SON DAKİKA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Haberleri

 • 12:15Ceviz Reçelinin Meşakkatli YolculuğuCeviz Reçelinin Meşakkatli YolculuğuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Cevizlerin ağaçtan toplanması- Toplanan cevizlerin kasalarda ayıklanması- Cevizlerin göreceği işlemler için fabrikaya gelmesi ve buradaki işlemelerin görüntüleri- Cevizlerin kaynatılmalarından detay- Elcevaz ceviz reçeli fabrikasının sahibi Barış Göl ile röportaj- Cevizlerin hazır hale getirilmesi Ceviz reçelinin meşakkatli yolculuğu- Ceviziyle ünlü Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde üretilen ve halkın önemli bir geçim kaynağı olan ceviz reçeli, uzun uğraşlar sonucu, kahvaltı sofralarındaki yerini alıyor- Birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan ceviz reçeli, yurtiçi ve yurtdışına pazarlanıyor ŞENER TOKTAŞ - Ceviziyle ünlü Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde üretilen ve halkın önemli bir geçim kaynağı olan ceviz reçeli, uzun uğraşlar sonucu, kahvaltı sofralarındaki yerini alıyor.
 • 11:55Antalya Expo'ya HazırlanıyorDünyanın en önemli sosyal etkinlikleri arasında yer alan ve 2016'da Antalya'da açılacak çiçek ve çocuk temalı botanik EXPO için yapılan hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
 • 11:32Ceviz Reçelinin Meşakkatli YolculuğuCeviziyle ünlü Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde üretilen ve halkın önemli bir geçim kaynağı olan ceviz reçeli, uzun uğraşlar sonucu, kahvaltı sofralarındaki yerini alıyor.
 • 10:37Kırmızı Et Fiyatları Sürekli Yükseliyor; Kurbanlıklar Yine El YakacakKırmızı Et Fiyatları Sürekli Yükseliyor; Kurbanlıklar Yine El YakacakUlusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı kırmızı et fiyatlarının her geçen gün arttığına işaret ederek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tüketicilere uygun fiyatlı et yedirmek için önderlik etme çağrısı yaptı.
 • 12:31Sivas'ta Göl ve Göletlere 223 Bin Sazan Balığı BırakıldıSivas'ta Göl ve Göletlere 223 Bin Sazan Balığı BırakıldıSivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından göl ve göletlere 223 bin sazan balığı bırakıldı.
 • 11:19Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Rekor DenetimGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda üretim, satış ve tüketim noktalarında bu yılın ilk 6 ayında 335 bin denetim yaptı.
 • 09:13Aydınlı 27 Yatırımcının Projesi Bakanlığa SunulduAydınlı 27 Yatırımcının Projesi Bakanlığa SunulduKKYDP kapsamında müracaat edilen projeler il proje değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilirken 27 proje de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunuldu.
 • 02:33Bakanlık Atamaları Resmi Gazetede YayımlandıAdalet Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarına ait atamalar Resmi Gazetede yayımlandı.
 • 16:19Türkiye'den Dünya Buğday Üretimine KatkıTürkiye, IWGSC ve Buğday Girişimine buğday dane ve protein kalitesini belirleyen 5D buğday kromozomunun referans dizisinin oluşturulması için fon sağlayacak.
 • 16:00Niğde Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkanı Murat Yenel;Niğde Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkanı Murat Yenel;Niğde Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkanı Murat Yenel, Kasapların Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde yapılan değişiklik doğrultusunda 1 Temmuz’dan itibaren hazır şekilde, markasız ’kasap sucuk, köfte ve kıyma’ satamayacağını söyledi.
 • 15:35Mardin'de Dane Mısır Üreticilerine Prim Ödemesi DesteğiMardin'de dane mısır üreticilerine 29 milyon 450 bin 441 lira prim ödeme desteği yapılacak.
 • 15:11Tjk Balıkesirli Çocukları Atlarla TanıştırdıTjk Balıkesirli Çocukları Atlarla TanıştırdıPony cinsi atlarla çocukların gezmesi-TJK organizasyon temsilcisi İlhan Kızmaz'ın konuşması TJK Balıkesirli çocukları atlarla tanıştırdı- Türkiye Jokey Kulübünce çocuklara at sevgisini aşılamak amacıyla başlatılan "Pony Club Şehrinize Geliyor" projesi kapsamında, 3-12 yaş grubu ile bedensel ve zihinsel engelli çocuklar, ata bindi Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen "Pony Club Şehrinize Geliyor Projesi" kapsamında, Balıkesir'deki çocuklar pony cinsi atlara bindi.
 • 14:40Türkiye'den Dünya Buğday Üretimine Önemli KatkıIWGSC ve Buğday Girişimi, Buğday dane ve protein kalitesini belirleyen 5D buğday kromozomunun referans dizisinin oluşturulması için Türkiye'den fon alındığını açıkladı.
 • 14:29Uyum Süresi DolduUyum Süresi DolduManisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde yapılan değişiklik çerçevesinde işletmelerin uyum sağlama süresinin 1 Temmuz tarihi itibariyle dolduğunu açıkladı.
 • 14:15Düzce'deki Göletler BalıklandırıldıDüzce'deki Göletler BalıklandırıldıDüzce’de Topukyayla, Kurugöl, Torkul ve Çamlıpınar göletlerine toplam 36 bin adet yavru sazan balığı bırakıldı.
 • 14:05Ordu'da Organik Tarım TuttuOrdu'da Organik Tarım TuttuOrdu’da kimyasal gübre kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olan, toprak, hava ve su kaynaklarını kirletmeden, çevre, bitki, insan ve hayvan sağlığını korumayı amaçlayan organik tarım yapan çiftçi sayısı 7 yılda 103’den 446’ya, üretim alanı ise 8 bin dekardan 18 bin dekara yükseldi.
 • 13:39TJK Balıkesirli Çocukları Atlarla TanıştırdıTJK ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen "Pony Club Şehrinize Geliyor Projesi" kapsamında, Balıkesir'deki çocuklar atlara bindi.
 • 11:23Bayburt'ta Dokap Kapsamında 10 Yeni Ahır KurulacakBayburt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdülkadir Karabulut, DOKAP kapsamında yüzde 50 hibeli 10 yeni ahır kurulacağını açıkladı.
 • 03:35Yağ Sanayicileri Kurulacak Hükümetten Çözüm BekliyorYağ Sanayicileri Kurulacak Hükümetten Çözüm BekliyorHÜSEYİN GÖKÇE/ ANKARA Yağ sanayicileri, hammadde yetersizliği nedeniyle düşük kapasite ile çalışmaktan, haksız rekabetten şikayetçi ve yeni kurulacak hükümetten çözüm bekliyor.
 • 21:23Kocaeli'de 10 İldeki At Hastanelerinin Toplu Açılış Töreni YapıldıKocaeli'nde, Kocaeli Hipodromu, Kocaeli Üniversitesi Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu ve 10 ildeki at hastanelerinin toplu açılışı törenle yapıldı.
 • 18:27Artık Kasapta Hazır Köfte ve Sucuk SatılamayacakArtık Kasapta Hazır Köfte ve Sucuk SatılamayacakGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Zabıta denetim detayı- Kasap Ali Özçelik röportajı- Ayvalık Zabıta Müdürü Hasan Narin röportajı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Et ve Et Ürünleri Tebliği'nde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte Ayvalık Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçede bulunan kasaplarda denetime çıktı.
 • 18:1910 İldeki At Hastanelerinin Toplu Açılış Töreni Kocaeli'de Yapıldı10 İldeki At Hastanelerinin Toplu Açılış Töreni Kocaeli'de YapıldıKocaeli’de düzenlenen 10 İldeki At Hastanelerinin Toplu Açılış Töreni’ne katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Türkiye artık atçılıkta uluslararası alanda söz sahibi bir ülke haline geldi.
 • 16:3138 Bin Yavru Sazan Balığı, Göl ve Göletlere Bırakıldı38 Bin Yavru Sazan Balığı, Göl ve Göletlere BırakıldıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, 2015 yılı Balıklandırma Projesi kapsamında, 38 bin 900 adet sazan balığı yavruları göl ve göletlere atıldı.
 • 16:05Dane Mısır Üreticilerine 29,4 Milyon Lira Prim Ödemesi DesteğiMardin merkez ve ilçelerinde dane mısır üreticilerine ödenecek 29 milyon 400 bin liralık prim desteğine dair karar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunuldu.
 • 15:30Çiğ Süt Destekleme Primleri Hesaplara YaptıÇiğ Süt Destekleme Primleri Hesaplara YaptıManisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 2015 yılı, 1. dönem ocak, şubat, mart aylarına ait çiğ süt desteklemelerinin 1 Temmuz Çarşamba gününden itibaren üreticilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığını açıkladı.
 • 15:29Et ve Et Ürünleri Tebliğine Uyum Sağlama Süresi DolduEt ve Et Ürünleri Tebliğine Uyum Sağlama Süresi DolduAdıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde yapılan değişikliğe esnafın uyum sağlama süresinin Temmuz ayının 1’i itibariyle dolduğunu açıkladı.
 • 15:14Ordu'da Göllere 45 Bin Sazan Yavrusu BırakıldıOrdu'da Göllere 45 Bin Sazan Yavrusu BırakıldıOrdu’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen balıklandırma programı çerçevesinde 45 bin adet sazan balığı yavrusu Ordu’da bulunan göllere bırakıldı.
 • 13:44Ankara'daki Göletlere 150 Bin Yavru Sazan BırakıldıAnkara'daki Göletlere 150 Bin Yavru Sazan BırakıldıHer yıl düzenli olarak yapılan balıklandırma çalışmaları kapsamında Ankara’daki göletlere toplam 150 bin yavru sazan balığı bırakıldı.
 • 12:58Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilerine Dekara 100 Liralık DestekTıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilerine Dekara 100 Liralık DestekKonya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, yaptığı yazılı açıklamada, dünyadaki tıbbi aromatik bitki talebine istinaden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini teşvik etmek maksadıyla iyi tarım uygulamaları çerçevesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere dekara 100 lira destek verildiğini bildirdi.
 • 12:31Fındıktan Cips ÜretilecekFındıktan Cips ÜretilecekGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Fındık görüntüleri, - Fındık bahçelerinden görüntüler, - FAE Müdürü Gökhan Kızılcı ile röportaj, Fındıktan cips üretilecek- Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından başlatılan proje kapsamında fındıktan cips üretimi hedefleniyor- FAE Müdürü Gökhan Kızılcı: - "Anne ve babalar üreteceğimiz cipslerle ilgili hiçbir endişe yaşamayacak.
 • 12:17Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında Tis İmzalandıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işyerlerinde istihdam edilen 11 bin 516 işçiyi kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) imzalandığı bildirildi.
 • 11:57Fındıktan Cips ÜretilecekFındık Araştırma Enstitüsü (FAE) tarafından başlatılan proje kapsamında fındıktan cips üretilecek.
 • 11:04Kütahya'da 8.6 Milyon Liralık Projeye OnayKütahya'da 8.6 Milyon Liralık Projeye OnayKütahya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, "Her yatırımcının faydalanabileceği Bakanlığımızca desteklenen bir hibe programı mutlaka var" dedi.
 • 11:04Besicilere Damızlık Koç DağıtımıAhlatlı 22 besiciye 116 damızlık Akkaraman, Morkaraman, İvesi cinslerinde koç dağıtıldı.
 • 03:40Yummy Sanayi Tipi Bahçe Kurmak İçin Kolları SıvadıYummy Sanayi Tipi Bahçe Kurmak İçin Kolları SıvadıMERSİN Ürettiği meyve suyu konsantresinin yüzde 25'ini Avrupa ve ABD'ye ihraç eden Yummy, sektörün geleceği için sanayi tipi meyve bahçelerinin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor.
 • 18:05Ziraat Odası'ndan Vali Özkan'a Teşekkür ZiyaretiIsparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, nisan ayındaki donda zarar gören çiftçilerin zararın karşılanmasına katkı sağlayan Isparta Valisi Vahdettin Özkan'a teşekkür ziyaretinde bulundu.
 • 12:00İki Bakanlıktan "Ben Geleceği Çiziyorum" Projesi İçin İş BirliğiGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında çocukların toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve korunmasıyla ilgili bilinç düzeyinin artırılmasının amaçlandığı "Ben Geleceği Çiziyorum" projesi için protokol imzalandı.
 • 11:23Çiğ Sütte Sözleşmeli Alım Dönemi BaşlıyorÇiğ Sütte Sözleşmeli Alım Dönemi BaşlıyorGıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, çiğ sütün sözleşmeli usulde alım satımına ilişkin yönetmeliğe göre sözleşmelerin en az 6 ay, en fazla 1 yıl süreli olacağını söyledi.
 • 11:03Çocuklar, Toprak ve Su Konusunda BilinçlendirilecekGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle geliştirilen “Ben Geleceği Çiziyorum” projesi kapsamında, çocuklar toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve korunmasıyla ilgili bilinçlendirilecek.
 • 16:35Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü Türkiye 2.'si OlduTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü Türkiye 2.'si OlduTarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumları arasında Türkiye 2.’si olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Afyonkarahisar İl Koordinatörü Mehmet Sait Yüksel, detaylı bilgiler vermek üzere Vali Güner’e ziyarette bulundu.
 • 15:15Kırsal Kalkınma 9-10 Etap Hibe Başvuruları? Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında 9-10 Etap Hibe başvuruları için yapılan 31 projeden 14'ünü kabul etti.
 • 13:423 Bin 500 Liraya Çalıştıracak Çoban Bulamıyorlar3 Bin 500 Liraya Çalıştıracak Çoban BulamıyorlarAnkara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, 3 bin-3 bin 500 lira maaşla çalıştıracak çoban bulamadıklarını belirtti.
 • 13:23Tarım ve İnsan" Fotoğraf YarışmasıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, 7. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması için başvurular 29 Temmuz'da başlayacak.
 • 12:537'nci Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması BaşlıyorGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, gelenekselleşen, sanat camiası ve kamuoyu tarafından büyük ilgiyle karşılanan Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl 7.’si düzenlenecek.
 • 12:30Yabancı Çoban Sorununa 'Almanya Modeli'Yabancı Çoban Sorununa 'Almanya Modeli'Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hasan Kılınç, yaşanan yabancı çoban sorunu karşısında Almanya örneğini vererek küçükbaş hayvan işletmelerinde yabancı çoban çalıştırılmasına izin verilmesini istedi.
 • 12:207. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması BaşlıyorGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, gelenekselleşen, sanat camiası ve kamuoyu tarafından büyük ilgiyle karşılanan Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması'nın bu yıl 7. düzenleniyor.
 • 11:31Ekmekte "Kamışlı Jilet" Çıktı, Denetimler SıklaştırıldıGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son zamanlarda bazı ekmeklerin içinden metal esaslı yabancı maddeler çıkması üzerine, ekmek fırınlarında "kamışlı jilet" gibi hamur çizme aletleri başta olmak üzere her türlü ekipmanın gıda ile temasa uygunluğu bakımından denetimlerine ağırlık verilmesi gereğine dikkati çekerek bu yönde yoğun çalışmalara başlanmasını istedi.
 • 11:22Yaz Aylarında Artan Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!Yaz Aylarında Artan Gıda Zehirlenmelerine Dikkat!Gıda Güvenliği Derneği sıcak aylarda alışverişte dikkat edilmesi gereken konuları açıkladı!
 • 11:18Hayvansal Gıda Alırken DikkatHayvansal Gıda Alırken DikkatAdana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Ramazan ayında hayvansal gıda tüketiminin artması nedeniyle uyarılarda bulundu.
 • 10:54Kırsal Kalkınma Yatırımları İçin Sözleşmeler İmzalandıKırsal Kalkınma Yatırımları İçin Sözleşmeler İmzalandıKırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında 9. etap hibe başvuruları için uygun bulunan 3 projeyle 1 milyon 780 bin lira hibe sözleşmesi imzalandı.