SON DAKİKA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Haberleri

 • 10:58Antepfıstığı Rekolte Tahmin EğitimiAntepfıstığı Rekolte Tahmin EğitimiAntepfıstığı üretiminde sağlıklı rekolte tahmin çalışması yapılabilmesi ve belirlenen tahmini rekoltenin tek rakam olarak açıklanması için eğitim düzenlendi.
 • 10:10265 Bin Sazan Yavrusu Göletlere Bırakıldı265 Bin Sazan Yavrusu Göletlere BırakıldıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan balıklandırma programı çerçevesinde; Kayseri’de 2015 yılında 1 Temmuz itibariyle yapılması planlanan ‘Balıklandırma Programı’ tamamlandı.
 • 10:05Kayseri'de, Göletlere 265 Bin Sazan Yavrusu BırakıldıKayseri'de Paşalı, Töslü, Efkere, Darılı, Şeyhli, Kepiç, Zincirdere, Elbaşı, İncesu, Akköy, Kovalı göletlerine 265 bin sazan yavrusu bırakıldı.
 • 22:45Damızlık Koçlar DağıtıldıDamızlık Koçlar DağıtıldıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hibe programı kapsamında, Malatya genelinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilere, yüzde 80’i devlet destekli damızlık koç dağıtımı yapıldı.
 • 17:25Elinden Giden Barınaktan Hizmeti de ÇektiElinden Giden Barınaktan Hizmeti de ÇektiMudanya Belediyesi, yakın zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devrettiği Trilye Balıkçı Barınağı’nın elektriklerini kesti, çöp konteynırlarını kaldırdı.
 • 15:55Tarım Müdürlüğü Denetimlerini SıklaştırdıTarım Müdürlüğü Denetimlerini SıklaştırdıGıda Tarım ve Hayvancılık Zonguldak İl Müdürlüğü 2015 yılının ilk altı ayında 2 bin 405 gıda denetimi yapıldı.
 • 14:01Talas ve Kocasinan'da% 100 Ekolojik Pazar AçılıyorTalas ve Kocasinan'da% 100 Ekolojik Pazar AçılıyorBuğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yerel yönetimlerle kurduğu yüzde 100 Ekolojik Pazarlardan Kayseri Kocasinan yüzde 100 Ekolojik Pazarı 2 Ağustos Pazar günü; Talas% 100 Ekolojik Pazar ise 29 Temmuz Çarşamba günü tekrar hizmet vermeye başlayacak.
 • 13:14Gölet ve Akarsulara Yavru Sazan BırakıldıGölet ve Akarsulara Yavru Sazan BırakıldıBingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gölet ve akarsulara, 22 bin 500 yavru sazan balığı bırakıldı.
 • 11:55Borsa Başkanından Rekolte ÇağrısıBorsa Başkanından Rekolte ÇağrısıOrdu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, TÜİK, TZOB, Karadeniz İhracatçılar Birliği ile Gıda Tarım Bakanlığı arasında yaşanan ‘tahmini fındık rekoltesi’ polemiğini doğru bulmadıklarını belirterek, bundan sonra tüm tarafların mutabık kalacağı yöntemlerle rekolte tespiti yapılması çağrısında bulundu.
 • 18:53Fındıkta Rekolte TartışmasıFındıkta Rekolte TartışmasıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Karadeniz İhracatçıları Birliği (KİB) ve Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı Edip Sevinç’in 2014 sezon başında ve sonunda yaptığı çelişkili açıklamalarla TZOB’un açıkladığı 2014 rekolte tahminini doğruladığını söyledi.
 • 17:12At YarışlarıAt yarışlarının en önemli koşularından 64. Başbakanlık Kupası Koşusu'nu Deniz Kurtel'in sahibi olduğu ve jokeyliğini Uğur Polat'ın yaptığı "Perfect Warrior" adlı safkan kazandı.
 • 12:23Biçerdöver Operatörlerine "Hasat" UyarısıSelçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zengin, Bu yıl yağışın bol olması nedeniyle arpa ve bazı buğday ürünlerinde "yatmalar" olduğunu belirterek, "Bu tür alanlarda biçerdöver operatörlerinin daha dikkatli ve hassas davranması gerekiyor" dedi.
 • 18:10Bartın'a Tarımda Yüzde 50 Hibeli 5 ProjeBartın'a Tarımda Yüzde 50 Hibeli 5 ProjeBartın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca uygun görülen yüzde 50 hibe destekli 5 proje onaylandı.
 • 15:55Kayseri'de Talas ve Kocasinan% 100 Ekolojik Pazarları Sezonu Açıyor!Kayseri bu özelliği ile, İstanbul ve İzmir'den sonra en çok organik pazarı olan üçüncü il olma özelliğini Ankara ile paylaşmış oluyor.
 • 13:22Sapanca Gölü İçin Başbakanlık Genelgesi HazırlanacakOrman ve Su İşleri Bakanlığının Sapanca Gölü'nün daha iyi korunmasına yönelik aldığı kararlar doğrultusunda, çalışmaların daha etkin yürütülmesi için Başbakanlık genelgesi hazırlanacak.
 • 12:34Ttb Meclis Başkanı Cirav AçıklamasıTrabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav, "Piyasadaki fiyat hareketlerini, rekolte tahminlerinden çok üreticinin fındığını pazara ne kadar indirdiği ve nasıl değerlendirdiği yönlendiriyor.
 • 11:372015 Fındık Rekolte Tahminleri 'Farklı'2015 ürünü fındık rekoltesi ile ilgili kurumların yaptıkları tahminler tamamlanırken, tahminlerdeki fark dikkat çekiyor.
 • 11:20İzmir'in Unutulan Misket Üzümü Yeniden Yetiştiriliyorİzmir'in Unutulan Misket Üzümü Yeniden Yetiştiriliyorİzmir'in Bornova ilçesinin unutulan değerlerini tekrar kazandırmak için birçok proje üreten belediye, dünyada lezzetiyle tanınan misket üzümünü anavatanında yeniden yetiştirmek üzere dört yıl önce bir bağ kurdu.
 • 10:2411 Projeye 4 Milyon 818 Bin TL Hibe Destek11 Projeye 4 Milyon 818 Bin TL Hibe DestekDüzce’de 11 projeye 4 milyon 818 bin 968 TL karşılıksız destek verilecek.
 • 10:08Tzob: 29 Pilot İlde Yapılan Eğitimler TamamlandıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, faaliyete geçen otomasyon sisteminin daha verimli kullanılması ve işlevselliğinin artırılması için 29 pilot ilde yapılan eğitimlerin tamamlandığını bildirerek, “680 Ziraat Odasından 1114 personele verilen eğitim, hedeflendiği gibi kısa bir zamanda bitirildi.
 • 10:05Vatandaşa Organik Diye Boyalı Tavuk YediriyorlarVatandaşa Organik Diye Boyalı Tavuk YediriyorlarEte karıştırmak için tavuk taşlığı toplayanlar yüzünden piyasada taşlık neredeyse kalmamış durumda. Organik görünsün diye yolunmuş tavuklar boyanıyor.
 • 09:55Otomasyonda Eğitim AtağıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, faaliyete geçen otomasyon sisteminin daha verimli kullanılması ve işlevselliğinin artırılması için 29 pilot ilde yapılan eğitimlerin tamamlandığını bildirerek, “680 Ziraat Odasından 1114 personele verilen eğitim, hedeflendiği gibi kısa bir zamanda bitirildi” dedi.
 • 08:49Tarımsal Kalkınma Fonu Heyeti BatmandaydıTarımsal Kalkınma Fonu Heyeti BatmandaydıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının icra ettiği projeleri incelemek üzere, Tarımsal Kalkınma Fonu Heyeti Batmana geldi.
 • 17:25Kırsaldaki Kadınlar Arıcılık Sertifikası AldıKırsaldaki Kadınlar Arıcılık Sertifikası AldıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yakutiye Tarım İlçe Müdürlüğü, Çalışma İş Kurumu ve Yakutiye Halk Eğitim Müdürlüğü'nce kadınlara yönelik 'Arıcılık Meslek Edindirme' kursunu tamamlayan 43 kursiyere sertifika verildi.
 • 15:32Ordu Tzob 2015 Tahmini Fındık Rekoltesini 590 Bin 394 Ton Olarak AçıkladıOrdu Tzob 2015 Tahmini Fındık Rekoltesini 590 Bin 394 Ton Olarak AçıkladıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, 2015 yılı için 733 bin 246 ton tahmini fındık rekoltesi açıklayan Karadeniz İhratçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu'na tepki gösterdi.
 • 14:51Tzob 2015 Tahmini Fındık Rekoltesini 590 Bin 394 Ton Olarak AçıkladıTzob 2015 Tahmini Fındık Rekoltesini 590 Bin 394 Ton Olarak AçıkladıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, 2015 yılı için 733 bin 246 ton tahmini fındık rekoltesi açıklayan Karadeniz İhratçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu'na tepki gösterdi.
 • 14:33Taklit ve Tağşişte Yeni Liste Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen toplam 171 parti ürün ile kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen 40 parti ürünü kamuoyuna açıkladı.
 • 13:55Türkiye'nin Tahmini Fındık RekoltesiTürkiye'nin Tahmini Fındık RekoltesiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Basın toplantısı öncesi genel plan-TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu'nun açıklamaları Türkiye'nin tahmini fındık rekoltesi- TZOB, Türkiye'nin tahmini fındık rekoltesini 590 bin 394 ton olarak belirledi- TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Kozoğlu: -"Bu yıl oluşturduğumuz komisyon tarafından 590 bin ton olacağı tahmin edilen fındık üretimimizin, ihracat ve iç tüketimimize ancak yeteceğini söyleyebiliriz" Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye'nin tahmini fındık rekoltesini 590 bin 394 ton olarak belirledi.
 • 13:50Tzob, Fındık Rekolte Beklentisini AçıkladıTzob, Fındık Rekolte Beklentisini AçıkladıTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Kozoğlu ve Arslan Soydan, Ziraat Odaları tarafından oluşturulan komisyonun, fındık üretilen 16 il ve 130 ilçede örnekleme metodu uygulanarak çotanak sayımı yaptığını ve 2015 fındık rekoltesini 590 bin 394 ton olarak tahmin ettiğini bildirdi.
 • 12:34Tarımsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği Dünya Zirvesi İzmir'de GerçekleştiTarımsal Kalkınma ve Gıda Güvenliği Dünya Zirvesi İzmir'de GerçekleştiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikaları Genel Müdürü Masum Burak, “ Artık hasattan önce tarım ürünlerinde analiz yapılıyor.
 • 12:19Türkiye'nin Tahmini Fındık RekoltesiTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye'nin tahmini fındık rekoltesini 590 bin 394 ton olarak belirledi.
 • 09:55Tüsoder: Taklit ve Tağşiş Yapılan 171 Ürün 8 Ay Evvel RaflardaydıTüketici kanadından taklit ve tağşiş yapılan 171 ürün ile ilgili açıklama geldi.
 • 09:24Aydın'ın Gıda Teröristleri Deşifre OlduAydın'ın Gıda Teröristleri Deşifre OlduAydın’dan üç 3 firma gıdalarda taklit ve hile yapması nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın listesinde yer aldı.
 • 18:05Bakanlık, Gıda Ürünlerinde Taklit ve Tağşiş Yapan Firmaları AçıkladıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ve ülke genelinde gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmalar arasında, Eskişehir’den de 1 firmanın yer aldığı belirtildi.
 • 17:14Tarım Ve İnsan Konulu Yarışma Başvuruları BaşladıTarım Ve İnsan Konulu Yarışma Başvuruları BaşladıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Tarım ve insan konulu resim yarışması için başvurular başladı.
 • 16:31Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı AçıklamasıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar işletmesinde tarım ve hayvancılık dışında herhangi bir faaliyetin yürütülmesinin söz konusu olmadığı bildirildi.
 • 15:30Erzurum'da İşletmelerin Sürdürülebilirliği Kapsamında Arı Yetiştiriciliği EğitimiErzurum'da İşletmelerin Sürdürülebilirliği Kapsamında Arı Yetiştiriciliği EğitimiZiraat Fakültesi ile TKDK Erzurum il Koordinatörlüğü tarafından ortak olarak “İşletmelerin Sürdürülebilirliği Kapsamında Arı Yetiştiriciliği” Eğitimi düzenlendiTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörlüğü tarafından faydalanıcılarımıza ve potansiyel faydalanıcılara yönelik Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda “İşletmelerin sürdürülebilirliği” kapsamında “Arı Yetiştiriciliği” konusunda üç gün sürecek eğitim programı gerçekleştiriliyor.
 • 15:10Bakanlık, Gıda Ürünlerinde Taklit ve Tağşiş Yapan Firmaları AçıkladıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan ve ülke genelinde gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı tespit edilen firmalar arasında, Afyonkarahisar’dan 4 firmanın da yer aldığı belirtildi.
 • 14:43Bakanlık At Eti Satan Markaları AçıkladıAt eti satan restoran ve markalar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca açıklandı.
 • 14:31211 Parti Üründe Taklit/tağşiş Yapan Firmalar AçıklandıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ürünü, süt ürünü, bal, zeytinyağı, alkollü içecek ve tahin gibi 171 parti ürün ile takviye edici gıda, çikolata, alkolsüz içecek ve kahve şeklindeki 40 parti üründe taklit veya tağşiş yapıldığını tespit etti.
 • 14:09Taklit ve Tağşiş Yapan İşletmeler (2)Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, zeytinyağı, bal, alkolsüz ve alkollü içecekler, kahve, çikolata ve tahin üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini açıkladı.
 • 13:24Taklit ve Tağşiş Yapan İşletmeler (1)Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et, süt ürünleri, bal, zeytinyağı ve alkollü içeceğin bulunduğu 171 parti ürün ile içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen takviye edici gıda, çikolata ve kahvenin yer aldığı 40 parti ürünü kamuoyu ile paylaştı.
 • 12:36Bakanlık Taklit ve Tağşiş Yapan Firmaları AçıkladıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen firmaları açıkladı.
 • 12:13Çankırı'nın Dodurga Köyünde Kuduz KarantinasıÇankırı'nın Orta İlçesi'ne bağlı Dodurga Köyü, büyükbaş hayvanlarda kuduz görülmesi nedeniyle karantinaya alındı.
 • 11:48Uluslararası Gıda Güvenliği ToplantısıUluslararası Gıda Güvenliği ToplantısıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Toplantısı afişi-Toplantı salonundan detaylar-Katılımcı detayları-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr Masum Burak'ın konuşması İZMİR - Uluslararası Gıda Güvenliği Toplantısı İzmir'de başladı.
 • 10:55Limon Altınla YarışıyorLimon Altınla YarışıyorLimonun fiyatı geçen aya oranla yüzde 20 ile 30 arasında arttı.
 • 10:15Organik Tarım Yönetmeliği 5 Yılda 5 Kez DeğiştirildiGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2010 yılında yürürlüğe koyduğu Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte beşinci değişiklik yapıldı.
 • 10:11Mut, Zeytin ve Zeytinyağında Altın Yılını YaşıyorMut, Zeytin ve Zeytinyağında Altın Yılını YaşıyorTürkiye’de ilk zeytin hasadının gerçekleştirildiği Mersin’in Mut ilçesinde bu yıl rekor üretim bekleniyor.
 • 17:04Hedefleri Bal Verimini İkiye KatlamakHedefleri Bal Verimini İkiye KatlamakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Toplantı salonundan detay görüntüler- Doç. Dr. Mevlüt Karaoğlu'nun konuşması- Arı üreticilerinden Melih Coşkun ile röportaj Hedefleri bal verimini ikiye katlamak- Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Karaoğlu: - "Dünyada ileri düzeyde arıcılık yapan ülkelere baktığımız zaman kovan başına yaklaşık 40 kilogram bal çıkartıyorlar.
 • 16:37Süt Üreticisi Destek Almazsa Kriz Kapıda'Süt Üreticisi Destek Almazsa Kriz Kapıda'Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kemal Kocabaş, süt üreticilerinin yeni bir krizin eşiğinde olduğunu söyledi.