SON DAKİKA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

 • 22:23Müzeler Günü Müzeler Buluşması"İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müzeler Günü kapsamında, "Müzeler Günü Müzeler Buluşması" etkinliği gerçekleştirdi.
 • 19:35Bodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Görevinden AlındıBodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdürü Görevinden AlındıBodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan'ın görevden alınarak Muğla Müze Müdürlüğü'ne atandı.
 • 17:13Elbistan'da 83 Yıllık Tarihi Bina, Kent Müzesi OluyorElbistan ilçesinde 1932'de yapılan, hükümet konağı ve polisevi olarak kullanılan binanın, Kent Müzesi'ne dönüştürülme çalışmalarına başlandı.
 • 13:56Polisevi Kent Müzesi'ne DönüştürülecekPolisevi Kent Müzesi'ne DönüştürülecekElbistan’ın tarihi kimliğini yansıtan en önemli eserlerden biri olan ve şuanda polisevi olarak kullanılan binanın Kent Müzesi’ne dönüştürülmesini öngören projenin startı verildi.
 • 12:37Kaçak Seyahat Acentelerine UyarıKaçak Seyahat Acentelerine UyarıSiirt Kültür ve Turizm İl Müdürü Remzi Uslu, Siirt’teki seyahat acentelerinin faaliyetlerde bulunabilmeleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) üye olması zorunluluğu bulunduğunu anımsattı.
 • 10:46Turizmde Ortak AkılTurizmde Ortak Akıl" Çalıştayı Edremit'te YapıldıBalıkesir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Turizmde Ortak Akıl” konulu çalıştay Edremit’te gerçekleştirildi.
 • 20:41Katar-Türkiye 2015 Kültür Yılı"2015 Türkiye-Katar Karşılıklı Kültür Yılı" kapsamında, Katar tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen ilk etkinlik olan "Çağdaş Sanat Sergisi" Ankara'da açıldı.
 • 19:01Bakan Çelik: Bakan Çelik: "Daeş, İnsanlık Mirasını Tehdit Ediyor"GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konuşması - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşması - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuşması Diyarbakır'da, "İçkale Müze Kompleksi"nin açılışı- Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "Birileri çıkıp diyor ki; 'Bugünler 12 Eylül'den bile beter.' Bu topraklarda söylenmiş en utanç verici laflardan biri bu. Bundan daha büyük nankörlük, bundan daha ayıp bir laf olamaz. O 12 Eylül politikalarını bitiren biziz. Devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarını bitirirken de ret inkar ve asimilasyonun her türlüsüne karşıyız"- "(Suriye'deki Palmira antik kentinin DAEŞ tehdidi altına olması) DAEŞ denilen insanlığın belası bir terör örgütü, Palmira antik kentini ele geçirdi, insanlık mirasını tehdit ediyor.
 • 17:11Bakan Çelik: Bugünler 12 Eylül'den Bile Beter Sözleri Büyük NankörlükBakan Çelik: Bugünler 12 Eylül'den Bile Beter Sözleri Büyük NankörlükKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, çözüm sürecinin AK Parti hükümetiyle başladığını ve bir çok zorluklarla uğraşıldığını belirterek, "Şimdi açık ve net söylüyorum.
 • 16:51Diyarbakır'da "İçkale Müze Kompleksi" Açıldı (1)Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Birileri çıkıp diyor ki: 'Bugünler 12 Eylül'den bile beter.' Bu topraklarda söylenmiş en utanç verici laflardan biri bu. Bundan daha büyük nankörlük, bundan daha ayıp bir laf olamaz. O 12 Eylül politikalarını bitiren biziz. Biz devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarını bitirirken de ret inkar ve asimilasyonun her türlüsüne karşıyız" dedi.
 • 15:34Edremit'te 'Turizmde Ortak Akıl' Çalıştayı DüzenlendiEdremit'te 'Turizmde Ortak Akıl' Çalıştayı DüzenlendiBalıkesir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından, “Turizmde Ortak Akıl” konulu bir çalıştay düzenlendi.
 • 15:20Yenişehirlioğlu'na 'Yılın Edebiyatçısı' ÖdülüYenişehirlioğlu'na 'Yılın Edebiyatçısı' ÖdülüManisalı ünlü yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği programda “Yılın Edebiyatçısı” ödülüne layık görüldü.
 • 14:58Arakelots Ermeni Manastırı Köstebek Yuvasına DöndüArakelots Ermeni Manastırı Köstebek Yuvasına DöndüMuş’ta, 18’inci yüzyılda yapıldığı söylenen Arakelots Ermeni manastırı, defineciler tarafından tahrip edildi.
 • 14:56Türkiye'de Sadece 130 Adet Sanat Tarihi Öğretmeni VarTürkiye'de Sadece 130 Adet Sanat Tarihi Öğretmeni VarAtama bekleyen bir grup Sanat Tarihi öğretmeni, seslerini duyurmak ve sorunlarına dikkat çekmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem düzenledi.
 • 14:03İçkale Müze Kompleksi'nin Açılışı Yapıldıİçkale Müze Kompleksi'nin Açılışı YapıldıDiyarbakır’da restorasyonu tamamlanan tarihi İçkale’nin açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, devletten kaynaklanan ret, inkar ve asimilasyon politikalarının sona erdiğini, ancak bir grup sivil görünümlü yapıların bu politikaları uyguladığını ifade etti.
 • 12:43Tiyatrocu Kadınlar Çıktıkları Turneyi TamamladıTiyatrocu Kadınlar Çıktıkları Turneyi TamamladıMersin’in Arslanköy beldesinde 2001 yılında kurulan ’Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’ üyesi 7 kadın, çıktıkları turneyi başarılı bir şekilde tamamladı.
 • 20:18Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'daCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, on iki yıl başbakanlık yaptığını ve o dönemde yapılanları vatandaşa anlatmasının hakkı olduğunu belirterek, "Çünkü bazıları bundan rahatsız oluyor.
 • 15:04Türkiye-Katar Karşılıklı Kültür Yılı"Türkiye-Katar Karşılıklı Kültür Yılı"nın ilk etkinliği "Katar Çağdaş Sanat Sergisi", yarın sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 • 12:40Muş'ta Tiyatro GösterisiMuş'ta Tiyatro GösterisiMuş Damla Sanat ve Kültür Merkezi (DSKM) Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi desteği ile hazırladığı “Ferzende Zeus’a Karşı” adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
 • 12:11Muş'ta Tiyatro Oyunu SahnelendiDamla Tiyatro ekibi tarafından hazırlanan "Ferzende Zeus'a Karşı" adlı tiyatro oyunu, büyük beğeni topladı.
 • 12:07Kars Avrupalı Turistleri BekliyorBinlerce yıllık geçmişiyle birçok medeniyetin kültürel izlerini barındıran Kars'ın daha çok Avrupalı turiste ev sahipliği yapması amacıyla AB ülkelerindeki tanıtımlara hız verilecek.
 • 11:29Adab-ı Muaşeret Hem Güldürdü, Hem de Duygulandırdı…Adab-ı Muaşeret Hem Güldürdü, Hem de Duygulandırdı…Erzurum Şehir Tiyatrosu Kültür ve Turizm bakanlığı katkılarıyla sezonun son oyunu olan Adab-ı Muaşeret adlı oyun Devlet Tiyatroları salonunda galasını yaptı.
 • 11:10Beçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorBeçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Yelli Cami genel- Tarihi havuz genel- Kadir Pektaş röportaj görüntüsü Beçin Kalesi UNESCO kalıcı listesine girmeye hazırlanıyor- Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan ve 2012 yılında UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi Beçin şehri ve kalesinin kalıcı listeye girebilmesi için alan yönetimi çalışması yapılıyor- Beçin Kalesi Kazısı Başkanı Prof. Dr. Pektaş: - "Beçin ören yerinin alan planını hazırlıyoruz.
 • 11:07Beçin Kalesi Unesco Kalıcı Listesine Girmeye HazırlanıyorMuğla'nın Milas ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne bulunan tarihi Beçin şehri ve kalesinin kalıcı listeye girebilmesi için çalışma yürütülüyor.
 • 22:419. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri TöreniAvrupa Tasarım Organizasyonu'nca İstanbul'da düzenlenen 9. Avrupa Tasarım Konferansı ve Ödülleri Töreni'nde, Avrupa Tasarım Ajansı Ödülü, "Best of Show" Ödülü ve Jüri Ödülü'nün yanı sıra 31 proje altın, 61 proje gümüş, 85 proje ise bronz ödül kazandı.
 • 20:03Cumhurbaşkanı, Adaşı Recep Tayyip Erdoğan'la TanıştıCumhurbaşkanı, Adaşı Recep Tayyip Erdoğan'la TanıştıAntalya'daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 aylık adaşı Recep Tayyip Erdoğan'la tanıştı.
 • 14:47Ardahan'da Otel Açılışıİl Özel İdaresi tarafından turizm yatırımlarını teşvik amacıyla yapımı tamamlanan Yalnızçam Kayak Merkezi'ndeki otelin açılışı yapıldı.
 • 14:17Türk ve Japon Ezgileri BeğenildiTürk müziği ve Geleneksel Japon Koto müziği, Ankara Cermodern Sanat Merkezi'ndeki konserle dinleyicilere sunuldu.
 • 13:11Güneş Vakfı'nda Müzeler Haftası EtkinliğiGüneş Vakfı'nda Müzeler Haftası Etkinliği18-22 Mayıs 2015 tarihleri arasında Erzurum Müze Müdürlüğü ve Güneş Vakfı tarafından Müzeler Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
 • 09:23Geka Destekli Laodikya Sempozyumu BaşladıGeka Destekli Laodikya Sempozyumu BaşladıDenizli Büyükşehir Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü ‘Dünya Mirası Laodikeia Uyanıyor Projesi’ kapsamında düzenlenen, ‘Geç Antik Çağda Lykos Vadisi ve Çevresi’ temalı 2. Uluslararası Arkeoloji Uygulamaları Sempozyumu başladı.
 • 09:0629. Uluslararası İzmir Festivali BaşlıyorFestival, 2 Temmuz gecesi Cenevre Büyük Tiyatrosu Balesi'nin Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'ndaki gösterisi ile sona erecek.
 • 19:32Merzifon?da, 'Ermeni Kültür Mirasıdır' Tabelası TartışmasıMerzifon?da, 'Ermeni Kültür Mirasıdır' Tabelası TartışmasıMerzifon'da, 'Ermeni Kültür Mirasıdır' tabelası tartışması Amasya'nın Merzifon İlçesi'nde bulunan Akif Gülle Kültür Merkezi'nin girişine asılan 'Bu bina Ermeni Kültür Mirasıdır' yazılı tabelaya Saadet Partisi ilçe teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamayla tepki gösterildi.
 • 19:07Merzifon'da, 'Ermeni Kültür Mirasıdır' Tabelası TartışmasıMerzifon'da, 'Ermeni Kültür Mirasıdır' Tabelası TartışmasıAmasya'nın Merzifon İlçesi'nde bulunan Akif Gülle Kültür Merkezi'nin girişine asılan 'Bu bina Ermeni Kültür Mirasıdır' yazılı tabelaya Saadet Partisi ilçe teşkilatı tarafından yapılan yazılı açıklamayla tepki gösterildi.
 • 17:45Amasra'da Su Arızaları GideriliyorAmasra'da Su Arızaları GideriliyorAmasra Belediye Başkanı Emin Timur, ilçede meydana gelen su arızalarını gidermek için çalışmalara başlandığını açıkladı.
 • 13:14Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fotokampa KatılacakFotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fotokampa KatılacakDünyaca ünlü Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, MAFSAD’ın konuğu olarak Malatya’ya gelecek.
 • 13:07Atso'dan Siyasilere "Seçim Bildirgesi"Antalya Ticaret ve Sanayi Odasınca (ATSO), genel seçimler öncesi siyasi partiler ve Antalya milletvekili adaylarına verilmek üzere "seçim bildirgesi" hazırlandı.
 • 12:05İş Dünyasının Seçim Bildirgesi: Ekonomik Kalkınmanın Temeli, İleri Demokrasiİş Dünyasının Seçim Bildirgesi: Ekonomik Kalkınmanın Temeli, İleri DemokrasiAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), genel seçimler öncesi siyasi partilere ve tüm Antalya milletvekili adaylarına vermek üzere bir 'Seçim Bildirgesi' hazırladı.
 • 11:19Atso'dan Seçim BildirgesiAtso'dan Seçim BildirgesiAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), genel seçimler öncesi Siyasi Partilere ve tüm Antalya milletvekili adaylarına vermek üzere bir "Seçim Bildirgesi" hazırladı.
 • 09:33Geleceğin SinemasıGeleceğin Sineması"Nda Dereceye Girenler ÖdüllendirildiBu yıl 12’incisi düzenlenen ‘Geleceğin Sineması’ projesinin kazananları, Beyoğlu’nda düzenlenen ödül töreninde belirlendi.
 • 15:29Hitit Kralı Şuppiluliuma'nın Heykelinin Kopyası İstanbul'daTopkapı Sarayı Müze Mağazası'nda, 3D yazıcıyla üretilen Şuppiluliuma'nın üç boyutlu heykel kopyası, satışa çıkarıldı.
 • 14:56Adana'da Cezaevinde Senfoni Orkestrası KonseriÇukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda konser verdi.
 • 14:07Şair Zihni Şiir Yarışması BaşlıyorŞair Zihni Şiir Yarışması BaşlıyorBayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği, (BAYDER) Türkiye geneli ödüllü şiir yarışmasının ikincisini düzenliyor.
 • 13:29Hitit Kralı Şuppiluliuma, 3200 Yıl Sonra İstanbul'daHitit Kralı Şuppiluliuma, 3200 Yıl Sonra İstanbul'daDünyanın en büyük müze mağazası zinciri BKG, infoTRON ile 3D yazıcı teknolojisini Topkapı Sarayı Müze Mağazası'na getirdi.
 • 13:16Hitit Kralı Şuppiluliuma, 3200 Yıl Sonra İstanbul?da?Hitit Kralı Şuppiluliuma, 3200 Yıl Sonra İstanbul?da?Dünyanın en büyük müze mağazası zinciri BKG, infoTRON ile 3D yazıcı teknolojisini Topkapı Sarayı Müze Mağazası'na getirdi.
 • 12:11Kilis Türkülerini 10 Bin Kasetlik Arşivinde SaklıyorKilis Türkülerini 10 Bin Kasetlik Arşivinde SaklıyorGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kasetçi dükkanından genel görüntü- Kasetlerden genel ve detay görüntü- Kasetlerin cd'ya aktarılırken genel ve detay görüntü- İbrahim Halil Işıklar ile röp Kilis türkülerini 10 bin kasetlik arşivinde saklıyor- Kilisli 57 yaşındaki Halil Işıklar, 17 yaşından beri, Kilis yöresine ait anonim türkülerin yanı sıra aşıkların geçmişte söyledikleri eserlerden oluşan yaklaşık 10 bin kaset biriktirdi- Işıklar'ın arşivinden TRT ile Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve sanatçı yararlanıyor KEMAL KARAGÖZ - Kilisli 57 yaşındaki İbrahim Halil Işıklar, 40 yıldır Kilis yöresine ait anonim türkülerin yanı sıra aşıkların geçmişte söyledikleri eserlerden oluşan binlerce kaseti saklayarak, kent kültürüne ışık tutuyor.
 • 12:00Sanatçı Emel Örgün'ün Yeni Albümü ÇıktıBursalı Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği sanatçısı Emel Örgün'ün yeni albümü, "Yörüklerin Ezgisi (Türküler Yalan Söylemez)" adıyla müzikseverlerin beğenisine sunuldu.
 • 11:59Zile'ye Panoramik MüzeZile'ye Panoramik MüzeGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Kaleden genel görüntüler- Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ile röportaj Zile'ye panoramik müze- Roma İmparatoru Sezar'ın, Basforos Kralı 2. Pharneke'ye karşı zafer kazanarak dünyaca ünlü "Veni, vidi, vici" sözünü söylediği belirtilen Zile'de, savaşın anlatılacağı panomarik müze yapılacak- Belediye Başkanı Vidinel: - "Kalenin, kulesi ve surlarının restorasyonunun üçte biri tamamlandı.
 • 11:40Ziya Gökalp Müzesi Restore EdilecekDiyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde bulunan ve terör örgütü DAEŞ'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırıları bahane edilerek, 6-7 Ekim 2014'te düzenlenen izinsiz gösterilerde molotofkokteyli atılarak yakılan Ziya Gökalp Müzesi restore edilecek.
 • 11:14Diyarbakır'ın Kültür Varlıkları İçin Çaba GöstereceğimDiyarbakır'ın Kültür Varlıkları İçin Çaba Göstereceğim"Diyarbakır Kalesi, Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne girmesi için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Valilik, Büyükşehir Belediyesi, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının önemli bir adım attığını belirten Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Abdullah Arzakçı, kendisinin de bunun için yoğun çaba ve gayret içerisinde olacağını vurguladı.
 • 08:53Serhat Serhat "Offroad" ile KeşfedildiSerhat Kalkınma Ajansı (SERKA), TRA2 Bölgesinde turizmin bilindik rotaların dışına taşınması ve eko turizmin yaygınlaşması amacıyla “Serhat’ı Keşfet: Offroad” programını gerçekleştirdi.