SON DAKİKA ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HABERLERİ

Son Dakika Ortadoğu Teknik Üniversitesi Haberleri

 • 19:03 Bir Bilim İnsanı Gözüyle Şanlıurfa Bir Bilim İnsanı Gözüyle Şanlıurfa Prof. Dr. İlhan Tekeli, Urfa'nın geleceği ve demokrasi üzerine söyleşi yapmak üzere Şanlıurfa'ya gelecek.
 • 15:26 Türkiye'nin Tek Veri Merkezi ve Fiber Optik Santralini Yapıp Dünyaya Satıyor Türkiye'nin Tek Veri Merkezi ve Fiber Optik Santralini Yapıp Dünyaya Satıyor Kastamonulu Can Gür'ün şirketi Canovate, Türkiye'nin ilk ve tek data center ve fiber optik santral üreticisi olarak küresel rekabette üst sıralara tırmanmaya devam ediyor.
 • 12:22 ODTÜ'lü Tasarım Ekibi İtalya'da 8 Ödül Birden Kazandı ODTÜ'lü Tasarım Ekibi İtalya'da 8 Ödül Birden Kazandı Gürsu, Avrupa Birliği Tasarım Ofisi'nin desteğiyle düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı tasarım yarışmaları arasında yer alan A' Design Award'ın İtalya'nın Milano kentinde 2010 yılından bu yana düzenlendiğini ve ülkelerin ekonomik rekabet gücünü artırmayı hedeflediğini belirtti.
 • 15:14 Roger Needham Ödülü ODTÜ'lü Türk Mühendise Avrupa Bilgisayar Sistemleri Topluluğunca (EuroSys), her yıl "en ayrıcalıklı, yaratıcı ve yenilikçi" doktora tezine verilen "Roger Needham Ödülü"nü bu yıl Türk mühendis Barış Can Kaşıkcı aldı.
 • 11:23 Otel Demirbaşlarının Takibinde Akıllı Dönem ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren ve IoT (nesnelerin interneti) alanında Türkiye'nin en hızlı büyüyen firması olan ANKAREF, demirbaş takibi konusunda özel çözümler sunuyor.
 • 10:59 Çubuklu İki Eskrimci Alanya'dan Madalyalarla Döndü Eskrimde Antalya'nın Alanya ilçesinde düzenlenen Uluslararası Süper Minikler ve Minikler Çocuk Kupası'na Çubuk ilçesinden katılan iki kardeş, iki gümüş madalya kazandı.
 • 09:35 "Energy Challenge" Bu Yıl 2 Dalda Düzenlenecek EIF eğitime verdiği desteği bu yıl ikiye katlıyor.
 • 07:52 Ibm Türk'ün Yeni Genel Müdürü Defne Tozan Oldu Ibm Türk'ün Yeni Genel Müdürü Defne Tozan Oldu Ocak 2013'ten beri bu görevi yürüten IBM Türk eski Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas ise IBM Global Teknoloji Hizmetleri Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü olarak atandı.
 • 16:25 IBM Türk'ün yeni Genel Müdürü Defne Tozan oldu IBM (NYSE:IBM) bugün Defne Tozan'ın IBM Türk Ülke Genel Müdürü olarak atandığını duyurdu.
 • 15:52 Instagram Ankara Buluşması'na (Instameet) ODTÜ ev sahipliği yaptı Farklı ülkelerden Instagram kullanıcılarının, her sene aynı gün bir araya geldiği ve birbirinden renkli kareleri Instagram'a taşıdıkları Instameet'in 13'ün Ankara buluşması, bu sene 24 Nisan'da ODTÜ kampusunda gerçekleşti.
 • 13:40 Tek Nefeste Türkiye Şampiyonu Oldular Tek Nefeste Türkiye Şampiyonu Oldular Serbest dalış paletli, paletsiz dinamik apnea, statik apnea ve hız apnea Türkiye Şampiyonası sona erdi.
 • 11:57 Tezer, Matematiğin Gizemini Anlattı Tezer, Matematiğin Gizemini Anlattı Harran Üniversitesi'nde ODTÜ Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Tezer'in konuşmacı olarak katıldığı "Bir Matematikçinin İtirafları" adlı konferans gerçekleştirildi.
 • 11:58 Yelkenciler Çocuk İstismarına Karşı Yarıştı Yelkenciler Çocuk İstismarına Karşı Yarıştı İzmir’in Urla ilçesinde gerçekleştirilen 7. Jimmy Key Kupası ve 4. Universial Yelken Yarışları kıran kıran geçen mücadeleye sahne oldu.
 • 09:32 Genç Bilim İnsanları Ödüllendirildi Genç Bilim İnsanları Ödüllendirildi 250 başvuru arasından seçilen 48 genç akademisyene iki yıl için yıllık 10 bin liralık burs sağlanacak.
 • 21:14 Üniversiteliler Yelkenli Yatlarla Yarıştı Urla ilçesinde gerçekleştirilen 7. Jimmy Key Kupası ve üniversitelerarası 4. Universail Kupası yelkenli yat yarışları sona erdi.
 • 20:09 Sualtı Sporları Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'nca (TSSF) düzenlenen Serbest Dalış Paletli Paletsiz Dinamik Apnea, Statik Apnea ve Hız Apnea Türkiye Şampiyonası, Kütahya'da sona erdi.
 • 14:41 Meral Akşener, Maocu Nişanlısını Nasıl Ülkücü Yaptı? Meral Akşener, Maocu Nişanlısını Nasıl Ülkücü Yaptı? Meral Akşener'in eşi için ortaya atılan "eski Dev-Solcu" iddiası doğru çıktı. Peki Tuncer Akşener, Maoculuktan ülkücülüğe nasıl evrildi?
 • 11:50 MHP'li Yalçın'dan Kurultay Açıklaması MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, "Paralel senaryonun son perdesi, kendilerini MHP genel başkan adayı olarak kamuoyuna lanse eden bazı isimleri avladığı bilinen paralel yapı, olağanüstü kurultay için yargıya başvuran malum isimlere destek vererek yargı sürecine etki etmenin yollarını aramaya başlamıştır" dedi.
 • 11:33 Semih Yalçın, Meral Akşener'i Eşiyle Vurdu Semih Yalçın, Meral Akşener'i Eşiyle Vurdu MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener'in eşinin eski Dev-Solcu olduğunu söyleyip yargı sürecini onun şekillendirdiğini iddia etti.
 • 08:00 İşe Alırken Üniversite Ayrımı Yapılamayacak İşe Alırken Üniversite Ayrımı Yapılamayacak 6701 sayılı kanun önceki gün Resmi Gazete'de yayımlandı. İşverenler eleman alırken, özellikler ve yetkinliğe göre bölüm ayrımı yapabilecek ancak üniversite ayrımı yapamayacak.
 • 10:50 Mühendislik Eğitiminde Kaliteyi Hedefliyoruz Mühendislik Eğitiminde Kaliteyi Hedefliyoruz" Türkiye'de İTÜ ve ODTÜ'den sonra açılan 3'üncü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü olduklarını belirten Prof. Dr. Ergül Yaşar, 'disiplinli, araştırmacı ve sorgulayıcı' öğrenciler yetiştirmeye çalıştıklarını vurguladı.
 • 09:34 Malezya'ya Yazılım ve Donanım İhracatı Hamlesi Bilkent Cyberpark ve ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren yazılım ve donanım firmaları, ihracat imkanlarını araştırmak üzere 8-12 Mayıs tarihlerinde Malezya'ya gidecek.
 • 21:08 Serçev'den "Çocuk ve Gençlik Balosu" Serebral Palsili Çocuklar Derneğince (SERÇEV), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla "Çocuk ve Gençlik Balosu" düzenlendi.
 • 13:56 ODTÜ'lü Öğrenciler İçin Fidan ve Anıt Dikilecek ODTÜ'lü Öğrenciler İçin Fidan ve Anıt Dikilecek İstanbul ODTÜ Mezunları Derneği (ODTÜMİST) ve Sarıyer Belediyesi, Ankara saldırısında yaşamını yitiren ODTÜ öğrencileri Ozan Can Akkuş, Berkay Baş için fidan dikecek ve anıt yerleştirecek.
 • 09:26 İntihal Ayarı İntihal Ayarı YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), 2013'te Genel Kurul toplantısında alınan 657 Sayılı Kanun'un 'zaman aşımı' süresini düzenleyen maddesindeki 'intihal' suçlarına yönelik yeni bir karar aldı.
 • 13:20 Bilgisayarlar "Yapay Göz" Oldu GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Bilgisayarlardan görüntü Resmi sesli okuyan sistem Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Erkut Erdem'in konuşması Bilgisayarlar "yapay göz" oldu Türk bilim insanları, hareketli görüntüleri yapay zeka aracılığıyla sesli anlatıma çevirmeyi başardı Görüntüleri Türkçe sesli ve yazılı otomatik betimleyebilen yapay zekaya sahip ilk bilgisayar programı, cep telefonlarına veya akıllı bir gözlüğe entegre edilerek çalışacak Yeni teknoloji sayesinde görme engelliler de insanların duygu durumlarından nesnelere kadar çevrelerinde olup biten tüm olaylar ve detaylar hakkında sesli bilgi edinebilecek H.Ü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem: "Dil ile görme arasındaki ilişkiyi ortaya koyan yapay zeka ve makine öğrenmesi yaklaşımları geliştirdik" "Teknolojimiz görüntüleri betimlerken bin farklı nesne sınıfından örnekleri tanıyabiliyor ve toplanan 15 bin Türkçe açıklama verisinden faydalanıyor" SELMA KASAP - Türk bilim insanları, görüntüleri Türkçe sesli ve yazılı otomatik betimleyebilen yapay zekaya sahip ilk bilgisayar programını geliştirdi.
 • 09:28 28 Şubat Davasının 82. Duruşması Yarın Yapılacak 28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 82. duruşmasının görülmesine yarın devam edilecek.
 • 18:56 Türkiye Ragbi 1. Ligi Finali Türkiye Ragbi 1. Ligi Finali'nde İstanbul Ottomans'ı 20-0 mağlup eden ODTÜ, şampiyonluğa ulaştı.
 • 18:00 Bodrum'da 'İyilik' İçin Yarıştılar Bodrum'da 'İyilik' İçin Yarıştılar Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Bodrum Global Run'da 1000'e yakın sporcu 'iyilik' için koştu.
 • 16:44 Bodrum'da 'İyilik' İçin Yarıştılar Bodrum'da 'İyilik' İçin Yarıştılar Bodrum'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Bodrum Global Run'da 1000'e yakın sporcu, 'iyilik' için koştu.
 • 14:48 ODTÜ'den Bilim Şenliği ODTÜ’nün 60’ıncı yılı vesilesiyle düzenlediği ’Bilim Eğlencedir’ konulu etkinlikte, bilimin eğlenceli yüzü ve günlük hayattaki etkilerini gözler önüne seren deneyler yer aldı.
 • 13:01 ODTÜ'nün Kuruluşunun 60'ıncı Yılı ODTÜ'nün Kuruluşunun 60'ıncı Yılı ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) ve Çankaya Belediyesi iş birliğiyle ATO Congresium'da yapılan etkinlikte, bilimin eğlenceli yüzü, günlük hayattaki yeri ve etkileri sergileniyor.
 • 12:13 ODTÜ'nün Kuruluşunun 60'ıncı Yılı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kuruluşunun 60'ıncı yılında "Bilim Eğlencelidir" temalı kutlama etkinliği düzenledi.
 • 09:50 ODTÜ'lü Çiftin Ölümüne Neden Olan Sürücüye 12.5 Hapis ODTÜ'lü Çiftin Ölümüne Neden Olan Sürücüye 12.5 Hapis Bursa'da, ikisi de ODTÜ'de araştırma görevlisi olan Mustafa Alpaslan ve 6.5 aylık hamile olan eşi Zişan Güner Alpaslan'ın ölümüne neden olan TIR şoförü, 12.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • 10:45 Üniversitelerin Modası Bu Mağazalarda Üniversitelerin Modası Bu Mağazalarda BOĞAZİÇİ RUHU ÇANTALARDA Türkiye'nin köklü üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi logosunu 'giyilebilir' kılanlardan. 2007'de Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından 'BURCStore' oluşumu başlatıldı.
 • 12:22 Başkan Taşdelen, 'Odtü Best Kariyer Günleri' Açılışına Gençlerle Bir Araya Geldi Başkan Taşdelen, 'Odtü Best Kariyer Günleri' Açılışına Gençlerle Bir Araya Geldi Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ODTÜ BEST Ankara Kariyer Günleri’nin açılışında ODTÜ’lü gençlerle buluştu.
 • 09:02 Başkan Rahmi Gençer, ODTÜ'de İlçenin Kentsel Sit Alanı Hakkında Sunum Yaptı Başkan Rahmi Gençer, ODTÜ'de İlçenin Kentsel Sit Alanı Hakkında Sunum Yaptı Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü Restorasyon Yüksek Lisans Programında Ayvalık’ın Kentsel SİT Alanı Analiz sunumunu yaptı.
 • 17:04 Türkiye'nin Suriye Politikası" Konferansı ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, dünyada soğuk savaş sonrası yeni bir yapılanma olduğunu belirterek, "Türkiye bulunduğu coğrafi konum itibarıyla Doğu ve Batı'yı idare eden bir siyaset ve dünya anlayışına sahip bir ülke konumundadır.
 • 16:31 ODTÜ 60'ıncı Yılını Kutluyor ODTÜ 60'ıncı Yılını Kutluyor "Bilim Eğlencelidir!
 • 16:10 Ege Üniversitesi'nin 629 projesine TÜBİTAK'tan destek TÜBİTAK üniversitelere 2 milyar liralık destek verdi. Ege Üniversitesi'ne 105 milyon 210 bin lira kaynak aktarıldı.
 • 13:16 Prof. Tekeli: Prof. Tekeli: "Kent ve Kır Ayrımı Açıklığını Kaybetti" Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli, ‘Kentte yaşayanlar anonim ilişkiler içinde rasyonel olarak davranırlar, kırda yaşayanlar ise daha çok geleneksel değerlere sahiptir’ anlayışının günümüzde geçerliliğini kaybettiğini belirterek, “Yeni kentin formu da belli değil sınırları da” dedi.
 • 21:07 Türkiye'deki Siber Güvenlik Pazarı Yaklaşık 300 Milyon Dolar Türkiye'deki siber güvenlik pazarının yaklaşık 300 milyon doları bulduğu, ancak kullanılan ürünlerin sadece yüzde 3’ünün yerli olduğu belirtildi.
 • 15:49 Nilüfer'de Yeşil Alanlar Çoğalıyor Nilüfer'de Yeşil Alanlar Çoğalıyor Nilüfer Belediyesi, ODTÜ Bursa Mezunlar Derneği iş birliğiyle 40 fidanı daha toprakla buluşturdu.
 • 14:43 "Bilim Eğlencelidir! – ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!" 17 Nisan'da Congresium Ankara'da gerçekleştirilecek etkinlikte, bilimin eğlenceli yüzünü ve günlük hayatımızdaki etkilerini gözler önüne seren deneyler, söyleşiler ve yarışmalar yer alacak.
 • 13:51 Onyedi Eylül Üniversitesi İhtisaslaşacak Onyedi Eylül Üniversitesi İhtisaslaşacak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Yüksek Öğretim Kurulu’nun ihtisaslaşma için seçtiği 8 üniversiteden biri oldu.
 • 09:43 Iı. Lacan Sempozyumu Iı. Lacan Sempozyumu Tarih: 14- 15 Mayıs 2016 Yer: Kültür ve Kongre Merkezi D Salonu - ODTÜ Düzenleyen: Düşünbil Akademi ve ODTÜ Psikoloji Bölümü.
 • 16:46 Çubuk Doğa Tutkunlarının Akınına Uğruyor Ankara'nın Çubuk ilçesi doğal güzelliği ve yaylalarıyla doğa tutkunlarının akınına uğruyor.
 • 13:39 İskandinav Ülkeleri Büyükelçilerine Yatırım Ortamı Tanıtıldı Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi, İskandinav ülkeleri büyükelçileri ve ticaret müşavirlerinden oluşan heyete Ankara'nın iş ve yatırım ortamını tanıttı.
 • 13:00 28 Şubat Davası" 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı davanın delilleri arasında bulunan 5 numaralı CD ile ilgili rapor hazırlayan bilirkişiler, CD'nin genel bütünlüğünün şüpheli, içindeki iki dokümanın bütünlüklerinin bozulmuş olduğunu, bu nedenlerle de adli bilişim açısından güvenilir olmadığından delil niteliğinin bulunmadığını değerlendirdiklerini bildirdi.
 • 12:30 İskandinav Ülkeleri ile İşbirliği Kanalları Açılıyor Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi, İskandinav ülkeleri büyükelçileri ve ticaret müşavirlerinden oluşan heyete Ankara’nın iş ve yatırım ortamını tanıttı.