SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

 • 21:30 Evliya Çelebi Evliya Çelebi"Ler Eshab-ı Kehf Külliyesi'nde GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Gezginin Ayak İzleri gezi grubunun Eshab-ı Kehf'i gezmesi Gezginin Ayak İzleri Seyahat Blog Yazarı Cüneyt Durhan'ın Eshab-ı Kehf hakkındaki açıklamaları İnternet çağının "Evliya Çelebi"leri olarak da adlandırılan Gezginin Ayak İzleri blog yazarları, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi'ni gezdi.
 • 17:22 Gazze'de Halep'e Destek Gösterisi Gazze'de Halep'e Destek Gösterisi GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : UNESCO önünde toplanan göstericiler Ellerinde döviz taşıyan göstericiler Slogan atan göstericilerden detaylar Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep kentinde onlarca kişinin ölümüne neden olan hava saldırıları, Gazze Şeridi'nde protesto edildi.
 • 16:46 Sosyal Paylaşım Sayfalarında Selçuk Rekor Kırdı Sosyal Paylaşım Sayfalarında Selçuk Rekor Kırdı UNESCO Kenti Selçuk’un final ayağına ev sahipliği yaptığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ile binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan Selçuk, yayınlanan fotoğraflar ile sosyal paylaşım sitelerinde rekor kırdı.
 • 16:45 Evliya Çelebi"Ler Eshab-ı Kehf Külliyesi'nde İnternet çağının "Evliya Çelebi"leri olarak da adlandırılan Gezginin Ayak İzleri blog yazarları, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi'ni gezdi.
 • 16:44 Gazze'de Halep'e Destek Gösterisi Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Halep kentinde onlarca kişinin ölümüne neden olan hava saldırıları, Gazze Şeridi'nde protesto edildi.
 • 15:07 Milli Mücadele Müzesi Açıldı Milli Mücadele Müzesi Açıldı Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılan Milli Mücadele Müzesi açıldı.
 • 15:06 Nilgün Belgün?le Aşk ve Komedi? Parisli Sanatseverlerle Buluştu 2 Nilgün Belgün?le Aşk ve Komedi? Parisli Sanatseverlerle Buluştu 2 ?Nilgün Belgün'le Aşk ve Komedi?
 • 14:57 Nilgün Belgün?le Aşk ve Komedi? Parisli Sanatseverlerle Buluştu 1 Nilgün Belgün?le Aşk ve Komedi? Parisli Sanatseverlerle Buluştu 1 ?Nilgün Belgün'le Aşk ve Komedi?
 • 14:42 "Nilgün Belgün'le Aşk ve Komedi" Parisli Sanatseverlerle Buluştu Paris'in en eski ve prestijli tiyatro salonu Le théatre du Gymnase Marie-Bell'de Nilgün Belgün sanatseverlerle buluştu.
 • 14:42 Heusenstamm'da Çocuk Şöleni Heusenstamm'da Çocuk Şöleni Frankfurt Başkonsolosluğu himayesinde Eğitim Ataşeliği, Eğitim Platformu, Hessen Türk Öğretmenler Derneği ile Hessen Türk Toplumu'nun birlikte düzenlediği Frankfurt ve çevresi merkezi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, uluslararası çocuk şenliğine dönüştü.
 • 13:55 Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor Kaleiçi Old Town Festivali Başlıyor Antalya'nın en eski yerleşim yerlerinden tarihi Kaleiçi, 4-8 Mayıs tarihlerinde, bu yıl 8 tarihi kentin katılımıyla gerçekleşecek, Kaleiçi Old Town Festivali'ne ev sahipliği yapacak.
 • 13:47 Tarihi Kaleiçi'nde Festival Heyecanı Tarihi Kaleiçi'nde Festival Heyecanı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal 4-8 Mayıs tarihleri arasında Kaleiçi’nde yapılacak olan Uluslararası ‘Kaleiçi Old Town Festivali’ ne 9 ülkeden katılım olacağını söyledi.
 • 12:03 Saü'de Dünya Dans Günü Kutlandı Saü'de Dünya Dans Günü Kutlandı Dünya Dans Günü, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü’nün düzenlediği bir etkinlikle kutlandı.
 • 11:43 Antalya, "Kaleiçi Old Town Festivali" ile Dünyaya Tanıtılacak ANTALYA (AA ) - Muratpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen "Kaleiçi Old Town Festivali", 4-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 • 11:42 Dü, Dünya Dans Gününü Kutladı Dü, Dünya Dans Gününü Kutladı Dicle Üniversitesi (DÜ) Turizm Animasyon ve Modern Halk Dansları Topluluğu, 29 Nisan “Dünya Dans Günü” nedeniyle etkinlik düzenledi.
 • 10:11 Çubuk'ta Ahmet Yesevi Anısına Futbol Turnuvası Düzenlendi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), 2016-2017’yi Ahmet Yesevi yılı ilan etmesi dolayısıyla Çubuk ilçesinde 2. Türk Dünyası Futbol Turnuvası düzenlendi.
 • 23:09 Çubuk'ta Ahmet Yesevi Anısına Futbol Turnuvası Düzenlendi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), 2016-2017'yi Ahmet Yesevi yılı ilan etmesi dolayısıyla Çubuk ilçesinde 2. Türk Cumhuriyetleri Futbol Turnuvası düzenlendi.
 • 18:12 Eurovision'da "Yasaklı Bayraklar Listesi" Tartışması İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO), mayıs ayında İsveç'te yapılacak Eurovision 2016 Şarkı Yarışması'nda Filistin bayrağının çıkarılmasını kınadı.
 • 11:04 Uluslararası Çocuk Festivali Essen Kentinde Yapıldı Uluslararası Çocuk Festivali Essen Kentinde Yapıldı Almanya'nın Essen kentinde, Ruhr Veliler Birliği ve Ruhr Öğretmenler Derneği'nin organize ettiği Uluslararası Çocuk Festivali 400 çocuğun sahne almasıyla gerçekleştirildi.
 • 10:33 Pamukkale Turist Çekmek İçin Arayış İçinde Pamukkale Turist Çekmek İçin Arayış İçinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale’de ülkede ve komşu ülkelerde yaşanan son olayların ardından turist sayısında düşüş yaşanırken, Denizlili turizmciler yaşanan açığı kapatmak için çeşitli kampanyalar yapıyor.
 • 17:37 Divriği Ulu Camii'ne Hayran Kaldılar Divriği Ulu Camii'ne Hayran Kaldılar Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Camisi ve Şifahanesi’nin tanıtılması amacıyla başlatılan gezi programları devam ediyor.
 • 12:00 Erçelebi, Kömürde Kadayıfın İkinci Şubesini Açtı Gaziantep'te kömür üzerinde kadayıf yapan Erçelebi, ikinci şubesini açtı.
 • 11:45 Ruhr Kitap Fuarı Almanya'da Açıldı Almanya'nın güneybatısındaki Ruhr bölgesinin önemli kültür etkinliklerinden biri olan Ruhr Kitap Fuarı, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası ilan edilen eski maden ocağı Zeche Zollverein'de açıldı.
 • 11:22 Didim, Ören Yerleriyle Tanıtılacak Didim, Ören Yerleriyle Tanıtılacak Didim, ören yerleriyle tanıtılacakAYDIN'ın Didim İlçesi'ndeki Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım, Milet Amfi Tiyatrosu'nun kültür ve sanatsal etkinliklerle halka açılması ve ören yerinde büyük organizasyonların gerçekleştirilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.
 • 11:01 Dünya Dans Günü'ne 14 Danslı Kutlama Dünya Dans Günü'ne 14 Danslı Kutlama Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı sivil toplum kuruluşu olarak kabul edilen Uluslararası Dans Komitesi tarafından belirlenen '29 Nisan Dünya Dans Günü', Avcılar'da 14 ayrı dans gösterisi ile kutlandı.
 • 16:46 Bursa'da 'Canlı Bomba' Saldırısıyla İlgili 4 İlde 15 Gözaltı Bursa'da 'Canlı Bomba' Saldırısıyla İlgili 4 İlde 15 Gözaltı Bursa'da 'canlı bomba' saldırısıyla ilgili 4 ilde 15 gözaltı (4)CANLI BOMBANIN KALDIĞI EVDE ARAMA YAPILDIBursa'da gerçekleştirdiği eylemde parçalanarak ölen 'canlı bomba' kadın teröristin, Şanlıurfa'dan geldikten sonra kaldığı Nilüfer İlçesi Görükle Mahallesi'ndeki apart eve saat 02.00'de baskın yapan polis, sabaha kadar arama yaptı.
 • 16:19 Diyarbakır - Kışanak: Sur'u Mülkiyet Hakkını Almadan da Ayağı Kaldırabiliriz Diyarbakır - Kışanak: Sur'u Mülkiyet Hakkını Almadan da Ayağı Kaldırabiliriz Kışanak: Sur'u mülkiyet hakkını almadan da ayağı kaldırabilirizDİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sur ilçesinin kamulaştırma yapılmadan ve vatandaşın elindeki mülkiyet hakkı alınmadan da yeniden ayağa kaldırılabileceğini belirterek, "Yaşananlardan devletin kusuru yoksa bile, devletin vatandaşın zararını ödemesi gerekiyor" dedi.
 • 15:18 İngiliz Gazeteciden Gaziantep'e Övgü İngiliz gazeteci Jack Nathaniel Peat, Londra'nın önemli haber siteleri arasındaki "The London Economic"teki makalesinde, bir hafta boyunca gezdiği Gaziantep'i övgü dolu sözlerle anlattı.
 • 15:07 Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu" Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Hayatımızda o kadar çok hüküm var ama o kadar az hikmet var ki...Halbuki işin hikmetini kavramadan hükümler sadece kuru birer formal emirden ibaret. Ahmed Yesevi bize, hükümlerin ötesinde hikmeti öğreten hekimdir aslında" ifadelerini kullandı.
 • 14:47 Özbekistan'da Uluslararası Caz Festivali TAŞKENT (AA) – Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te devam eden Uluslararası Caz Festivali çerçevesinde "Ahmet Berker-Gökhan Somel Türk Caz Grubu" grubu konser verdi.
 • 14:46 Kışanak: Sur'u Mülkiyet Hakkını Almadan da Ayağı Kaldırabiliriz Kışanak: Sur'u Mülkiyet Hakkını Almadan da Ayağı Kaldırabiliriz Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sur ilçesinin kamulaştırma yapılmadan ve vatandaşın elindeki mülkiyet hakkı alınmadan da yeniden ayağa kaldırılabileceğini belirterek, "Yaşananlardan devletin kusuru yoksa bile, devletin vatandaşın zararını ödemesi gerekiyor" dedi.
 • 13:54 Dünya Dans Günü'nde Göç Olaylarına Dikkat Çekilecek Dünya Dans Günü'nde Göç Olaylarına Dikkat Çekilecek Dünya Dans Günü kutlamalarında, yaşanan yoğun göç olayları ve kalp kırıklıklarına dikkat çekilecek.
 • 13:36 Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu Başladı Eski Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İslam dünyasının içine düştüğü durumun içler acısı olduğunu belirterek, “İslam dünyası bu duruma nasıl düştü?
 • 13:26 Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu Başladı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bugün hakikaten İslam dünyasında, dünyada büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Bunların özünde sadece maddi materyal sorunlar değil işin özünde fikri ve manevi kriz yatmaktadır.
 • 13:19 Tarihi ve Doğal Güzelliklerin Buluştuğu Kent Şeki TÜRKSOY tarafından 2016 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Azerbaycan'ın Şeki şehri, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada barındırıyor.
 • 13:16 Tarihi Hamam Eğitim Müzesine Dönüştürüldü Bursa'daki 560 yıllık Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, Büyükşehir Belediyesince restore edilerek eğitim müzesine dönüştürüldü.
 • 17:28 Palmira'da Hasar Büyük PARİS (AA) – Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu'nun (UNESCO) uzmanlar heyeti, terör örgütü DAEŞ tarafından tahrip edilen Suriye'nin Humus kentindeki tarihi Palmira(Tedmur) şehrine yaptığı ziyareti tamamladı.
 • 13:13 Tarihi İlçe İçin Tarihi Bir Toplantı Yapılacak Tarihi İlçe İçin Tarihi Bir Toplantı Yapılacak Kent Konseyi, 7–8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceği sempozyumda Hasankeyf ve UNECSO konularını masaya yatıracak.
 • 13:13 Terörün Ortasında Gizlice Marul Yetiştirdi, Şimdi Nereye Satacağını Düşünüyor Terörün Ortasında Gizlice Marul Yetiştirdi, Şimdi Nereye Satacağını Düşünüyor Diyarbakır Sur'un yanındaki tarihi Hevsel Bahçelerinde çatışmalara rağmen gizlice marul yetiştiren vatandaşlar şimdi kime satacaklarını kara kara düşünüyor.
 • 12:13 Mevlana'nın İzinde "Yollara" Düşecekler AYŞE ŞENSOY / MEHMET ÇETİN - Uluslararası Mevlana Vakfı öncülüğünde, Mevlana Celaleddin Rumi ve ailesinin Karaman'dan Konya'ya gelişinin 788. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlenecek.
 • 12:04 Müşerref Akay, İstanbul'da Konser Verecek Türk müziğinin usta seslerinden ve özellikle "Türkiyem" şarkısıyla tanınan Müşerref Akay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığınca organize edilen konserde sahne alacak.
 • 12:01 Tarihi Kaleiçi Unesco Yolunda Antalya Muratpaşa Belediyesi, Bergama Krallığı'ndan Roma'ya, Bizans'tan Osmanlı'ya kadar zengin bir tarihe sahip Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için, Mayıs ayı içinde başvuru yapacak.
 • 02:42 Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi" Açıldı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi'nden görüntüler UNESCO Nezdinde T.C. Dai·mi· Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı'nın açıklamaları Paris Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ahmet Bakcan'ın açıklamaları "Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi" Paris'te açıldı İlki Viyana'da açılan serginin ikincisi, Paris Frederic-Moisan Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu Büyükelçi Botsalı: "Sultan Abdülaziz'in gemilere, denize olan ilgi ve düşkünlüğü, muharebe resimleri konusundaki özel ilgi ve kabiliyeti açıkça görülüyor" "Abdülaziz Han, Osmanlı sultanları içerisinde, ilk ve son olarak Avrupa seyahatini gerçekleştirmiş olan sultanımız" Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen, "Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi", Fransa'nın başkenti Paris'te açıldı.
 • 22:13 Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi" Paris'te Açıldı Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle, Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen, "Eskizlerden Tablolara Sultan Abdülaziz Resim Sergisi", Fransa'nın başkenti Paris'te açıldı.
 • 15:08 Divan-ı Hikmet Sohbetleri İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, "Her medeniyetin 'kurucu', 'taşıyıcı', 'öğretici ve tarihi' metinleri vardır.
 • 15:02 Londra'nın "Big Ben"İ Bakıma Alınacak İngiltere'nin başkenti Londra'nın simge yapılarından tarihi Big Ben saat kulesinde 29 milyon sterlinlik bakım ve tamirat çalışmaları yapılacak.
 • 11:53 Hoca Ahmed Yesevi Yılı Anısına Divan-ı Hikmet Sohbetleri Hoca Ahmed Yesevi yılı münasebetiyle Ahmed Yesevi Üniversitesi tarafından “Divan-ı Hikmet Sohbeti” düzenlendi.
 • 03:36 İngiliz Gazeteciler: Türkiye'de Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Olabileceğiniz Kadar Güvenlisiniz İngiliz Gazeteciler: Türkiye'de Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Olabileceğiniz Kadar Güvenlisiniz Gaziantep'te 5 gün geçiren İngiliz gazeteciler, "Türkiye, Gaziantep dünyanın herhangi bir yeri; Londra, New York kadar güvenli" dediler.
 • 18:13 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun final ayağına ev sahipliği yapacak olan Selçuk ilçesinde hazırlıklar tamamlandı.
 • 15:42 Avrasya Tünelinin 'Kamulaştırma Planları' Askıya Çıktı Avrasya Tünelinin 'Kamulaştırma Planları' Askıya Çıktı İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakasını, 5'inci kez birbirine bağlayacak "Avrasya Tüneli" kamulaştırma planları askıya çıktı. Son itiraz 21 Mayıs.