SON DAKİKA YÜKSEKOVA HABERLERİ

Son Dakika Yüksekova Haberleri

 • 21:48 2 Polisi Şehit Eden PKK'nın Nusaybin Bombacısı İstanbul'da Yakalandı 2 Polisi Şehit Eden PKK'nın Nusaybin Bombacısı İstanbul'da Yakalandı Mardin'in Nusaybin ilçesinde 2 polisin şehit olmasına neden olan PKK bombacısı Mahmut S. İstanbul'da düzenlenen operasyonla yakalandı.
 • 16:43 Yüksekova Girişinde Kilometrelerce Araç Kuyruğu Oluştu Yüksekova Girişinde Kilometrelerce Araç Kuyruğu Oluştu Yüksekova ilçesinde yasağın kalkmasıyla birlikte evlerine dönmek isteyenler kilometrelerce araç kuyruğu oluşturdu. Jandarma ilçeye giren araçları didik arıyor.
 • 16:23 Dha Ankara - Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne... Dha Ankara - Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne... Dha Ankara - Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus harekatı' açıklaması Türkiye üzerine ne düşüyorsa yapmakta kararlıHAREKATIN DETAYLARINI PAYLAŞAMAYIZ'HAKAN FİDAN' AÇIKLAMASI KULİSLERDEKİ KONUŞMALARA GÖRE HAREKET EDEMEYİZPARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE YENİ SAFHAYA GEÇİLMİŞTİRBAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ TEKLİFİMİZ EN KISA ZAMANDA TBMM'YE GETİRİLECEKYARGI BAĞIMSIZLIĞINI İHLAL EDEN BİR MESELE YOKBAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları hatırlatılarak, Türkiye'nin ABD'ye 'Cerablus harekatı' teklif etmesi ve söz konusu harekatın detaylarının sorulması üzerine Harekatın detaylarını paylaşamayız. Türkiye kendi sınırlarının korunmasını, kendi toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını birinci önceliği olarak kabul etmektedir.
 • 16:13 Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne Düşüyorsa Yapmakta... Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne Düşüyorsa Yapmakta... Dha Ankara - Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus harekatı' açıklaması Türkiye üzerine ne düşüyorsa yapmakta kararlıHAREKATIN DETAYLARINI PAYLAŞAMAYIZ'HAKAN FİDAN' AÇIKLAMASI KULİSLERDEKİ KONUŞMALARA GÖRE HAREKET EDEMEYİZPARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE YENİ SAFHAYA GEÇİLMİŞTİRBAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ TEKLİFİMİZ EN KISA ZAMANDA TBMM'YE GETİRİLECEKYARGI BAĞIMSIZLIĞINI İHLAL EDEN BİR MESELE YOKBAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları hatırlatılarak, Türkiye'nin ABD'ye 'Cerablus harekatı' teklif etmesi ve söz konusu harekatın detaylarının sorulması üzerine Harekatın detaylarını paylaşamayız. Türkiye kendi sınırlarının korunmasını, kendi toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını birinci önceliği olarak kabul etmektedir.
 • 15:36 Yüksekova'da Aranan PKK'lı Yol Kontrolünde Yakalandı Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin Büyükçiftlik Beldesi'nde jandarma ekipleri tarafından yapılan yol kontrolleri sırasında terör örgütüne üye olmaktan aranan bir PKK'lı yakalandı.
 • 14:33 Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı-Ek Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı-Ek Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının bugün saat 06.00'da son bulmasının ardından binlerce kişi, araçlarıyla ilçeye girmek isterken yoğunluk nedeniyle büyük sıkıntı yaşadı.
 • 13:45 Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: Türkiye Üzerine Ne Düşüyorsa Yapmakta Kararlı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları hatırlatılarak, Türkiye'nin ABD'ye 'Cerablus harekatı' teklif etmesi ve söz konusu harekatın detaylarının sorulması üzerine, "Harekatın detaylarını paylaşamayız. Türkiye kendi sınırlarının korunmasını, kendi toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını birinci önceliği olarak kabul etmektedir.
 • 13:44 Yüksekova'ya Dönecek Vatandaşlar İçin Otobüs Firmalarından Ek Sefer Yüksekova'ya Dönecek Vatandaşlar İçin Otobüs Firmalarından Ek Sefer GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Yolda ilerleyen araçlar Sokakta yürüyen vatandaşlar Minibüs seferleri için gelen yolcular Van-Yüksekova minibüs garajı sorumlusu Necmettin Kaplan'ın konuşması Minibüslerin hareket etmesi Yüksekova'daki sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılması Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasının ardından vatandaşların ilçeye dönüşleri sürüyor Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasıyla, ilçeden göç eden vatandaşların dönüşleri devam ediyor.
 • 13:35 Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne Düşüyorsa Yapmakta... Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus Harekatı' Açıklaması Türkiye Üzerine Ne Düşüyorsa Yapmakta... Dha Ankara - Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan 'Cerablus harekatı' açıklaması Türkiye üzerine ne düşüyorsa yapmakta kararlıHAREKATIN DETAYLARINI PAYLAŞAMAYIZ'HAKAN FİDAN' AÇIKLAMASI KULİSLERDEKİ KONUŞMALARA GÖRE HAREKET EDEMEYİZPARALEL YAPIYLA MÜCADELEDE YENİ SAFHAYA GEÇİLMİŞTİRBAŞKANLIK SİSTEMİYLE İLGİLİ TEKLİFİMİZ EN KISA ZAMANDA TBMM'YE GETİRİLECEKYARGI BAĞIMSIZLIĞINI İHLAL EDEN BİR MESELE YOKBAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları hatırlatılarak, Türkiye'nin ABD'ye 'Cerablus harekatı' teklif etmesi ve söz konusu harekatın detaylarının sorulması üzerine Harekatın detaylarını paylaşamayız. Türkiye kendi sınırlarının korunmasını, kendi toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını birinci önceliği olarak kabul etmektedir.
 • 12:58 Bakanlar Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısında Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde ortaya çıkan tablonun detaylarıyla masaya yatırıldığını belirterek, "Bu 5 ilçede, yıkılan toplam bina sayısı 6 bin 320'dir.
 • 12:55 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağının Kısmen Kaldırılması Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasıyla, ilçeden göç eden vatandaşların dönüşleri devam ediyor.
 • 12:26 Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Terör Operasyonlarının Bilançosunu Açıkladı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde ortaya çıkan tablonun detaylarıyla masaya yatırıldığını belirterek, “Bu 5 ilçemizde toplam yıkılan bina 6 bin 320’dir. Bunları birim olarak düşünürsek yani daire ölçeğinde yaklaşık 11 bin birimdir" dedi.
 • 12:13 Kurtulmuş: Hükümetin Önceliği Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemidir 65. Hükümet, ikinci Bakanlar Kurulu toplantısını Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdi.
 • 12:00 Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı(2) Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı(2) Dönüş ÇİLESİHakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının bugün saat 06.00'da son bulmasının ardından binlerce kişi, araçlarıyla ilçeye girmek isterken yoğunluk nedeniyle büyük sıkıntı yaşadı.
 • 11:09 Grafikli - Yüksekova Yeniden İnşa Edilecek YILMAZ KAZANDIOĞLU / NECMİ ERTUŞ - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyonun ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor.
 • 11:04 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağının Kısmen Kaldırılması - Vatandaşlar, Evlerine Dönmeye Başladı Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağının Kısmen Kaldırılması - Vatandaşlar, Evlerine Dönmeye Başladı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : İlçeye dönmek için polis kontrol noktasında bekleyen vatandaşlar Uzun araç kuyrukları Yıkılan ev ve iş yerlerinden görüntü Ev çevrelerinde ve sokaklarda yürüyen vatandaşlar Yüksekova'daki sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırılması Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasının ardından vatandaşlar, evlerine dönmeye başladı Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasının ardından çok sayıda vatandaş, evlerine dönmeye başladı.
 • 10:48 Yüksekova? da Gündüzleri Yasak Kalktı Dönüşler Başladı 2- Yüksekova? da Gündüzleri Yasak Kalktı Dönüşler Başladı 2- Hakkarı'nın Yüksekova İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren 06.00-20.00 saatleri arasında kaldırılmasının ardından halk ilçeye dönmeye başladı.
 • 10:02 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağının Kısmen Kaldırılması Yüksekova'da sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasının ardından çok sayıda vatandaş, evlerine dönmeye başladı.
 • 09:59 Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı Yüksekova'da Gündüzleri Yasak Kalktı, Dönüşler Başladı Hakkarı'nın Yüksekova İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren 06.00-20.00 saatleri arasında kaldırılmasının ardından halk ilçeye dönmeye başladı.
 • 09:43 Demirtaş: Kürtler Bir Daha Asla Türk Devleti İle Aidiyet İlişkisi Kuramayacak Demirtaş: Kürtler Bir Daha Asla Türk Devleti İle Aidiyet İlişkisi Kuramayacak Demirtaş, "Kürtler yüzleşmeye ve helalleşmeye hazırdı ama gönül bağı Cizre'de koptu" dedi. "Daha ciddi çıkışlar yapabilirdik" diyerek özeleştiri yapan Demirtaş, CHP'ye de yüklendi.
 • 09:27 Yüksekova'da Yasak Kalktı İlk Görüntüler Yüksekova'da Yasak Kalktı İlk Görüntüler Yüksekova'da yasak kalktı ilk görüntüler(Tür: Yurt)
 • 09:11 Yüksekova'da Yasak Kısmi Olarak Kaldırıldı Yüksekova'da Yasak Kısmi Olarak Kaldırıldı Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki sokağa çıkma yasağı, sabah saatlerinden itibaren kısmi olarak kaldırıldı.
 • 08:59 Gündem / 30 Mayıs 2016 Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde TU¨RGEV'in 20. Kurulus¸ Yıl Do¨nu¨mu¨ ve Olagˆan Genel Kurulu ile Havaalanı Mahallesi'nde Esenler Belediyesi Kentsel Dönüşüm Konutları Teslim Töreni'ne katılacak.
 • 20:57 Yüksekova'da Geçici Müracaat Büroları Kuruldu Sokağa çıkma yasağının kısmen kaldırıldığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, geçici olarak hasar tespit müracaat büroları kuruldu.
 • 20:41 Yasak Kalktı, Yüksekova'ya Dönüşler Başladı Yasak Kalktı, Yüksekova'ya Dönüşler Başladı Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının yarından itibaren kalkacağını duyan vatandaşlar, ilçeye gitmek için yola çıktı.
 • 20:28 Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Gündüzleri Kalkıyor (2) Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Gündüzleri Kalkıyor (2) Yüksekova'ya DÖNÜŞLER BAŞLADIYüksekova İlçesi'nde 13 Mart 2016'da başlayan sokağa çıkma yasağının yarın sabah saat 06.00'da kaldırılacağının açıklanması üzerine Van, Hakkari ve çevre ilçelere göç etmek zorunda kalan Yüksekovalılar geri dönmeye başladı.
 • 19:06 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı olarak kaldırılmasının ardından evlerine dönecek vatandaşlar için müracaat büroları kuruldu.
 • 15:30 Hakkari Valiliğinden 'Yüksekova' Açıklaması Hakkâri Valiliğinden yapılan açıklamada, “terör örgütü mensupları tarafından Yüksekova ilçesinde kurulan barikatlar, açılan çukurlar ve evlere yerleştirilen el yapımı patlayıcıların (EYP) vatandaşlarımızın hayatını hiçe sayarak huzur ve güvenliğine kast ettiği" belirtildi.
 • 14:50 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağı Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları nedeniyle zarar gören konutlarda hasar tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi.
 • 14:26 Yüksekova'da Yasak Kısmi Kaldırılıyor Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, sokağa çıkma yasağının yarından itibaren kısmi olarak kaldırılacağı bildirildi.
 • 14:16 Yüksekova'daki Sokağa Çıkma Yasağı Hakkari Valiliği, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon nedeniyle Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağının kısmi zamanlı kaldırıldığını duyurdu.
 • 14:14 Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Gündüzleri Kalkıyor Yüksekova'da Sokağa Çıkma Yasağı Gündüzleri Kalkıyor Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde geçen 13 Mart'ta başlayan sokağa çıkma yasağı, yarından itibaren belirli saatler için kaldırılacak.
 • 11:59 Terörle Mücadeleye Terörle Mücadeleye "Bomba İmha Uzmanı" Desteği GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Arama tarama çalışmaların sürdüğü bir mahallede devriye görevi yapan zırhlı araç Yan yana duran zırhlı araçlar Bomba düzeneğinin bağlı olduğu değerlendirilen yerdeki kablo Bina içinde inceleme yapan bomba uzmanları Bomba uzmanları bir binanın çatı katını inceliyor Duvarda, terör örgütü mensuplarınca açılan mazgal Bomba uzmanı çatıyı kontrol ediyor Bomba uzmanın kıyafetini giyip ekipmanlarını alması Bomba uzmanı binanın etrafını dolaşıyor Bina etrafındaki ot birikintileri içinde bulunan kablonun bağlantı noktasının aranması Görevli, kablonun gittiği yeri tespit ediyor Bina içinde kablonun olduğu yerin tespit edilmesi Bomba uzmanı bina dışında kablonun geçtiği güzergahı temizliyor İki binanın duvarları arasındaki kablonun bulunması ve ortaya çıkarılması Başka bir binada bulunan düzeneğin kontrollü olarak patlatılması (haber çalışmasından bir gün önce) Başka bir binada, önceden etkisiz hale getirilen bomba düzeneğine ait kablonun görevlilerce toplanması Demir korkuluklara sarılan kablonun sökülmesi Toplanan kablonun götürülmesi Zırhlı aracın bölgeden ayrılması FAHRETTİN GÖK - Yüksekova'da bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca tuzaklanan 300'den fazla patlayıcıyı etkisiz hale getiren bomba imha uzmanları, ilçe merkezinin kısa sürede teröristlerden temizlenmesi konusunda önemli bir görevi yerine getirdi.
 • 11:47 Hendek Kalkışmasında Sona Gelindi Hendek Kalkışmasında Sona Gelindi Yaklaşık bir yıldır devlet ile PKK güçleri arasında devam eden hendek çatışmalarında sona gelindi. 1 yıllık bilanço ise yürekleri sızlatıyor.
 • 11:06 Terörle Mücadeleye "Bomba İmha Uzmanı" Desteği Yüksekova'da bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca tuzaklanan 300'den fazla patlayıcıyı etkisiz hale getiren bomba imha uzmanları, ilçe merkezinin kısa sürede teröristlerden temizlenmesi konusunda önemli bir görevi yerine getirdi.
 • 14:21 Diyarbakır'a Gelen Kdp'li Ali Awni: Bağımsız Kürdistan Hayalimizi Gerçekleştireceğiz Diyarbakır'a Gelen Kdp'li Ali Awni: Bağımsız Kürdistan Hayalimizi Gerçekleştireceğiz Diyarbakır'a gelen KDP'li Ali Awni: Bağımsız Kürdistan hayalimizi gerçekleştireceğizTÜRKİYE Kürdistan Demokrat Partisi (TKDP) ile Katılımcı Demokrasi Partisi'nin (KADEP) birleşme kararı aldığı bugün Diyarbakır'da bir otelde yapılan toplantıyla açıklandı.
 • 18:20 Selahattin Demirtaş Bitlis'te Selahattin Demirtaş Bitlis'te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Dokunulmazlık mevzusu da bizler açısından değil onlar açısında siyasi bir felaket olacaktır.
 • 16:17 Yüksekova'da Yasağa Rağmen Evlerine Dönmeye Başladılar Yüksekova'da Yasağa Rağmen Evlerine Dönmeye Başladılar Hakkarı'nın Yüksekova İlçesi'ndeki sokağa çıkma yasağı devam ederken, operasyonların başlamasından sonra evlerini terk ederek çevre kentlere veya köylerdeki akrabalarını yanına yerleşen bazı ailelerin evlerine döndükleri görüldü.
 • 15:13 Yüksekova'da Yasağa Rağmen Evlerine Dönmeye Başladılar Yüksekova'da Yasağa Rağmen Evlerine Dönmeye Başladılar Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı devam ederken, operasyonların başlamasından sonra evlerini terk eden bazı ailelerin evlerine döndükleri görüldü.
 • 13:10 22 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Genelkurmay Başkanlığı, bölücü terör örgütüne yönelik devam eden operasyonlarda 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
 • 12:02 Terör Örgütüne Yönelik Operasyonlar Hakkari'de çıkan çatışmada, 8 terörist etkisiz hale getirildi.
 • 11:44 Yüksekova'da 8 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Yüksekova'da 8 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda Yüksekova'da 8 terörist öldürüldü.
 • 11:42 Yüksekova Kırsalında 8 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 8 terörist etkisiz hale getirildi.
 • 11:18 Ağır Darbe Yiyen PKK, Nusaybin'den Çekildi Ağır Darbe Yiyen PKK, Nusaybin'den Çekildi Halk desteği bulamadığı için şehirlerde tutunamayan terör örgütü PKK, önceki gün 25 teröristin teslim olduğu Nusaybin'den çekildiğini açıkladı.
 • 11:09 Halk Desteği Bulamayan PKK'lılar Şehirlerde Tutunamadı Yaşamı hiçe sayan, huzuru hedef alan saldırılar gerçekleştiren terör örgütü PKK, halk desteği bulamadığı için şehirlerde tutunamadı.
 • 08:57 Yeni Hükümetin Ekonomi Yönetiminin İcraat Ajandası Yeni Hükümetin Ekonomi Yönetiminin İcraat Ajandası Ekonomi yönetimine yeni giren bakanlar, öncelikle bakanlık faaliyetlerine ilişkin brifing alacak. Paranın yeni patronlarının uzun bir icraat ajandası var.
 • 17:35 Şemdinli-yüksekova Karayolu Köstebek Yuvasına Döndü Şemdinli-yüksekova Karayolu Köstebek Yuvasına Döndü Hakkari’nin Şemdinli ilçesini il merkezi ve Yüksekova ilçesine bağlayan karayolunda açılan çukurlar tehlike saçıyor.
 • 16:29 Solin Çocuk Evi'nin Kamulaştırılmasına Tepki Diyarbakır’ın Bağlar İlçe Belediyesi, Solin Çocuk Oyun Evi ve Yüzme Havuzu ile ilgili “acele kamulaştırma kararı” alınmasına tepki gösterdi.
 • 15:05 Rahmet Eli Derneği'nden 217 Aileye Yardım Rahmet Eli Derneği'nden 217 Aileye Yardım Van Rahmet Eli Gıda Bankası ve Muhtaçlarla Dayanışma Derneği, mayıs ayında kente gelen 217 aileye yardımda bulundu.
 • 13:09 10 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Genelkurmay Başkanlığı, bölücü terör örgütüne yönelik devam eden operasyonlarda 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.