Son Dakika Haberleri: İsrail: "Sihirli Değnek" Adlı Yeni Silah Sistemini Devreye Sokacağız

İsrail: "Sihirli Değnek" Adlı Yeni Silah Sistemini Devreye Sokacağız

2 ay önce

İsrail ordusu, geçen cuma Suriye rejim güçlerine ait birliklerin İsrail uçaklarına yönelik attığı roketlerin sivilleri tehdit ettiğini belirterek "sihirli değnek" adlı hava savunma sistemini yakında devreye sokacağını açıkladı.

İsrail ordusu, geçen cuma  Suriye rejim güçlerine ait birliklerin  İsrail uçaklarına yönelik attığı roketlerin sivilleri tehdit ettiğini belirtti.

İsrail Kanal 10 televizyon kanalının, ordu tarafından yürütülen incelemeye dayanan haberinde, "Geçen cuma,  Suriye tarafından atılan ve  İsrail hava savunma sistemleri tarafından imha edilen roketler, neredeyse  İsrail'deki yerleşim alanlarına düşecekti." ifadesi kullanıldı.

"200 KİLO PATLAYICI İÇEREN 7 TONLUK ROKET"

Roketlerin sivillerin hayatını tehdit ettiği ve imha edilmesinin çok önemli olduğu belirtilen haberde, roketlerden birinin 200 kilogram patlayıcı madde ihtiva eden 7 ton harp başlığı olan balistik roket olduğu kaydedildi.

"SİHİRLİ DEĞNEK İKİ HAFTA İÇİNDE DEVREDE"

Haberde ayrıca, ordunun iki hafta içerisinde, "Sihirli Değnek" isimli füze savunma sistemini devreye sokacağı aktarılarak, bu sistemin,  İsrail'i hedef alan tüm füzeleri etkisiz hale getirebileceği vurgulandı.

İsrail Başbakanı  Binyamin Netanyahu,  İsrail savaş uçaklarının cuma günü  Suriye'ye hava saldırı düzenlediğini, "Hizbullah'a gelişmiş silah transferini önlemek için yapılan saldırının gerektiğinde tekrar edeceğini" söylemişti.

SURİYE'YE "VURURUZ" UYARISI

Suriye ordusu ise bir  İsrail uçağını düşürdüklerini, bir diğerini de vurduklarını iddia ederken  İsrail ordusu bu açıklamayı yalanlayarak  İsrail'e ait hiçbir savaş uçağının zarar görmediğini öne sürmüştü.

İsrail Savunma Bakanı  Avigdor Liberman,  Suriye rejimini,  İsrail uçaklarını hedef almasının tekrarlanması durumunda, hava savunma bataryalarını imha etmekle tehdit etmişti.

İsrail,  Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana  Suriye ve  Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, belirli aralıklarla  Suriye topraklarında faaliyet gösteren  İran destekli Hizbullah güçleri ile rejime ait askeri noktalara operasyonlar düzenliyor.

Ajdar, Canlı Yayına Konuk Olması İçin 300 Bin Euro Talep Etti Dünya Nükleer Saldırı Beklerken Kuzey Kore Lideri Domuz Çiftliği Gezdi
İstanbul'da Taksilerdeki Taksimetrelerin Neredeyse Tamamındaki Mühürler Geçersiz

1