Son Dakika Haberleri: Türkiye, Sgk Kapsamını KKTC'ye Genişletiliyor

Türkiye, Sgk Kapsamını KKTC'ye Genişletiliyor

YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan: "Tarihi bir adım"

20.06.2013 15:15
Türkiye, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kapsamını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) genişletiliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi  (YDÜ) Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük'ün Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, SGK kapsamının KKTC'ye genişletilmesi hususunda mutabakata vardığını söyledi.

Türkiye vatandaşlarının, Türkiye'de olduğu gibi KKTC'de SGK kapsamında sağlık hizmeti alamamalarının çok büyük sorunlara yol açtığını ifade eden Savaşan, "Bu anlaşma ile KKTC ekonomisi içinde büyük öneme sahip, sayıları elli binlere ulaşan başta öğrenciler olmak üzere, çalışanlarla beraber sağlık hizmetinden Türkiye'de olduğu gibi faydalanabilecekler" dedi.

-KKTC için tarihi adım-

Savaşan, İrsen Küçük'ün Başbakan Erdoğan ile yaptığı toplantıda, Türkiye vatandaşı SGK'lı hastaların Türkiye'deki hastanelerden yararlandığı gibi, KKTC'de de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nden (YDÜ) aynı şartlarda yararlanabilmesinin önünün açılmasıyla Kuzey Kıbrıs için "tarihi bir adımın" atılmış olduğunu belirtti. Savaşan, SGK'lı hastaların, KKTC'de ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini alabilmelerinin, ülkede başta üniversitelerde okuyan öğrenciler olmak üzere diğer Türkiye vatandaşlarına da çok büyük bir güvence sağlayacağını vurguladı.

Yüksek öğrenimde KKTC'yi tercih edecek öğrencilerin artık çok daha rahat tercih yapabileceğini ifade eden Savaşan, "Öğrenim gören öğrenciler sağlık hizmetinden faydalanabileceğini bilerek tercih yapabilecek. Daha  rahat okuyabilecekler. Çalışan insanlar da KKTC'de çok daha güvenli bir şekilde çalışabilecekler ve burada en çok turistin geldiği Türkiye'den gönül rahatlığıyla SGK'nın sağladığı imkanlardan faydalanabilecekler" diye konuştu.

-KKTC turizmini de olumlu etkileyecek-

Savaşan, bu anlaşmanın KKTC turizmini de olumlu etkileyeceğine dikkati çekerek, "KKTC'ye Türkiye'den nitelikli turistlerde bu sağlanan hizmetlerden dolayı artış olmasını bekliyoruz. Bu ayrıca, ülke ekonomisine de katkı sağlayacak. KKTC'ye Türkiye'den gelecek turistler SGK'nın sunduğu sağlık hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilecekler" ifadelerini kullandı. - Lefkoşa

  SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
  24 saat kesintisiz haber yayını
  Hakkımızda | Reklam | İletişim
  SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 26.04.2015 20:12:06. #.232#
  ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Türkiye, Sgk Kapsamını KKTC'ye Genişletiliyor
  [Hata Bildir]