SON DAKİKA MERKEZ BANKASI HABERLERİ

Son Dakika Merkez Bankası Haberleri

 • 13:48BBP'nin Seçim Vaadi: Her Yıl 100 Bin Kişiye Bedava EvBBP'nin Seçim Vaadi: Her Yıl 100 Bin Kişiye Bedava EvBBP lideri Mustafa Destici, seçim beyannamesi ve aday tanıtım toplantısında, "Evi olmayan en alt gelir düzeyindeki ailelere her yıl 100 bin sosyal konut verilecek." dedi.
 • 17:45AK Parti Seçim BeyannamesiAK Parti'nin 1 Kasım'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin Seçim Beyannamesine göre, Türkiye'de enflasyon hedeflemesi, temel para politikası rejimi olmaya devam edecek ve enflasyon hedefleri, hükümet ve Merkez Bankası tarafından 3'er yıllık vadeler için belirlenecek.
 • 16:31MHP Seçim Bildirgesi AçıklandıMHP seçim bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı.
 • 15:59CHP'nin Vaatleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yi ŞaşırttıCHP'nin Vaatleri Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yi ŞaşırttıEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CHP'nin 1 Kasım öncesi seçim beyannamesinde vaatlerine şaşırdığını ve güldüğünü söyledi.
 • 09:35Çin Sanayisinin Karlarındaki Sert Düşüş Dünyayı Etkiliyor Haftaya başlarken Çin endişeleri küresel piyasaların gündemindeki yerini aldı.
 • 18:12Enerji İthalatçısı Kit'lerin Döviz İhtiyacı Hazine ve MB Tarafından Karşılanıyor"Merkez Bankası, enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) döviz ihtiyacının gerekli görülen bölümünün Hazine ve Merkez Bankası tarafından karşılandığına dikkat çekti.
 • 17:47Tcmb Raporu: Altın Dış Ticareti İyileşti, Cari Açık DaraldıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ödemeler Dengesi Raporu, cari açığın 2015 yılı ikinci çeyreğinde daralma eğilimini azalarak devam ettirdiğini ortaya koydu.
 • 16:33ABD Verilerinin Ardından Dolar Endeksi DüşüşteABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin belirgin bir şekilde altında gelmesinin ardından dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında sert düştü.
 • 14:55Tcmb'den DuyuruTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı giderek azalan döviz talebinin büyük ölçüde Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası tarafından karşılanmaya devam edildiğini duyurdu.
 • 14:38Merkez Bankası'ndan Kit AçıklamasıMerkez Bankası, KİT’lerin döviz ihtiyacıyla ilgili açıklama yaptı.
 • 18:40Cihan Haber Ajansı Haftalık Gündemi02 Ekim 2015 Cuma- 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Abdullah Gül Üniversitesi’nin akademik yıl açılış programına katılacak.
 • 16:07Merkez Bankasının Rezervleri 100 Milyar Doların Altına İndiMerkez Bankasının Rezervleri 100 Milyar Doların Altına İndiMerkez Bankası rezervleri yaklaşık 3 yılın en düşük düzeyine gerileyerek 100 milyar doların altına indi.
 • 15:122. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi Konferansı2. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi KonferansıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - TCMB Meclis Üyesi Dr. Ahmet Faruk Aysan'ın konuşması- SPK Başkan Yardımcısı Tevfik Kınık'ın konuşması- Dinleyici detayları Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, şirketlerin borsada patentlerini ekonomik değere dönüştürmesi için patent pazarı oluşturacaklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde borsamızda bir patent pazarı kuracağız, şirketler patentlerini ekonomik değere dönüştürebilecek" dedi.
 • 15:05Merkez Bankası Ppk Toplantı Özeti: (2)Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, gelecek dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacağı bildirildi.
 • 14:08Borsa İstanbul Genel Müdürü Dinç: Borsa İstanbul Genel Müdürü Dinç: "Patent Pazarı Kuracağız"Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç'in açıklamaları 2. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi Konferansı- Borsa İstanbul Genel Müdürü Dinç: - "Önümüzdeki dönemde borsamızda bir patent pazarı kuracağız, şirketler patentlerini ekonomik değere dönüştürebilecek"- "İsrail Borsası bizim borsamıza ziyaret istedi, Filistin Borsası'nı da alın gelin dedik, gelecekler"- TCMB Meclis Üyesi Aysan: - "Bankacılık tarafında sermaye piyasalarının geliştirilmesinin ne kadar öncelikli olduğu ortaya çıktı" Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, şirketlerin borsada patentlerini ekonomik değere dönüştürmesi için patent pazarı oluşturacaklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde borsamızda bir patent pazarı kuracağız, şirketler patentlerini ekonomik değere dönüştürebilecek" dedi.
 • 13:58Özince: Bankacılıkta 10 Yıllık Şahlanma Dönemi BittiÖzince: Bankacılıkta 10 Yıllık Şahlanma Dönemi Bittiİş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, son 10 yılda şahlanan Türk bankacılık sektöründe bu dönemin artık geride kaldığını söyledi.
 • 13:20CHP'li Karabıyık: Türk Lirası, Olması Gerekenin Üzerinde Değer KaybettiCHP'li Karabıyık: Türk Lirası, Olması Gerekenin Üzerinde Değer KaybettiCHP'nin ekonomist milletvekillerinden Prof. Dr. Lale Karabıyık, Türk Lirası'nın olması gerekenin üzerinde değer kaybettiğini belirtti.
 • 12:002. Uluslararası Borsa İstanbul Finans ve Ekonomi KonferansıBorsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, şirketlerin borsada patentlerini ekonomik değere dönüştürmesi için patent pazarı oluşturacaklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde borsamızda bir patent pazarı kuracağız, şirketler patentlerini ekonomik değere dönüştürebilecek" dedi.
 • 11:51Piyasada Ödeme Riski Katlanarak Büyüyor'Piyasada Ödeme Riski Katlanarak Büyüyor'İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, piyasada sıkıntıların büyüdüğünü belirterek, “Kredi kartı, protestolu senet, karşılıksız çek, kredilerin geri ödenmeleriyle ilgili tahsilat sorunları var. Ödeme riski katlanarak büyüyor.
 • 11:36Kazakistan'ın Dış Borcu Yüzde 1,4 AzaldıOrta Asya'nın en büyük ekonomisine sahip Kazakistan'ın dış borucunun yüzde 1,4 oranında azaldığı açıklandı.
 • 10:13Taksit Esnemesine Merkez`den İtirazTaksit Esnemesine Merkez`den İtirazBDDK`nın tüketici kredilerinde 36 ay olan vadenin 60 aya çıkarılmasına ve kredi kartı taksit sayısının 12`ye yükseltilmesine ilişkin çalışmasına Merkez Bankası itiraz etti.
 • 10:12Ekonomide İnşaat ve Finans Haberleri Dikkat ÇektiGeçen ay ekonomi sayfalarında inşaat ile döviz kurlarındaki dalgalanmalarla ilgili haberlerin gündemin ilk sırasında yer aldığı ortaya çıkıtı.
 • 09:55Kartta Yüksek Faiz OyunuKartta Yüksek Faiz OyunuMerkez Bankası, aylık faiz oranında yüzde 2.02'yi sınır olarak belirlemişti. Bu faizin yanı sıra 100-499 TL çekimlerde yüzde 5.5, 500 TL üstü için yüzde 9 işlem ücreti alan banka var.
 • 09:01Gündem/ 1 Ekim 2015Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920 1- Yeni yasama yılı başlıyor 25. Dönem 2. Yasama Yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulu'nda yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak.
 • 08:42Sayıştay Raporlarına Göre, Kamuda Hesaplar TutmuyorSayıştay Raporlarına Göre, Kamuda Hesaplar TutmuyorSayıştay'ın 2014 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan raporlara göre, bir çok kamu dairesinde muhasebe tutulmadı, tahakkuk yok. Milyarlarca liralık kayıp ve hata var.
 • 00:06Gündem Özeti/ 1 Ekim 2015Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920 1- Yeni yasama yılı başlıyor 25. Dönem 2. Yasama Yılı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulu'nda yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak.
 • 18:35Fitch Ratings'in Küresel Ekonomik Büyüme TahminleriLONDRA (AA) – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlamanın etkisiyle küresel ekonominin bu yıl sonunda yüzde 2,3 büyümesinin beklendiğini belirtti.
 • 17:29Yılmaz: "Merkez Bankamızın Herhangi Bir Engeli Yok" - NewGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın açıklamaları, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "(FED'in faiz artıracağı beklentisi) büyük oranda fiyatlandı ama gerçekleştiği anda bir miktar etkisi olabilir"- "Kurdaki hadiseyi hiç kimsenin tam olarak kestirmesi mümkün değil. Zaten öyle bir şey olsa dünyada çok farklı bir ekonomik yapı oluşurdu"- (Merkez Bankası) "Hangi aracı uygun görüyorsa kullanma konusunda herhangi bir engeli yok. Ekonominin gidişatına göre, dünyanın ve Türkiye ekonomisinin şartlarına göre Merkez Bankamız gerektiği yerde gerekli adımları atıyor"- "Maalesef Türkiye ile ilgili dünyada bir tezvirat var. Onu söylemek zorundayız. Kötü haber yayma, Türkiye'nin imajını bozma çabası olduğunu görüyoruz"NEW MUSTAFA KELEŞ - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisini piyasaların zaten fiyatlandırdığını kaydederek, "Bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir.
 • 16:37Başbakan Yardımcısı Yılmaz AA'ya KonuştuAA'ya yaptığı açıklamada, BM'de 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin konsensüsle kabul edildiğini belirtti.
 • 13:24Türkiye'nin Brüt Dış Borç StokuTürkiye'nin brüt dış borç stoku, haziran sonu itibarıyla 405,2, net dış borç stoku ise 245 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 • 13:10Türkiye'nin Dış Borcu 405 Milyar Doları GeçtiTürkiye'nin Dış Borcu 405 Milyar Doları GeçtiHazine, brüt dış borç stokunun 2. çeyrekte 405,2 milyar dolar olduğunu açıkladı.
 • 12:57İş Dünyası İstikrar İstiyorİş Dünyası İstikrar İstiyorMOSFED Başkanı Ahmet Güleç, ekonomik kalkınma için istikrarın şart olduğunu söyledi.
 • 12:35Cevdet Yılmaz - Fed'in Faiz Artıracağı Beklentisi - NewCevdet Yılmaz - Fed'in Faiz Artıracağı Beklentisi - NewGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın konuşması Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "(FED'in faiz artıracağı beklentisi) büyük oranda fiyatlandı ama gerçekleştiği anda bir miktar etkisi olabilir"- "Kurdaki hadiseyi hiç kimsenin tam olarak kestirmesi mümkün değil. Zaten öyle bir şey olsa dünyada çok farklı bir ekonomik yapı oluşurdu"- (Merkez Bankası) "Hangi aracı uygun görüyorsa kullanma konusunda herhangi bir engeli yok. Ekonominin gidişatına göre, dünyanın ve Türkiye ekonomisinin şartlarına göre Merkez Bankamız gerektiği yerde gerekli adımları atıyor"- "Maalesef Türkiye ile ilgili dünyada bir tezvirat var. Onu söylemek zorundayız. Kötü haber yayma, Türkiye'nin imajını bozma çabası olduğunu görüyoruz"NEW MUSTAFA KELEŞ - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisini piyasaların zaten fiyatlandırdığını kaydederek, "Bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir.
 • 12:05Cevdet Yılmaz - Merkez Bankası ve Büyüme Oranı - NewCevdet Yılmaz - Merkez Bankası ve Büyüme Oranı - NewGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın konuşması, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "(FED'in faiz artıracağı beklentisi) büyük oranda fiyatlandı ama gerçekleştiği anda bir miktar etkisi olabilir"- "Kurdaki hadiseyi hiç kimsenin tam olarak kestirmesi mümkün değil. Zaten öyle bir şey olsa dünyada çok farklı bir ekonomik yapı oluşurdu"- (Merkez Bankası) "Hangi aracı uygun görüyorsa kullanma konusunda herhangi bir engeli yok. Ekonominin gidişatına göre, dünyanın ve Türkiye ekonomisinin şartlarına göre Merkez Bankamız gerektiği yerde gerekli adımları atıyor"- "Maalesef Türkiye ile ilgili dünyada bir tezvirat var. Onu söylemek zorundayız. Kötü haber yayma, Türkiye'nin imajını bozma çabası olduğunu görüyoruz"NEW MUSTAFA KELEŞ - Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisini piyasaların zaten fiyatlandırdığını kaydederek, "Bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir.
 • 11:54MB/ Başçı: Cari Açık Yıl Gelecek Yıl Daha da İyileşecekMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye'nin cari işlemler açığının yıl sonuna doğru daralacağını ve gelecek yıl daha da iyileşeceğini söyledi.
 • 11:12Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "(Fed'in Faiz Artıracağı Beklentisi) Büyük Oranda Fiyatlandı Ama...Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisini piyasaların zaten fiyatlandırdığını kaydederek, "Bunun büyük oranda fiyatlandığını düşünüyorum ama yine de gerçekleştiği anda bir miktar etkisi elbette olabilir.
 • 10:57Tesk: Terör Olayları Esnafın İşlerini Tamamen Durma Noktasına GetirdiTürkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, terör olaylarının özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki esnafın işlerini tamamen durma noktasına getirdiğini belirtti.
 • 09:56Palandöken: Teröre Karşı Esnaf Sanatkar KorunmalıTürkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, "Terörden etkilenen il ve ilçelerdeki esnafın vergi ve prim borçları bir yıl ertelenmeli." dedi.
 • 18:09Alman Otomotiv Devleri 'Şüpheli' KategorisindeDünyanın en büyük otomotiv şirketi Volkwagen’de (VW) patlak veren gaz emisyonunda manipülasyon skandalından Skoda ve Audi firmaları da etkilendi.
 • 16:152014 Yılı Uluslararası Yatırım Pozisyonu Raporu AçıklandıTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2014 yılına ait Uluslararası Yatırım Pozisyonu raporunu açıkladı.
 • 15:30Sanat Sokağı Açılış İçin Gün SayıyorSanat Sokağı Açılış İçin Gün SayıyorMalatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, önümüzdeki ay hizmete açılması hedeflenen Sanat Adası içerisine 8 adet eserin yer alacağı Minia Malatya'nın kurulacağını söyledi.
 • 15:03S&P: Türkiye, FED ve Çin Riskinden En Çok Etkilenebilecek ÜlkelerdenS&P: Türkiye, FED ve Çin Riskinden En Çok Etkilenebilecek ÜlkelerdenUluslararası reyting kurumu S&P Türkiye'nin FED'in kararları, Çin ekonomisinin durağanlığı gibi risklerden en çok etkilenebilecek ülkeler içinde olduğunu belirtti.
 • 14:47Sanat Sokağı Açılış İçin Gün SayıyorSanat Sokağı Açılış İçin Gün SayıyorMalatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, önümüzdeki ay hizmete açılması hedeflenen Sanat Adası’nda incelemeler yaptı.
 • 13:47Merkez Bankası Likidite Politikasındaki Sıkı Duruşu Koruyor"Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, döviz kurunun etkileri ve enflasyon beklentilerindeki artıştan kaynaklanan riskleri sınırlamak için likidite politikasındaki sıkı duruşu koruduklarına dikkat çekti.
 • 13:41IMF'den İsveç RaporuSTOCKHOLM (AA) – İsveç'te incelemelerde bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti çalışmalarını tamamlayarak ülkenin ekonomisi ile ilgili değerlendirme raporunu açıkladı.
 • 13:25Tcmb Başkanı Başçı AçıklamasıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası'nın döviz kurunun etkileri ve enflasyon beklentilerindeki artıştan kaynaklanan riskleri sınırlamak için likidite politikasındaki sıkı duruşunu koruduğunu ifade etti.
 • 13:10Merkez Bankası Başkanı Başçı TBB'de Sunum YaptıMerkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Türkiye Bankalar Birliği’nde bir sunum gerçekleştirdi.
 • 11:38MHP Uşak'ta Seçim Startını VerdiMHP Uşak'ta Seçim Startını VerdiMHP Uşak'da 1 Kasım seçim startını adayların ve partililerin katıldığı yürüyüşle verdi.
 • 11:21Merkez'in Resmi Rezerv Varlıkları, Ağustos Ayında ArttıTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos 2015’e ait Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi’ni açıkladı.
 • 10:21Tcmb'nin Resmi Rezervleri Ağustosta 121,2 Milyar Dolar OlduTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi rezerv varlıkları, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 artarak 121,2 milyar dolara yükseldi.