Son Dakika Haberleri: 6. Mezopotamya Tıp Kongresi

6. Mezopotamya Tıp Kongresi

4 yıl önce

Mardin'de 15-17 Mayıs tarihlerinde ana dili Kürtçe olan 6. Mezopotamya Tıp Kongresi düzenlenecek. 

6. Mezopotamya Tıp Kongresi, System.String[]

Kongrenin tanıtım toplantısında konuşan Kongre Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bektaş, Diyarbakır, Almanya ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) bir grup doktorun 2008 yılında bir araya gelerek Kürtçe bilimsel kongre düzenleme kararı aldığını kaydetti.

Daha önceki kongrelerin Diyarbakır, Dohuk ve Süleymaniye'de gerçekleştirildiğini ifade eden Bektaş, ana dilin Kürtçe olacağı Mardin'de yapacakları kongrede Türkçe, Arapça, İngilizce'nin de kullanılacağını bildirdi. Bektaş, kongrede Asuri ve Arami dillerinde de ayrı bir oturum gerçekleştirileceğini söyledi. Bektaş, kongrede bu yıl ana temanın enfeksiyon hastalıkları olacağını belirtti.

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise çözüm sürecinin getirdiği barış ve huzur ortamında bilimsel ve akademik alanlarda önemli adımlar atıldığını belirterek "Geçen 4 yıl içerisinde inanılmaz işlere imza atıldı. Akademik alanda ülkemizin ilk Yaşayan Diller Enstitüsü, namı diğer Kürt Enstitüsü kuruldu. Bunun içerisinde Süryanice ve Arapça bölümleri de var. Mezopotamya Tıp Kongresi'nin dilinin Kürtçe olması önemlidir" diye konuştu.

Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım ise dil ile özgürlük arasındaki bağıntıya dikkati çekerek özgürleşen dillerin kendilerini hızlı bir şekilde onardıklarını söyledi.

Kongrenin, Türk Tabipler Birliğinin yanı sıra Mardin Artuklu Üniversitesi, IKBY'deki Kürdistan Tıp Derneği, Almanya Hanover Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi ve Organ Nakli Anabilim Dalı, Amerika John C. McDonald Regional Transplant Center, Willis-Kinghton Health System Louisiana USA ve World Surgical Fundation Louisiana USA'nın desteği ile gerçekleştirileceği bildirildi. - Mardin

FETÖ'den Güzel Öğrenciye "Sen Kapanma" Telkiniİstanbul'u Karıştıran Terörist Tekirdağ'da Yakalandı
Erdoğan'dan Trump Açıklaması: Bazı Söylemler Rahatsız Edici

    1