracatçı Eğilim Anketi

  Tim İhracatçı Eğilim Anketi

  TİM Başkanı Büyükekşi: (2) "İhracatçıların 2014 yıl sonu dolar/TL beklentisi 2,26 oldu" "Yılın 4. çeyreğine dair beklentiler ortalama 8 personel alınacağı doğrultusunda, firmalar ortalama yüzde 4 istihdam artışı planlıyor, bu da yaklaşık 260 bin net istihdam artışına işaret ediyor" (28 Ekim 2014 Salı )

   

  İhracatçıların Kulağı Merkez Bankasında

  TİM Başkanı Büyükekşi, "Yatırımın önündeki en büyük engel yüksek faiz. Yüksek faizin önüne geçebilmek için Merkez Bankasının proaktif davranması gerekiyor." dedi. (28 Ekim 2014 Salı )

   

  Rusya Merkez Bankasından Dolara Müdahale

  Rusya Merkez Bankasından Dolara Müdahale

  Rusya Merkez Bankası, 102,3 milyar ruble harcayarak dövize müdahalede bulundu. (28 Ekim 2014 Salı )

   

  Rogoff: Türkiye Artan Dış Dengesizliklerle Büyüyebiliyor

  Rogoff: Türkiye Artan Dış Dengesizliklerle Büyüyebiliyor

  Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve eski Fed yönetim kurulu üyesi Kenneth Rogoff, Türkiye ekonomisinin şu anki şartlar altında yalnızca dış dengesizliklerle büyümesini devam ettirebildiğini ve reformlara ihtiyacı olduğunu söyledi. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Reel Kesim Güven Endeksi Ekimde Geriledi

  Reel Kesim Güven Endeksi Ekimde Geriledi

  Reel kesim güven endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan düşerek 106,9 seviyesine geriledi. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Sanayide Kapasite Kullanım Oranı Yüzde 74.9'a Düştü

  Sanayide Kapasite Kullanım Oranı Yüzde 74.9'a Düştü

  İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre 1.5 puan azalarak yüzde 74.9 düzeyine düştü. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Tekrar) "Fikir Sofrası" Mardin'de Kuruldu

  "Fikir Sofrası" Mardin'de kuruldu- Türkiye'nin yeni düşünce platformu "Fikir Sofrası", Mardin'den Türkiye'ye birlik, beraberlik, ekonomi ve kalkınma çağrısı yaptı- "Fikir Sofrası" Platformu Başkanı Arslan: "Fikir Sofrası'nın hedefi dünya ile entegrasyonu tamamlamış güçlü ve yaşanılır bir Türkiye inşa etmek"- Denizbank Genel Müdürü Ateş: "Avrupa Birliği ülkelerinin yalnızca 11'i, Almanya ve kuzey ülkelerinin ekonomilerinde bütçe açığı Maastricht kriterine uyuyor ve diğer 17 ülke kriterlere (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Cumhuriyet Coşkusu Yürüyüşle Devam Edecek

  Büyükşehir'in Cumhuriyet Koşusu'yla başlayan Cumhuriyet coşkusu, Cumhuriyet Yürüyüşü ile devam edecek (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Piyasalar İçin Haftanın En Kritik 3 Gelişmesi

  Piyasalar İçin Haftanın En Kritik 3 Gelişmesi

  Geçtiğimiz haftayı veri akışı bakımından bir nebze sakin geçiren piyasalara bu hafta ikisi ABD ve birisi Avrupa merkezli olmak üzere çok önemli 3 gelişme damgasını vurabilir. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Altında Kritik Referandum

  Altında Kritik Referandum

  İsviçre'de yapılacak altın referandumu halktan yüzde 44 destek alıyor. Evet oyu çıkarsa, İsviçre Merkez Bankası yüzde 7 olan altın rezervini yüzde 20'ye çıkaracak. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Fed Faiz Artırımına Hazırlanırken, Avrupa Merkez Bankası Ekonomik Durgunlukla Savaşıyor

  Fed Faiz Artırımına Hazırlanırken, Avrupa Merkez Bankası Ekonomik Durgunlukla Savaşıyor

  Dünyaca ünlü ekonomi ve finans profesörleri, EBES Konferansı’nda dünya ekonomisinin gündemindeki konuları tartıştılar. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  İşsizlik Arttı, Gelir Azaldı, Tasarruf Oranı Düştü

  İşsizlik Arttı, Gelir Azaldı, Tasarruf Oranı Düştü

  Türkiye'de tasarruf oranları, artan işsizlik ve düşen gelirlere bağlı olarak yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre üç puan birden düştü. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

 

  Düşük Petrol Fiyatları Rusya'yı Resesyona Sürükleyebilir

  Düşük Petrol Fiyatları Rusya'yı Resesyona Sürükleyebilir

  Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, petrol fiyatlarının mevcut şekilde devam etmesi durumunda 2015’de Rusya ekonomisinin negatif büyüme ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. (27 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Muharrem İftarında Kardeşlik Mesajları Verildi

  Muharrem İftarında Kardeşlik Mesajları Verildi

  Ankara'da Dünya Ehlibeyt Vakfı tarafından Muharrem iftarı düzenledi. (26 Ekim 2014 Pazar )

   

  Fransa'nın Büyük Bankaları "Stres Testini" Geçti

  Fransız Merkez Bankası, ülkenin büyük bankalarının Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan ‘’stres testini’’ geçtiğini duyurdu. (26 Ekim 2014 Pazar )

   

  Fikir Sofrası' Mardin'de Kuruldu

  Fikir Sofrası" Mardin'de Kuruldu

  "Fikir Sofrası" Mardin'de kuruldu- Türkiye'nin yeni düşünce platformu "Fikir Sofrası", Mardin'den Türkiye'ye birlik, beraberlik, ekonomi ve kalkınma çağrısı yaptı- "Fikir Sofrası" Platformu Başkanı Arslan: "Fikir Sofrası'nın hedefi dünya ile entegrasyonu tamamlamış güçlü ve yaşanılır bir Türkiye inşa etmek"- Denizbank Genel Müdürü Ateş: "Avrupa Birliği ülkelerinin yalnızca 11'i, Almanya ve kuzey ülkelerinin ekonomilerinde bütçe açığı Maastricht kriterine uyuyor ve diğer 17 ülke kriterlere (26 Ekim 2014 Pazar )

   

  Fikir Sofrası' Mardin'de Kuruldu

  Fikir Sofrası" Mardin'de Kuruldu

  Türkiye'nin yeni düşünce platformu "Fikir Sofrası", Mardin'den Türkiye'ye birlik, beraberlik, ekonomi ve kalkınma çağrısı yaptı "Fikir Sofrası" Platformu Başkanı Arslan: "Fikir Sofrası’nın hedefi dünya ile entegrasyonu tamamlamış güçlü ve yaşanılır bir Türkiye inşa etmek" Denizbank Genel Müdürü Ateş: "Avrupa Birliği ülkelerinin yalnızca 11'i, Almanya ve kuzey ülkelerinin ekonomilerinde bütçe açığı Maastricht kriterine uyuyor ve diğer 17 ülke kriterlere uymuyor. (26 Ekim 2014 Pazar )

   

  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Açıklaması

  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Açıklaması

  Kocaeli’de düzenlenen Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısı’na katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “10. Hükümet Planımızda 25 tane kritik reform alanı belirledik. (25 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  IMF'den Körfez Ülkelerine Güçlü Ekonomik Reform Çağrısı

  IMF Başkanı Christine Lagarde, Körfez ülkelerine ekonomik reformlar yapmaları çağrısında bulundu. (25 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Rusya'nın Kredi Notu Değişmedi

  Rusya'nın Kredi Notu Değişmedi

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Rusya'nın "BBB" olan kredi notunu ve negatif olan not görünümünü teyit etti. (25 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Putin: Rubleyi Korumak İçin Rezervlerimizi Yakıp Tüketemeyiz

  Putin: Rubleyi Korumak İçin Rezervlerimizi Yakıp Tüketemeyiz

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dalgalı döviz kuruna doğru ilerlediğini, rezervlerini yakıp tüketme niyetinde olmadıklarını söyledi. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Erdem Başçı, Başbakan Davutoğlu'na Nezaket Ziyaretinde Bulundu

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Başbakan Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Başçı'yı Kabul Etti

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı kabul etti. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Tcmb Başkanı Başçı Açıklaması

  "Kasım ayının başlarında Sayın Başbakanımızı Merkez Bankasında misafir edeceğiz. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Başçı: 'Sayın Başbakanımızı, Merkez Bankasında Misafir Edeceğiz'

  Başçı: "Sayın Başbakanımızı, Merkez Bankasında Misafir Edeceğiz"

  TCMB Başkanı Başçı: - "Kasım ayının başlarında Sayın Başbakanımızı Merkez Bankasında misafir edeceğiz. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Davutoğlu, Cuma Namazını Başyazıcıoğlu Camii'nde Kıldı

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, cuma namazını AK Parti Genel Merkezi'nin karşısında bulunan Başyazıcıoğlu Camisi'nde kıldı. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Rusya Doları Frenleyemiyor, 42 Rubleye Dayandı

  Rusya Doları Frenleyemiyor, 42 Rubleye Dayandı

  Ukrayna krizi nedeni ile uygulanan yaptırımlar, petrol fiyatlarının aşırı düşmesi ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeni ile dolardaki artış devam ediyor. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Tepav: Türkiye Ekonomisi E-İhracat Sayesinde Yüzde 38 Büyüyebilir

  Tepav: Türkiye Ekonomisi E-İhracat Sayesinde Yüzde 38 Büyüyebilir

  PayPal ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından yapılan ‘Türkiye’de E-ihracat: Fırsatlar ve Sorunlar’ araştırmasında yurtdışına elektronik ticaretin, 500 milyar dolar olarak belirlenen 2023 ihracat hedefinin tutturulmasında oynayacağı rol ve şirketlerin büyümelerine sağlayacağı katkılar ortaya konuldu. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Hdp'li Kaplan'dan Sayıştay Raporlarına Sert Eleştiri

  Hdp'li Kaplan'dan Sayıştay Raporlarına Sert Eleştiri

  HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "Sanki çatışma sürüyor, operasyon oluyor gibi operasyon tazminatı almaya devam etmişler, Biz burada çözüm için Meclis'te elimizi taşın altına koyarken, hükümet kendi emrindeki polisine barış döneminde para ödemiş (operasyon tazminatı), bu hükümetin vicdanı yok" dedi. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Başçı'yı Kabul Etti

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabul etti. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Zeybekci, Malvarlığına El Koyma Suçlarının Kapsamının Genişletilmesini Savundu

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni yargı paketinde yer alan 'makul şüphe' ve bu çercevede mal varlığına el koyulmasını esas alan hükmün ardında durdu. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Türkiye Portekiz Jetco 2. Toplantısı

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması kararının iç piyasayı canlandırıp, büyümeyi destekler bir yaklaşım olmadığını, enflasyonla mücadeleye de pozitif katkı vereceğine inanmadığını kaydetti. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Türkiye Portekiz Jetco 2. Toplantısı

  Ekonomi Bakanı Zeybekci: "Faizlerin sabit tutulması ve indirime gidilmemesi iç piyasayı canlandırıcı, büyümeyi destekler bir yaklaşım değil. Enflasyonla mücadeleye pozitif bir katkı vereceğine de inanmıyorum" Portekiz Başbakan Yardımcısı Portas: "AB’nin üçüncü taraf ülkelerle imzalayacağı her bir uluslararası. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Ekonomi Bakanı, Merkez'in Faiz Kararını Sert Sözlerle Eleştirdi

  Ekonomi Bakanı, Merkez'in Faiz Kararını Sert Sözlerle Eleştirdi

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Faizlerin sabit tutulması üretimi destekler bir yaklaşım değil, rekabetçi kura ilişkin endişemiz var" dedi. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  HDP'li Kaplan'dan Sayıştay Raporlarına Sert Eleştiri

  HDP'li Kaplan'dan Sayıştay Raporlarına Sert Eleştiri

  Düzenlediği basın toplantısında Sayıştay raporundaki operasyon tazminatını eleştiren Kaplan "Polisine barış döneminde para ödemiş, bu hükümetin vicdanı yok" dedi. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Yolsuzluk Operasyonuna Takipsizlik, Yargıya Baskıyı Gözler Önüne Serdi'

  CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, ülkenin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonları olarak tarihe geçen 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra açılan soruşturmalara savcı tarafından verilen takipsizlik kararının, hükümetin yargıya baskısını gözler önüne serdiğini söyledi. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

  Kuraklık Pancar Verimini Etkilemedi

  Kuraklık Pancar Verimini Etkilemedi

  Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Satılmış Kavuncuoğlu, bu yıl yaşanan kuraklığın pancardaki üretimi olumsuz etkilemediğini, ancak sıcaklığın etkisi ile şeker oranında düşüş gözlemlediklerini ifade etti. (24 Ekim 2014 Cuma )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
30.10.2014 14:57:44. #1.11#