Son Dakika Haberleri: "Türk Yıldızları" Belgrad Semalarında

"Türk Yıldızları" Belgrad Semalarında

Sırbistan'da havacılığını 100.yıl dönümü nedeniyle başkent Belgrad yakınlarındaki Bataynica Havaalanı'nda "Batajnica 2012" adlı uluslararası hava gösterisi düzenlendi.

02.09.2012 20:11
'Türk Yıldızları' Belgrad Semalarında,
Sırbistan'da havacılığını 100. yıl dönümü nedeniyle başkent Belgrad yakınlarındaki Bataynica Havaalanı'nda "Batajnica 2012" adlı uluslararası hava gösterisi düzenlendi.

On binlerce ziyaretçinin izlediği ve 16 ülkeden 27 uçak ile 200 personelin katıldığı hava gösterisine, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, Başbakan İvitsa Daçiç, Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vuçiç, uluslararası kuruluşlar ve birçok ülkenin temsilcileri katıldı.

Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, İtalya, Fransa, Rusya, ABD, Slovenya, Türkiye, Romanya ve Fransa hava kuvvetlerinin uçakların yer aldığı etkinliğinin açılışını yapan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç, ülkesinde bu kadar yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gösterilerin açılışını yapan evsahibi Sırbistan Ordusu (VS), "Kartal" ve

"Süper Galeb G4" uçaklarla, "Gazelle" ve "Gamma" helikopterler de dahil olmak üzere 45 uçak ile gösteri yaptı.

Hava performansı gösterisinde "Eurofighter", "Typhoon", "F 16",

"MIG-29/MM2", "Alpha Jet" uçak tipleri ve "Kara Şahin" (Black Hawk) gibi uçak ve helikopterler yer aldı.

Gösteride, "Türk Yıldızlar" ile Türk Hava Kuvvetleri, özellikle halkın yoğun ilgi gösterdiği bir nakliye uçağı "Transall C-160"ı tanıttı.

Belgrad Hava Gösterisi'ne ilk kez katılan "Türk Yıldızlar" ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

"Türk Yıldızları" ile Sırbistan'a gelen Yarbay İhsan Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Uçağa ve Türk ekibine gösterilen ilgiden gerçekten çok mutluyuz. Biz de Sırp halkının cana yakınlığını ve güler yüzünü çok beğendik. Tüm organizasyon hatasız ve güzel" diye konuştu.

Bu gösteride yer alan Türk Yıldızlar'ı uçağının Avrupa ülkelerindeki çok sayıdaki gösterilere katıldığını belirten Kaplan, bu tip gösterilerin ülkeler arasındaki ilişkilere de katkı sağladığını bildirdi.

Hava gösterisi sırasında radar sistemleri uçaksavar, askeri havacılıkta kullanılan silah sergisi de düzenlendi. Sırbistan ordusu kendi askeri sanayisi ile pilotsuz hava araçlarını tanıttı.

Sırbistan topraklarında ilk Hava Kuvvetleri birimi 1912 yılında kurulmuştu.

Muhabir: Medin Haliloviç

Yayıncı: Tarkan Demir - BELGRAD

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 01.04.2015 00:59:44. #.233#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: "Türk Yıldızları" Belgrad Semalarında
[Hata Bildir]