18:0200
SON DAKİKA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür ve Turizm Bakanlığı Haberleri

  33. İstanbul Film Festivali Sona Erdi

  33. İstanbul Film Festivali Sona Erdi

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından onuncu kez AKBANK desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali'nin 33'üncüsü, 20 Nisan Pazar günü sona erdi. (Bugün 11:18)

   

  Çimenlik Kalesi'nde 9 Milyon Liralık Restorasyon

  Çanakkale Savaşları sırasında boğazın savunmasında önemli rolü olan ve şu an askeri müze olarak kullanılan Çimenlik Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 9 milyon liraya restore ediliyor. (Bugün 10:28)

   

  GAFSAD'tan Anlamlı Sergi

  GAFSAD'tan Anlamlı Sergi

  Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle fotoğraf sergisi açtı. (Bugün 10:25)

   

  Hırvatistan'da 3. Türk Filmleri Haftası Başladı

  Hırvatistan'da 3. Türk Filmleri Haftası Başladı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hırvat Türk Dostluk Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen Türk Filmleri Haftası'nın açılışı, Hırvatistan Kültür ve Turizm Bakanı Andrea Zlatar Violiç tarafından yapıldı Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası" filminin gösterimiyle başlayan Türk Filmleri Haftası'nda, Hırvat sinemaseverler 27 Nisan'a kadar 10 Türk filmini izleme şansı elde edecek. (Bugün 00:07)

   

  Çağdaş Türk Bestecilerinin Eserleri Boston'da Seslendirildi

  13. Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nde ünlü piyanist Ayşegül Durakoğlu’nun resitali müzikseverlerin beğenisini kazandı. (Dün 19:51)

   

  Milli Parklara İlişkin Yönetmelik Değişikliği TBMM Gündeminde

  Milli Parklara İlişkin Yönetmelik Değişikliği TBMM Gündeminde

  Chp Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Milli Parklar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile Milli Parkların geleceğinin belirsiz hale getirildiğine dikkat çekti. (Dün 17:00)

   

  Japon Tur Şirketlerinin Temsilcisi Mardin'de

  Japonya'nın 15 tur şirketinin planlama uzmanı Mardin'de incelemelerde bulundu İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın: "Japonya'dan gelen turistler, turizm potansiyelini daha da artıracak" MARTOD Başkanı Güngör: "Japonya'ya bir köprü kurup, gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz" (Dün 16:21)

   

  Abdurrahman Arıcı Beyinlerimizi Değiştireceğiz

  Abdurrahman Arıcı Beyinlerimizi Değiştireceğiz

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde turizmcilerle bir araya gelerek, Alanya turizmi hakkındaki sorunları ve önerileri dinledi. (Dün 15:04)

   

  Erzurum Şehir Tiyatrosu'ndan 'Her Telden Kabare' Oyunu…

  Erzurum Şehir Tiyatrosu'ndan "Her Telden Kabare" Oyunu…

  Erzurum şehir tiyatrosu “ Her telden kabare “ adlı oyunu 21-27 Nisan tarihlerinde il sağlık müdürlüğü salonunda sahneleyecek. (Dün 13:51)

   

  Budapeşte Kitap Festivalinde Nakkaşhane Kuruluyor

  Budapeşte Kitap Festivalinde Nakkaşhane Kuruluyor

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in kültürel diplomasi hamlesi edebiyat dünyasının ilgisini Türkiye’ye çekiyor. (Dün 13:15)

   

  Budapeşte Kitap Festivalinde Nakkaşhane Kurulacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı Budapeşte Uluslararası Kitap Festivali'nde nakkaşhane kuracak Türkiye'nin onur konuğu olarak katılacağı festivalde, "Kitap Yayımcılığının Macar Öncüsü: İbrahim Müteferrika" sergisiyle İbrahim Müteferrika matbaasında basılan eserlerin Macaristan'da yer alan orijinal ve tıpkıbasım nüshalarına yer verilecek Türkiye'den yayınevleri, telif ajansları, yazar ve akademisyenlerin katılımıyla yaklaşık bin 500 eserlik güncel bir (Dün 12:51)

   

  Türkiye'de Öğrenmek İsteyeni Yok, Yurt Dışından Taliplisi Çok

  Türkiye'de Öğrenmek İsteyeni Yok, Yurt Dışından Taliplisi Çok

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması" sözleşmesi kapsamında "Yaşayan insan hazineleri" arasında gösterilen keçe yapımını öğrenmek için her yıl çok sayıda kişi dünyanın farklı ülkelerinden Isparta'nın Yalvaç ilçesine geliyor "Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı" belgeli keçe ustası Kondal: "Mesleği yeniden canlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz ama yetkililer bize maddi değil, manevi destek olursa keçeyi daha da ön plana çıkarırız" (Dün 11:26)

   

  Karadağ'ın Sırlarına İlk Kazma Vuruldu

  Karadağ'ın Sırlarına İlk Kazma Vuruldu

  Karaman Karadağ'daki ören yerlerinde dini ve askeri yapıların ortaya çıkarılması için ilk kazı başlatıldı Kazı sorumlusu Yılmaz: "Bu çalışma, Cumhuriyet tarihinde bölgede yapılan ilk çalışma. Bunun gururunu yaşıyoruz. (Dün 11:18)

   

  'Kafesten Bir Kuş Uçtu' Adana'da Alkış Aldı

  "Kafesten Bir Kuş Uçtu" Adana'da Alkış Aldı

  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Guguk Kuşu oyununu Adana'daki festivalde de sahneledi. (Dün 10:16)

   

  23 Nisan'da Çocuklar Sanata Doyacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı 23 Nisan'da çocukları unutmadı. (Dün 10:05)

   

  Çanakkale'de Zafer Alanları Dünya Mirası Geçici Listede

  Çanakkale'de, 'Çanakkale Geçilmez Destanı'nın yazıldığı savaş alanları UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne alındı. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Didim 3. Koy'da Keşif Yapıldı

  Didim 3. Koy'da Keşif Yapıldı

  Didim Derneği’nin 2012 yılında açtığı plan iptali davası ile ilgili olarak Aydın 2. İdare Mahkemesi, 3.koyda keşif yaptı. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Çanakkale Savaşları'nın Yeri Unesco Dünya Mirası Listesi'nde

  Çanakkale Savaşları'nın Yeri Unesco Dünya Mirası Listesi'nde

  Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Kumkale beldesindeki alan ve Gelibolu Yarımadası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

 

  Kapadokya'da Belgesiz Rehberlere Göz Açtırılmıyor

  Yılda ortalama 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, yetki belgesi bulunmayan rehber ve acentelere yönelik denetimler artırıldı Nevşehir Rehberler Odası Başkanı Yılmaz: "Belgesiz turizm faaliyeti yapan rehberler ile seyahat acenteleri hakkında 10 ayda 90 tutanak tutularak işlem. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Çeşmeli Turizmcilerden İlginç Teklif!

  Çeşmeli Turizmcilerden İlginç Teklif!

  Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı ve Ilıca Hotel Genel Müdürü Yakup Demir, 2013’te olduğu gibi, geçtiğimiz hafta da oldukça sönük başlayan Turizm Haftası açılışı nedeniyle, bu etkinliği önümüzdeki yıl ÇEŞTOB olarak düzenlemek istediklerini söyledi. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Erciyes Kayak Merkezi'ni Tanıtma Hamlesi

  Erciyes kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal'ın da katılımıyla düzenlenen toplantıda, Erciyes Kayak Merkezi ve Kayseri'nin turizm değerlerinin uluslararası alanda tanıtılması konusu masaya yatırıldı. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Bazilika, Üzeri Örtülerek Korunacak

  Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesindeki kazılarda ortaya çıkarılan bazilika, restorasyon çalışmaları ve üzerinin örtülmesinin ardından ziyarete açılacak Müze Müdürü Öztürk: "Bazilikayı açık şekilde teşhir etmek, doğal ve fiziki ortamlardan etkilenmesine neden olur. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Erciyes Ülkenin Bir Değeri

  Erciyes Ülkenin Bir Değeri

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımlarla dünyanın en önemli kış sporları merkezlerinden biri haline gelen Erciyes için tanıtım atağı başlatılacak. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  İran Inruzha Tiyatrosu Adana'ya Geliyor

  İran Inruzha Tiyatrosu Adana'ya Geliyor

  Sabancı Vakfı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 16. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarının oyunlarını sanatseverlerle buluşturuyor. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Anavarza Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesinde

  Anavarza Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesinde

  Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza antik kenti, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine girdi. (21 Nisan 2014 Pazartesi )

   

  Diyarbakır'ın Tanıtımı İçin Belgesel Çekilecek

  TRT tarafından çekilecek 2 belgesel film ile Diyarbakır'ın kültürel varlıkları yurt içi ve yurt dışında tanıtılacak Vali Kıraç: "Barış süreciyle Diyarbakır artık sanatı, edebiyatı, hoş görüyü konuşuyor" "Diyarbakır’ın bütün güzelliklerini tanıtarak herkesin bilgisine, gözüne, kalbine dokunalım. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Malatya Arslantepe Höyüğü Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde

  Malatya Arslantepe Höyüğü Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde

  Malatya Arslantepe Höyüğü, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası geçici listesine alındı. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kayalıklar İçine Yapılan Meryem Ana Manastırı Turizme Açılıyor

  Kayalıklar İçine Yapılan Meryem Ana Manastırı Turizme Açılıyor

  Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı'nın restorasyon çalışmasının bu yıl içinde tamamlanarak turizme açılması hedefleniyor. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Tarihin Taşlara Yazıldığı Şehir İçin Belgesel Hazırlığı

  Tarihin Taşlara Yazıldığı Şehir İçin Belgesel Hazırlığı

  Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır’ın kültürel varlıklarını ve mirasını tanıtmak amacıyla belgesel çekilmesi için TRT ile protokol imzaladı. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Kayalıklar İçindeki Meryem Ana Manastırı Turizme Açılıyor

  Giresun'un Şebinkarahisar İlçesi'nde bulunan Meryem Ana Manastırı'nın, restorasyon çalışmasının bu yıl içinde tamamlanarak turizme açılması hedefleniyor. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Antik Agoradan Modern Agora'ya Pedal Çevirdiler

  Antik Agoradan Modern Agora'ya Pedal Çevirdiler

  İzmir Bisiklet Derneği üyelerince, Agora Ören Yeri'nin tanıtılması ve bisikletin şehir içi ulaşım aracı olarak teşvik edilmesi amacıyla bisiklet turu düzenlendi. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Mahmutbey Camii, Unesco Listesine Alındı

  Mahmutbey Camii, Unesco Listesine Alındı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınması için Dünya Miras Merkezi’ne sunduğu Mahmetbey Camii, listeye alındı. (20 Nisan 2014 Pazar )

   

  Mahmutbey Camii, Unesco Dünya Miras Listesi'ne Alındı

  Mahmutbey Camii, Unesco Dünya Miras Listesi'ne Alındı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınması için Dünya Miras Merkezi’ne sunduğu Mahmetbey Camii, listeye alındı. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Vali Başköy: 4 Polis, Bir Astsubay Kaçak Kazı Yapıyor

  Vali Başköy: 4 Polis, Bir Astsubay Kaçak Kazı Yapıyor

  Çorum Valisi Sabri Başköy katıldığı sempozyumda, 4 polis memuru ve bir astsubayın kaçak kazı yaparken yakalandığını açıkladı. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Çökmüş Halde İstiklal Marşı'na Eşlik Ettiler

  Çökmüş Halde İstiklal Marşı'na Eşlik Ettiler

  KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen’in Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) yasa tasarısına tepki eyleminde “Sanata Evet” pankartını taşıyan 6 kişinin çökmüş halde İstiklal Marşı’na eşlik etmesi dikkat çekti. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Vali Başköy: 4 Polis, 1 Astsubay Kaçak Kazıda Yakalandı

  Vali Başköy: 4 Polis, 1 Astsubay Kaçak Kazıda Yakalandı

  Çorum Valisi Sabri Başköy, bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Sungurlu İlçesi Turgutlu Köyü'nde başka bir ilden gelen 4 polis ve 1 astsubayın kaçak kazı yaparken yakalandığını söyledi. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Erzurum'da Sergi İzdihamı

  Erzurum'da Sergi İzdihamı

  Erzurum’da İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Diyanet İşleri Bakanı Mehmet Görmez’in tarihi Çifte Minareli Medrese'de açılışını yaptıkları "Mukaddes Miras Sergisi"ne yoğun ilgi nedeniyle izdiham yaşandı. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Vali Güvençer: 2023 Hedefleri İçin Stk'lar ve Yerel İdarelere Görev Düşüyor

  Vali Güvençer: 2023 Hedefleri İçin Stk'lar ve Yerel İdarelere Görev Düşüyor

  Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 2023 yılı strateji hedefine ulaşılması için sivil toplum örgütlerine ve yerel idarelerine çok büyük görev düştüğünü belirterek,"Eğer herkes üzerine düşen görevi yaparsa 2023 stratejisi hedefimize ulaşırız.” dedi. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Kayseri Film Atölyesi ile Tanıtılacak

  Kayseri Film Atölyesi ile Tanıtılacak

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Talas Yücel Çakmaklı Film Atölyesi’ni ziyaret etti. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Aziz Kocaoğlu: Bizim İhalelerimizde Kartvizit Geçmez

  Aziz Kocaoğlu: Bizim İhalelerimizde Kartvizit Geçmez

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, ihalelere yapılan eleştiriye ilişkin, "İhalelerimizde kartvizit geçmez. Hiçbir müteahhiti tanımam." dedi. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

  Mevlana Müzesi'nde Gürültü Kirliliğine Kulaklıklı Önlem

  Mevlana Müzesi'nde Gürültü Kirliliğine Kulaklıklı Önlem

  Mevlana Müzesi'nde gürültü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla sayısı 15'in üzerinde bir kafilenin, sesli rehberlik sistemini kullanması zorunlu oldu. (19 Nisan 2014 Cumartesi )

   

Manşet Haberleri