10. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika

10. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu

19.03.2014 14:30
10. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu, System.String[]

İş Adamı Kadir Has'ın anısına bu yıl 10. kez verilen Kadir Has Ödülleri, sahiplerini buldu.

İş adamı Kadir Has'ın anısına bu yıl 10. kez verilen Kadir Has Ödülleri, sahiplerini buldu.

Kadir Has Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Has'ın vefatının 7. yılı dolayısıyla Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın'ın ev sahipliğinde düzenlenen anma töreninde ödüller de sahiplerine takdim edildi.

Can Has, törende yaptığı konuşmada, merhum Has'ın üniversiteyi kurmaya karar verirken, kurumun topluma, bilimsel bilgi ışığında yol göstermesini, yön tayin etmesini istediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kadir Has, insanın geleceğini sadece insanın bilinci aydınlatsın istiyordu. Bilimin sıçrama yaptığı her dönemde felsefenin de güçlü hamleler yaptığını biliyordu. Bugünkü dünyanın temel gerçeklikleri iletişim ve bilişim teknolojisinin olanaklarıyla önemli değişiklikler geçiriyor. Üniversitemiz bünyesinde araştırma yapan, bilimsel çalışmalarla yeni teknolojilerin, bilimin gelişmesine gayret eden bilim insanlarını hep destekledik. ve istedik ki üniversitemiz dışından da değerli bilim insanlarının çalışmalarına katkı sağlayalım. Kadir Has Ödülleri bu anlayışın ürünü olarak doğdu."

Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has da Kadir Has ve onun gibi hayırseverlerin, modern Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk iş adamları olduğunu belirtti.

Bu insanların ortak hedeflerinin de memleketleri ve halklarıyla birlikte büyümek olduğunu vurgulayan Nuri Has, "Kadir Has Vakfı'nın sıfırdan kurup Türkiye'ye armağan ettiği okulların, hastanelerin, müzelerin, spor tesislerinin sayısı 60'a yaklaştı. Bunlar için harcanan rakam yarım milyar doları aştı. Bugün vakfımız, Türkiye'nin maddi kaynaklar yününden en güçlü 5. vakfı durumunda. Ülkemiz için en doğru projeleri, profesyonel bir yönetimle büyük bağlılıkla gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Ödüller

Konuşmaların ardından "Bilim, Teknoloji ve İnovasyon" alanında verilen "Üstün Başarı Ödülü", Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Massachusetts General Hospital'da araştırmalarını yürüten beyin cerrahı Prof. Dr. Turgay Dalkara'ya verildi.

"Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü" ise Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan'a takdim edildi. - İstanbul

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 10. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu - Son Dakika


Son Dakika

Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı Dinlenme tesisinde doğurduğu bebeği çöpe atıp yolculuğuna devam etti! Evlat katili kadın yakayı ele verdi Yargıtay, el hareketi yapıp "Nah alırsın" demeyi suç saydı Son dakika: Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı Yanında mastürbasyon yapan muavini videoya alan genç kız: Sözlü taciz edip bana dokundu Son Dakika! Aliyev: Dağlık Karabağ'a gözlemci ve barış gücü gönderilmesi konusunda Bakü, kendi koşullarını sunacak Zeynep Koçak, erkek takipçisinin müstehcen mesajını ifşa etti Denize düşen talihsiz adama koronavirüs nedeniyle kimse 'yardım eli' uzatmadı