SON DAKİKA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABERLERİ

Son Dakika Çukurova Üniversitesi Haberleri

 • 15:27Dünyanın İlk Duble Yolu 2 Bin Yıl Önce Anavarza'da YapıldıDünyanın İlk Duble Yolu 2 Bin Yıl Önce Anavarza'da YapıldıKozan Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, kazı çalışmaları devam eden Anavarza Antik Kenti’ni ziyaret etti.
 • 10:36Çukurova Üniversiteli Akademisyenler Çiftçilere Keçi Yetiştiriciliğini AnlattıÇukurova Üniversiteli Akademisyenler Çiftçilere Keçi Yetiştiriciliğini AnlattıÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyeleri Tarım Fuarı’nda çiftçilerle bir araya geldi.
 • 15:26Formasyon İçin Yürüyen Öğrenciler: Diplomalı İşsiz Olmak İstemiyoruzFormasyon İçin Yürüyen Öğrenciler: Diplomalı İşsiz Olmak İstemiyoruzÇukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) farklı bölümlerde eğitim gören öğrenciler ‘herkese parasız formasyon verilmesi’ için eylem düzenlendi.
 • 14:01Geoteknik SempozyumuGeoteknik Sempozyumuİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi’nin Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde iki gün sürecek 6. Geoteknik Sempozyumu başladı.
 • 12:36Tek Dozda Bağımlı Yapan Bonzai ÖldürüyorTek Dozda Bağımlı Yapan Bonzai Öldürüyor"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen'in konuşması, "Tek dozda bağımlı yapan bonzai öldürüyor"- ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülmen: - "Bonzainin en büyük tehlikesi, tek dozda bağımlılık yapması. Öyle ki, giderek bağımlılığı da artırıyor ve sonunda ölüm oluyor"- "Velilerimiz, çocuklarının davranışlarında en ufak bir bozukluk hissettikleri, okul devamlarında değişiklik fark ettiklerinde, başarı durumlarının düştüğünü gördükleri taktirde, öfkeli bir tavır hissettiklerinde mutlaka doktorlardan yardım almalılar" İBRAHİM ERİKAN - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen, "Bonzainin en büyük tehlikesi, tek dozda bağımlılık yapması. Öyle ki giderek bağımlılığı da artırıyor ve sonunda ölüm oluyor" dedi.
 • 12:35Adana'da Tarihi Kent Merkezinden Başlayan 10 Yürüyüş Güzergahı BelirlendiAdana'da Tarihi Kent Merkezinden Başlayan 10 Yürüyüş Güzergahı BelirlendiÇukurova Üniversitesi ile ENSA Paris La Villette Üniversitesi arasında imzalanan Erasmus+ ikili işbirliği protokolü kapsamında, Adana’da uluslararası çalıştay (atölye çalışması) gerçekleştirildi.
 • 12:00Tek Dozda Bağımlı Yapan Bonzai Öldürüyor"Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen, "Bonzainin en büyük tehlikesi, tek dozda bağımlılık yapması. Öyle ki giderek bağımlılığı da artırıyor ve sonunda ölüm oluyor" dedi.
 • 11:52Rus Prof. Vorona, Çü Devlet Konservatuvarı Öğrencileri ile BuluştuRus Prof. Vorona, Çü Devlet Konservatuvarı Öğrencileri ile BuluştuÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Devlet Konservatuvarı, konusunda uzman sanatçıları öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor.
 • 18:00Ared Endüstriyel Reklam Ödülü'nün Kazananları Fespa Eurasia'da BelirlenecekAred Endüstriyel Reklam Ödülü'nün Kazananları Fespa Eurasia'da BelirlenecekEn yenilikçi endüstriyel reklamı üreten ve uygulayan firmayı tespit etmek ve ödüllendirmek, endüstriyel reklam sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla bu yıl ilk defa düzenlenen ARED Endüstriyel Reklam Ödülü 2015'in ön elemeleri sonuçlandı.
 • 15:49Küreselleşen Dünyada Gençlik Dindarlık ve DeğerlerKüreselleşen Dünyada Gençlik Dindarlık ve DeğerlerDicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mavera Gençlik Kulübü tarafından "Küreselleşen Dünyada Gençlik, Dindarlık ve Değerler" konulu konferans verildi.
 • 15:26Adana Trafik Kontrolünde Alkol Gibi Esrar Testi İsteğAdana Trafik Kontrolünde Alkol Gibi Esrar Testi İsteğTrafik kontrolünde alkol gibi esrar testi isteği AMERİKA Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı Bağımlılık Enstitüsü (NIDA) ve Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis, esrarın sık kullanılan bir uyuşturucu olduğunu ve trafikte araç sürücülerinin koordinasyonunu bozduğuna dikkat çekti.
 • 14:40Uyuşturucuyla Mücadele Artık Bir Savaş HalidirUyuşturucuyla Mücadele Artık Bir Savaş Halidir"Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mete Korkut Gülmen, Türkiye'nin önünün açılması adına uyuşturucuyla mücadelenin şart olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle Adana'da yaş durumunun çok düşük yaşlara gelmesi, 12-13 yaş gibi çocuklarımızın dahi uyuşturucu madde kullanıyor olması bizim bu olaya nasıl bir savaş statüsünde yaklaşmamız gerektiğini söylüyor.
 • 13:44Trafik Kontrolünde Alkol Gibi Esrar Testi İsteğiTrafik Kontrolünde Alkol Gibi Esrar Testi İsteğiAmerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı Bağımlılık Enstitüsü (NIDA) ve Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis, esrarın sık kullanılan bir uyuşturucu olduğunu ve trafikte araç sürücülerinin koordinasyonunu bozduğuna dikkat çekti.
 • 13:21TBMM Uzmanlarından Çü Öğrencilerine EğitimTBMM Uzmanlarından Çü Öğrencilerine EğitimÇukurova Üniversitesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından organize edilen 'TBMM Yasama Süreçleri' semineri İktisadi İdari Birimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
 • 12:35Değer Verildiğini Hisseden Çalışanın Verimliliği ArtıyorDeğer Verildiğini Hisseden Çalışanın Verimliliği Artıyor‘İşi sevmek’ olarak da nitelendirilebilecek ‘İş yeri tatmininin’ çalışanların verimliliğini olumlu olarak etkilediği ve iş yerinde kendisine değer verildiğini hisseden çalışanın üretkenliğinin arttığı kaydedildi.
 • 12:15Adana'da Adli Toksikoloji Kursu BaşladıÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı ile Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği tarafından Adli Toksikoloji Kursu düzenlendi.
 • 09:59İş Yerinde Değer Verilenin, Verimliliği Artıyorİş Yerinde Değer Verilenin, Verimliliği ArtıyorÇukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Azmi Yalçın, iş yerindeki tatmin için ücret faktörünün tek başına yeterli olmadığını söyledi.
 • 08:43İşini Seven Daha Üretken Oluyorİşini Seven Daha Üretken Oluyor"İşi sevmek" olarak da nitelendirilebilecek "İş yeri tatmininin" çalışanların verimliliğini olumlu olarak etkilediği ve iş yerinde kendisine değer verildiğini hisseden çalışanın üretkenliğinin arttığı kaydedildi.
 • 15:23Çü'de 34 Öğrenci Yemin Ederek Diş Hekimliği Mesleğine Adım AttıÇü'de 34 Öğrenci Yemin Ederek Diş Hekimliği Mesleğine Adım AttıÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2014-2015 Eğitim Öğretim döneminde mezun olan 34 öğrenci için yemin töreni düzenlendi.
 • 15:12Adana, Geoteknik Sempozyumuna Ev Sahipliği YapacakAdana, Geoteknik Sempozyumuna Ev Sahipliği Yapacakİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, 26 ve 27 Kasım tarihlerinde, Çukurova Üniversitesi yerleşkesinde iki gün sürecek 6. Geoteknik Sempozyumu’nu gerçekleştirecek.
 • 14:17Prof. Dr. Mungan: Ne Çok Hekim Yitirildi Bir Hiç UğrunaProf. Dr. Mungan: Ne Çok Hekim Yitirildi Bir Hiç UğrunaAdana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Neslihan Önenli Mungan, 2014 yılında 281 kadının eş, eski eş, sevgili, erkek kardeş başta olmak üzere en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğünü söyledi.
 • 14:01Mezitli'de 'Başöğretmene Saygı' Sergisi AçıldıMezitli'de 'Başöğretmene Saygı' Sergisi AçıldıMersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri çerçevesinde "Başöğretmene Saygı" sergisi açıldı.
 • 13:4734 Öğrenci Yemin Töreniyle Diş Hekimliği Mesleğine Adım Attı34 Öğrenci Yemin Töreniyle Diş Hekimliği Mesleğine Adım AttıÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2014-2015 Eğitim Öğretim döneminde mezun olan 34 öğrenci için yemin töreni düzenlendi.
 • 13:03Adana, Geoteknik Sempozyumu'na Ev Sahipliği Yapacakİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, Adana’nın sorunlarına duyarlı yaklaşımıyla toplantı serilerini sürdürüyor.
 • 11:57Küreselleşen Dünyada Gençlik Dindarlık ve DeğerlerKüreselleşen Dünyada Gençlik Dindarlık ve DeğerlerDicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mavera Gençlik Kulübü tarafından “Küreselleşen Dünyada Gençlik, Dindarlık ve Değerler” konulu konferans verildi.
 • 14:27Konferans Konferans "Emanet Ahlakı"Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Dönmez tarafından ’Emanet Ahlakı’ konulu bir konferans gerçekleştirildi.
 • 13:37Bonzaide İstanbul İlk, Adana 2'nci SıradaBonzaide İstanbul İlk, Adana 2'nci SıradaÇukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı, Adli Tıp Anabilim Dalı ve Eczacılık Fakültesi'nin desteği ile gerçekleşen toplantıda sentetik uyuşturucu maddesi bonzai ele alındı.
 • 13:24Çocuk Sahibi Olmak İçin 3 Yıl Bekleyen Çiftin Dördüzleri OlduÇocuk Sahibi Olmak İçin 3 Yıl Bekleyen Çiftin Dördüzleri OlduAdana'da aşılama yöntemiyle hamile kalan Hayrünnisa Yakın, 6 Ekim'de biri erkek, üçü kız dördüz bebek doğurdu. Çift, mutluluk ve şaşkınlığı bir arada yaşadı.
 • 12:58Farmakologlar Bonzaiyi TartıştıMarmara Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Karaalp, uyuşturucu madde bonzai bağımlılığına genellikle 15-30 yaş arasındaki erkeklerde rastlandığını belirtti.
 • 12:46Adana Öğretmen Annenin Dördüzleri OlduAdana Öğretmen Annenin Dördüzleri OlduÖğretmen annenin dördüzleri oldu Yusuf BAŞTUĞ/ ADANA, (DHA) - ADANA'da iş güvenlik uzmanı 32 yaşındaki Mustafa Yakın ile öğretmen eşi 26 yaşındaki Hayrünnisa Yakın çifti, dünyaya gelen dördüz bebeklerin hem sevincini hem de şaşkınlığını yaşıyor.
 • 12:08Öğretmen Annenin Dördüzleri OlduÖğretmen Annenin Dördüzleri OlduAdana'da yaşayan Yakın çifti, dünyaya gelen dördüz bebeklerin hem sevincini hem de şaşkınlığını yaşıyor.
 • 12:03Adana'da Uyuşturucu Kullanım Yaşı 12'ye Kadar DüştüAdana'da Uyuşturucu Kullanım Yaşı 12'ye Kadar DüştüÇÜ Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen, Adana'da uyuşturucu kullanım yaşının 12'ye kadar düştüğünü söyledi.
 • 17:04Vali Büyük'ten "Adana'nın Geleceği" Konulu KonferansAdana Valisi Mustafa Büyük, Adana, Gaziantep Hızlı Tren Projesi'nin ihalelerinin yapılmakta olduğunu ve inşaat çalışmalarına çok yakında başlanacağını söyledi.
 • 15:29İdil Biret, Doğum Gününü Sahnede Kutladıİdil Biret, Doğum Gününü Sahnede KutladıDünyaca ünlü besteci ve halk müziği araştırmacısı Bela Bartok, ölümünün 70'inci yılında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından konserle andı.
 • 15:03Vali Büyük'ten Vali Büyük'ten "Adana'nın Geleceği" KonferansıAdana Valisi Mustafa Büyük, çok kısa bir süre içerisinde Adana, Gaziantep hızlı tren projesinin ihalelerinin yapılmakta olduğunu çok yakında inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi.
 • 13:19İlk Uluslararası Fuarı 91 Yıl Önce Adana'da Düzenlendi'İlk Uluslararası Fuarı 91 Yıl Önce Adana'da Düzenlendi'Çukurova Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü okutmanı M.Fatih Sansar ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ahmet Karataş'ın hazırladığı '1924 Adana Beynelmilel Ziraat Sergisi' kitabında, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk uluslararası fuarının Adana'da düzenlendiği vurgulandı.
 • 11:49İdil Biret, Bela Bartok İçin Sahneye Çıktıİdil Biret, Bela Bartok İçin Sahneye ÇıktıÇukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), dünyaca ünlü besteci ve halk müziği araştırmacısı Bela Bartok'u, ölümünün 70'inci yılında konserle andı.
 • 09:44Ünlü Sanatçı İdil Biret'e Sürpriz Doğum Günü PartisiÜnlü Sanatçı İdil Biret'e Sürpriz Doğum Günü PartisiDünyaca Ünlü Piyanist İdil Biret’in 74. yaş günü, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDOS) Müdürü Okan Urşan tarafından hazırlanan sürprizle kutlandı.
 • 15:45Adana'nın Atıklardan Kurtarılması İçin Toplantı YapıldıAdana'nın Atıklardan Kurtarılması İçin Toplantı YapıldıAdana Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ÇEVKO Vakfı ile birlikte düzenlenen ambalaj atıkları ile ilgili toplantıya ev sahipliği yaptı.
 • 15:15Büyükşehir, Adana'yı Atıklardan Kurtarmaya KararlıBüyükşehir, Adana'yı Atıklardan Kurtarmaya KararlıAdana Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevko Vakfı ile birlikte düzenlenen ambalaj atıkları ile ilgili toplantıya ev sahipliği yaptı.
 • 12:22Prof. Dr. Fatih Bilgili Tüba Asosiye Üyeliğine SeçildiProf. Dr. Fatih Bilgili Tüba Asosiye Üyeliğine SeçildiÇukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bilgili, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asosiye Üyeliği'ne seçildi.
 • 11:54Kampüste Caz Çukurova Üniversitesi'ndeKampüste Caz Çukurova Üniversitesi'ndeTürkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali’nin bir klasiği haline gelen ve bu yıl yedincisi düzenlenen Kampüste Caz etkinliği Çukurova Üniversitesi’nde müzikseverlerle buluştu.
 • 11:50Baroda Ruhsat Töreni YapıldıBaroda Ruhsat Töreni YapıldıAdana Barosu'nda stajlarını tamamlayan genç avukatlar düzenlenen törenle ruhsatlarını aldı.
 • 10:59Karaisalı, Yenilebilir Nebat DeposuKaraisalı, Yenilebilir Nebat DeposuKaraisalı’da Yenilebilir Yabani Nebatın Araştırılması ve Ekoturizm’in Geliştirilmesi Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 • 15:14Adana Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan: Basın Hürdür, Sansür EdilemezAdana Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan: Basın Hürdür, Sansür EdilemezÇukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ortaklaşa düzenlediği toplantıda ‘Basın Kanunu’ ve ‘Basın Meslek İlkeleri ve Etik Kuralları’ masaya yatırıldı.
 • 14:59Sofulu Çöplüğü İçin Kliple Eylem ÇağrısıAdana'nın merkez Sarıçam ilçesindeki çöplüğün kaldırılması için Sarıçam Gönüllüleri Derneği Başkanı Yusuf Özer, çektiği bir kliple vatandaşları ellerinde süpürgeyle eyleme çağırıyor.
 • 12:16Adana'da "Adli Toksikoloji Kursu" DüzenlenecekAralarında ABD Beyaz Saray Adli Toksikoloji Grup Başkanı Prof. Dr. Marilyn Huestis’ın da bulunduğu Türk ve yabancı Bilim İnsanları, Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek “Adli Toksikoloji Kursu”nda bir araya gelecek.
 • 11:34U19 Kürek Milli Takımı Adana'da Hazırlık Kampını TamamladıU19 Kürek Milli Takımı Adana'da Hazırlık Kampını TamamladıKürek Milli Takım Antrenörü Yusuf Oktar, kış sezonu boyunca her ayın bir bölümünü Adana’da kamp yaparak Avrupa ve dünya şampiyonalarına hazırlanacaklarını söyledi.
 • 11:14Türkiye'de Her Yıl 40 Bin Kişi Koah'tan ÖlüyorTürkiye'de Her Yıl 40 Bin Kişi Koah'tan ÖlüyorDünyada 350 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH’lı hasta bulunduğu, bu hastaların her yıl dünyada 3 milyonunun, Türkiye'de ise 40 bininin öldüğü bildirildi.
 • 11:08Dünya Bilim İnsanları Uyuşturucu Bağımlılığı İçin ToplanıyorDünya Bilim İnsanları Uyuşturucu Bağımlılığı İçin ToplanıyorKullanım yaşı 10-11’lere kadar düştüğü tespit edilen uyuşturucu madde bağımlığına karşı bilim insanları savaş başlattı.