Son Dakika Haberleri: 2008 Küresel Krizinin Ekonomik Etkileri

2008 Küresel Krizinin Ekonomik Etkileri

Gülhan Deniz ekonomi temalı tezinde 2008 küresel krizinin ekonomik etkileri ve kriz döneminde alınan para: Maliye politikası önlemlerini ele aldı.

12.09.2013 10:24
'ABD' de 2007 yılı Ağustos ayında Mortgage kredi piyasasında ortaya çıkan sorunlar, ilerleyen zamanda bütün dünyayı etkileyerek küresel bir krize dönüşmüştür. Kredi piyasalarında işlemlerin durması, bankaların iflas etmesi ve birçok firmanın ödeme güçlüğüne düşüp kapanmasıyla, uluslararası finans piyasalarını tehdit eder hale gelen kriz, 2008 yılının sonunda ABD sınırlarının ötesine yayılmıştır. Bütün dünya ekonomilerini finansal açıdan olumsuz yönde etkileyen kriz, 2009 yılında finansal bir kriz olmaktan çıkıp, reel sektör krizine dönüşmüştür. Krizin etkilerini azaltmak için ülkelerin merkez bankaları ve hükümetleri tarafından çeşitli önlemler alınmış ve trilyon dolarları bulan kurtarma paketleri açıklanmıştır. Alınan önlemler neticesinde, maliye politikası önlemleri daha etkin kullanılmış ve yetersiz kalan para politikasının rolü tekrar tartışmaya açılmıştır. Krizden kurtulmak için birçok ülke Keynesyen ekonomi politikasına başvurmak zorunda kalmıştır. Hükümetler krizden çıkmak için birçok yapısal politika geliştirerek, uygulamaya koymuştur. Alınan önlemler neticesinde krizin yol açtığı bunalım bitmiş sayılsa da, devletin ekonomik işleyişe müdahale etmemesi ve ekonomide sadece düzenleyici olarak yer almasının yeterli olacağı görüşü, 2008 küresel kriziyle birlikte, devletlerin ekonomiye olağanüstü müdahalesi ile büyük bir yara almıştır.' dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin:https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.04.2015 12:48:48. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: 2008 Küresel Krizinin Ekonomik Etkileri
  [Hata Bildir]