SON DAKİKA UNESCO HABERLERİ

Son Dakika Unesco Haberleri

 • 11:34 Antik Çağ" Bulguları İçin Son Kazma Darbeleri Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bulunan Büyük Göztepe Tümülüsü'nde 5 yıldır devam eden kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.
 • 10:47 Edirne - Kurtarma Kazısında Mimar Sinan?ın Su Yolu Bulundu Edirne - Kurtarma Kazısında Mimar Sinan?ın Su Yolu Bulundu Kurtarma kazısında Mimar Sinan'ın su yolu bulunduEDİRNE Selimiye Meydanı'nda Müze Müdürlüğü tarafından sürdürülen Yemişkapanı Hanı kazısında, Mimar Sinan'ın 'su yolu' ortaya çıkarıldı.
 • 17:44 Kavuncu: Ahmet Yesevi, Türk Dünyasının Ortak Bir Figürü Kavuncu: Ahmet Yesevi, Türk Dünyasının Ortak Bir Figürü Uşak Üniversitesi 'Yesevi Düşünce Topluluğu' öğrencileri tarafından 'Ahmet Yesevi Yılı' nedeniyle 'Yesevi Baba ve Türk Medeniyetine Katkıları' konferansı düzenlendi.
 • 16:54 Bakan Şimşek Bulgur Festivaline Katıldı Bakan Şimşek Bulgur Festivaline Katıldı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Festival alanından detaylar Festival kapsamında yapılan 101 çeşit yemek sergisinden detaylar Başbakan Yardımcısı Şimşek'in konuşması GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun konuşması Şimşek'in yemek sergisini gezmesi ve bazı yemekleri tatması Gaziantep Bulgur Festivali Başbakan Yardımcısı Şimşek: "Bulgurun geleneksel fakir fukara yemeğinden alıp Gaziantep sayesinde dünya mutfağının çok önemli bir bileşeni olmasını sağlamak hakikaten büyük bir başarı, büyük bir yaratıcılık gerekiyor.
 • 16:29 Bodrum Sokakları Kortej Yürüyüşü ile Renklendi Bodrum Sokakları Kortej Yürüyüşü ile Renklendi Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Bodrum Dans Kulübü tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali, Bodrum Sokaklarında düzenlenen kortej yürüyüşü ile ilçeyi renklendirdi.
 • 16:06 Gaziantep'te Büyük Bulgur Hamlesi Gaziantep'te Büyük Bulgur Hamlesi Yakın zamanda UNESCO Ağı’nda yer almaya hak kazanan Gaziantep’in ev sahipliğini yaptığı Bulgur Festivali başladı.
 • 15:29 Samsun Büyükşehir Belediye ve Tkb Başkanı Yılmaz Edirne'de Tarihi Mekanları Gezdi Samsun Büyükşehir Belediye ve Tkb Başkanı Yılmaz Edirne'de Tarihi Mekanları Gezdi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TKB Edirne Semineri’nin ardından temsili yağlı güreş gösterisini izleyip tarihi mekanları gezdi.
 • 15:11 Gaziantep Bulgur Festivali Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Bulgurun geleneksel fakir fukara yemeğinden alıp Gaziantep sayesinde dünya mutfağının çok önemli bir bileşeni olmasını sağlamak hakikaten büyük bir başarı, büyük bir yaratıcılık gerekiyor.
 • 14:21 Bodrum Dans Festivali'nde Renkli Görüntüler Bodrum Dans Festivali'nde Renkli Görüntüler Bodrum Dans Festivali'nde renkli görüntülerMUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde bu yıl 17'ncisi düzenlenen Uluslararası Bodrum Dans Festivali, gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından yerli ve yabancı grupların etkinliğe renk katan çeşitli gösterileriyle sürdü.
 • 13:32 Bodrum Dans Festivali'nde Renkli Görüntüler Bodrum Dans Festivali'nde Renkli Görüntüler Bodrum'da bu yıl 17'ncisi düzenlenen Uluslararası Bodrum Dans Festivali, kortej yürüyüşü ardından yerli ve yabancı grupların etkinliğe renk katan çeşitli gösterileriyle sürdü.
 • 12:26 Amasra'ya Ulaşım Deniz Yoluyla da Mümkün Olacak Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl 600 binin üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Amasra'ya yapılacak yolcu limanı ve yat limanı iskelesi ile denizden de ulaşım mümkün olacak.
 • 12:15 Diyarbakır'da Geniş Güvenlik Önlemleri Diyarbakır'da Geniş Güvenlik Önlemleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın, 116 projenin açılışını yapmak üzere geleceği Diyarbakır’da geniş güvenlik önlemleri alındı.
 • 11:48 Cumhurbaşkanı Gidiyor, Belediye Otobüsü Gitmiyor Cumhurbaşkanı Gidiyor, Belediye Otobüsü Gitmiyor Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bugün ziyaret edeceği, 16 köylünün hayatını kaybettiği Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Tanışık köyüne Diyarbakır Belediyesi otobüs göndermiyor.
 • 10:24 Villa Fiyatına Balık Satıyorlar Villa Fiyatına Balık Satıyorlar UNESCO tarafından yaşayan insani hazine olarak ilan edilen ve 2008'de ödül verilen çini sanatçısı merhum Sıtkı Olçar'ın kızı seramik sanatçısı Nida Olçar, Göreme kasabasında dünyanın en nadide ürünlerinin satışa çıkarıldığı sanat galerisinde 1 metre uzunluğundaki çini balığı 425 bin TL'ye satışa çıkardı.
 • 09:42 Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız Açıklaması Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, "Bugün dünya da ne kadar Türk ve Müslüman varsa Ahmet Yesevi’nin öğrencileri felsefesi sayesinde gerçekleşmiştir.
 • 09:01 Dünyanın En Pahalı Balığı Kapadokya'da Dünyanın En Pahalı Balığı Kapadokya'da Nevşehir'in Göreme Beldesinde bulunan sanat galerisinde bir metre uzunluğundaki çini balık 425 bin TL'ye satılıyor.
 • 01:52 17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali 17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali" - Muğla GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Kortej yürüyüşü Sahneye atlayan köpek Gösterilerden görüntüler - Bodrum Dans Kulübünce bu yıl 17'ncisi düzenlenen festival kapsamında, ilçe merkezinde kortej yürüyüşü yapıldı Yürüyüşün ardından yerli ve yabancı gruplar, Bodrum Kalesi'nde gösteri sundu "17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali" kapsamında, kortej yürüyüşü düzenlendi.
 • 00:41 Türk Filmleri Haftası Kazakistan'da Başladı - Almatı Türk Filmleri Haftası Kazakistan'da Başladı - Almatı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Kazakistan'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası etkiliğinden detaylar Etkinliğin koordinatörü Öner Kılıç'ın konuşması Kazakistanlı sinemaseverler, Türk Filmleri Haftası'nın açılış filmi "Ertuğrul 1890"a yoğun ilgi gösterdi "Uzun Hikaye", "Ankara Yazı-Veda Mektubu", "Selvi Boylum Al Yazmalım" ve "Kelebeğin Rüyası" filmleriyle dizi oyuncusu Özlem Balcı'nın yönettiği "Müezza" adlı kedi belgeseli, 1 Haziran'a kadar sürecek etkinlik kapsamında izleyiciyle buluşacak Kazakistan'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası, "Ertuğrul 1890" filminin açılış gösterimiyle başladı.
 • 23:06 17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali" "17. Uluslararası Bodrum Dans Festivali" kapsamında, kortej yürüyüşü düzenlendi.
 • 21:57 Türk Filmleri Haftası Kazakistan'da Başladı Kazakistan'da düzenlenen Türk Filmleri Haftası, "Ertuğrul 1890" filminin açılış gösterimiyle başladı.
 • 17:56 Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' Konferansı Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' Konferansı Iğdır İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce hazırlanan 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konulu konferans düzenlendi.
 • 17:13 Divriği'deki Ulu Cami ve Darüşifası'nın Restorasyonu "Di·vri·ği· Ulu Cami·i· ve Darüşşi·fası Restorasyonu Bi·li·m Danışma Kurulu" Di·vri·ği·'de toplandı.
 • 16:18 İlk Defa Antep'ten Önce Davrandık İlk Defa Antep'ten Önce Davrandık Gaziantep, pide ekmeğini tescil etmek için TPE'ye başvuru yapmaya hazırlanırken, Urfa'nın hem tırnaklı hem de açık ekmek için daha önce başvuru yaptığı ortaya çıktı.
 • 16:02 Ukrayna Turizm ve Ticaret Forumunun Onur Konuğu Gaziantep Oldu Ukrayna Turizm ve Ticaret Forumunun Onur Konuğu Gaziantep Oldu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kharkiv şehrinde düzenlenen Uluslararası Kardeş Şehirler ve Yerel Yönetimler Turizm Forumu’na onur konuğu olarak davet edildi.
 • 14:45 Ukrayna Turizm ve Ticaret Forumu'nun Onur Konuğu Gaziantep Oldu Dünyanın 19 ülkesinden 21 şehirle kardeş şehir protokolü bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu şehirlerle sosyal, turizm ve ticari konularda deneyimlerini paylaşarak birçok başarılı projeye imza atıyor.
 • 14:45 Kültür Müdürlüğü'nden Hoca Ahmet Yesevi Yılı Etkinlikleri Kültür Müdürlüğü'nden Hoca Ahmet Yesevi Yılı Etkinlikleri Kayseri Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Hoca Ahmet Yesevi yılı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleyecek.
 • 14:43 Erdoğan, 558 Milyon Liraya Mal Olan 116 Projenin Açılışını Yapacak Erdoğan, 558 Milyon Liraya Mal Olan 116 Projenin Açılışını Yapacak GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Diyarbakır Havalimanı'ndan detaylar Terminal binasından detaylar Gelen ve giden yolculardan detaylar Lefkoşa'ya giden yolculardan Bekir Barutçuoğlu ile röportaj Yolculardan Mehmet Ali Dolu ile röportaj Erdoğan, 558 milyon liraya mal olan 116 projenin açılışını yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile yarın Diyarbakır'a gerçekleştireceği ziyarette, kentte yatırım tutarı 558 milyon lira olan 116 projenin açılışını gerçekleştirecek Yatırımlar arasında resmi açılışı yapılan Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası, kentin yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ticaret ve turizm alanında gelişmesi için önemli bir altyapı hizmeti sunacak Vali Aksoy: "Bu yatırımlar devletimizin özellikle Diyarbakır'a verdiği önemin önemli bir göstergesidir" Vatandaşlardan Bekir Barutçuoğlu: "Diyarbakır'dan artık Ankara ve İstanbul'dan aktarma yapılmadan Erbil ve Lefkoşa'ya ulaşmak mümkün. Her şeyden önce şehrimize yakışır bir terminal oldu.
 • 14:29 Gaziantep'te Bulgur Festivali Yapılacak Yöresel lezzetleri ile ünlü Gaziantep'te 28-29 Mayıs'ta "Bulgur Festivali" yapılacak.
 • 14:18 Gaziantep Bulgur Festivali Renkli Etkinliklerle Yarın Başlıyor UNESCO ağında yer almaya hak kazanan Gaziantep, 28-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Bulgur Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.
 • 13:05 Erdoğan, 558 Milyon Liraya Mal Olan 116 Projenin Açılışını Yapacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile yarın Diyarbakır'a gerçekleştireceği ziyarette, 558 milyon liraya mal olan 116 projenin açılışını da yapacak.
 • 12:47 Bilim İnsanları İyte'de Buluştu İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından Uluslararası Avrasya İleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ICTP-ECAR) yıllık toplantıları kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma için Bilim-Teknoloji ve İnovasyon Politikaları ve Uluslararası İşbirliklerinin Rolü konulu sempozyum düzenlendi.
 • 12:14 Azerbaycan'ın Cumhuriyet Günü Paris'te Kutlandı Azerbaycan'ın Cumhuriyet Günü Paris'te Kutlandı Azerbaycan’ın Cumhuriyet Günü, Paris’teki Kültür ve Medeniyet Merkezi’nde gerçekleştirilen resepsiyonla kutlandı.
 • 11:16 Çölyak Hastalarına Gaziantep Mutfağı Kursu Çölyak Hastalarına Gaziantep Mutfağı Kursu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çölyak hastaları için “Glutensiz Mutfak Kursu” düzenledi.
 • 10:51 Çölyak Hastalarına "Gaziantep Mutfağı" Kursu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çölyak hastaları için "Glutensiz Mutfak Kursu" düzenledi.
 • 10:21 Özbekistan'da İpek ve Baharat Festivali Başladı Özbekistan'da İpek ve Baharat Festivali Başladı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Buhara kentinde düzenlenen İpek ve Baharat Festivali'nde kortej yürüyüşü Buhara Büyükşehir Belediye Başkanı Valican Örinov'un festivalin açılışında konuşması Festival standlarında sergilenen ipek kumaşlar ve baharat çeşitleri Koç dövüşü ve horoz dövüşü Özbek cambazların gösterisi Özbekistan'da İpek ve Baharat Festivali başladı Tarihte doğu ile batıyı büyük İpek Yolu üzerinden bağlayan tarihi Buhara kentinde "İpek ve Baharat" 15. Uluslararası Kültür Festivali düzenleniyor.
 • 10:07 Dünyaca Ünlü Bilim Adamları İyte'de Dünyaca Ünlü Bilim Adamları İyte'de İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) tarafından Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın katkılarıyla Uluslararası Avrasya İleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ICTP-ECAR) kapsamında düzenlenen sempozyuma, dünyaca ünlü bilim adamları katıldı.
 • 17:18 Öztan'dan Başkan Şahin ve Tiryakioğlu'na Kutlama Öztan'dan Başkan Şahin ve Tiryakioğlu'na Kutlama Ünlü Şef Tahir Tekin Öztan Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Bulgur Festivalinin gerek ürünün gerekse kentin tanıtımı için büyük önem taşıdığını belirterek, projenin gerçekleştirilmesi yönündeki insanüstü çabalarından dolayı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nu kutladı.
 • 16:45 Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği?nde 19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı Etkinliği Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği?nde 19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı Etkinliği Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nde 19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı etkinliğiGülten ÖzbeyParis, 26 Mayıs, (DHA)- Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinde '19. Yüzyıl İstanbul Mutfak Kültürü' etkinliği düzenlendi.
 • 16:16 Astana Ekonomi Forumu Genel Kurul Toplantısı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, fakir ülkelerde eğitim ve sağlık kalitesinin artırılması için Birleşmiş Milletlerin (BM) himayesi altında İnsan Sermayesi Kalkınma Fonun oluşturmayı önerdi.
 • 16:12 Psikoterapinin İlk Uygulandığı Merkezde Anlamlı Kongre Uluslararası Grup Psikoterapileri Kongresi, 300 bilim adamının katılımıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan Bergama ilçesinde başladı.
 • 15:55 Türk Dünyası Birlik Platformu 'Yesevi Yolunda' Projesini Hayata Geçirdi Türk Dünyası Birlik Platformu 'Yesevi Yolunda' Projesini Hayata Geçirdi Türk Dünyası Birlik Platformu, UNESCO’nun 2016 yılını Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan etmesi üzerine, ’Yesevi Yolunda’ projesini hayata geçirdi.
 • 15:21 Narman Kırmızı Peri Bacaları Öğrencilerin Mezuniyet Albümlerine Renk Katıyor Narman Kırmızı Peri Bacaları Öğrencilerin Mezuniyet Albümlerine Renk Katıyor UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Narman Peri bacaları, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
 • 14:34 Gaziantep'e Uluslararası Destek Gaziantep'e Uluslararası Destek Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve beraberindeki heyetle, Suriyeli öğrencilere eğitim veren Gaziantep Ortak Akıl Platformu Okulunu ziyaret etti.
 • 14:24 Özbekistan'da İpek ve Baharat Festivali Başladı Tarihte doğu ile batıyı büyük İpek Yolu üzerinden bağlayan tarihi Buhara kentinde "İpek ve Baharat" 15. Uluslararası Kültür Festivali düzenleniyor.
 • 14:10 Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nde "19. Yüzyıl İstanbul Mutfağı" Etkinliği Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinde "19. Yüzyıl İstanbul Mutfak Kültürü" etkinliği düzenlendi.
 • 13:14 Zülfü Livaneli, UNESCO'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti Zülfü Livaneli, UNESCO'yu İkiyüzlülükle Suçladı, Görevinden İstifa Etti UNESCO'nun iyi niyet elçisi olan Zülfü Livaneli, insan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbeler nedeniyle görevinden istifa etti.
 • 12:44 Kapadokya'da Ev Fiyatına Saat Kapadokya'da Ev Fiyatına Saat Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme Beldesinde açılan sanat galerinde bulunan saatlerin ev fiyatına satılması dikkatlerden kaçmıyor.
 • 06:34 G7 Zirvesi Sanayileşmiş 7 ülkenin liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi Japonya'nın ev sahipliğinde Kashikojima Adası'nda başladı.
 • 02:37 Azeri Gazeteci İsmayilova Artık Serbest Azeri Gazeteci İsmayilova Artık Serbest Azerbaycan'da Yüksek Mahkeme, araştırmacı gazeteci Hatice İsmayilova'nın serbest bırakılmasına karar verdi.
 • 19:52 Unesco Genel Direktörü Irina Bokova Konteyner Kenti Ziyaret Etti Unesco Genel Direktörü Irina Bokova Konteyner Kenti Ziyaret Etti UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ve beraberindeki heyet, Nizip ilçesindeki konteyner kenti ziyaret etti.