Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret - Son Dakika

Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret

18.03.2015 17:13
Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret, System.String[]

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyenlere "Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar." dedi.

Ağrı Belediye Başkanı BDP'li Sırrı Sakık, nevruz ateşi yakıldıktan sonra Ağrı'dan Çanakkale'de yaşamını yitiren bütün kahramanlara selam ve saygı gönderdi. Geçen yılki nevruzda batıda 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere, "Generali olsanız ne yazar, it sürüleri" dediği için hakkında dava açıldığını söyleyen Sakık, "Buradaki polisler, çekim yapanlar, not tutanlara aynı şeyi tekrarlıyorum. Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar" dedi.

''BURADAN BÜTÜN KAHRAMANLARI SAYGI İLE ANIYORUZ''

Ağrı Hani Baba Caddesi'ndeki belediye otoparkında bugün öğleden sonra düzenlenen nevruz kutlamalarına DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP'li Belediye Başkanı Sırrı Sakık ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Nevruz ateşinin yakılmasından sonra konuşan Sırrı Sakık, "Bugün 18 Mart Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda yaşamını yitiren yiğitlerin anma günüdür. Buradan Ağrı'dan, Çanakkale'de yaşamını yitiren bütün kahramanları saygı ile selamlıyoruz. Onlar Çanakkale'ye giderken Ağrılıydı, Muşluydu, Edirneliydi, Tekirdağlıydı. Ortak bir vatan için gittiler. Kürt, Türk, Abaza, Çerkez herkes el ele tutuşarak o topraklarda kurtuluş savaşını verdi ve o topraklardan bir daha geri dönmediler. Ey sayın Cumhurbaşkanı sizin bu ülkeyi yöneten atalarınız Çanakkale'de bu mücadeleyi verenlerin ruhuna ihanet ettiler" dedi.

SAYIN CUMHURBAŞKANI KÜRT SORUNU YOKSA NE SORUNU VAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müzakereler devam ederken Kürt sorunu olmadığı yolundaki açıklamalarını değerlendiren Belediye Başkanı Sırrı Sakık, bu konuda şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, Kürt sorunu yoksa ne sorunu var? Size göre Kürt sorunu yok. Size göre şimdi bir seçim sorunu var. Eğer Kürt sorunu yoksa HDP neden her gün Kandil'de, İmralı'da Sayın Öcalan ile görüşüyor? Kürt sorunu yoksa neden HDP'nin aktörleri her gün sizinle görüşüyorlar? Vallaha bence sizde bir vicdan sorunu var? Sayın Cumhurbaşkanı sen hangi haklara sahipsen biz Ağrı'da, Kürdistan'daki bütün Kürtler aynı hakka sahip olmak istiyor. Bizim 30 yıllık mücadelemizi görmüyorsanız, körsünüz. Bizim zora, zulme boyun eğmediğimizi siz çok iyi bilmelisiniz. Bu ülkede yeni bir inşa dönemi başlamalı, herkesin ortak bir vatanı olmalı, bütün diller, bütün dinler birleşip demokratik bir Türkiye oluşturmalı ve demokratik bir Cumhuriyet oluşturulmalı. Sayın Öcalan başta olmak üzere bütün gerilla birlikleri cezaevinden ve Kandil'den herkes gelip demokratik siyasete katılmalı ve barış sağlamalıdır."

''SİZ MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİ DEĞİL GENERALİ OLSANIZ NE YAZAR İT SÜRÜLERİ''

Ağrı'da daha önce yaptığı konuşmalardan sonra cumhuriyet savcılarının soruşturma açtıklarını anlatan Sırrı Sakık, geçen yıl nevruzda batıda Kürt mahallelerine yönelik saldırılar olduğunu ileri sürdü.

Batıda 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyenlere mesaj yollayan Sakık, "Demiştim ki ey oradaki çeteler. Siz Mustafa Kemal'in askeri değil generali olsanız ne yazar. İt sürüleri. Bundan dolayı ve 30 Mart, 1 Haziran seçimlerindeki o yenilgiden dolayı Adalet Bakanı bizzat talimat veriyor ve hakkımda dava açılıyor. 1 Nisan'da adliyede olacağız. Buradaki polisler, çekim yapanlar, not tutanlara aynı şeyi tekrarlıyorum. Onlar it sürüsüdür, onlar bu halka düşmandırlar" diye konuştu.

Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret
Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret
Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret
Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret
Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sırrı Sakık'tan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' Diyenlere Ağır Hakaret - Son Dakika


Son Dakika

Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 1 ölü, 11 yaralı Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar Yüz yüze eğitim sürecinde kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin sınavları izole bir ortamda gerçekleşecek Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Mardin'de 1700 yıllık kilise 7 milyon 250 bin liraya internetten satışa çıkarıldı Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü