SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

 • 15:03Kahramanmaraş Model Şehir Olacak"Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Selçuklu ile Osmanlı mirasını barındıran ve kültür turizminin önemli merkezlerinden Kahramanmaraş'ın kendi kimliğini bulduğunda model şehir olacağını belirtti.
 • 13:47Teröristlerin Hedefi SurTeröristlerin Hedefi Sur"Da Esnaf Kepenk KapatıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Şehir meydanından görüntüler- Çarşıdan detaylar- Esnaflar ile röportaj - Detaylar "Teröristlerin hedefi Sur"da esnaf kepenk kapatıyor- Diyarbakır'da UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan surlar ile çok sayıda tarihi yapının bulunduğu, "alışverişin merkezi" olan Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle 200'ü aşkın esnaf kepenk kapattı- Terör örgütü mensuplarınca kazılan hendek, kurulan barikat, yerleştirilen patlayıcı tuzakları nedeniyle güvenlik endişesi duyan vatandaşların ziyaret edemediği, çok sayıda ailenin göç ettiği ilçede çoğu esnaf siftah yapamaz hale geldi- İlçede daha önce gece geç saatlere kadar canlılık, terörist saldırılar nedeniyle yerini kapalı kepenklere ve sessizliğe bıraktı- Esnaf Ali Sait Özkan: - "Olaylardan dolayı 30 yıl geriye gittik. İnsanların can güvenliği olmadığı için gelip alışveriş yapamıyor, turist hiç gelmiyor.
 • 13:414 Bin Öğrenciye Diş Fırçası ve Diş Macunu Hediye Edildi4 Bin Öğrenciye Diş Fırçası ve Diş Macunu Hediye EdildiSüleymanpaşa Belediyesi, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası ve Tekirdağ Tabip Odası işbirliği ile öğrencilere diş macunu, diş fırçası ve diş sağlığını koruyucu broşür dağıttı.
 • 11:25Teröristlerin Hedefi Sur"Da Esnaf Kepenk KapatıyorSÜLEYMAN GÜRHAN/MEHMET KAYA - Diyarbakır'da tarihi çarşılarıyla "alışverişin merkezi" olan Sur ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle 200'ü aşkın esnaf kepenk kapattı, siftah yapamaz hale gelen çok sayıda esnaf da kepenk kapatmanın eşiğinde.
 • 17:00DTSO'dan Denizli'ye Teknik GeziDTSO'dan Denizli'ye Teknik GeziDiyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, İngiltere Büyükelçiliği desteği ile yürütülen projesi kapsamında Denizli'ye teknik gezi düzenlendi.
 • 15:26Yeni Kabine Onaylandı...(2)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 64. hükümet listesini onayladı.
 • 14:16Bakan Avcı ile Eğitimde Yeni DönemMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 64. hükümette kabineye seçilmesiyle, yeniden Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturdu.
 • 13:32Google, Öğretmenler Günü İçin Doodle Hazırladı!Google, Öğretmenler Günü İçin Doodle Hazırladı!Google, Öğretmenler Günü'nü unutmadı ve animasyonlu logoyu ana sayfasına yerleştirdi!
 • 16:44Tarihi Yarımada'da Yeni Dönem: Hanlar Butik Otele, Aile Yadigarı Evler Pansiyona DönüşüyorTarihi Yarımada'da Yeni Dönem: Hanlar Butik Otele, Aile Yadigarı Evler Pansiyona DönüşüyorHaber-Kamera: Ezgi ÇAPA/ İstanbul DHA Tarihi Yarımada'da bulunan hanların otel ve butik otele dönüştürülmesi ile ev pansiyonculuğu yapılmasının önünü açan imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından kabul edildi.
 • 16:37Tarihi Yarımada'da Yeni Dönem: Hanlar Butik Otele, Aile Yadigarı Evler Pansiyona DönüşüyorTarihi Yarımada'da Yeni Dönem: Hanlar Butik Otele, Aile Yadigarı Evler Pansiyona DönüşüyorTarihi yarımada'da bulunan hanların otel ve butik otele dönüştürülmesi ile ev pansiyonculuğu yapılmasının önünü açan imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından kabul edildi.
 • 16:28Masalcı Dede'nin Belgeseli YapılacakMasalcı Dede'nin Belgeseli Yapılacak"Masalcı Dede" olarak nam salan 77 yaşındaki Cemalettin Kavaklıgil’in belgeseli yapılacak.
 • 15:37Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali BaşladıUluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali BaşladıBursa'da bu yıl 16. sı düzenlenen Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali başladı.
 • 14:22DTSO'dan Denizli'ye Teknik GeziDTSO'dan Denizli'ye Teknik GeziDiyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Güneş Enerjisi Yatırımlarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Denizli'ye teknik gezi düzenledi.
 • 12:02Rusya Başbakanı Medvedev Kamboçya'daRusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde yer alan Angkor Wat Tapınaklarını ziyaret etti.
 • 10:41Nemrut Dağı'ndaki Devasa Heykeller Artık Zarar GörmeyecekNemrut Dağı'ndaki Devasa Heykeller Artık Zarar GörmeyecekDünya Kültür Mirası Nemrut Dağı, koruma ve geliştirme amaçlı yapılan çalışmalar sonrasında daha sıkı korunarak gelecek nesillere aktarılacak.
 • 14:16Bursa Unesco Derneği'nden Cumalıkızık'ta 'Küpeli Ev'Bursa Unesco Derneği'nden Cumalıkızık'ta 'Küpeli Ev'Bursa UNESCO Derneği tarafından, UNESCO dünya mirası listesine giren tarihi Osmanlı Köyü Cumalıcıkız’ta, 'Küpeli Ev' adı verilen Cumalıkızık Kadınların Ortak Üretim Evi yaptı.
 • 19:13Tarihi Kentler Birliği'nden Tarihi Kent Tire'ye ÖdülTarihi Kentler Birliği'nden Tarihi Kent Tire'ye ÖdülTarihi Kentler Birliği’nin 14 yıldır düzenlediği Özendirme Yarışması’nın ödül töreni, her yıl Antalya’da büyük bir ilgiyle izlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda yapıldı.
 • 15:06Azerbaycanlı Gençlerin Yeni Projesi İlgi GördüAzerbaycanlı Gençlerin Yeni Projesi İlgi GördüAzerbaycan'da Devlet İdarecilik Akademisi'nde eğitim alan bir grup öğrenci tarafından gerçekleştirilen proje ilgi gördü.
 • 13:56Tarihi Diyarbakır Evlerine Terör DarbesiTarihi Diyarbakır Evlerine Terör DarbesiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Sur ilçesinde restoranlardan görüntü- Esra Aksu'nun konuşması- Abdülrezzak Erim'in konuşması- Kenan Aksu'nun konuşması Tarihi Diyarbakır evlerine terör darbesi- Çözüm Süreci'nde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği, turizme yönelik yatırımların arttığı Diyarbakır'da girişimcilerce restore edilerek kafeterya ve restoran olarak hizmet veren tarihi evler, terör saldırılarının gölgesinde kaldı- İşletmeci Aksu: "Harabeye dönen bir binayı restore ederek turizme kazandırdık.
 • 13:33Bingöl'de 2 Bin 233 Öğrenci Zazaca Dersini Tercih EttiBingöl'de 2 Bin 233 Öğrenci Zazaca Dersini Tercih EttiHDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığına Zazaca dili hakkında soru önergesi verdi.
 • 13:15Prof. Dr. İoanna Kuçuradi: 'İnsan Hakları Korunursa 'Barış' Olur'Prof. Dr. İoanna Kuçuradi: 'İnsan Hakları Korunursa 'Barış' Olur'Türkiye Felsefe Kurumu’nun önerisiyle UNESCO’nun ilan ettiği Dünya Felsefe Günü, bu yıl 19 Kasım’da kutlanıyor.
 • 12:00Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Güvendi, Battalgazi İlçesini GezdiTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Güvendi, Battalgazi İlçesini GezdiBir dizi toplantılara katılmak üzere Malatya’ya gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, Battalgazi ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerini gezdi.
 • 11:46Tarihi Diyarbakır Evlerine Terör DarbesiÇözüm Süreci'nde Diyarbakır'ın tarihi evleri girişimciler tarafından restore edilerek turizme kazandırılırken, restoran ve kafeterya olarak hizmet veren bu yapılar terör saldırılarının gölgesinde kaldı.
 • 11:46Fransa'nın Colmar Şehri ile Azerbaycan'ın Şeki Şehri Kardeş OlduFransa'nın Colmar Şehri ile Azerbaycan'ın Şeki Şehri Kardeş OlduFransa’nın Alsace bölgesinde yer alan tarihi ve turistik şehri Colmar ile Azerbaycan’ın tarihi ve turistik şehri Şeki kardeş şehir oldu.
 • 10:25Kula Jeoparkı'na Ziyaretçi AkınıKula Jeoparkı'na Ziyaretçi AkınıManisa'nın Kula İlçesi'nde hayata geçirilen 'Kula Jeoparkını Keşfet' projesi ile ilçeyi 3 ayda 34 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
 • 16:09Edirne Belediyesi 'Yapex Restorasyon Fuarı'ndaEdirne Belediyesi 'Yapex Restorasyon Fuarı'ndaEdirne Belediyesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Tarihi Kentler Birliği ve Akdeniz Tanıtım A.Ş.’nin destekleriyle, 18-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da uluslararası boyutta bu yıl beşincisi düzenlenen Kırsal Yaşam Kırsal Yaşam konulu, YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda yer aldı.
 • 14:51Kurtdereli Güreşlerinin Ulusal Envantere Alınması İçin BaşvuruBalıkesir'de bu yıl 35'incisi düzenlenen Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri'nin "UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri"ne alınması için başvuru yapıldı.
 • 12:25Göbeklitepe'ye Giden Yol Figürlü Taşlarla SüslendiGöbeklitepe'ye Giden Yol Figürlü Taşlarla SüslendiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Göbeklitepe'nin yol güzergahına yerleştirilmiş taşlar- Taşları diken işçilerin çalışmaları- Göbeklitepe kazı alanında genel görüntüler- Proje Koordinatörü Nihal Dörtkardeş ile röportaj Göbeklitepe'ye giden yol figürlü taşlarla süslendi- Geçmişi 11 bin 500 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe kazı alanına giden yolun kenarına, üzerinde arkeolojik bilgiler ve gün yüzüne çıkarılan eserlerin bulunduğu figürlü taş levhalar dikildi- Proje Koordinatörü Dörtkardeş: - "Bölgeye giden yola T şeklinde 2,5 metre yüksekliğinde 10 taş levha yerleştirdik.
 • 12:04Göbeklitepe'ye Giden Yol Figürlü Taşlarla Süslendi"Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen, geçmişi 11 bin 500 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe'ye ulaşımı sağlayan yolun kenarına kazı çalışmaları hakkında bilgi veren figürlü taş levhalar yerleştirildi.
 • 10:50Kullandığımız 300 Kelimenin Tarihi 5 Bin Yıl Öncesine DayanıyorKullandığımız 300 Kelimenin Tarihi 5 Bin Yıl Öncesine DayanıyorKültepe Kaniş Karum höyüğündeki kazılarda bulunan çok sayıda çivi yazılı tablet, bugün kullandığımız birçok kelimenin 5 bin yıl önce de kullanıldığını ortaya çıkardı.
 • 10:06Çankırı Yaran Dernekleri Federasyonu Kurulma HazırlıklarıÇankırı Yaran Dernekleri Federasyonu Kurulma HazırlıklarıÇankırı Yaran Dernekleri Federasyonu kurulması hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi.
 • 16:19Alanya, Dünya Mirası Listesi'ne AlınacakAlanya'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmesiyle ilgili çalışmalara hız verildiği bildirildi.
 • 13:15Fransa'daki Saldırılar Müslümanlara Kin ve Nefreti Artıracak"Zürih Teknik Üniversitesi UNESCO Bilimsel Diplomasi Müzakere ve Çatışma Çözümleri Kürsü Başkanı Doç. Dr. Selin Şenocak, Paris'teki saldırıların ardından buradaki Müslümanların hiç görmediği kadar büyük baskı altına gireceğini belirterek, "Asıl büyük dram Avrupa'daki Müslümanların yaşadığı ayrımcılık ve şu anda gittikçe artan kin, nefret ve onlara karşı yapılacak baskı olacak" dedi.
 • 11:09Alanya Dünya Mirası OluyorAntalya’nın Alanya ilçesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmesi için çalışmalara hız verildi.
 • 10:48Selimiye'nin Çevresi İçin Trakya Kalkınma Ajansı'ndan DestekSelimiye'nin Çevresi İçin Trakya Kalkınma Ajansı'ndan DestekTrakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı’na, ’Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ ile başvuruda bulunan Edirne Belediyesi destek almaya hak kazandı.
 • 10:43Kalkınma Ajansından Selimiye'nin Çevre Düzenlemesine DestekKalkınma Ajansından Selimiye'nin Çevre Düzenlemesine DestekTrakya Kalkınma Ajansı, Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj projesine 90 bin TL’lik katkı yapacak.
 • 18:09Gemiyle Dünyanın Sonu, Arjantin, Şili, BrezilyaGüney Amerika kıtasında, Şili ve Arjantin'in güneyinde kalan bölgeye verilen 'Patagonya' adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler var.
 • 17:47Turist Rehberleri "Gastronomi Uzmanlığı" İçin Malatya'daKültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası (GARO) tarafından başlatılan "Gastronomide Uzmanlık" Projesi kapsamında, Türkiye'nin farklı bölgelerinde çalışan turist rehberleri Malatya'ya geldi.
 • 16:59Turist Rehberleri, Battalgazi İlçesinin Tarihi Mekanlarını GezdiTurist Rehberleri, Battalgazi İlçesinin Tarihi Mekanlarını GezdiGaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası tarafından düzenlenen 4 günlük gezi kapsamında Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Kilis illerinde bulunan rehberler, Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi mekanlarını gezdi.
 • 16:20Kentin İlk Çok Katlı Otoparkı TamamlandıKentin İlk Çok Katlı Otoparkı TamamlandıDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır'da otopark sorununu gidermek amacıyla inşa ettiği Çok Katlı Otoparkın yapımını tamamladı.
 • 13:19Diyarbakır'ın İlk Çok Katlı Otoparkı TamamlandıDiyarbakır'ın İlk Çok Katlı Otoparkı TamamlandıDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, günde 100 bin aracın trafiğe çıktığı kentte otopark sorununu gidermek amacıyla inşa ettiği çok katlı otoparkın yapımını tamamladı.
 • 12:42İznik Sosyal Medyayla Dünyaya Tanıtılıyorİznik Sosyal Medyayla Dünyaya TanıtılıyorBursa’nın Unesco dünya mirası listesine girme yolunda emin adımlarla ilerleyen ilçesi İznik’in en çok sosyal medyada tanıtıldığı ortaya çıktı.
 • 16:03Deve Güreşleri Sezonu "Havutlama Hayrı" ile Açıldıİzmir'in Selçuk ilçesinde, deve güreşleri sezonunun başlangıcı kabul edilen havutlama hayrı düzenlendi.
 • 14:56Havutlama Hayrıyla Deve Güreşleri Sezonu AçıldıHavutlama Hayrıyla Deve Güreşleri Sezonu AçıldıDeve güreşleri sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen deve havutlama hayrının üçüncüsü İzmir’in Selçuk ilçesinde gerçekleştirildi.
 • 12:03Turizm Profesyonellerine Trakya'nın Turizm Rotası TanıtıldıTrakya Kalkınma Ajansının bölge için oluşturulan turizm rotaları, İstanbul'da düzenlenen ve 300 turizm profesyonelinin katıldığı Uzakrota Seyahat Zirvesinde tanıtıldı.
 • 10:59Trakyaka, Uzakrota Seyahat Zirvesi'ndeTrakyaka, Uzakrota Seyahat Zirvesi'ndeİstanbul’da gerçekleştirilen Uzakrota Seyahat Zirvesi’nde Turizmde Pazarlama, Seyahat Blogları, Sosyal Medya, Alternatif Pazarlama Kanalları ve Turizmde Yenilikçi Çözümler gibi ana konular ele alındı.
 • 17:50Gaziantep Fatma Şahin: Yesmek Turizm Çekim Merkezi OlacakGaziantep Fatma Şahin: Yesmek Turizm Çekim Merkezi OlacakFatma Şahin: Yesmek turizm çekim merkezi olacak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO aday listesinde yer alan İslahiye ilçesindeki Yesmek Açık Hava Müzesi'nin gerekli çalışma ile turizm çekim merkezine dönüştüreceklerini söyledi.
 • 16:49Fatma Şahin: Yesemek Turizm Çekim Merkezi OlacakFatma Şahin: Yesemek Turizm Çekim Merkezi OlacakGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO aday listesinde yer alan İslahiye ilçesindeki Yesmek Açık Hava Müzesi'nin gerekli çalışma ile turizm çekim merkezine dönüştüreceklerini söyledi.
 • 15:16Kasımda Deniz KeyfiKasımda Deniz KeyfiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Denize giren vatandaşlardan görüntü-Çocukları ile birlikte kasım ayında denize giren aileler-Denize girip çıkan gençlerden görüntü-Güzel havayı fırsat bilen ailelerin Kızkalesi manzaralı güneşlenmeleri-Deniz bisikletine binerek hem eğlenen hem de denize giren gençlerden görüntü-Güneşlenen yabancı turistlerden görüntü-Denizde dalgalarla eğlenen ailenin görüntüsü lamaya çıkan vatandaşlardan görüntü-Güzel hava nedeni ile denize botu ile balık avlamaya çıkan vatandaşlardan görüntüsü-Kayacı Vadisinde piknik yapan vatandaşlardan görüntü Mersin'de kasımda deniz keyfi- Sıcak havayı fırsat bilen tatilciler, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Kızkalesi'nde denize girdi UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan, Mersin'in önemli turizm merkezlerinden Kızkalesi, kasımda da denize girmek isteyenleri ağırlıyor.
 • 11:45Diyarbakır'ın Kültürel Envanteri ÇıkarıldıGeçmişte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve "tarihin taşlarla yazıldığı kent" olarak bilinen Diyarbakır'ın kültürel varlıkları belirlendi.