SON DAKİKA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Haberleri

 • 12:01 Antep Fıstığı Zararlısıyla "Böcekli" Mücadele Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan "Biyolojik Mücadele Laboratuvarı"nda, Antep fıstığı ağaçlarının yapraklarının kurumasına neden olarak hem ürüne hem de ağaca zarar veren "Antepfıstığı psilidi" böceğiyle biyolojik mücadele için üretilen "Anthocoris minki" adlı böcekler fıstık bahçelerine bırakılacak.
 • 11:08 Dünya Bakliyat Yılı'nda, Dünya Bakliyat Konfederasyonu İzmir'de Toplandı Dünya Bakliyat Yılı'nda, Dünya Bakliyat Konfederasyonu İzmir'de Toplandı Sağlıklı olduğu kadar ekolojik ve çevreci bir ürün grubu olan bakliyatların üretim ve tüketimini arttırmanın yolları, İzmir’de Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC) tarafından düzenlenen konferansta masaya yatırıldı.
 • 20:09 Diyarbakır'da 'Dünya Süt Günü' Kutlandı Diyarbakır'da 'Dünya Süt Günü' Kutlandı Diyarbakır'da "Dünya Süt Günü" nedeniyle öğrencilere sütlü dondurma dağıtıldı.
 • 19:50 Konya Ovası'nda Süneyle Mücadele Çalışmaları Konya Ovası'nda Süneyle Mücadele Çalışmaları GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Faydalı böceklerden detaylar Davetlilerin böcekleri ve tarlayı incelemeleri Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar'ın konuşması Böceklerin tarlaya bırakılması Konya Ovası'nda süneyle mücadele çalışmaları Konya'da süneyle mücadele çalışmaları kapsamında, bu yıl 500 bin faydalı böcek salımı gerçekleştirildi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Baydar: "Konya'daki böcek üretim laboratuvarında bugüne kadar toplam 19 milyon 250 bin adet faydalı böcek üretilmiştir.
 • 17:22 Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi ile İlgili Duyuru Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Genç Çiftçi Projelerinin desteklenmesi kapsamında bir açıklama yapıldı.
 • 17:10 Girişimci Genç Çiftçi Adayları Uyarıldı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ahmet Turan Karaca, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında verilen 30 bin TL’lik hibeye ilişkin belirli bir ücret karşılığında proje danışmanlık desteği verme teklifinde bulunan veya destek kazanma garantisi vaat eden kişi ve firmalara karşı genç çiftçileri uyardı.
 • 14:39 Şekerin Kalbi İstanbul'da Attı, Canan Karatay Çağrılmadı Şekerin Kalbi İstanbul'da Attı, Canan Karatay Çağrılmadı "Şeker en tatlı zehirdir" diyen Prof.Dr. Canan Karatay'ın davetli olmadığı toplantıda obezitenin nedeni olarak hareketsiz yaşam, yanlış beslenme gösterildi.
 • 14:33 Kaz İşletmesi Çiftliği Açıldı Kırklareli’nin Beypınar köyünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı, ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’ kapsamında ‘Kazı Kazan Projesi’ ile hayata geçirilen Kaz İşletmesi Çiftliği’nin açılış töreni gerçekleştirildi.
 • 14:24 Konya Ovası'nda Süneyle Mücadele Çalışmaları Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, süneyle mücadele çalışmaları kapsamında, bu yıl 500 bin faydalı böcek salımı yapıldığı bildirildi.
 • 13:51 Çankaya'da Ramazan Denetimleri Çankaya'da Ramazan Denetimleri Çankaya Belediyesi denetim ekipleri, yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla gıda imalathanelerindeki denetimlerini arttırdı.
 • 12:19 Hisarcık'ta Koyun ve Keçilere Elektronik Küpeleme Hisarcık'ta Koyun ve Keçilere Elektronik Küpeleme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan "Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi" kapsamında Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde küçükbaş hayvanlara elektronik küpe uygulamasına başlandığı bildirildi.
 • 11:20 8. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması' Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın düzenlediği '8. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması' başvuruları devam ediyor.
 • 10:26 Bayram'dan Kurs ve Üretici Ziyareti Bayram'dan Kurs ve Üretici Ziyareti Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Güzelcehisar köyünde açılan fındık yetiştiriciliği kursunu ziyaret etti.
 • 08:02 Bakanlıklara Ait Atama Kararları Aile ve Sosyal Politikalar, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gümrük ve Ticaret, Gıda Tarım ve Hayvancılık, İçişleri, Kültür ve Turizm, Maliye, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • 20:33 Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Törenden genel ve detay görüntüler Kırklareli Valisi Esengül Civelek'in konuşması AK Parti Kırklareli Milletvekeli Selahattin Minsolmaz'ın konuşması Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanı Halil İbrahim Gül'ün konuşması Kaz çiftliğinin açılması Kaz çiftliğinden genel ve detay görüntüler Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı, "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında geliştirdiği projeyle birinci olan Esra Özdin'in kaz çiftliği düzenlenen törenle açıldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca başlatılan, Şekerbank'ın desteği, KOSGEB ve İŞKUR'un iş birliğiyle yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada "Kaz Yetiştiriciliği" projesiyle birinci olan Esra Özdin'in çiftliği düzenlenen törenle açıldı.
 • 20:01 Antepfıstığında Biyolojik Mücadele Antepfıstığında Biyolojik Mücadele" Paneli GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Panelden detay Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan'ın konuşması "Antepfıstığında Biyolojik Mücadele" paneli Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Aslan: "Türkiye'de Antep fıstığı üretimi yıllar geçtikçe artmaktadır.
 • 18:58 Antepfıstığında Biyolojik Mücadele" Paneli Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan, Türkiye'de Antep fıstığı üretiminin yıllar geçtikçe arttığını, bu yıl da yağışlar az olmasına rağmen, rekoltenin düşük olmadığını söyledi.
 • 18:20 Kırmızı Et Üretimindeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri Toplantısı Yapıldı Kırmızı Et Üretimindeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri Toplantısı Yapıldı Elazığ İli ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından, kırmızı et üretimindeki sorunlar ve çözüm önerileri toplantısı düzenlendi.
 • 18:00 Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca başlatılan, Şekerbank'ın desteği, KOSGEB ve İŞKUR'un iş birliğiyle yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada "Kaz Yetiştiriciliği" projesiyle birinci olan Esra Özdin'in çiftliği düzenlenen törenle açıldı.
 • 17:56 Doğu Anadolu Tarım Fuarı Açıldı Doğu Anadolu Tarım Fuarı Açıldı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Doğu Anadolu Tarım Fuarı Açılış kurdelesi kesimi Fuardan görüntü Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak'ın konuşması Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu'nun konuşması Traktörlerden görüntü Doğu Anadolu Tarım Fuarı açıldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Fuarı'nın açılışı yapıldı Erzurum Valisi Altıparmak: "2012'de Erzurum'un tarım potansiyeli, toplam hasıla 750 bin liraydı.
 • 17:50 Erzurum'da 7. Tarım ve Hayvancılık Fuarı Erzurum'da 7. Tarım ve Hayvancılık Fuarı 26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında 250 firmanın katılımıyla düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı, yapılan törenle Erzurum’da açıldı.
 • 17:36 Orkinos İhracatında Hedef Büyüdü Orkinos İhracatında Hedef Büyüdü Orkinos ihracatının 2016'da 60 milyon doları bulacağı ifade ediliyor.
 • 17:00 Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı Kırıkkale'de ilk defa Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı düzenlenen törenle açıldı.
 • 16:39 Malkara'da Küçükbaş Hayvanlara Elektronik Küpeleme Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan "Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi" kapsamında Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde küçükbaş hayvanlara elektronik küpe uygulamasına başlandı.
 • 16:30 Doğu Anadolu Tarım Fuarı Açıldı Doğu Anadolu Tarım Fuarı, 250 ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla Erzurum'da açıldı.
 • 16:18 Kırıkkale'de 1. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı Açıldı Kırıkkale'de 1. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, düzenlenen törenle açıldı.
 • 15:37 4. Hamsi Çalıştayı 4. Hamsi Çalıştayı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erdinç Güneş'in konuşması - Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Güneş: "Hamsi balıkçılığının sürdürülebilir işletilmesi için hamsi av kapasitemizi mutlaka azaltmalıyız" Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Erdinç Güneş, "Hamsi balıkçılığının sürdürülebilir işletilmesi için hamsi av kapasitemizi mutlaka azaltmalıyız." dedi.
 • 15:30 Karan: Fındık Üreticisi Kaygı İçinde Karan: Fındık Üreticisi Kaygı İçinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini belirterek, bunun da üretici açısından kaygı verici olduğunu söyledi.
 • 14:59 Doğanşehir Mezbahane Binası Tamamlanma Aşamasında Doğanşehir Mezbahane Binası Tamamlanma Aşamasında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğanşehir Savaklı mevkinde Avrupa Birliği (AB) standartlarında yaptırılan mezbahane inşaatında çalışmalar son aşamaya getirildi.
 • 13:37 Uluslararası Bakliyat Yılı Tarla Günü" Etkinliği Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Nevzat Birişik, "Tarımsal desteklemelerde gelecek yıl hedefimiz kilogram başına değil dekar başına destek vermek.
 • 12:08 Bolu'da Fındık Üreticisine Gelir Desteği AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, "Mudurnu'da 884 çiftçimize ve Göynük'te de 116 çiftçimize bu yıl 2 milyon lira alan bazlı fındık gelir desteği verilecek.
 • 08:27 Tayland'dan Uçakla Özel Getirlen 10 Bin Adet Panga Balığı Milas'ta Suya Salındı Muğla’nın Milas ilçesinde tarla balıkçılığı yapan Engin Selçuk ve Uğur Güllü tarafından, balıkçılık sektörüne umut olacak bir proje çalışması başlatıldı.
 • 17:57 Tzob Yönetim Kurulu Üyesi Soydan Açıklaması Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık üreticisinin, ürününü hak ettiği rakamlardan satmak için piyasanın en iyi şekilde takibini yaptığını söyledi.
 • 17:20 Sıkıntılarla Boğuşan Süt Üreticilerine 1 Milyon 700 Bin TL'lik Can Suyu Sıkıntılarla Boğuşan Süt Üreticilerine 1 Milyon 700 Bin TL'lik Can Suyu Ödemiş Süt Üreticileri Birliği, 60 üreticiye toplamda 1 milyon 700 bin TL para yatırarak vatandaşlara büyük bir destek sağladı.
 • 16:19 Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Güncelleme Çalışmaları Başlıyor Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Güncelleme Çalışmaları Başlıyor Avrupa Birliği üyeliği müzakere sürecinde yer alan, “Tarım ve Kırsal Kalkınma” başlıklı 11. Faslın açılış kriteri ile “İstatistik” başlıklı 18. Faslın kapanış kriterinin gerekliliklerini yerine getirme yükümlülüğü çerçevesinde; herhangi bir desteğe bağlı olsun veya olmasın, tarımsal işletmelerin arazi, hayvancılık, makina-ekipman ve bitkisel üretim bilgilerinin kayıt altına alınması, kayıtların sağlıklı ve güncelliğinin sağlanması gerekmekte.
 • 14:39 AK Parti'li Erdem'den Pamukçuya Prim Müjdesi AK Parti'li Erdem'den Pamukçuya Prim Müjdesi AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydınlı çiftçilere pamuk destek primi ödemelerinin bir ay önceye çekildiğini müjdeledi.
 • 14:00 Hayvancılığa Tüberküloz Tehdidi, İnsanlar İçin de Çok Tehlikeli Hayvancılığa Tüberküloz Tehdidi, İnsanlar İçin de Çok Tehlikeli Konya'da son 2 ayda 3 hayvancılık işletmesinde tüberküloz görüldü. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bugün saat 14.00'e kadar hayvanlarını kestirmek isteyen firmaların başvurmasını istedi.
 • 12:07 Erzurum'da Tarım ve Hayvancılık Fuarı Erzurum'da Tarım ve Hayvancılık Fuarı Doğu Anadolu Tarım Fuarı 26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında 250 firmanın katılımı ile Erzurum’da yapılacak.
 • 10:47 Yaş Çay Bizim İşimiz' Projesi Sonuçsuz Kaldı Yaş Çay Bizim İşimiz' Projesi Sonuçsuz Kaldı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün aktif iş gücü hizmetleri piyasası programları iş birliği protokolü kapsamında yürütülen “Yaş Çay Bizim İşimiz” projesi yeterli sayıda işçi bulunamadığından hayata geçirilemedi.
 • 09:40 Gümüşhane'de Bin 956 Genç Çiftçi Destek İçin Müracaat Etti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilerin 30 bin liraya kadar hibe alabileceği destek programı için Gümüşhane’de bin 956 kişi müracaat etti.
 • 09:33 Dünya Süt Günü Kutlandı Dünya Süt Günü Kutlandı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl gerçekleştirilen Dünya Süt Günü Erzincan’da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
 • 23:14 Ayane Söyleşileri" 25 Yıl Sonra Kitap Oldu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinin Ankara Şubesince düzenlen etkinlikte yazar Ömer Erdoğan'ın "Dünü ve Bugünüyle Ayane Söyleşileri" adlı kitabı tanıtıldı.
 • 17:23 Koyun ve Keçilerin Elektronik Kimliklendirilmesine Başladı Eskişehir İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Koyun Keçi Kayıt Sistemi kullanıcısı veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyeni/teknikeri olan personellere, Elektronik Küpeleme ve El Terminali Kullanımı ile ilgili eğitimler verildi.
 • 16:45 Dünya Süt Günü Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, Dünya Süt Günü dolayısıyla öğrencilere süt, velilere ayran dağıtıldı.
 • 16:37 Çankırı Mezbahanesine Gelen Hayvanlara Sıkı Denetim Çankırı Mezbahanesine Gelen Hayvanlara Sıkı Denetim Çankırı Belediyesi kesimhanesine getirilen tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesimleri hem belediye hem de Tarım İl Müdürlüğü'nce görevlendirilen veteriner hekim gözetiminde devam ediyor.
 • 13:36 Ramazan Öncesi Tatlı İmalathanelerine Denetim Eyüp’te, Ramazan ayı öncesi fırın ve tatlı imalathaneleri zabıta ekipleri tarafından denetlendi.
 • 11:28 Salihli Kirazı Çin'in Ağzını Tatlandıracak Salihli Kirazı Çin'in Ağzını Tatlandıracak Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra yaş sebze ve meyve ihracatçıları, Çin’e yöneldi.
 • 21:27 Başkan Ömer Demirtaş: Sarı Cücelik Artık Etkisiz Başkan Ömer Demirtaş: Sarı Cücelik Artık Etkisiz Ziraat Odası Başkanı Ömer Demirtaş, Kütahya’nın belli bölgelerinde rastlanan, tahılda verim ve kalite kaybına neden olan ’sarı cücelik’ virüsünün yoğun yağmur sebebiyle etkisini kaybettiğini ifade etti.
 • 18:25 Türkiye'nin Bozkır Ekosistemlerinin Korunması" Projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Şanlıurfa'nın hem gıda bakımından hem de ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılabilecek çok çeşitli bitki türlerine sahip olduğunu belirterek, "Bunların korunması için çalışmalar yapılacak.
 • 17:57 Misina Avının Serbest Bırakılması Dedikodularına İki Federasyondan Ortak Tepki Misina Avının Serbest Bırakılması Dedikodularına İki Federasyondan Ortak Tepki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 1 Eylül 2012 tarihinden itibaren kullanımı tamamen yasaklanan misina ağların yapılacak yeni bir düzenleme ile serbest bırakılacağı söylentileri Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) ve Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından tepki ile karşılandı.