SON DAKİKA KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI HABERLERİ

Son Dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

 • 19:12Tarih, Pamuk ve Kadın Bir Projede BuluştuTarih, Pamuk ve Kadın Bir Projede BuluştuKültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliğinde, "Gelecek Turizmde" Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na; proje ortakları Söke Beşparmak (Latmos) Doğa ve Kültür Derneği ile Söke Belediyesi başvuru yaptı.
 • 14:33Söke Tarih, Pamuk ve Kadını Bir Projede BuluşturduSöke Tarih, Pamuk ve Kadını Bir Projede BuluşturduKültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes işbirliğinde, “Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu"na proje ortakları Söke Beşparmak (Latmos) Doğa ve Kültür Derneği ile Söke Belediyesi başvuru yaptı.
 • 15:47Marka Kent' Amasya'da 7 Projenin İmzaları AtıldıMarka Kent' Amasya'da 7 Projenin İmzaları AtıldıKültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Marka Kent’ ilan ettiği Amasya’da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından ilan edilen ‘Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı’ kapsamında destek almaya hak kazanan 7 projenin imzaları atıldı.
 • 12:55THY Nurnberg'de Malatya RüzgarıTHY Nurnberg'de Malatya RüzgarıDha DIŞ HABER - THY Nurnberg'de Malatya rüzgarıTaner Tüzün, Nürnberg, (DHA) - Nürnberg THY, Nürnberg Süd West Park adresinde Malatya ve Kayısı günü düzenledi.
 • 11:02Kendilerini Mağdur Hissedenler Darbeye Tiyatro Diyor"Tiyatro ve sinema sanatçısı Ulvi Alacakaptan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimine "tiyatro" diyen sanatçıları kınayarak, "Özellikle yerel yönetimlerin, halkın parasıyla alınmış silahları ona yönelten birinin, tiyatroyu da bir silah olarak ona yöneltmesine engel olması gerekiyor.
 • 15:52Manavgat Kazı Alanının Antik Dönemde 'Genelev' Olduğunu Öğrenen Sponsor OlmuyorManavgat Kazı Alanının Antik Dönemde 'Genelev' Olduğunu Öğrenen Sponsor OlmuyorSide Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, kazı çalışmalarında ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Sponsor arıyoruz.
 • 15:25Antik Geneleve Sponsor BulunamıyorAntik Geneleve Sponsor BulunamıyorTürkiye'de Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti'nde yapılan kazı alanının antik dönemde genelev olarak kullanılmış olması, sponsorları soğutuyor.
 • 15:037. Malatya Uluslararası Film Festivali'ne DoğruBu yıl 7'ncisi 4-10 Kasım'da düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal Uzun Film Yarışması'na başvurular başladı.
 • 14:02Kristal Kayısı'da Büyük Ödül 150 Bin TlKristal Kayısı'da Büyük Ödül 150 Bin TlMalatya’da bu yıl 7’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Film Festivali’nde yer alan Ulusal Uzun Film Yarışması için başvurular başladı.
 • 11:10Ünye'ye Yeni Pazar AlanıÜnye'ye Yeni Pazar AlanıOrdu’nun Ünye ilçesinde eski pazar yerinin taşınacağı eski minibüs garajı alanında yapılan çalışmalarda sona geliniyor.
 • 15:03Lavanta Hasadı BaşladıLavanta Hasadı BaşladıTürkiye'nin lavanta bahçesi Isparta'da lavanta hasadı başladı.
 • 12:33Nevşehir Belediye Başkanı Ünver'den 62. Yıl MesajıNevşehir Belediye Başkanı Ünver'den 62. Yıl MesajıNevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 2004 yılında il oluşunun 50. yılını kutlayan Nevşehir’in, aradan geçen 12 yıllık süreç içerisinde Türkiye’nin en hızlı gelişen şehirlerinden biri haline geldiğini belirtti.
 • 12:14İznik Gölündeki Bazelikaya'ya Sualtı MüzesiBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Gölü'ndeki yaklaşık 2 bin yıllık bazilika kalıntılarının ziyaret edilebileceği, dünyadaki en güzel su altı müzesi uygulamasını İznik'te gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
 • 11:57Ünver: Ünver: "Nevşehir, İlerleyişini Sürdürecek"Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 2004 yılında il oluşunun 50. yılını kutlayan Nevşehir'in, aradan geçen 12 yıllık süreç içerisinde Türkiye'nin en hızlı gelişen şehirlerinden biri haline geldiğini belirtti.
 • 11:41İznik'teki 'Bazilika'ya 'Sualtı Müzesi'İznik'teki 'Bazilika'ya 'Sualtı Müzesi'Bursa'nın İznik İlçesi'nde, göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos'un adına inşa edildiği belirlenen bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar yapılıyor.
 • 11:21Osmanlı'nın 150 Yıllık Kışlası, Eğitim ve Kültür Merkezi OlacakÇorum'un İskilip ilçesinde bulunan, Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan yaklaşık 150 yıllık Redif Kışlası, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) desteğiyle restore edilerek eğitim ve kültür merkezi olarak kullanılacak.
 • 10:28Büyükşehir'den 'Bazilika'ya 'Sualtı Müzesi' hedefiBüyükşehir'den 'Bazilika'ya 'Sualtı Müzesi' hedefiBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Gölü'ndeki bazilikanın kalıntılarının ziyaret edilebileceği, dünyadaki en güzel sualtı müzesi uygulamasını İznik'te gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
 • 17:47Maydos Kilisetepe Höyüğü Kazı Sezonunu AçtıMaydos Kilisetepe Höyüğü Kazı Sezonunu AçtıÇanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan ve 2010 yılından beri arkeolojik kazı çalışmalarını aktif olarak sürdüren Maydos Kilisetepe Höyüğü bu yıl ki kazılara start verdi.
 • 13:38Lavanta Hasadı BaşladıLavanta Hasadı BaşladıTürkiye’nin lavanta bahçesi Isparta’da lavanta hasadı başladı.
 • 09:00Türkiye'ye Lavanta Kokusu Isparta'dan YayılıyorTürkiye'nin lavanta bahçesi Isparta da hasat mevsiminin gelmesiyle lavanta hasadı büyük bir heyecan ve tatlı bir telaşla başladı.
 • 23:04Farkında Mısınız? Kısa Film Yarışması Ödül TöreniToplumda dezavantajlı gruplara yönelik olarak toplumsal farkındalık oluşturmak için düzenlenen "Farkında mısınız? Kısa Film Yarışması"nda ödüller sahiplerini buldu.
 • 20:07Bakanı Avcı - Kars'taki Ani Harabeleri'nin Unesco Dünya Miras Listesi'ne Dahil EdilmesiBakanı Avcı - Kars'taki Ani Harabeleri'nin Unesco Dünya Miras Listesi'ne Dahil EdilmesiGÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: Kültür ve Turizm Bakanı Avcı'nın konuşması Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "(Türkiye-Rusya) İlişkilerimiz iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geliyor, daha da ileriye gidecek inşallah" "(Kars'taki Ani Harabeleri'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi) Milattan önce bin yılına dayanan bir tarihi var. Bu vesileyle dünya miras alanına dahil edilmiş olması, Türkiye için sevindirici" Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geldiğini, daha da ileriye gideceğini belirtti.
 • 19:40Ani Örenyeri'nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Alınmasıİstanbul'da düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40'ıncı Toplantısı'nda, Ani Örenyeri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması Kars'ta sevinçle karşılandı.
 • 19:12Kültür ve Turizm Bakanı Avcı AçıklamasıKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geldiğini, daha da ileriye gideceğini belirtti.
 • 18:42İznik Unesco Yolundaİznik ilçesinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) listesine girebilmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi ile İznik Belediyesi tarafından İznik Alan Başkanlığı kuruldu.
 • 17:16Bakan Avcı, Sakarya'da Müze Açılışına KatıldıBakan Avcı, Sakarya'da Müze Açılışına KatıldıKültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sakarya’da müze açılışına katıldı.
 • 15:30Tunus'tan Antalya'ya İlk Charter Seferi GerçekleştirildiTunus'tan Antalya'ya İlk Charter Seferi GerçekleştirildiAntalya merkezli Celex Travel, Tunus’tan Antalya’ya ilk charter seferini gerçekleştirdi.
 • 13:13İznik Unesco Yolundaİznik Unesco YolundaBursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşen çalışmalar ile 2014 yılında Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık gibi değerleriyle Unesco Dünya Miras Listesi’ne dâhil olan Bursa’nın ilçesi İznik de Unesco yolunda.
 • 09:14İzmir'de Alternatif Turistik Yerlerİzmir'de Alternatif Turistik Yerlerİzmir yalnızca yaz aylarının gözdesi değil, aynı zamanda tarihi, kültürel ve doğal birçok alternatif turistik mekânı içinde barındırıyor.
 • 21:25Türk Heyetin Rusya TemaslarıDışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Aydın ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Moskova'da bir araya geldi.
 • 17:00Çin ve Türkiye, Kültürel Miras İşbirliğini Geliştirecek"Türkiye'deki 40. Dünya Mirası Komitesi toplantısı için Türkiye'ye gelen Çin Tarihi Eserler Genel Müdür Yardımcısı Liu Shuguang, Çin ve Türkiye'nin çok eski uygarlık geçmişine sahip olduğunu belirtti.
 • 16:03Çin ve Türkiye kültürel miras işbirliğini geliştirecekÇin ve Türkiye kültürel miras işbirliğini geliştirecekÇin Tarihi Eserler Genel Müdür Yardımcısı Liu Shuguang, Çin ve Türkiye'nin çok eski uygarlık geçmişine sahip olduğunu vurgulayarak iki ülkenin kültürel işbirliği alanında işbirliğini geliştirmesi gerektiğine dikkat çekti.
 • 15:19Kapalıçarşı'nın Restorasyonu Çatıdan BaşladıDünyanın en eski alış veriş merkezlerinden biri olan tarihi Kapalıçarşı'da yıllar süren proje hazırlığının ardından restorasyon çalışmalarına başlandı.
 • 12:42Türkiye, Odessa Film Festivali'nde Konuk Ülke OlacakTürkiye, Ukrayna'da yarın başlayacak "9. Odessa Film Festivali"ne konuk ülke olarak katılacak.
 • 12:15Transit Yolcu Sayısı 7,6 Milyon Kişiyle Rekor Kırdıİstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından bu yılın ilk yarısında transit olarak geçen dış hat yolcu sayısı 7 milyon 646 bin kişiyle rekor kırdı.
 • 18:07Mersin Giad Başkanı İzol AçıklamasıMersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İzol, Türkiye ve Rusya hükümetlerinin karşılıklı olarak attıkları adımların Türkiye ekonomisini canlandıracağını ifade etti.
 • 17:37Sur'la İlgili Taslağın İyileştirilmesi İçin Çalışmalar SürüyorSur'la İlgili Taslağın İyileştirilmesi İçin Çalışmalar SürüyorUNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Toplantısı'nda, Sur'la ilgili karar taslağının görüşülmesine saatler kaldı.
 • 16:54İş Dünyasında 'Rusya' Sevinciİş Dünyasında 'Rusya' SevinciMersin Girişimci İş Adamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İzol, Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi yolunda atılan adımların iş dünyasında sevinçle karşılandığını belirterek, "Bu önümüzdeki süreçte hem ülkemize ciddi döviz girdisi sağlanacak hem de ihracat rakamlarımız artacaktır" dedi.
 • 15:0241 Yılda 10 Bin Kaset Biriktirmiş41 Yılda 10 Bin Kaset BiriktirmişKilis'te İbrahim Halil Işıklar, 41 yıldır biriktirdiği 10 bin kasetle Kilis kültürüne katkı sağlıyor.
 • 14:59Türk ve Rus Heyetleri Moskova'da BuluşacakDışişleri Bakanlığı başkanlığındaki bazı bakanlıkların yetkililerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin de yer aldığı bir heyet, temaslarda bulanmak üzere yarın Moskova'ya gidecek.
 • 14:32Türk Heyeti Rusya'ya GidiyorDışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu makamlarının daveti üzerine, Türkiye ile Rusya arasında turizm alanındaki işbirliği ve ilişkilerin ele alınması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra sektör temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetin 14 Temmuz günü Moskova’da Rus muhataplarıyla bir toplantı gerçekleştireceğini açıkladı.
 • 14:30Türkiye, Rusya'ya Heyet Gönderiyor (2)Uçak krizinden sonra gerilen Türkiye -Rusya ilişkileri rayına giriyor.
 • 14:26Rusya'ya Türk Heyeti GidiyorRusya'ya Türk Heyeti GidiyorKültür, Ulaştırma ve İçişleri Bakanlıkları üyelerinden oluşan bir heyet yarın Rusya'ya gidiyor.
 • 13:5113. Geleceğin Sineması" Yarışması"13. Geleceğin Sineması" yarışmasını kazanan 20 senaryo belli oldu.
 • 11:39Tarihi Sarıhacılar'a Koruma Amaçlı İmar PlanıAkseki ilçesinde tarihi Sarıhacılar Mahallesi sakinlerine, mahalle için planlanan koruma amaçlı imar planı anlatıldı.
 • 11:12İlk Kez İstanbul'da Düzenlenen Toplantıda Selçuk da Yerini Aldıİlk Kez İstanbul'da Düzenlenen Toplantıda Selçuk da Yerini Aldıİstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısına, geçen yıl dört bileşenle asil listeye giren İzmir’in Selçuk ilçesi de katıldı.
 • 10:24Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı...Yurt Dışındaki Kültür Varlıkları Eşgüdüm ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın başkanlığında 14 Temmuz 2016 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.
 • 20:41Gök, Kubbe/boşluk" Sergisi Sanatseverlerle BuluştuFotoğraf sanatçısı Kamil Fırat'ın "Gök, Kubbe/Boşluk" sergisi İstanbullu sanatseverlerle buluştu.
 • 17:48Bazı Tiyatro Oyuncuları Bilfiil Siyaset Yapıyor"Tiyatro Oyuncuları Derneği (TODER), bazı oyuncuların, tiyatro sanatına hiçbir katkısı olmayan biçimde 'tiyatrocu' kimliklerini kullanarak bilfiil siyaset yaptıklarını savundu.
 • 16:47Ayder Yaylası'ndaki Kaçak Yapılar Hakkında Yıkım KararıRize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası'nda kaçak ya da ruhsata aykırı 158 bina için yıkım kararı bulunduğu bildirildi.