SON DAKİKA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

 • 11:42 Misis'te Bahar Kazıları Başlıyor Misis'te Bahar Kazıları Başlıyor Yüreğir Belediyesi ile Adana Arkeoloji Müzesi, Roma İtalyan Ulusal Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde yürütülen 2016 Bahar Dönemi Arkeolojik Kazıları, Misis’te 2 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.
 • 10:33 Pamukkale Turist Çekmek İçin Arayış İçinde Pamukkale Turist Çekmek İçin Arayış İçinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Pamukkale’de ülkede ve komşu ülkelerde yaşanan son olayların ardından turist sayısında düşüş yaşanırken, Denizlili turizmciler yaşanan açığı kapatmak için çeşitli kampanyalar yapıyor.
 • 22:46 Davutoğlu: Davutoğlu: "Devlet İdaresini Milletimizle Birlikte Türkiye'nin Her Yerinde Omuz Omuza Yapacağız" GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları "Yeni Türkiye Yolunda" Başbakan Davutoğlu: (1) Biz çokluk içinde birlik, birlik içinde çokluk felsefesine inanmış bir medeniyetin çocuklarıyız. Hem kültürel çoğulculuğumuzu, herkese olan hoşgörümüzü göstereceğiz, hem de ait olduğumuz kültüre, ait olduğumuz dine sadakatle bağlı kalıp bundan onur duyacağız" "Kut'ül Amare, mazlum milletlerin, Ortadoğu halklarının sömürgecilere, istilacılara karşı omuz omuza verdiği son büyük direniş. Orada Türkler vardı, Kürtler vardı, Araplar vardı, Sünniler, Şiiler, Keldaniler, Süryaniler vardı, ama hedefleri ortaktı; Bağdat'ın ruhunu korumak.
 • 20:17 Yeni Türkiye Yolunda" Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz çokluk içinde birlik, birlik içinde çokluk felsefesine inanmış bir medeniyetin çocuklarıyız. Hem kültürel çoğulculuğumuzu, herkese olan hoşgörümüzü göstereceğiz.
 • 16:13 Kaymakam Kılıç, Gazetecilerle Buluştu Kaymakam Kılıç, Gazetecilerle Buluştu Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Çorlu’da görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.
 • 15:56 Eruhlu Gençler İçin Eruhlu Gençler İçin "Kitap Kafe" Açıldı Siirt’in Eruh ilçesinde gençler arasında kitap okuma kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla “kitap kafe” açıldı.
 • 15:46 Milletvekili Serdar'dan, Elazığ Kültür ve Sanat Derneğine Ziyaret Milletvekili Serdar'dan, Elazığ Kültür ve Sanat Derneğine Ziyaret AK Parti Elazığ Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Ömer Serdar, Elazığ Kültür ve Sanat Derneğini ziyaret etti.
 • 14:38 Ahlat'ta Ahlat'ta "Kamu İhale Kanunu Eğitimi" Verildi Bitlis’in Ahlat İlçe Kaymakamlığı tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında, Kaymakamlık ve bağlı kurumlardan katılan 25 personele verilen "Kamu İhale Kanunu Eğitimi" sona ererken, eğitimi başarıyla tamamlayan 25 personele ise sertifika verildi.
 • 11:22 Didim, Ören Yerleriyle Tanıtılacak Didim, Ören Yerleriyle Tanıtılacak Didim, ören yerleriyle tanıtılacakAYDIN'ın Didim İlçesi'ndeki Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Yıldırım, Milet Amfi Tiyatrosu'nun kültür ve sanatsal etkinliklerle halka açılması ve ören yerinde büyük organizasyonların gerçekleştirilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı.
 • 00:10 Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. Yılı Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. Yılı GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Anma programından detaylar Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. Yılı Osmanlı'nın son dönemlerinde Irak'ta İngiliz ve müttefiklerinin kuvvetlerine karşı kazanılan Kut'ül Amare Zaferi'nin 100. yılı görkemli bir organizasyonla anıldı 38 mehteran ve 72 oyuncunun sahne aldığı, "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi" katılımcılardan büyük beğeni gördü Kut Valisi Halef, şehit kanıyla sulanmış toprağı, dedeleri savaşta şehit olmuş aşiret liderleri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sancak hediye etti Osmanlı kuvvetleriyle İngiliz ve müttefiklerinin kuvvetleri arasında 100 yıl önce yaşanan Kut'ül Amare Zaferi için görkemli bir anma programı düzenlendi.
 • 11:47 Antalya'da Rus Pazarı Yüzde 79 Daraldı Antalya'da Rus Pazarı Yüzde 79 Daraldı Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre Mart ayında Antalya'ya gelen turist sayısı, 2015'in aynı dönemine göre yüzde 18 oranında azaldı.
 • 11:32 10 Rus Turistten 8'i Gelmedi, Boşluğu İsrailliler Doldurdu 10 Rus Turistten 8'i Gelmedi, Boşluğu İsrailliler Doldurdu Antalya'ya yılın ilk 3 aylık döneminde gelen turist sayısı yüzde 21 azaldı. Aynı dönemde Rus pazarındaki daralma ise yüzde 79 oldu. Antalya'nın 3 ayda artı verdiği tek pazar ise İsrail oldu.
 • 11:02 Bu bölümlere gidene TEOG ek puan verecek Bu bölümlere gidene TEOG ek puan verecek Bu bölümlere gidene TEOG ek puan verecek. MEB, TEOG sınavına giren ve kültürel etkinliklerde bulunan öğrencilere, sistem üzerinden ek puan verecek. Kültürel etkinliklere çok katılan öğrenci daha fazla puan alacak
 • 08:29 "ŞEHRİ Medeniyet Şanlıurfa Kültür Projesi Gerçekleşti'' Halepli bahçedeki, Kraliçe Hippolite, birebir kıyafetleri, takıları ve makyajı ile canlandırıldı ve ayağa kaldırıldı.
 • 18:46 Urfa'nın Tarihi Dokuları Özel Tasarımlarda Urfa'nın Tarihi Dokuları Özel Tasarımlarda Şehri Medeniyet Kültür projesi, İstiklal Madalyasının da verildiği peygamberler şehri Şanlıurfa'da gerçekleşti.
 • 17:11 Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen "Güvenli Okul Projesi" kapsamında gençler, esnaf, veliler ve okul çevresindeki diğer paydaşlarla daha sıcak diyalog kuracak psikologlardan oluşacak "narkolog" projesinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile pilot olarak uygulanması ve sonrasında elde edilecek verilere göre yaygınlaştırılması kararlaştırıldı.
 • 16:47 Türk Filmleri Hollanda Seyircisiyle Buluşacak Hollanda'da Türk filmlerinin sanatseverlere ulaştırılması amacıyla düzenlenen geleneksel "Kırmızı Lale Film Festivali"nin 4'üncüsü bu sene 27 Mayıs'ta başlayacak.
 • 16:34 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı Uygulamaya Kondu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplanan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu, Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı uygulamaya koydu.
 • 16:00 İstanbul Shopping Fest Dubai'de Tanıtıldı İstanbul Shopping Fest Dubai'de Tanıtıldı ATM Dubai 2016 Uluslararası Turizm Fuarı’nda İstanbul rüzgarı esti.
 • 12:22 Turist Sayısı 10 Yılın En Düşük Seviyesinde Turist Sayısı 10 Yılın En Düşük Seviyesinde Turist sayısı Mart ayında 2006 yılının Ekim ayından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.
 • 11:48 Turist Sayısı 10 Yılın En Düşük Seviyesinde Turist Sayısı 10 Yılın En Düşük Seviyesinde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı 2016 yılı Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,84 azalış gösterdi.
 • 10:40 Kut'ül Amare Zaferi 100'üncü Yılında Seyirciyle Buluşuyor Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Kut'ül Amare Zaferi'nin 100'üncü yıldönümü kapsamında yarın "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi" gerçekleştirilecek.
 • 10:17 Şehri Medeniyet Şanlıurfa Kültür Projesi Gerçekleşti'' Şehri Medeniyet Şanlıurfa Kültür Projesi Gerçekleşti'' Haleplibahçedeki, Kraliçe Hippolite, birebir kıyafetleri, takıları ve makyajı ile canlandırıldı ve ayağa kaldırıldı.
 • 10:01 Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nda Kadro Düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı teşkilatının çalışma usul ve esasları ile personeli hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı.
 • 09:24 Terör, Sit Alanlarda Yapılaşmanın Önünü Açtı Terör, Sit Alanlarda Yapılaşmanın Önünü Açtı PKK'nın terör eylemleri, hendek ve barikatlar, 1999 yılında çıkarılan, 'Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararını' değiştirdi. Sit alanlarına yapı yapılmasının önü açıldı.
 • 09:03 Osmanlının Son Terzisi Şanliurfa'da Osmanlının Son Terzisi Şanliurfa'da Şanlıurfa Haleplibahçede ki Kraliçe Hippolite, birebir kıyafetleri, takıları ve makyajı ile canlandırıldı ve ayağa kaldırıldı.
 • 23:48 Şehr-i Medeniyet Defilesi Şanlıurfa'da Büyük İlgi Gördü Şehr-i Medeniyet Defilesi Şanlıurfa'da Büyük İlgi Gördü Şanlıurfa'da 'Şehr-i Medeniyet Kültür Etkinlikleri' kapsamında Osmanlı dönemine ait ve Şanlıurfa'nın yöresel kıyafetlerinden esinlenerek yapılan defile katılımcılardan ilgi gördü.
 • 19:46 Aşıklar Kahramanmaraş'ta Buluştu Aşıklar Kahramanmaraş'ta Buluştu Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrasya Aşıklar Birliği’nin katkılarıyla “I. Uluslararası Anadolu’ya Ruh Veren Şehirlerde Aşıklar Şöleni” düzenlendi.
 • 19:01 I. Uluslararası Anadolu'ya Ruh Veren Şehirlerde Aşıklar Şöleni Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ), Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrasya Aşıklar Birliği'nin katkılarıyla "I. Uluslararası Anadolu'ya Ruh Veren Şehirlerde Aşıklar Şöleni" düzenlendi.
 • 15:06 Destanlaşan Türkülerimiz' Konseri Beğeni Topladı Destanlaşan Türkülerimiz' Konseri Beğeni Topladı Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü İcra Topluluğu tarafından düzenlenen 'Destanlaşan Türkülerimiz' konseri 100. Yıl Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
 • 14:51 Turizme 26 Bin Kapasiteli Yeni Tesis İhalesi Devam Ediyor Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca tasarruf hakkı kendisinde bulunan 9 ildeki 28 kamu taşınmazının turizm yatırımcılarına tahsisine yönelik ihalesi devam ediyor.
 • 13:17 7. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne Doğru 7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nin 4-10 Kasım tarihlerinde düzenleneceği bildirildi.
 • 13:09 Turizme 26 Bin Kapasiteli Yeni Tesis Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca tasarruf hakkı kendisinde bulunan 9 ildeki 28 kamu taşınmazının turizm yatırımcılarına tahsisine yönelik ihaleye çıktı.
 • 00:17 Opera Solistleri Afyonkarahisar'da Konser Verdi Opera Solistleri Afyonkarahisar'da Konser Verdi GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Opera Solistleri Afyonkarahisar'da konser verdi Konserden detaylar Solistlerin sahnelerinden görüntüler Afyonkarahisar'da konser AFYONKARAHİSAR (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Opera ve Balesi solistleri Afyonkarahisar'da konser verdi.
 • 22:25 Afyonkarahisar'da Konser AFYONKARAHİSAR (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü, Ankara Devlet Opera ve Balesi solistleri Afyonkarahisar'da konser verdi.
 • 17:48 İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Açılış töreninden genel görüntüler İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık'ın konuşması İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Davut Özbağ'ın konuşması Film gösterimi Öğrencilerin Nuri Alço ile fotoğraf çektirmesi İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali Ulusal ve uluslararası kategoride 578 film başvurusu yapılan festivalin açılışına oyuncular Nuri Alço ve Ufuk Kaplan katıldı İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Özbağ: "Festivalin genç yeteneklerin sektöre kazandırılması anlamında çok önemli olduğunu düşünüyorum" İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.
 • 15:53 Antalya - Türofed Başkanı Ayık: Hedef 10 Milyon Yerli Turist Antalya - Türofed Başkanı Ayık: Hedef 10 Milyon Yerli Turist Türofed Başkanı Ayık: Hedef 10 milyon yerli turistTÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sürdürülebilir, 12 ay devam eden bir turizm sektörü için Türkiye'de şu an için 4 milyon seviyesinde gerçekleştiği tahmin edilen iç pazar hareketliliğinin en kısa sürede, minimum 10 milyona çıkartılması gerektiğini söyledi.
 • 15:39 İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali İnönü Üniversitesi 9. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.
 • 14:46 Cevdet Erek'in Projesi Venedik Sanat Bienali'nde Sergilenecek Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi'nin Türkiye pavyonunda, sanatçı Cevdet Erek'in projesi sergilenecek.
 • 13:41 Antalya'ya 9 Yeni Müze Geliyor Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında kentte 9 yeni müze açılacak.
 • 13:34 Türofed Başkanı Ayık: Hedef 10 Milyon Yerli Turist Türofed Başkanı Ayık: Hedef 10 Milyon Yerli Turist Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sürdürülebilir, 12 ay devam eden bir turizm sektörü için Türkiye'de şu an için 4 milyon seviyesinde gerçekleştiği tahmin edilen iç pazar hareketliliğinin en kısa sürede, minimum 10 milyona çıkartılması gerektiğini söyledi.
 • 13:24 Tarihi Torul Köprüsünde Restorasyon Başladı Tarihi Torul Köprüsünde Restorasyon Başladı Gümüşhane’nin Torul ilçesinde İpek Yolu güzergahında yer alan ve ilçenin en büyük ve en eski yapıtlarından birisi olan tarihi Harşit Köprüsünün bakım, onarım ve restorasyon çalışmaları başladı.
 • 12:43 Alanya Kalesi'nde Ağaçlar Kurudu Alanya Kalesi'nde Ağaçlar Kurudu Alanya Kalesi'nde ağaçlar kuruduANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde yerli ve yabancı tatilcilerin ziyaret ettiği Alanya Kalesi'ndeki bazı çam ağaçları kurudu.
 • 11:48 Bizim Hesabımız Yedi Düvelle" "Sevda Kuşun Kanadında" dizisinin genel yönetmeni Mesut Uçakan, "Dizide dönemin solcularını, sağcılarını ve kavgaya girmeyen Müslüman gençleri ele alıyoruz.
 • 11:00 Kütahya'da Çeyiz Sandıkları Açıldı Kütahya'da Çeyiz Sandıkları Açıldı Kütahya’nın geleneksel kadın kıyafetleri, tarihi konakların bulunduğu Germiyan Skokak’ta görücüye çıktı.
 • 10:47 Türk Müziği Topluluğu Konser Verecek Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu ücretsiz konser verecek.
 • 10:38 Ankara Uluslararası Film Festivali'nden 'Sansür' Açıklaması Ankara Uluslararası Film Festivali'nden 'Sansür' Açıklaması 27. Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF) yönetim kurulu, festival kapsamındaki bir filmin içeriği nedeniyle programdan çıkarılarak 'sansür' uygulandığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
 • 03:36 İngiliz Gazeteciler: Türkiye'de Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Olabileceğiniz Kadar Güvenlisiniz İngiliz Gazeteciler: Türkiye'de Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Olabileceğiniz Kadar Güvenlisiniz Gaziantep'te 5 gün geçiren İngiliz gazeteciler, "Türkiye, Gaziantep dünyanın herhangi bir yeri; Londra, New York kadar güvenli" dediler.
 • 20:16 Akkale Antik Kenti'nin Restorasyonu İçin Proje GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Kanlıdivane Antik Kentine yapılan ziyaret ve yeni yapılan yollardan görüntü Yeni yapılan yolda yürüyen heyetten görüntü Kanlıdivane Antik kentinde yapılan çalışma hakkında Doç.Dr Ümit Aydınoğlu'nun bilgi vermesi Ümit Aydınoğlunun engellilerinde gezebileceği yürüyüş yolları yapıldığını anlatması Engellilerin de rahat gezebileceği yollardan görüntü Kanlıdivane Antik kentine ziyarete gelenlerden görüntü Kanlıdivane Antik kenti içerisinde yer alan nekrapolden görüntü Akkale Antik kentindeki üç katlı olduğu belirtilen antik mezar ile ilgili bilgi verilmesi Akkale Antik kenti çevresinde yapılan ziyaret Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı'nın Akkale Antik kentinde yaptırılmak istenen çevre düzeni çalışması hakkında bilgi vermesi (mavi gömlekli) Doç.Dr Ümit Aydınoğlu'nun üç katlı mezar hakkında bilgi vermesi (Kırmızı renkli tişörtlü) Akkale Antik Kenti'nin restorasyonu için proje Mersin'in Erdemli ilçesinde, millattan önce 4. yüzyılda zeytinyağı ihraç merkezi olan Akkale Antik Kenti'nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi için proje hazırlığına başlandı Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı, Mersin'in Erdemli ilçesinde milattan önce 4. yüzyıla ait Akkale Antik Kenti'nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi için proje hazırlığına başlandığını bildirdi.
 • 18:54 Erdemli - Akkale Antik Kenti Turizme Kazandırılacak Erdemli - Akkale Antik Kenti Turizme Kazandırılacak Akkale Antik Kenti turizme kazandırılacakMersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Kumkuyu Mahallesi'ndeki geç Roma döneminden kalma Akkale Antik Kenti, yapılacak çevre düzenlemesi ile turizme kazandırılacak.