Türkiye'de 5 kez rastlanan 'İnsan yüzlü örümcek'in 6'ncısı Muğla'da görüldü

26 Eylül 2020 Cumartesi 11:15

Muğla'da şu ana kadar Türkiye'de 5 tane görülen, insan yüzlü örümcek olarak bilinen köşeli yengeç örümceği bulundu. Latincesi "thomisus onustus" olan örümcek 6 yaşındaki Yankı'nın dikkati sayesinde keşfedilirken ailesi örümceği koruma altına aldı.

Muğla'nın Milas ilçesinde 6 yaşındaki minik Yankı'nın dikkatini çeken ve babası Erkan Erol tarafından koruma altına alınan Latince adı "thomisus onustus" olan ve insan yüzüne benzeyen görüntüsüyle görenleri hayrete düşüren köşeli yengeç örümceği bulundu.

KAVANOZDA SAKLIYORLAR

Milas'ta Abdullah Yankı Erol isimli 6 yaşındaki minik çocuğun dikkatini çeken canlı Latince adı "thomisus onustus" olan ve insan yüzüne benzeyen görüntüsüyle görenleri hayrete düşüren köşeli yengeç örümceği çıktı. Babası Erkan Erol'un tarafından internette yaptığı araştırma ile cam kavanozda koruma altına alınan örümcek ailenin bir anda ilgi odağı oldu. Bulduğu örümceğin ne olduğuyla ilgili internette araştırmaya koyulan Erkan Erol insan yüzünü andıran görüntüsüyle bu örümceğin köşeli yengeç örümceği olduğunu öğrendi.

ET, MAYDANOZ VE PEYNİRLE BESLİYORLAR

Örümceği maydanoz ve peynir parçacıkları ile besleyen Erol ailesi ona gözü gibi bakıyor. Araştırmasına göre Türkiye'de şu ana kadar bu örümcekten sadece 5 tane görüldüğünü belirten Erkan Erol, "6'ıncısı ise bende. Oğlumun dikkati üzerine bulduğumuz örümceğe evimizde koruyarak bakmaya çalışıyoruz. Eşim ile birlikte internetten araştırarak ne yediğini öğrenmeye çalıştık. Maydanoz, peynir ve et ile besleniyormuş. Örümceği ilk gördüğümde çok şaşırdım. Türkiye'de insan yüzlü örümceği bulan 6'ncı aile olmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (6)
  • ahmet : bence yanlış görsel var
  • Sarı Komutan : İlk defa duyuyorum.
  • Ahmed yusuf : Benzemiyo diyosunuz ama muhtemelen başka dilden çevrilmiş hali olabilir
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika