Son Dakika Haberleri: İzmir'deki "Kürtaj Protestosu" Davası

İzmir'deki "Kürtaj Protestosu" Davası

"Kürtaj yasağına ilişkin düzenlemelere" tepki eyleminde, kendilerini gözaltına almak isteyen polisle karşı koydukları iddiasıyla haklarında 1 ile 3 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açılan 7...

14.11.2013 13:15
İzmir'deki 'Kürtaj Protestosu' Davası,
İzmir'de "kürtaj yasağına ilişkin düzenlemelere" tepki eyleminde, kendilerini gözaltına almak isteyen polislere karşı koydukları iddiasıyla haklarında dava açılan 7 kadının yargılanmasına devam edildi.

İzmir 13. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya,  "Görevi yaptırmamak için direnme" suçundan 1 ile 3 yıl arası hapis cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklar Aycan T, Gizem C, Hande İpek Y, Uğur Pelin O, avukatları ile müşteki polis memurları katıldı.

Haziran ayında yapılan ilk celseye katılmayan sanıkların kimlik tespitlerinin yapıldığı duruşmada mahkeme hakimi Hasan Çelik, sanıklardan birinin daha önce AB Bakanı Egemen Bağış'a yumurta attığı için yargılanmasına gönderme yaparak, "yumurta getirmediniz değil mi?" demesi gülüşmelere neden oldu.

Kimlik tespitinin ardından, olay sonrasında tutulan tutanakta imzası bulunan emniyet mensupları tanık olarak dinlendi.

Sanıkların avukatı Şule Arslan Hızal'ın soruları üzerine tanık Hasan Erişik, tutanakta belirtilen hususların doğru olduğunu, bunların görüntülerde de bulunduğunu, eylemin kanunsuz olduğu bildirilerek eylemcilerin dağılması yönünde sözlü uyarı yapıldığını belirtti.

Tanıklar Emre Çınar ve Ali Seyfi de, sanık avukatlarının kadın polislerin zor kullanıp kullanmadığını sorması üzerine, uyarıları dikkate almayan sanıkların kendilerine direndiklerini, bu yüzden zor kullanıldığını ifade etti.

Diğer tanık polis memurları da benzer yönde ifade verdi.

Avukat Hızal, müvekkillerinin kürtaj düzenlemesine dair demokratik ve anayasal haklarını kullanarak bir gösteri yaptıklarını, yasaya aykırı bir toplantı olmadığını, olayda pasif bir direnmenin söz konusu olduğunu, kamera kayıtlarının hukuka aykırı şekilde elde edildiğini, tanıkların ve ilk celsede ifade veren müşteki polis memurlarının ifadelerinin çelişkili olduğunu savundu.

Hakim Hasan Çelik, gelmeyen sanıkların ifadesinin alınmasına karar vererek duruşmayı nisan ayına erteledi.

 

-Duruşma öncesi basın açıklaması

Duruşma öncesinde adliye önünde toplanan İzmir Kadın Platformu üyesi bir grup adına açıklama yapan Evrim Çakır, kadınların, ülkenin dört bir yanında sokaklara çıkıp eylem yaparak kürtajın yasaklanmasına dair hazırlanan yasa tasarısının çıkmasını engellediklerini söyledi.

Kürtajla ilgili tartışmaların başladığından bu yana düşüncelerini aktarmaya çalıştıklarını belirter Çakır, "Kadın bedeni üzerinde kurulmaya çalışılan tahakküme karşı, 'benim bedenim, benim kararım' diyerek yaşam haklarımızı savunuyoruz. Bizler, kadınların kendi hayatında söz ve karar sahibi olma mücadelesini vermeye devma edeceğiz" dedi.

"Halkevci Kadınlar" ve "Üniversiteli Kadın Kolektifi" oluşumu üyesi bir grup kadın, geçtiğimiz yıl mayıs ayında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü önünde "Kürtaj haktır, Uludere katliamdır" pankartıyla eylem yapmış, gözaltına alınmalarına karşı direndikleri gerekçesiyle 7 kadın hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Kadınlar hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme" suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. - İzmir

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 19.04.2015 10:56:02. #.233#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: İzmir'deki "Kürtaj Protestosu" Davası
  [Hata Bildir]