ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi - Son Dakika

ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi

24.10.2020 01:33

ABD Başkanı Donald Trump ile yarışan ve anketlerde önde gözüken demokratların başkan adayı Joe Biden, başkan seçilmesi durumunda koronavirüs aşısının ücretsiz yapılacağının sözünü verdi.

Tüm dünyanın gözü 3 Kasım tarihinde yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerine döndü. Seçimlere kısa bir süre kala adaylar seçmenlere vaatlerini aktarmaya devam ediyor. İki başkan adayı dün canlı yayında ikinci kez karşı karşıya gelirken, Biden, Trump'ın koronavirüsü önceden bildiğini iddia etti.

"BİDEN BAŞKAN OLSAYDI ÇOK DAHA FAZLA ÖLÜM OLURDU"

Bu iddiaya cevap veren Trump, böyle bir durumun olmadığını vurguladı ve Biden'ın iddialarını yalanladı. Konuyla ilgili olarak konuşmasına devam Trump, "Pandemi sürecinde Biden başkan olsaydı çok daha fazla ölüm olurdu" dedi.

"AŞI HERKESE ÜCRETSİZ OLMALI"

Canlı yayında geçen bu diyalogdan sonra Biden koronavirüs aşısıyla ilgili olarak yeni bir vaat verdi ve başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington'da salgınla mücadele planını açıkladı. Biden, "Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı" ifadelerini kullandı.

Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti.

MASKE ZORUNLULUĞUNU GETİRECEK

Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

Salgından en fazla etkilenen ülke olan ABD'de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi

- Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Sahte içki operasyonunda gözaltına alınan 100 şüpheliden 40'ı tutuklandı Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Elini kıyma makinesine kaptıran asker, 2 saatlik operasyonla kurtarıldı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu