Son Dakika Haberleri: Yeni Başbakanlık Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Yeni Başbakanlık Binasının İnşaatı Devam Ediyor

Atatürk Orman Çiftliği'nde Orman Genel Müdürlüğü arazisine inşa edilen yeni Başbakanlık binasının inşaatı devam ediyor.

08.11.2013 08:07
Yeni Başbakanlık Binasının İnşaatı Devam Ediyor,
Bazı detayları sır gibi saklanan, "Beyaz Saray" veya "Pentagon modeli" olarak da adlandırılan yeni Başbakanlık binasında inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Kaba inşaatı bitirilen binanın ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı.

3 KATLI OLACAK

Söğütözü 'ndeki 150 dönüm arazi üzerinde, Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilen yeni Başbakanlık binasının 3 katlı olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığı gibi birden çok girişi bulunan yeni bina, yaklaşık olarak 650 milyon liraya mal olacak. Türkiye 'nin siyasi tarihine 75 yıl boyunca tanıklık eden, tam 29 başbakan ve 61 hükümete ev sahipliği yapan Başbakanlık binasının da yeni binanın tamamlanmasının ardından müzeye dönüştürülmesi planlanıyor.

TÜRKİYE'NİN EN İYİ KORUNAN YERİ

Türkiye 'nin en iyi korunan ve en güvenli kamu kurumlarından biri olması beklenen yeni Başbakanlık binası, bomba, füze gibi balistik silahlara, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı korunaklı olacak. Beyaz habere göre, yeni binanın eksi 2 'nci katına doğal afetlerde kullanılmak üzere 'Kriz Merkezi'kurulacak. Çelik destekli özel betonlarla yapılan bu merkez, savaş, kimyasal, biyolojik, nükleer ve siber saldırılar ile terör eylemlerinde ise 'Hükümet Harekât Merkezi'olarak kullanılacak.

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 28.04.2015 08:18:50. #1.12#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Yeni Başbakanlık Binasının İnşaatı Devam Ediyor
  [Hata Bildir]