Son Dakika Haberleri: Ruanda Soykırımıyla Suçlanan Simbikangwa'ya Müebbet İstemi

Ruanda Soykırımıyla Suçlanan Simbikangwa'ya Müebbet İstemi

Ruanda'da Hutu ve Tutsi grupları arasındaki çatışmalarda soykırımla suçlananlardan eski Yüzbaşı Simbikangwa hakkında müebbet hapis cezası istendi.

12.03.2014 22:53
Ruanda'da Hutu ve Tutsi etnik grupları arasındaki çatışmalarda soykırımla suçlananlardan eski yüzbaşı Pascal Simbikangwa hakkında müebbet hapis cezası istendi.

Savcılık, bugün görülen davada 54 yaşındaki Simbikangwa hakkında ömür boyu hapis isteminde bulundu.

Simbikangwa, hakkında yapılan suçlamaları reddederken mahkemenin kararı cuma günü açıklanacak.

Eski yüzbaşı daha önceki duruşmada, suçlandığı soykırımdaki rolünün önemsiz olduğunu iddia ederken, gizli servisin 3 numaralı ismi olduğu yolundaki suçlamaları da reddetmiş ve "kendisinin emirlere uymak zorunda bırakılan sıradan bir kamu görevlisi olduğunu" ileri sürmüştü.

Ruanda'da, 1994'de Hutular ve Tutsiler arasında yaşanan ve 800 binden fazla kişinin ölmesine sebep olan olayların sorumlularından yüzbaşı Simbikangwa, iddianamede Hutu gruplarını silahlandırmak, insanlık suçu işlemek ve soykırıma destek vermekle suçlanıyor.

Fransa'nın deniz aşırı toprakları Mayotte'te 2008'de sahte evrak bulundurmaktan tutuklanan 54 yaşındaki Simbikangwa, o tarihten itibaren La Reunion Adası'nda tutuluyordu. 

1994'de dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşürülmesi sonucu ölümünün ardından Hutular, olaydan Tutsileri sorumlu tutmuş ve Simbikangwa da azınlıktaki Tutsilere karşı saldırı başlatan grupların başında yer almıştı.

Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın öldürülmesi, 100 gün süren soykırımın başlangıcı kabul edilmişti. - Arkansas

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 21.04.2015 22:03:31. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Ruanda Soykırımıyla Suçlanan Simbikangwa'ya Müebbet İstemi
  [Hata Bildir]