SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

 • 18:50Amfi Tiyatroda Işid KatliamıAmfi Tiyatroda Işid KatliamıTerör örgütü IŞİD, Suriye'deki antik Palmira kentinde bulunan amfi tiyatroda 20 kişiyi öldürdü.
 • 17:21Bodrum'da 'Uluslararası Dans Festivali' HeyecanıBodrum'da 'Uluslararası Dans Festivali' HeyecanıBodrum'da 'Uluslararası Dans Festivali' heyecanı MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde 16'ncısı bu yıl düzenlenen Uluslararası Dans Festivali, 'Cuba Linda' grubunun gösterisiyle start aldı.
 • 16:50654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne DoğruEDİRNE (AA) - Edirne'de bir esnaf, Şahi Spor Kulübü güreşçilerine malzeme yardımında bulundu.
 • 16:46İznik'teki Yeşil Cami Restore EdiliyorBursa Büyükşehir Belediyesi, 1378'de Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan İznik'teki Yeşil Cami'de restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması başlattı.
 • 16:03637 Yıllık İznik Yeşil Camii Restore Ediliyor637 Yıllık İznik Yeşil Camii Restore EdiliyorBursa'nın İznik ilçesinin sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Camii restore ediliyor.
 • 15:46İznik'in 637 Yıllık Sembolüne Büyükşehir Eli Değdiİznik'in 637 Yıllık Sembolüne Büyükşehir Eli DeğdiBursa Büyükşehir Belediyesi, İznik’in sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami’de restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarını başlattı.
 • 15:14İznik'in 637 Yıllık Sembolüne Büyükşehir Eli Değdiİznik'in 637 Yıllık Sembolüne Büyükşehir Eli DeğdiBursa Büyükşehir Belediyesi, İznik'in sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami'de restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarını başlattı.
 • 14:19Bodrum'da 'Uluslararası Dans Festivali' HeyecanıBodrum'da 'Uluslararası Dans Festivali' HeyecanıMuğla'nın Bodrum İlçesi'nde 16'ncısı bu yıl düzenlenen Uluslararası Dans Festivali, 'Cuba Linda' grubunun gösterisiyle start aldı.
 • 09:27Videoda Ortaya Çıktı! IŞİD, Antik Kent Palmira'yı Tahrip EtmediVideoda Ortaya Çıktı! IŞİD, Antik Kent Palmira'yı Tahrip EtmediIŞİD, iki hafta önce ele geçirdiği Suriye'nin Palmira antik kentinin son halini gösterdiği video kaydı yayımladı. Videoda şehre zarar verilmediği görünüyor.
 • 08:33Videoda Ortaya Çıktı! IŞİD, Antik Kent Palmira'yı Tahrip EtmediVideoda Ortaya Çıktı! IŞİD, Antik Kent Palmira'yı Tahrip EtmediIŞİD, iki hafta önce ele geçirdiği Suriye'nin Palmira antik kentinin son halini gösterdiği video kaydı yayımladı. Videoda şehre zarar verilmediği görünüyor.
 • 17:18Galapagos Adaları'nda Yanardağ PatlamasıGalapagos Adaları'nda bir yanardağın 33 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçtiği bildirildi.
 • 13:13Halk Oyunları Gençler Türkiye ŞampiyonasıHalk Oyunları Gençler Türkiye ŞampiyonasıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Artvin Anadolu Lisesi Halkoyunları ekibinin valilik önündeki gösterisi- Vali Kemal Cirit'in konuşması- Ekibin halkoyunları gösterisi- Ekip üyeleri ile röportajlar- Ekibin toplu fotoğraf çektirmesi Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası- Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası final yarışmasında birinci olan Artvin Anadolu Lisesi ekibi, Artvin'e geldi Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası final yarışmasında birinci olan Artvin Anadolu Lisesi ekibi, kente geldi.
 • 11:26Halk Oyunları Gençler Türkiye ŞampiyonasıTürkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Halk Oyunları Gençler Türkiye Şampiyonası final yarışmasında birinci olan Artvin Anadolu Lisesi ekibi, kente geldi.
 • 10:58Kaçakçıların Yeni Hedefi PalmiraKaçakçıların Yeni Hedefi PalmiraBerlin Ön Asya Müzesi Direktörü Markus Hilgert, IŞİD terörünün tehdidi altındaki antik Palmira kentinin önemini, çağlar boyunca sahip olduğu özel ve stratejik konumu DW'ye anlattı.
 • 19:01Bakan Çelik: Bakan Çelik: "Daeş, İnsanlık Mirasını Tehdit Ediyor"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konuşması - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşması - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuşması Diyarbakır'da, "İçkale Müze Kompleksi"nin açılışı- Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "Birileri çıkıp diyor ki; 'Bugünler 12 Eylül'den bile beter.' Bu topraklarda söylenmiş en utanç verici laflardan biri bu. Bundan daha büyük nankörlük, bundan daha ayıp bir laf olamaz. O 12 Eylül politikalarını bitiren biziz. Devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarını bitirirken de ret inkar ve asimilasyonun her türlüsüne karşıyız"- "(Suriye'deki Palmira antik kentinin DAEŞ tehdidi altına olması) DAEŞ denilen insanlığın belası bir terör örgütü, Palmira antik kentini ele geçirdi, insanlık mirasını tehdit ediyor.
 • 16:51Diyarbakır'da "İçkale Müze Kompleksi" Açıldı (1)Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Birileri çıkıp diyor ki: 'Bugünler 12 Eylül'den bile beter.' Bu topraklarda söylenmiş en utanç verici laflardan biri bu. Bundan daha büyük nankörlük, bundan daha ayıp bir laf olamaz. O 12 Eylül politikalarını bitiren biziz. Biz devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarını bitirirken de ret inkar ve asimilasyonun her türlüsüne karşıyız" dedi.
 • 16:13Selçuklu Basketbolcuların UNESCO DesteğiSelçuk Belevi Gençlerbirliği Spor Kulübü bünyesinde kurulan basketbol takımı Büyük Erkekler Amatör Basketbol Ligi İzmir Grup Maçlarına katılan takım ilk maçına çıktı.
 • 16:10Eshab-ı Kehf'e Ziyaretçi İlgisiAfşin ilçesindeki Eshab-ı KehfKülliyesi'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasıyla, bölgede inanç turizminde hareketlilik arttı.
 • 14:47Diyarbakır Unesco YolundaDiyarbakır Unesco Yolunda(Tür: Yurt)
 • 14:03İçkale Müze Kompleksi'nin Açılışı Yapıldıİçkale Müze Kompleksi'nin Açılışı YapıldıDiyarbakır’da restorasyonu tamamlanan tarihi İçkale’nin açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarının sona erdiğini, ancak bir grup sivil görünümlü yapıların bu politikaları uyguladığını ifade etti.
 • 12:00Afrika'nın VenedikAfrika'nın Venedik"İ Saint Louis - SaıntGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Saint Louis şehrinden genel detaylar- Saint Louis şehri sokaklarından detay planlar- Saint Louis'te yapılan dans gösterileri- 23. Uluslararası Saint Louis Caz Festivali Senegal'in ada kenti Saint Louis, tarihi ve kültürel dokusuyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
 • 11:49Kelaynakları IŞİD'den Önce Bulanlara Bin Dolar ÖdülKelaynakları IŞİD'den Önce Bulanlara Bin Dolar Ödül2002'de Palmira'da görülen ve koruma altına alınan 4 kelaynak, IŞİD'in kenti almasından sonra sahipsiz kaldı. Kelaynakları IŞİD'den önce bulanlara bin dolar ödül verilecek.
 • 21:03Işid Palmira'da En Az 400 Sivili ÖldürdüIşid Palmira'da En Az 400 Sivili ÖldürdüSuriye devlet televizyonu, IŞİD'in Palmira şehrinin merkezinde çoğu kadın ve çocuk en az 400 sivili öldürdüğünü duyurdu.
 • 17:47Kızkalesi Turizm Festivali Renkli Görüntülere Sahne OlduKızkalesi Turizm Festivali Renkli Görüntülere Sahne OlduMersin'in tarihi ve kültürel değerlerinden olan Erdemli İlçesi'ndeki Kızkalesi'ni uluslararası alanda tanıtmak adına düzenlenen Kızkalesi Turizm Festivali'nin 4'üncüsü gerçekleşti.
 • 17:25Işid Palmira'da 400 Sivili Öldürdü'Işid Palmira'da 400 Sivili Öldürdü'Suriye Devlet Televizyonu IŞİD'in antik kent Palmira'da çoğu kadın ve çocuk 400 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.
 • 16:26Işid'in Palmira'da 400 Kişiyi Öldürdüğü İddiasıIŞİD’in, Suriye’nin Palmira antik kentinde en az 400 kişiyi öldürdüğü iddia edildi.
 • 16:214. Kızkalesi Turizm Festivali Başladı4. Kızkalesi Turizm Festivali BaşladıMersin’de bu yıl 4.’sü gerçekleştirilen Kızkalesi Turizm Festivali, renkli görüntülerle başladı.
 • 14:08IŞİD'den Palmira'da Katliam: 400 ÖlüIŞİD'den Palmira'da Katliam: 400 ÖlüSuriye devlet televizyonu, IŞİD'in Palmira şehrinin merkezinde çoğu kadın ve çocuk olan 400 sivili öldürdüğünü duyurdu. Katliamdan ilk kareler de ortaya çıktı.
 • 12:45Unesco Yolundaki Ayvalık'ta Tarihi Sempozyum BaşladıUnesco Yolundaki Ayvalık'ta Tarihi Sempozyum BaşladıKültürel ve tarihi değerleriyle adeta bir açık hava müzesi konumunda olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Unesco Dünya Mirası olarak değerlendirilmesine yönelik ilk adım olarak nitelendirilen, “Unesco Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu’ gerçekleştirildi.
 • 12:01Unesco Daimi Temsilcisi Botsalı AçıklamasıUnesco Daimi Temsilcisi Botsalı AçıklamasıTürkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin tarih, kültür ve turizm açısından bir çok hedefi olduğunu söyledi.
 • 11:10Beçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorBeçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Yelli Cami genel- Tarihi havuz genel- Kadir Pektaş röportaj görüntüsü Beçin Kalesi UNESCO kalıcı listesine girmeye hazırlanıyor- Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan ve 2012 yılında UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi Beçin şehri ve kalesinin kalıcı listeye girebilmesi için alan yönetimi çalışması yapılıyor- Beçin Kalesi Kazısı Başkanı Prof. Dr. Pektaş: - "Beçin ören yerinin alan planını hazırlıyoruz.
 • 11:07Beçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne bulunan tarihi Beçin şehri ve kalesinin kalıcı listeye girebilmesi için çalışma yürütülüyor.
 • 02:19Ekonomi Bakanı Zeybekci AçıklamasıEkonomi Bakanı Zeybekci AçıklamasıEkonomi Bakanı Zeybekci: - "Dünya Bankasından gönderilen memurlar değil, sizin kardeşiniz bugün Ekonomi Bakanı. Peki 'Oldu da ne oldu' diyebilirsiniz.
 • 00:19Ekonomi Bakanı Zeybekci AçıklamasıEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2002'den önce vergi gelirlerinin yüzde 86'sının faize gittiğini belirterek, "Şimdi toplanan vergilerin yüzde 13'ü faize gidiyor.
 • 22:24Milli Eğitim Bakanı Avcı AçıklamasıMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Eskişehir'de 13 yıldır pek çok güzel işler yapıldı, kentin çehresi değişti.
 • 19:39Kızkalesi Turizm FestivaliKızkalesi Turizm Festivali"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kızkalesi sahilinde güneşlenen tatilcilerden görüntü- Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin çalışkan ile yapılan röportaj (Logolu)- Sahile kurulan yörük çadırından görüntü- Bayanlar plaj voleybolundan görüntü- Denize giren vatandaşlardan görüntü- Kızkalesi turizm festivali sportif müsabakalar kapsamında yarışan yelken sporcularından görüntü- Düğün yapan bir çiftin düğün fotoğraflarını Kızkalesi manzaralı çektirmelerinden görüntü- Kumsaldaki yabancı turistlerden görüntü- Yelken sporcularının görüntüsü- Balık tutan vatandaşlardan görüntü- Deniz içinde top oynayan turistlerden görüntü "Kızkalesi Turizm Festivali"- Festival kapsamında "Anadolu'dan esintiler" konulu defile düzenlendi, yelken yarışları yapıldı Mersin Valiliği himayesinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Kızkalesi Turizm Festivali" başladı.
 • 18:25Kızkalesi Turizm Festivali"Mersin Valiliği himayesinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Kızkalesi Turizm Festivali" başladı.
 • 13:15Nemrut Dağı'nda "Çiğ Köfte Festivali"UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı'nda "Çiğ Köfte Festivali" düzenleneceği bildirildi.
 • 12:59Büyükşehirden Yenişehir'e Hizmet YağmuruBüyükşehirden Yenişehir'e Hizmet YağmuruBursa Büyükşehir Belediyesi, ilçe merkezindeki 5 asırlık Sinan Paşa Külliyesi’ndeki restorasyon başlangıç töreninin ardından, iki temel atma ve bir açılışla Yenişehir’de hizmet şöleni yaşattı.
 • 12:59Dede Korkut Sempozyumu Katılımcıları Bayburt'u GezdiDede Korkut Sempozyumu Katılımcıları Bayburt'u GezdiBayburt Üniversitesinin yanı sıra Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Unesco Türkiye Milli Komisyonunun paydaş olduğu “Düşünce Hayatımızda ve Kültürümüzde Dede Korkut Sempozyumu”na katılanlar Bayburt’un tarihi ve turistik yerlerini gezdi.
 • 12:54Düşünce Hayatımızda ve Kültürümüzde Dede Korkut Sempozyumu Sona ErdiDüşünce Hayatımızda ve Kültürümüzde Dede Korkut Sempozyumu Sona ErdiBayburt Üniversitesinin yanısıra Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu Unesco Türkiye Milli Komisyonunun paydaş olduğu sempozyum 7 oturum şeklinde gerçekleşti.
 • 10:05Farklı Mimariyle Donatılıp Doğayla Bezenmiş ŞehirlerTUYED heyeti olarak ziyaret ettiğimiz iki şehrin ortak yanını farklı dönemlere ait mimari özelliklere sahip estetik binalar ve gözün alabildiği ölçüde yeşil alanlar oluşturuyordu.
 • 09:23Geka Destekli Laodikya Sempozyumu BaşladıGeka Destekli Laodikya Sempozyumu BaşladıDenizli Büyükşehir Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü ‘Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor Projesi’ kapsamında düzenlenen, ‘Geç Antik Çağda Lykos Vadisi ve Çevresi’ temalı 2. Uluslararası Arkeoloji Uygulamaları Sempozyumu başladı.
 • 17:552. Uluslararası Arkeoloji Uygulamaları SempozyumuDenizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Laodikya'nın "UNESCO Dünya Mirası Listesi"ne dahil olmasını hedeflediklerini söyledi.
 • 16:04Bakan Çelik'ten Palmira Antik Kenti AçıklamasıKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "İnsanlığın gördüğü en büyük belalardan biri olarak nitelediğim DAİŞ terör örgütünün Ortadoğu halklarına karşı giriştiği zulmü ve kültür varlıklarına karşı yapılan tahribat ve saldırıları en güçlü bir biçimde kınadığımı tekrar ifade etmek isterim" ifadesini kullandı.
 • 15:15Kültür Bakanı Çelik'ten Palmira AçıklamasıKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Grek-Roma uygarlıklarıyla beraber Pers etkilerini de taşıyan sanat ve mimari eserleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Suriye’deki Palmira Antik Kenti’nin DAİŞ tehdidi altında olmasını büyük bir endişeyle karşılıyorum” dedi.
 • 10:46Daeş'in Tedmur'u Ele GeçirmesiSuriye'de DAEŞ terör örgütünün ele geçirdiği antik Tedmur (Palmira) kentinin geleceğiyle ilgili endişeler giderek artıyor.
 • 09:49Künib Başkanı Korkmaz: Künib Başkanı Korkmaz: "Künib, Ellerimizi ve Yüreklerimizi Birleştirme Projesidir"İran’ın köklü şehirlerinden Tebriz’de düzenlenen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) V. Olağan Kongresi, bölgenin sorunlarıyla ilgili önemli çözüm yolları sunan ve açılımlar sağlayan bir nitelikte gerçekleştirildi.
 • 09:49Işid, Suriye ile Irak Arasındaki Son Sınır Geçiş Noktasını da Ele GeçirdiSuriye ile Irak arasında Esad rejiminin kontrolündeki son sınır geçiş noktası da IŞİD militanlarının eline geçti.
 • 08:57Hepsi IŞİD'in Elinde! Suriye'nin Irak'la Sınır Kapısı KalmadıHepsi IŞİD'in Elinde! Suriye'nin Irak'la Sınır Kapısı KalmadıSuriye ile Irak arasında Esad rejiminin kontrolündeki son sınır geçiş noktası da IŞİD militanlarının eline geçti.