SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

 • 18:48Mesnevi'ye Türkiye-İran 'Ortak Miras' Dedi, İtiraz GeldiMesnevi'ye Türkiye-İran 'Ortak Miras' Dedi, İtiraz GeldiAfganistan, Türkiye ile İran'ın, Mevlânâ'nın Mesnevi'sinin UNESCO 'Bellek Mirası' listesine '2 ülkenin ortak mirası' olarak kaydedilmesi yönünde geçen ay yaptığı başvuruya, tepki gösterdi.
 • 16:39Konya'dan, Afganistan'a Hz. Mevlana TepkisiKonya'dan, Afganistan'a Hz. Mevlana TepkisiTürkiye ve İran’ın Hz. Mevlana’nın eserlerinin kendi ortak mirasları olduğunu belirterek UNESCO "Dünya Belleği" listesine alınması için başvuruda bulunmasına itiraz eden Afganistan’a Konya’dan tepki geldi.
 • 17:13Dünya Mirası Gençlik Forumu"UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ve İstanbul Sit Alanları Alan Yönetimi Başkanlığınca düzenlenen Dünya Mirası Gençlik Forumu başladı.
 • 16:56Talas'ın Tarihi Değerleri KorunuyorTalas'ın Tarihi Değerleri KorunuyorTalas Belediyesi, kültürel mirasa sahip değerlerini korumak, restore etmek ve geleceğe taşımak için başlattığı yeni koruma amaçlı imar çalışmasında 2 binden fazla yapıyı taradı.
 • 16:46Edirne Kırkpınar'a HazırlanıyorEdirne Belediyesi’nin organizasyonluğunda bu yıl 655’incisi düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için kent merkezi bayraklarla donatıldı.
 • 16:30Talas'ta 2 Bin Tarihi Yapı TarandıZengin tarihi ve kültürel mirasa sahip Talas Belediyesinin bu değerlerini korumak, restore etmek ve geleceğe taşımak için başlattığı yeni koruma amaçlı imar çalışmasında 2 binden fazla yapı tarandı.
 • 16:09Talas'ın Tarihi Değerleri Adım Adım KorunuyorTalas'ın Tarihi Değerleri Adım Adım KorunuyorZengin tarihi ve kültürel mirasa sahip Talas Belediyesinin bu değerlerini korumak, restore etmek ve geleceğe taşımak için başlattığı yeni koruma amaçlı imar çalışmasında 2 binden fazla yapı tarandı.
 • 10:21İstanbul'un Kültürel Halk Festivali Gelenekten geleceğe uzanan kültür mirası "Kukla Gösteri Sanatı", dünyada da yükselen trend!
 • 23:34Mostar Köprüsü Kırmızı Beyaz Renklere BüründüBosna Hersek'in en önemli sembollerinden biri olan tarihi Mostar Köprüsü, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısı sonrası Türk bayrağının renklerine büründü.
 • 20:51Safranbolu'da Bayram YoğunluğuSafranbolu'da Bayram YoğunluğuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Konaklardan görüntü Safranbolu'da görüntü Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy'un açıklaması Detaylar UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent arasında bulunan" Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla otel ve konaklar yüzde 95 oranında doldu.
 • 18:32Safranbolu'da Bayram YoğunluğuUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent arasında bulunan" Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla otel ve konaklar yüzde 95 oranında doldu.
 • 12:01Nemrut Krater Gölü "Uluslararası Jeopark" Olma YolundaBitlis Eren Üniversitesinin (BEÜ) hazırladığı "Uluslararası Jeopark Projesi" kapsamında, dünyanın en büyük ikinci krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü'nde jeopark çalışmalarına başlandı.
 • 18:20PTT PTT " Unesco Kreatif Şehirler Ağı Gastronomi Şehri Gaziantep " Konulu Anma Pulu Tedavüle SunacakGaziantep mutfağının UNESCO kreatif şehirler ağına girmesiyle, Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ 2016 yılı Pul Emisyon Programına “UNESCO Keratif Şehirler Ağı Gastronomi Şehri Gaziantep” konulu anma pulunun istemesi üzerine Ekim 2016 tarihinde tedavüle sunulacağını belirtildi.
 • 13:43Katmeri Simitle Harmanladı, Fark YarattıKatmeri Simitle Harmanladı, Fark YarattıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Katmer yapımından görüntüler Kentteki en eski simit üreticilerinden birinin sahibi İbrahim Aksu'nun açıklamaları Katmeri simitle harmanladı, fark yarattı Gastronomi turizminin önemli kentleri arasında yer alan Gaziantep'in güçlü lezzetleri arasındaki katmerin "simit" hali, müşterilerden ilgi görüyor Üretici Aksu: "Katmeri simit şekline getirerek insanların daha kolay tüketmesini sağladık" ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan Gaziantep mutfağının ünlü lezzetleri arasındaki katmerin simit şekli verilmiş hali, kolay tüketimiyle müşterilerin ilgisini çekti.
 • 12:38Latmos'un sessiz çığlığı kayıtta!Doğal ve kültürel zenginlikleriyle ünlü Latmos'ta yaşanan maden ocağı tahribatını kayda geçen genç belgeselciler, Latmos belgeseliyle yaşanan çevre yıkımını gözler önüne sermeye hazırlanıyor.
 • 11:55Gaziantep?te 'Yuvalama' Hazırlıkları BaşladıGaziantep?te 'Yuvalama' Hazırlıkları BaşladıGaziantep'te Ramazan Bayramı'nın önemli simgelerinden olan yuvalama hazırlıkları şimdiden başladı.
 • 11:28Katmeri Simitle Harmanladı, Fark YarattıUNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan Gaziantep mutfağının ünlü lezzetleri arasındaki katmerin simit şekli verilmiş hali, kolay tüketimiyle müşterilerin ilgisini çekti.
 • 02:34Unesco Du¨nya Miras Komitesi'nin (Dmk) 40. OturumuUnesco Du¨nya Miras Komitesi'nin (Dmk) 40. OturumuGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: İftardan detaylar Kültür ve Turizm Bakanı Avcı'nın konuşması İBB Başkanı Topbaş'ın konuşması UNESCO Du¨nya Miras Komitesi'nin (DMK) 40. Oturumu Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "Bizim ortak tarihi ve kültürel mirası paylaştığımız Suriye, Irak ve bölgedeki diğer ülkelerin kültür varlıkları konusunda kendi kültür varlıklarımız, bugün Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilindeki kültür varlıklarımız için nasıl bir hassasiyet taşıyorsak Suriye'nin, Irak'ın ve komşu ülkelerin kültür varlıkları ve onların muhafazası için de aynı hassasiyeti taşıyoruz" "Bugün de bunun en somut tezahürlerinden biri gerçekleşiyor.
 • 02:12Bakan Avcı: (Türkiye-Rusya İlişkileri) Daha da İleri Adımlar Atılacağını Ümit EdiyorumBakan Avcı: (Türkiye-Rusya İlişkileri) Daha da İleri Adımlar Atılacağını Ümit Ediyorum20 Temmuz'da İstanbul'da düzenlenecek UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin (DMK) 40. Oturumuna ilişkin Esma Sultan Yalısı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.
 • 02:02Bakan Avcı: Daha da İleri Adımlar Atılacağını Ümit EdiyorumBakan Avcı: Daha da İleri Adımlar Atılacağını Ümit Ediyorum* Kültürve Turizm Bakanı Nabi Avcı;"Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilindeki kültür varlıklarımız için nasıl bir hassasiyet taşıyorsak Suriye'nin, Irak'ın ve komşu ülkelerin kültür varlıkları ve onların muhafazası için de aynı hassasiyeti taşıyoruz""Rusya'daki muhataplarımız ve Türkiye'deki muhataplar da bu konuda bir anlayış birliği içinde olduklarını gösteren açıklamalar yapıyor.
 • 00:59Unesco Dünya Miras Komitesi'nin 40'ıncı Oturumunun Basın Toplantısı GerçekleştirildiUNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 40’ıncı oturumunda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “DAEŞ’in Suriye’de kaçak kazılar ve kültür varlığı kaçakçılığı vasıtayla kendisine finansman sağladığı ve bu konularda Türkiye’nin etkisiz kaldığı şeklinde iddialar haksız ve çirkindir.
 • 00:42Bakan Avcı: Türkiye-Rusya İlişkilerine Şantiye veya Plaj Olarak BakmıyoruzBakan Avcı: Türkiye-Rusya İlişkilerine Şantiye veya Plaj Olarak BakmıyoruzKültür ve Turizm Bakanı Avcı, Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin azaltılması yönünde yapılan açıklamaları olumlu bulduğunu söyledi.
 • 00:24Unesco Du¨nya Miras Komitesi'nin (Dmk) 40. OturumuKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Bizim ortak tarihi ve kültürel mirası paylaştığımız Suriye, Irak ve bölgedeki diğer ülkelerin kültür varlıkları konusunda, kendi kültür varlıklarımız, bugün Türkiye Cumhuriyeti hudutları dahilindeki kültür varlıklarımız için nasıl bir hassasiyet taşıyorsak Suriye'nin, Irak'ın ve komşu ülkelerin kültür varlıkları ve onların muhafazası için de aynı hassasiyeti taşıyoruz.
 • 19:16İbrahim Ay'dan Sert Sözlerİbrahim Ay'dan Sert SözlerTarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin önceki dönem yöneticilerinden olan Edirne Belediyesi Eski Başkanı Eczacı İbrahim Ay, yağlı güreşlerin özünden koptuğunu savunarak, ‘yağlı minder güreşi’ olarak nitelendirdi.
 • 18:07Kırkpınar Expo 2016'da TanıtıldıKırkpınar Expo 2016'da TanıtıldıEXPO 2016’da bir ilk gerçekleşti.
 • 16:46Kırkpınar Expo 2016'da TanıtıldıKırkpınar Yağlı Güreşleri'nin tanıtımı amacıyla, EXPO Antalya'da davul zurna ekibi eşliğinde pehlivanlar kispetlerini giyip güreş gösterisi yaptı.
 • 11:59Unesco 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı Etkinlikleri BaşladıUnesco 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı Etkinlikleri BaşladıUNESCO’nun 38. Genel Kurulu’nda Türkiye’nin teklifi; Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın da destekleri ile “2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı” olarak ilan edilmesi üzerine, Kayseri’de anma etkinlikleri başlatıldı.
 • 10:10Haftanın Tarihine BakışTBMM'de 19 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen Kabotaj Kanunu 1 Temmuz'da yürürlüğe girdi.
 • 09:39Cihan Haber Ajansı Gündemi- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde esnaf ve vatandaşlarla iftarda bir araya gelecek.
 • 09:01Gündem/ 27 Haziran 2016Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde esnaf ve vatandaşlarla iftar yapacak.
 • 00:03Gündem Özeti/ 27 Haziran 2016Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920YASAMA YÜRÜTME SİYASET1- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 10-26 Temmuz'da İstanbul'da yapılacak "UNESCO 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı"na dair düzenlenecek iftar ve basın toplantısına katılacak.
 • 14:07Ticaretin Kalbi Tarihi Çarşıya 'Payitaht' DopingiTicaretin Kalbi Tarihi Çarşıya 'Payitaht' DopingiBursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, 7 asırlık geçmişe sahip Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde düzenlenen ‘Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri’ sona erdi.
 • 13:57Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri" Sona ErdiBursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde alışverişin canlandırılması amacıyla düzenlenen "Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri" sona erdi.
 • 13:52Diyarbakır Sur'un 6 Ay Önceki ve Sonraki GörüntüsüDiyarbakır Sur'un 6 Ay Önceki ve Sonraki GörüntüsüDiyarbakır'daki tahribat, Google Earth'ün uydudan çektiği fotoğraflara da yansıdı. Sur'un 6 ay önce ve geçen ay çekilen fotoğrafları arasındaki farklılık gözler önüne serildi.
 • 12:32Van Kalesi'nin Çehresi DeğişiyorVan Kalesi'nin Çehresi DeğişiyorVan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Van Kalesi Yürüme Yolu ve Karşılama Merkezi Projesi’ çerçevesinde Van Kalesi’nin çehresi değişecek.
 • 12:21Dünya KentiDünya Kenti" Ani Ziyaretçilerini BekliyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: "Dünya kenti" Ani Ören Yeri giriş kapısı Antik kentte bulunan surlar Amenaprgiç Kilisesi, Ani Menüçehr Camisi ve Ani Katedraliden detay Ayakta duran eserlerden detay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ile röportaj CÜNEYT ÇELİK - Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani ören yeri, barındırdığı kültürel zenginlikle yerli ve yabancı turistleri bekliyor.
 • 11:58Rektör Yörük, Okçular Vakfı İftarına KatıldıTrakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Okçular Vakfı iftarına katıldı.
 • 11:47Dünya Kenti" Ani Ziyaretçilerini BekliyorKars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani ören yeri, barındırdığı kültürel zenginlikle yerli ve yabancı turistleri bekliyor.
 • 10:07Osmanlı Kokuları Gün Yüzüne ÇıktıOsmanlı Kokuları Gün Yüzüne Çıktıİlki geçtiğimiz yıl kutlanan ve Osmanlı kokularını günümüze taşıyan Dünya Güzel Koku Günü, bu yıl Ramazan ayında İstanbul Beşiktaş’ta kutlandı.
 • 09:58Hoca Ahmet Yesevi UnutulmadıHoca Ahmet Yesevi Unutulmadı2016 yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı olarak ilan edilmesin ardından pek çok farklı etkinliğin düzenlendiği ülkemizde bir etkinlik de Altındağ Belediyesi tarafından organize edildi.
 • 09:19Rektör Yörük, Okçular Vakfının İftarındaRektör Yörük, Okçular Vakfının İftarındaTrakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Okçular Vakfının iftar programına katıldı.
 • 01:54Kültür ve Turizm Bakanı AvcıKültür ve Turizm Bakanı AvcıGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Toplantıdan detaylar Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın konuşması "Türkiye'de bugün yeni müzecilik anlayışına bağlı olarak 198 müze ve 138 düzenlenmiş ören yerleriyle ziyaretçilerimizi kabul ediyoruz.
 • 22:06Kültür ve Turizm Bakanı Avcı AçıklamasıKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Türkiye'de bugün yeni müzecilik anlayışına bağlı olarak 198 müze ve 138 düzenlenmiş ören yerleriyle ziyaretçilerimizi kabul ediyoruz.
 • 17:01Bursa'nın Değerleri Evrensel Değer Haline GeliyorBursa'nın Değerleri Evrensel Değer Haline GeliyorBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göreve ilk geldikleri günden itibaren ecdat yadigarı tüm eserleri hızla ayağa kaldırdıklarını, Unesco Dünya Kültürel Mirası listesine girdikten sonra da çalışmaları daha ileriye götürebilmek için çalıştıklarını söyledi.
 • 16:46Unesco Dünya Mirası Kentler PaneliBursa Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü etkinlikleri kapsamında "Kültürel Rotalar İçerisinde Unesco Dünya Mirası Kentler" başlıklı bir panel düzenlendi.
 • 16:30Bursa'nın Değerleri Evrensel Değer Haline Geliyor BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göreve ilk geldikleri günden itibaren ecdat yadigarı tüm eserleri hızla ayağa kaldırdıklarını, Unesco Dünya Kültürel Mirası listesine girdikten sonra da çalışmaları daha ileriye götürebilmek için çalıştıklarını söyledi.
 • 14:57655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'ne Doğru655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'ne DoğruGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'ne doğru - Bu yıl 655'incisi düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 2 binin üzerinde güreşçi mücadele edecek, yaklaşık 2 ton zeytinyağı kullanılacak Edirne Belediyesi Kırkpınar Genel Koordinatörü Doğan: "Festival bu sene çok daha heyecanlı, görkemli olacak"Edirne Belediyesi Kırkpınar Genel Koordinatörü İbrahim Doğan, bu yıl 655'incisi düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nde 57'si başpehlivan olmak üzere 2 binin üzerinde güreşçinin mücadele edeceğini, 2 ton zeytinyağı kullanılacağını söyledi.
 • 14:06Antalya - 655'inci Kırkpınar Güreşleri Antalya'da TanıtıldıAntalya - 655'inci Kırkpınar Güreşleri Antalya'da Tanıtıldı655'inci Kırkpınar Güreşleri Antalya'da tanıtıldıEdirne'de bu yıl 655'incisi yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin tanıtım toplantısı Antalya'da yapıldı.
 • 13:39655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne DoğruEdirne Belediyesi Kırkpınar Genel Koordinatörü İbrahim Doğan, bu yıl 655'incisi düzenlenecek Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nde 57'si başpehlivan olmak üzere 2 binin üzerinde güreşçinin mücadele edeceğini, 2 ton zeytinyağı kullanılacağını söyledi.
 • 13:10Kırkpınar Güreşleri İçin Antalya'da Tanıtım ToplantısıKırkpınar Güreşleri İçin Antalya'da Tanıtım ToplantısıKırkpınar Güreşleri için Antalya'da tanıtım toplantısıEdirne'de bu yıl 655'incisi yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin tanıtım toplantısı Antalya'da yapıldı.