Son Dakika Haberleri: Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor

Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bulunan Ulus Dağı'nın florası çıkarılıyor.

19.06.2012 16:39
Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor,
Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde bulunan Ulus Dağı'nın florası çıkarılıyor. Ulus, bin 769 metreyle bölgenin en yüksek dağları arasında yer alıyor. Çalışmaya Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Necatibey Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ekrem Akçiçek ve Doç. Dr. Fatih Satılı ile yüksek lisans öğrencisi Özal Güner katılıyor.

Mayıs ile ekim ayları arasında periyodik olarak bölgede çalışma yaptıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Akçiçek, "Mayıs 2011'de başlayan arazi çalışmalarımız, ekime kadar aralıklarla devam etti. Bu çalışmayla dağda yetişen bitkiler tespit edilecek. Aynı zamanda endemik ve nadir bitkilerin de tehlike kategorileri belirlenecek. Şayet insan etkisi, otlatma, ilaç olarak kullanma, hayvan istilası gibi durumlar varsa koruma tedbirleri önerilecek. Doğal olarak yetişen bütün otsu ve odunsu bitki örnekleri toplanarak, alanın florası ortaya koyulacak. Bitki türlerinin doğal habitatlarında fotoğrafları çekilerek, ileride yapılacak 'Türkiye Florası' adlı esere katkıda bulunulacak." dedi.

Ulus Dağı florasını çıkarma çalışması BAÜ Necatibey Eğitim Fakültesi Bilimsel Araştırma Proje Birimi, Balıkesir, Sındırgı ve Bigadiç Orman işletme müdürlükleri işbirliğiyle yapılıyor.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 26.04.2015 09:15:48. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Balıkesir'deki Ulus Dağı'nın Florası Çıkarılıyor
  [Hata Bildir]