Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı - Son Dakika

Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı

23.10.2020 09:48

Dünya, Ermenistan'a cepheyi dar eden ve Rus üretimi hava savunma sistemlerini vuran Bayraktar SİHA'larını konuşurken, bu başarının altında çok iyi taktiksel planlamanın yattığı ortaya çıktı. Bayraktar TB-2, hem hava savunma sistemlerinin takip edemeyeceği yavaşlıkta uçuş yapıyor hem de MAM-L mühimmatlarını ulaşamayacakları menzilden atıyor.

Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Ermenistan ordusuna 1.5 milyar doların üzerinde zayiat veren Türk SİHA'ları tarih yazmaya devam ediyor. Ermenistan ordusunun 28 yıldır inşa ettiği tahkimatların yerle bir edilmesinde ve harekata derinlik kazandırılmasında önemli bir rol üstlenen SİHA'lar 40'ın üzerinde Rus üretimi hava savunma sistemi ve bileşenini vurmayı başardı.

"ÇOK İYİ TAKTİKSEL PLAN"

Yeni Şafak'ın haberine göre Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, SİHA'ların bu başarısının arka planında çok iyi taktiksel planlamanın yattığını söyledi. Ermenistan'a ait hava savunma sistemlerinin eski ve zafiyetlerinin olduğunun altını çizen Oğuz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bayraktar ve MAM-L ikilisi, Rus hava savunma sistemlerinin sınırlamaların daha üstünde performans gösterdiği için düşürülemiyor. 13 tanesi vurulan 9K33 OSA hava savunma sistemi, saatte 360 km hızın altındaki hava araçlarını 6.4 km kala ve 5 km irtifada tespit edebiliyor. Bayraktar TB-2 ise 130 km/h'dan daha yavaş uçabiliyor. 5.5 km üzerindeki irtifalardan mühimmat atabiliyor. MAM-L'nin menzili de 8 ila 14km.

"S-300'LER TB2'LERİ TAKİP EDEMİYOR"

Peki, S-300'lerin olduğu sahada Bayraktar TB-2'ler nasıl vızır vızır hareket edebildi? S-300'ler 180 km/h'ın altındaki hızlarda yapılan uçuşları iç arıza gibi algılıyor ve takip edemiyor. Bütün bunların hepsi oturulup detaylıca çalışılmış ve Rus hava savunma sistemlerinin hepsi başarıyla vurulmuş. Elektronik harbe de ihtiyaç kalmamış."

AZERBAYCAN HAREKATA ÇOK İYİ ÇALIŞMIŞ

Azerbaycan ordusunun bu başarısının arka planında sahadan istihbarat, havadan keşif-gözetleme ve kurmay zeka olduğuna dikkat çeken Oğuz, şu değerlendirmeyi yaptı: "Azerbaycan ordusu, muhtemelen Türk danışman ekibiyle birlikte, SİHA'ların kabiliyetlerini ve harekat planlanmasını çok iyi çalışmış. Bunların arka planında keskin bir kurmay bir akıl var. Olası tehditlere karşı alınacak tüm tedbirler detaylıca düşünülmüş. Anlık istihbarat da çok etkin bir şekilde kullanılmış."

Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı
Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı

Son Dakika Ekonomi Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (18)
  • av. murat : Maşallah ne kadar güzel haber bunlar ne kadar gurur duysak azdır artık o eski Türkiye yok sığıntı bir lider yok kafasına vurulup elinden ekmeği alınan bir millet yok kuvvetli lider güçlü bir Türkiye şükür Allah'a Cevap Yaz 23 3 Yayından Kaldır
  • hıghlander: Ulan var ya!!! tövbe tövbe...bu haberi yapmak,yani kardeşim sistem çalışma frekanslarını da yazsaydın bari TB-2 'nin..Gizli teknik bilgileri ilgili merciden onay almadan haber yapmayın,yorumda. Cevap Yaz 14 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi Uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst serbest bırakıldı Meteoroloji'den 11 kentimize kar yağışı uyarısı! Çığ tehlikesine dikkat Joe Biden, resmen ABD'nin 46. Başkanı oldu 10 yıl önce kıyafet almamaya yemin eden öğretmen 100 bin TL biriktirdi Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı Biden'dan 17 kritik karar! Aralarında Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması da var 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş