08:5700
SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

  Bayazid Paşa Medresesi Küllerinden Doğuyor

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 'kültür merkezi' olarak kente kazandırılacak olan Bayazid Paşa Medresesi'nde rekonstrüksiyon çalışmaları törenle başladı. (Dün 15:41)

   

  Osmanlı Payitahtı Bursa'nın "Şehir Logosu" Tanıtıldı

  Bursa'nın yeni iletişim ve marka yolculuğunda önemi bir yere sahip olması hedeflenen şehir logosunda, lale ve çintimani desenleriyle kırmızı, lacivert ve mavi renkler kullanıldı Vali Karaloğlu: "Logo çalışması yaparken kentin hiçbir değerini arkada bırakmamaya, birbirini gölgelememeye çalıştık. Tek bir. (Dün 15:07)

   

  Bursa Şehir Logosu Görkemli Bir Toplantıyla Tanıtıldı

  Tarihi Çarşı, Hanlar Bölgesi, Cumalıkızık ve Sultan Külliyelerinin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle dünyanın dikkatini üstüne çeken Bursa, şehir logosuyla göz doldurdu. (Dün 13:39)

   

  Bursa'nın Yeni Logosu Tanıtıldı

  Bursa'nın Yeni Logosu Tanıtıldı

  Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık köyünün UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi başaran ve Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği'ne Türkiye'den kabul edilen ilk ve tek şehir olan Bursa'nın yeni şehir logosu törenle tanıtıldı. (Dün 13:32)

   

  Dünya Mirası Bergama Büyüteç Altında

  Dünya Mirası Bergama Büyüteç Altında

  Dünyanın 999., Türkiye'nin 13., İzmir'in ise ilk UNESCO Dünya Mirası olan Bergama ilçesinin kültür turizmindeki geleceği, bir toplantıyla masaya yatırıldı. (Dün 10:14)

   

  Unesco Miras Listesi'ne Alınan Bursa'ya Yeni Logo

  Unesco Miras Listesi'ne Alınan Bursa'ya Yeni Logo

  Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Bursa’ya yeni logo hazırlandı. (21 Ekim 2014 Salı )

   

  KUFSAD'da Ayın Konuğu İsa Çelik

  KUFSAD'da Ayın Konuğu İsa Çelik

  Türk fotoğrafının ustalarından İsa Çelik, Kuşadası Fotoğraf ve Sanat Derneğinin ekim ayı etkinliğine onur konuğu olarak katıldı. (21 Ekim 2014 Salı )

   

  Manisa Mesir Macunu da Yörex Fuarı'nda

  Manisa Mesir Macunu da Yörex Fuarı'nda

  Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, Manisa’nın yerel ürünlerine de ev sahipliği yapacak. (20 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  UNESCO, Trablus'taki Osmanlı Kültürel Mirasının Tahribini Kınadı

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Trablus'ta eski şehirde yer alan Osmanlı dönemine ait kültürel ve dini mirasın tahrip edilmesini kınadı. (20 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Sait: 'Mekke ve Medine'de İslam Ülkelerinin Oluşturduğu Ortak Bir Belediye Olmalı'

  Sait: "Mekke ve Medine'de İslam Ülkelerinin Oluşturduğu Ortak Bir Belediye Olmalı"

  AK Parti İzmir Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Rifat Sait, kutsal topraklar Mekke ve Medine’de yer alan Mescidi Nebevi ve Kabe-i Muazzama’nın hac döneminde Türkiye’nin de içinde olduğu ve dönem başkanlığının her yıl değişeceği İslam ülkelerinin ortak bir belediye yönetimine bırakılmasının yerel hizmetler, düzen ve temizlik açısından daha iyi olacağını söyledi. (20 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Çerkezler, Dillerinin Yok Olmamasını İstiyor

  İstanbul Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halis Din, Çerkescenin UNESCO’nun yayınladığı ‘Kaybolmak Üzere Olan Diller’ kategorisinde yer aldığını ve yeterli önlemler alınmaz ise yeryüzünden silinip giden bir çok dil ile aynı kaderi paylaşacağını söyledi. (20 Ekim 2014 Pazartesi )

   

  Bursa Kültür Sanat Çalışma Grubu Hanım Elleri Çarşısını Ziyaret Etti

  Bursa Kültür Sanat Çalışma Grubu Hanım Elleri Çarşısını Ziyaret Etti

  Bursa Kent Konseyi Kültür Çalışma Grubu Başkanı Gülay Ünal ve yönetimi Belediye Başkanı Osman Sargın'ı makamında ziyaret etti. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Pamukkale'de Hedef Konaklayan Ziyaretçi

  Denizlili turizmci ve esnaflar, ören yerleri içerisinde ziyaretçi sayısı ve gelir bakımından üst sıralarda yer alan Pamukkale'nin günübirlik yerine konaklamalı misafiri ağırlamasını istiyor. DENTUROD Başkanı Şen: "Denizli esnafının ziyaretçilerden daha iyi faydalanmasını hedefliyoruz" dedi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  AB Bakanı Bozkır: Türkiye'nin AB'ye, AB'ninde Türkiye'ye En Fazla İhtiyacı Oldugu Dönemdeyiz

  AB Bakanı Bozkır: Türkiye'nin AB'ye, AB'ninde Türkiye'ye En Fazla İhtiyacı Oldugu Dönemdeyiz

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de, 'Avrupa'nın Türkiye Algısı Konferansı' düzenlendi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Mustafa Aydın: 'Batı'daki Türk Algısını Değiştireceğiz'

  Mustafa Aydın: 'Batı'daki Türk Algısını Değiştireceğiz'

  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü ve Batı Araştırmaları Merkezi Brüksel'deki Türkiye AB Daimi Büyükelçiliği'nde "Avrupa'nın Türkiye Algısı" isimli bir konferans düzenledi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Binlerce Yıl Öncesine Ait Türk İzleri: Tamgalı Say

  Orta Asya tarihinin önemli taş kalıntılarından biri sayılan Kazakistan'daki “Tamgalı Say” görenleri taş devrine götürüyor. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Tarihi Foça Beşkapılar Kalesi İçin Restorasyon Çağrısı

  Tarihi Foça Beşkapılar Kalesi İçin Restorasyon Çağrısı

  İzmir'in Foça İlçesi'nde kısa bir süre önce restore edilmesine rağmen tarihi Beşkapılar Kalesi'nin duvarlarındaki yıpranma ve tahribat göze çarptı. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  'Batı'daki Türk Algısını Değiştireceğiz'

  "Batı'daki Türk Algısını Değiştireceğiz"

  İAÜ, UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü ve Batı Araştırmaları Merkezi Brüksel'deki Türkiye AB Daimi Büyükelçiliğinde "Avrupa'nın Türkiye Algısı" konferansı düzenledi. (18 Ekim 2014 Cumartesi )

   

  Van'dan Bursa'ya Dostluk Köprüsü

  Bursa Valiliği’nin öncülüğünde Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü tarafından Van’da faaliyet gösteren 28 kişiden oluşan bir grup gazeteci, “Gazeteci Değişim Programı” ve “Çözüm Süreci”ne destek kapsamında Bursa’yı ziyaret etti. (17 Ekim 2014 Cuma )

   

  Kızkalesi'nde Sonbaharda Deniz Keyfi

  Kızkalesi'nde Sonbaharda Deniz Keyfi

  UNESCO'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"nde yer alan, Mersin'in önemli turizm merkezlerinden Kızkalesi, sonbaharda da tatilcileri ağırlıyor. (17 Ekim 2014 Cuma )

   

  Kızkalesi'nde Sonbaharda Deniz Keyfi

  UNESCO'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"nde yer alan, Mersin’in önemli turizm merkezlerinden Kızkalesi, sonbaharda da tatilcileri ağırlıyor. (17 Ekim 2014 Cuma )

   

  Safranbolu Evleri Isı Yalıtımıyla Dikkati Çekiyor

  Safranbolu Evleri Isı Yalıtımıyla Dikkati Çekiyor

  Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarihi evler, sıcak soğuk iletkenliği düşük ahşap kaplamaları, çamur dolgulu izolasyonu, rüzgardan etkilenmeyecek şekilde inşa edilmiş olması ve güneş ışınlarının açısına göre konuşlandırılan pencereleriyle ısı yalıtımında öne çıkıyor. (17 Ekim 2014 Cuma )

   

 

  Piri Reis Balesine Dünya Prömiyeri

  Piri Reis Balesine Dünya Prömiyeri

  Mersin Devlet Opera ve Balesi, dünya haritasını çizmesinin 500. yılı nedeniyle Piri Reis'in hayatını sahneye taşıdı. (17 Ekim 2014 Cuma )

   

  Piri Reis'in Dünya Prömiyeri Büyüledi

  Piri Reis'in Dünya Prömiyeri Büyüledi

  Mersin Devlet Opera ve Balesi, dünyaca tanınan Osmanlı Deniz Bilimcisi Piri Reis'in hayatını sahneye taşıdığı balenin, dünya prömiyerini gerçekleştirdi. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Piri Reis Balesi'Nin Dünya Prömiyeri Gerçekleştirildi

  Piri Reis Balesi"Nin Dünya Prömiyeri Gerçekleştirildi

  MDOB'un dünya denizcilik tarihinin en önemli isimlerinden Osmanlı Deniz Bilimcisi Piri Reis’in hayatını sahneye taşıdığı balenin dünya prömiyeri gerçekleştirildi. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Ardahan'da İnsanlık Tarihine Önemli Bir Not Düşüldü

  Ardahan'da İnsanlık Tarihine Önemli Bir Not Düşüldü

  Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin (KÜNİB), Türk Dil Kurumu ve Harvard Üniversitesi’nin paydaşlığı ve Ardahan Üniversitesi, Smithsonian National Museum of Natural History-Asian Cultural History Program (and) Recovering Voices, Foundation For Endangered Languages, Living Tongues-İnstitute for Endangered Langues, Türk-Kırgız Manas Üniversitesi, United Nations Educational and Cultural Organization ve UNESCO Milli Komitesi’nin katkılarıyla organize ettiği “1. Uluslararası Tehlike Altındaki Diller (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Halide Edip Adıvar Paneli Yapıldı

  UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz: "Halide Edip Adıvar'ın, UNESCO'nun yüksek ideallerini gerçekleştirecek mümtaz bir şahsiyet olduğu kurumun 195 üyesi tarafından onaylanarak kabul edildi" (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Açıklaması

  Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Açıklaması

  "Kültürel hayat üzerinde hala ideolojik baskı çok büyük oranda devam ediyor. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  EGİAD, Selimiye Camisi ve UNESCOArasında Köprü Olacak

  EGİAD, Selimiye Camisi ve UNESCOArasında Köprü Olacak

  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi ve Külliyesi'nin dünya çapında tanıtılmadığını söyledi. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Selimiye Camii'nde İşaret Diliyle Hutbe Okuma Dönemi

  Selimiye Camii'nde İşaret Diliyle Hutbe Okuma Dönemi

  Edirne'de bulunan tarihi Selimiye Camii'nde cuma hutbeleri işaret diliyle de okunacak. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Selimiye Camisi Daha Etkin Tanıtılacak

  Selimiye Camisi Daha Etkin Tanıtılacak

  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İnci: "UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi ve Külliyesi dünya çapında tanıtılmıyor. (16 Ekim 2014 Perşembe )

   

  Parthenon Mermerlerinin Yunanistan'a İadesi

  Avukat Amal Alamuddin: "Parthenon Mermerlerinin Yunanistan'a iade zamanı geldi" (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Alamuddin Clooney: İngiltere, Parthenon Mermerlerini İade Etmeli

  Alamuddin Clooney: İngiltere, Parthenon Mermerlerini İade Etmeli

  Ünlü aktör George Clooney’in eşi avukat Amal Alamuddin, Yunanistan’ın Parthenon mermer kabartmalarının iade talebinin haklı olduğunu ve Britanya Müzesi’nin bunu kabul etmesi gerektiğini söyledi. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Pamukkale, Ziyaretçi Sayısında Zirvede

  Pamukkale, Ziyaretçi Sayısında Zirvede

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Pamukkale Örenyeri'nin, bu yıl ilk 8 aylık verilere göre ören yerleri arasında en fazla ziyaret edilen yer olduğunu söyledi. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Kırkpınar Er Meydanı Osmanlı Mimarisiyle Yenilenecek

  Kırkpınar Er Meydanı Osmanlı Mimarisiyle Yenilenecek

  Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı Osmanlı mimarisine göre yenileneceğini söyledi. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Kırkpınar Alanı Osmanlı Mimarisiyle Yenilenecek

  Kırkpınar Alanı Osmanlı Mimarisiyle Yenilenecek

  Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin yapıldığı er meydanı, Osmanlı mimarisi tarzıyla yenilenecek. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Piri Reis Balesi'nin Dünya Prömiyeri Mersin'de

  Piri Reis Balesi'nin Dünya Prömiyeri Mersin'de

  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dünya haritasını çizmesinin 500'ncü yılı nedeniyle Piri Reis'in hayatını sahneye taşıdı. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Pamukkale 78 Ören Yerinin En Çok Kazandıranı

  Pamukkale 78 Ören Yerinin En Çok Kazandıranı

  Beyaz travertenleriyle ünlü Denizli'deki Pamukkale, bu yıl ören yerleri arasında ziyaretçi sayısı ve gelir bakımından birinci sıraya yükseldi Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Korkmaz: "8 aylık verilere baktığımızda Pamukkale'nin, Efes'i geride bırakarak ören yerleri sıralamasında 1. sırada olduğunu. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Turizm Acente Temsilcileri Milas'ı Gezdi

  Bodrum'da faaliyet gösteren TÜRSAB'a bağlı seyahat acenteleri, Milas Kaymakamlığının davetiyle ilçedeki ören yerlerini gezerek bilgi aldı. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Bursa Şehir Logosuna Kavuşuyor

  Bursa Şehir Logosuna Kavuşuyor

  Tarihi mirası, kültürel değerleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Uluşehir Bursa, şehir logosuna kavuşuyor. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Piri Reis Bale Sahnesine Çıkmaya Hazır

  Piri Reis Bale Sahnesine Çıkmaya Hazır

  MDOB'un Osmanlı Deniz Bilimcisi Piri Reis'in hayatını sahneye taşıdığı balenin son provası yapıldı. (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Piri Reis" Bale Sahnesine Çıkmaya Hazır

  MDOB'un Osmanlı Deniz Bilimcisi Piri Reis’in hayatını sahneye taşıdığı balenin son provası yapıldı Eserin libretto ve koreografisini yapan Volkan Ersoy: "Piri Reis ismi ilk kez sahne sanatlarına taşınıyor" (15 Ekim 2014 Çarşamba )

   

  Clooney'nin Eşi Amal Alamuddin'den Yunanistan'a Tarihi Eser Desteği

  Clooney'nin Eşi Amal Alamuddin'den Yunanistan'a Tarihi Eser Desteği

  Ünlü aktör George Clooney’in eşi avukat Amal Alamuddin-Clooney (36), İngiliz hukukçulardan oluşan bir heyetle Atina’ya geldi. (14 Ekim 2014 Salı )

   

  Başkan Altepe: "Dünyanın Gözü Bursa'da"

  Başkan Altepe: "UNESCO Dünya Mirası markasını en güzel şekilde değerlendirelim ve geleceğe taşıyalım istiyoruz." (14 Ekim 2014 Salı )

   

  Bursa, Unesco Dünya Mirası Listesi İçin Alarmda

  Bursa, Unesco Dünya Mirası Listesi İçin Alarmda

  Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü’nün UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Bursa'da, 'UNESCO Buluşmaları' adı altında yeni bir çalışma düzenlendi. (14 Ekim 2014 Salı )

   

  Başkan Altepe: 'Dünyanın Gözü Bursa'da'

  Başkan Altepe: "Dünyanın Gözü Bursa'da"

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hanlar bölgesi, sultan külliyeleri ve Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle Bursa’nın değerlerinin evrensel olarak tescillendiğini söyleyerek, “Dünyanın gözü Bursa’da” dedi. (14 Ekim 2014 Salı )

   

  Kapadokya'da Sonbahar Güzelliği

  UNESCO'nun Dünya Doğal ve Kültürel Miras Listesinde yer alan Kapadokya, sonbaharla beraber farklı bir güzelliğe büründü. (14 Ekim 2014 Salı )

   

Manşet Haberleri

[Hata Bildir]
23.10.2014 08:57:01. #1.11#