Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Ekonomi haberleri, Ekonomi son dakika, son dakika Ekonomi

Son Dakika Ekonomi Haberleri

Son dakika Ekonomi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son ekonomi haberleri anında burada.


 • 13:55 Bayburt'ta Çoruh Nehri Üzerinde Yeni Köprüler İnşa Ediliyor

  Bayburt'ta Çoruh Nehri Üzerinde Yeni Köprüler İnşa Ediliyor Bayburt'ta DSİ tarafından yapılan açıklamaya göre, Çoruh Nehri üzerinde 2 yaya ve 2 araç köprüsünün inşası devam ediyor. Yeni köprüler, estetik ve emniyeti ön planda tutarak bölge halkının günlük yaşamını kolaylaştıracak ve bölgeye ayrı bir güzellik katacak.

 • 13:51 IEA Başkanı Fatih Birol, Fransa'nın en yüksek dereceli sivil nişanıyla ödüllendirildi

  IEA Başkanı Fatih Birol, Fransa'nın en yüksek dereceli sivil nişanıyla ödüllendirildi Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından dünya enerji ve iklim konularına sağladığı olağanüstü katkılar nedeniyle Şeref Nişanı'na layık görüldü. Birol, Legion d'Honneur nişanını Elysee Sarayı'nda düzenlenen özel bir törenle aldı.

 • 13:48 TARSİM Heyeti İzmir'de paydaş kurumları ziyaret etti

  TARSİM Heyeti İzmir'de paydaş kurumları ziyaret etti Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Heyeti, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nin yaygınlaştırılması ve iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla İzmir'de paydaş kurumları ziyaret etti. Ziyaretlerde, tarım sigortasının yaygınlaştırılması ve penetrasyon oranının artırılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 • 13:22 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'ı kabul etti

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TÜSİAD Başkanı Orhan Turan'ı kabul etti CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan'ı kabul etti. Kabulde, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile genel başkan yardımcıları Gamze Taşcıer ve Yalçın Karatepe de hazır bulundu.

 • 13:22 BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Geriledi

  BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Geriledi Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,22 azalışla 7.837,39 puana geriledi. Endeks, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 17,67 puan azaldı. Altının ons fiyatı 2.034 dolardan işlem görüyor.

 • 13:20 Almanya'da Sanayi Üretimi Ekimde Beklentilerin Üzerinde Düştü

  Almanya'da Sanayi Üretimi Ekimde Beklentilerin Üzerinde Düştü Almanya'da sanayi üretimi, makine mühendisliği üretimindeki gerileme nedeniyle ekimde yüzde 0,4 ile beklentilerin üzerinde azalış kaydederek, düşüşünü art arda beşinci aya taşıdı. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), sanayi üretimine ilişkin ekim ayı geçici verilerini açıkladı.

 • 13:19 Sakarya, otomotiv ihracatında tarihi rekor kırdı

  Sakarya, otomotiv ihracatında tarihi rekor kırdı Sakarya, ocak-kasım döneminde 5 milyar 160 milyon 383 bin dolarlık ihracatla tarihi rekorunu kırdı. Otomotiv sektörü başta olmak üzere çeşitli sektörlerle ekonomiye katkı sağlayan Sakarya, en çok ihracatı otomotiv sektöründe gerçekleştirdi. Polonya, Fransa, İspanya, Birleşik Krallık ve Almanya en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu.

 • 13:17 KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın objektifinden KKTC fotoğrafları sergisi Hünkar Kasrı'nda açıldı

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın objektifinden KKTC fotoğrafları sergisi Hünkar Kasrı'nda açıldı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın kendisinin çektiği ve 40. kuruluş yıl dönümünde KKTC'yi tanıtan fotoğrafların yer aldığı sergi, İTO Yeni Cami Hünkar Kasrı'nda açıldı.

 • 13:13 BES Katılımcı Sayısı 16 Milyona Yaklaştı, Fon Büyüklüğü 700 Milyar Lirayı Aştı

  BES Katılımcı Sayısı 16 Milyona Yaklaştı, Fon Büyüklüğü 700 Milyar Lirayı Aştı Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) katılımcı sayısının 16 milyona yaklaştığını ve toplam fon büyüklüğünün 700 milyar lirayı aştığını açıkladı. BES'in 20 yıllık başarı hikayesiyle vatandaşların en önemli tasarruf araçlarından biri olduğu ve ekonominin yatırım kaynağı yarattığı belirtildi. BES'in hedefi ise 2024 yılında 1,3 trilyon lira olan toplam fon büyüklüğüne ulaşmak.

 • 13:07 Kayseri Ticaret Borsasında Sucuk ve Pastırma Rekor Fiyatlarla Satıldı

  Kayseri Ticaret Borsasında Sucuk ve Pastırma Rekor Fiyatlarla Satıldı Kayseri Ticaret Borsasında sucuğun kilogramı 485 liradan, takım pastırmanın kilogramı ise 755 liradan satıldı. Borsada işlem gören diğer ürünlerin fiyatları da açıklandı.

 • 13:05 Tekirdağ'da Fırtınalar Balık Fiyatlarını Yükseltti

  Tekirdağ'da Fırtınalar Balık Fiyatlarını Yükseltti Marmara Denizi ve Karadeniz'deki fırtınalar nedeniyle Tekirdağ'da balık fiyatları artıyor. Hamsi kilosu 100 liraya çıkarken, sardalye kilosu 50 liradan satılıyor.

 • 13:00 Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Samsun TSO'yu ziyaret etti

  Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Samsun TSO'yu ziyaret etti Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Giorgi Romanadze ve beraberindeki heyet, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

 • 12:54 Fındık fiyatları serbest piyasanın önünü kapattı

  Fındık fiyatları serbest piyasanın önünü kapattı Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bir firma tarafından açıklanan düşük fiyatın üreticilerin fındık satışını engellediğini belirtti. Fiyatların düşmesiyle üreticiler fındıklarını depolarda bekletiyor.

 • 12:41 2022'de İstanbul GSYH'de en yüksek paya sahip

  2022'de İstanbul GSYH'de en yüksek paya sahip TÜİK'in verilerine göre, 2022 yılında İstanbul 4 trilyon 564 milyar 280 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaştı ve toplam GSYH'den yüzde 30,4 pay aldı. En yüksek azalış gösteren iller ise Artvin, Erzincan ve Karabük oldu.

 • 12:39 Eğitim Harcamaları 2022'de Yüzde 69,3 Arttı

  Eğitim Harcamaları 2022'de Yüzde 69,3 Arttı TÜİK verilerine göre, Türkiye'de eğitim harcamaları 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 69,3 artarak 587 milyar 438 milyon TL oldu. Eğitim harcamalarının GSYH içindeki payı ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Devlet eğitim kurumları tarafından en fazla harcama yükseköğretime yapıldı. Öğrenci başına eğitim harcaması ise 25 bin 143 TL olarak kaydedildi.

 • 12:38 MTOSB, Türkiye'nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 10 firma ile yer aldı

  MTOSB, Türkiye'nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 10 firma ile yer aldı İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl açıklanan 'Türkiye'nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu' listesinde, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nden (MTOSB) 10 firma yer aldı. MTOSB Başkanı Sabri Tekli, listede yer alan firmaları kutladı ve gelecek yıllarda daha fazla firma ile yer alacaklarını belirtti.

 • 12:38 2022'de Sağlık Harcamaları Yüzde 71,5 Arttı

  2022'de Sağlık Harcamaları Yüzde 71,5 Arttı Türkiye'de 2022 yılında toplam sağlık harcamaları yüzde 71,5 artarak 606 milyar 835 milyon TL'ye yükseldi. Genel devlet sağlık harcaması yüzde 65,4 artış gösterirken, özel sektör sağlık harcaması yüzde 94,4 arttı. Toplam sağlık harcamasının yüzde 76,4'ü genel devlet bütçesinden karşılandı. Kişi başına sağlık harcaması ise yüzde 69,8 artarak 7 bin 141 TL oldu.

 • 12:26 TÜİK, Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri 2021'i Yayımlayacak

  TÜİK, Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri 2021'i Yayımlayacak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016-2021 sonuçlarını içerecek şekilde 'Yabancı Kontrollü Girişim İstatistikleri 2021' haber bültenini 8 Aralık Cuma günü yayımlayacağını duyurdu. Bu istatistikler, Türkiye'de yerleşik ve yabancı kontrolünde bulunan girişimlere ait bilgileri içermektedir.

 • 12:17 Trabzon-Bakü uçak seferleri sağlık turizmine katkı sağlayacak

  Trabzon-Bakü uçak seferleri sağlık turizmine katkı sağlayacak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon-Bakü uçak seferlerinin sağlık turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Çelebi, Gürcistan ve Azerbaycan ile ulaşım imkanlarının artmasının turizm ve ticareti olumlu etkilediğini vurguladı. Ayrıca, Bakü-Trabzon arasında gerçekleşen direkt uçak seferlerinin doluluk oranının yüksek olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Çelebi, Azerbaycan ile Trabzon arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini ve önümüzdeki yıl Bakü'de sağlık turizmi sektöründe görüşmelerin planlandığını belirtti.

 • 12:16 Bakan Işıkhan'a "Asgari ücret 17.500 TL olur mu?" diye soruldu

  Bakan Işıkhan'a 'Asgari ücret 17.500 TL olur mu?' diye soruldu 2024'te asgari ücrete çift zam isteyenlere bir kez daha kapıyı kapatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuzda ara zam yapılmayacağını söyledi. "Asgari ücret 17.500 lira olur mu?" sorusuna da yanıt veren Bakan Işıkhan, "Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız" diyerek rakam vermekten kaçındı.

 • 12:11 Zeytinyağı ihracatı yüzde 112 arttı

  Zeytinyağı ihracatı yüzde 112 arttı Türkiye'nin zeytinyağı ihracatı, geçen yıla göre yüzde 112 artarak 833 milyon dolara ulaştı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ödül töreninde, sektördeki başarılı firmalar ödüllendirildi.

 • 12:05 TAGEM Genel Müdürü: İklim değişikliği tarım sektörünü daha fazla etkileyecek

  TAGEM Genel Müdürü: İklim değişikliği tarım sektörünü daha fazla etkileyecek Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Metin Türker, iklim değişikliğinin önümüzdeki 50 yıl içinde tarım sektörünü daha fazla etkileyeceğini belirterek, AR-GE çalışmalarının arz güvenliğini sağlamak adına zayıf olduğumuz alanlara odaklandığını söyledi. Türker, yerli ve milli çözümlerin yanı sıra ticarete konu edilerek ihracat yapılacak buluş ve yenilikleri ülkeye kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını da vurguladı.

 • 12:03 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan: Asgari ücret 2024'te belirlenecek

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan: Asgari ücret 2024'te belirlenecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olacak asgari ücretin, 31 Aralık'a kadar Resmi Gazete'de yayımlanması gerektiğini belirtti. Işıkhan, asgari ücreti belirlemek üzere temmuzda olduğu gibi hızlı şekilde taraflarla bir araya geleceklerini ifade etti.

 • 11:57 Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu il Kocaeli

  Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu il Kocaeli TÜİK'in açıkladığı veriye göre, 2022'de kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu il sanayi şehrimiz Kocaeli olurken, en düşük olduğu il ise Van oldu.

 • 11:53 Ezine Peyniri AB Coğrafi İşaret Tescili Aldı

  Ezine Peyniri AB Coğrafi İşaret Tescili Aldı Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ezine peynirinin AB coğrafi işaret tescili almasını değerlendirerek, 'Bu tescil, Ezine peynirimizin Avrupa Birliği'nden (AB) coğrafi işaret alan ilk peynir çeşidimiz olması açısından ayrı bir önem taşıyor.' ifadesini kullandı.

 • 11:48 Erzurum Kadın Kooperatifi, yöresel ürünlerle üretime ve ekonomiye katkı sağlıyor

  Erzurum Kadın Kooperatifi, yöresel ürünlerle üretime ve ekonomiye katkı sağlıyor Ticaret Bakanlığının girişimiyle kurulan Erzurum Kadın Kooperatifi, kentin yanı sıra birçok ilden kadının yaptığı yöresel ürünleri tedarik ederek, üretime ve ekonomiye katkı sağlıyor. Kooperatif, mağaza ve e-ticaret aracılığıyla ürünlerini satışa sunuyor ve 40'ın üzerinde ürüne müşteri buluyor. Kadın girişimcilere öncülük eden kooperatif, ürün sayısını artırarak daha fazla kadına istihdam sağlamayı hedefliyor.

 • 11:47 Rosatom, Net Sıfır Emisyon için Nükleer Endüstri Taahhüdüne Destek Verdi

  Rosatom, Net Sıfır Emisyon için Nükleer Endüstri Taahhüdüne Destek Verdi Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Dünya Nükleer Birliği'nin daveti üzerine, 2050 yılına kadar küresel nükleer enerji kapasitesini üç katına çıkarmayı amaçlayan Net Sıfır Emisyon için Nükleer Endüstri Taahhüdü'ne destek verdiğini bildirdi.

 • 11:47 Türk ekonomi yönetiminin politikaları uluslararası kuruluşların dikkatini çekiyor

  Türk ekonomi yönetiminin politikaları uluslararası kuruluşların dikkatini çekiyor BAHATTİN GÖNÜLTAŞ/DİLARA ZENGİN - Türk ekonomi yönetiminin politikaları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkılaşma adımlarının ardından uluslararası kuruluşlar ve yabancı yatırım bankaları art arda Türkiye'ye yönelik beklentilerini olumlu yönde revize etti.

 • 11:46 Trendyol'un Kasım Kampanyası Sonuçları Açıklandı

  Trendyol'un Kasım Kampanyası Sonuçları Açıklandı Trendyol'un yılın en büyük kampanyası olan 'Kasım Kampanya' sonuçları açıklandı. Kampanya döneminde 400 bin satıcı 100 milyon ürünü müşterileriyle buluşturdu. Ayrıca 10 milyon ürünün Avrupa, Azerbaycan ve Körfez ülkelerine ihracatı gerçekleştirildi. Bursa, kampanyanın öne çıkan şehri oldu.

 • 11:41 Avrupa Borsaları Düşüşle Başladı

  Avrupa Borsaları Düşüşle Başladı Avrupa borsaları güne düşüşle başladı. Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,2 kayıpla 469 puanda, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,2 azalışla 16.621 seviyesinde işlem görüyor. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,4 değer kaybıyla 7.489 puan, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,1 azalışla 30.307 puan, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 10.217 puan ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 kayıpla 7.422 puanda bulunuyor. Avro/dolar paritesi, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,1 üstünde 1,0770'de seyrediyor. Avrupa'da, bugün gözler Avro Bölgesi'nde açıklanacak büyüme verilerine çevrildi.

 • 11:41 Eskişehir'de Kişi Başına Düşen GSYH 11 Bin 62 Dolar Oldu

  Eskişehir'de Kişi Başına Düşen GSYH 11 Bin 62 Dolar Oldu Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Eskişehir'de kişi başına düşen Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2022 yılı sonunda 11 bin 62 dolar olarak açıklandı. Eskişehir'de en yüksek payı sanayi faaliyetleri oluşturdu.

 • 11:39 Altının gramı 1.890 liradan işlem görüyor

  Altının gramı 1.890 liradan işlem görüyor Altının gramı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.890 lira seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 110 liradan, cumhuriyet altını 12 bin 690 liradan satılıyor.

 • 11:22 İBS Anne, Bebek ve Çocuk Festivali kapılarını açıyor

  İBS Anne, Bebek ve Çocuk Festivali kapılarını açıyor Anne, Bebek ve Çocuk Festivali İBS, 8 Aralık'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde kapılarını açıyor.

 • 11:17 Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi Girişimcilik Maratonu Sonuçlandı

  Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi Girişimcilik Maratonu Sonuçlandı Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında, Habitat Derneği ile Sabancı Topluluğu şirketleri Brisa, Kordsa, Temsa ve Teknosa'nın iş birliğiyle hayata geçirilen Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi, deprem bölgesinde girişimcilik ruhunu yaşatmayı sürdürüyor. Hatay ve Adana'dan 150'ye yakın kişinin başvurduğu Girişimcilik Maratonu'nda, toplam 23 takım teknolojinin gücünü afet yönetimi alanında kullanarak farklı projeler tasarladı. Programın ikinci aşamasına geçen 5 takım hızlandırma programına katılmaya hak kazandı.

 • 11:17 Gaziantep Sanayi Odası'nda Plastik Sektör Toplantısı

  Gaziantep Sanayi Odası'nda Plastik Sektör Toplantısı Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ev sahipliğinde, Birleştirilmiş Plastik Sektör Toplantısı yapıldı. Toplantıda, plastik sektöründe yaşanan sorunlar, çözüm önerileri ve sektördeki son gelişmeler hakkında istişarelerde bulunuldu.

 • 11:11 Antalya'da turist sayısı rekor kırdı

  Antalya'da turist sayısı rekor kırdı Antalya, 1 Ocak-30 Kasım döneminde tüm zamanların rekoruyla 15 milyon 371 bin 773 turisti ağırladı. Rusya, Almanya, İngiltere ve Polonya'dan 1'er milyonun üzerinde turist geldi. Turizm geliri ise Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın katkısıyla günlük 100 dolara yükseldi.

 • 11:11 TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Başkanı: Su ürünleri sektörü Avrupa'da 1'inci, dünyada 17'nci sıraya yükseldi

  TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Başkanı: Su ürünleri sektörü Avrupa'da 1'inci, dünyada 17'nci sıraya yükseldi TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Başkanı Emrah Karayel, su ürünleri sektörünün 2003 yılından bu yana sağlanan desteklemelerle 2023 yılında Avrupa'da 1'inci, dünyada 17'nci sıraya yükseldiğini belirtti. Karayel, sektörün performansıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, sürdürülebilir ve uzun vadeli çözümleri tespit etmek istediklerini söyledi. Su ürünleri sektörünün ihracatta önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Karayel, sektörün hedeflerini verimli, sürdürülebilir ve doğaya saygılı bir şekilde yakalamak için denetimlerin yapıldığını ifade etti.

 • 11:10 Mersin'de Trabzon Hurması Hasadı Başladı

  Mersin'de Trabzon Hurması Hasadı Başladı Mersin'de hasadına başlanan Trabzon hurması, hem verimliliği hem de fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürüyor. Alternatif ürün olarak yetiştirilen meyve, iyi bakıldığı zaman bir ağaçta 100 kiloya yakın ürün veriyor.

 • 11:09 Finike Portakalı Erken Hasat Ediliyor

  Finike Portakalı Erken Hasat Ediliyor Antalya'da bu yıl hava koşulları nedeniyle erken hasat edilmeye başlanan Finike portakalı, yurt içi pazarına sevk edilirken aynı zamanda Almanya'ya ihraç ediliyor. Finike portakalının tat ve aromasıyla damakta ayrı bir lezzet bıraktığı belirtilirken, üretimin büyük bir kısmı iç pazara sunulurken, diğer bir kısmı da Almanya'ya ihraç ediliyor. Finike Ziraat Odası Başkanı, Finike portakalının diğer portakallardan farklı olduğunu ve pazarlarda bütün portakalların Finike portakalı olarak satılmasının gerçek Finike portakalının değerini düşürdüğünü ifade etti. Ayrıca, son haftalarda yaşanan fırtına ve soğuk rüzgarların bazı portakallara zarar verdiği ve bu yıl 250 bin ton rekolte bekledikleri belirtildi.

 • 11:08 Antalya OSB'de 65 fabrikanın çatısına güneş enerji sistemi kuruldu

  Antalya OSB'de 65 fabrikanın çatısına güneş enerji sistemi kuruldu Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan 332 fabrikadan 65'inin çatısına güneş enerji sistemi kurularak tüketilen elektrikten yüzde 10 tasarruf sağlandı. Fabrikaların çatıları GES ile donatılarak enerji güneşten alınıyor ve ihtiyaç fazlası elektrik satılıyor. Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, GES yatırımına yönelmelerinin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla olduğunu belirtti. Bölgedeki tüm fabrikaların çatısının panellerle kapanması hedefleniyor.

 • 11:08 Yılbaşı tatili turizmde hareketlilik sağladı

  Yılbaşı tatili turizmde hareketlilik sağladı TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, yılbaşı tatilinin turizmde hareketlilik oluşturduğunu ve otellerdeki doluluğun yüzde 70'lere ulaştığını belirtti. Tatili değerlendirmek isteyenler, kaplıcalar, kayak merkezleri ve sahillerdeki tesislere ilgi gösteriyor. İşler, yılbaşının üç güne denk gelmesiyle turistik tesislerde konaklamalı tercihlerin arttığını ve otellerin çeşitli programlarla misafirlerini ağırlayacağını söyledi.

 • 11:05 Karamanlı üreticiler elmanın yüksek fiyatına şaşırıyor

  Karamanlı üreticiler elmanın yüksek fiyatına şaşırıyor Karaman'da yapılan son elma hasadında üreticiler, kilosunu 11 ila 12 liradan sattıkları elmanın büyükşehirlerde 4 katı fazlasına satılmasına şaşırıyor. Üreticiler, tüketicilerin elmayı uygun fiyatlarla alabilmesi için çözüm bulunması gerektiğini belirtiyor.

 • 11:04 Divle Obruk Mağarası, peynirlerin olgunlaştırılması için kullanılıyor

  Divle Obruk Mağarası, peynirlerin olgunlaştırılması için kullanılıyor Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı Divle köyündeki obruk mağarası, bölgede üretilen peynirlerin olgunlaştırılması için kullanılıyor. Mağaranın kendine has mikroflora yapısı sayesinde, keçi ve kuzu derisine basılan peynirler yaklaşık 5 ay boyunca burada olgunlaştırılıyor. Mağaranın kapasitesi 43 ton olup, peynirlerin doğal olarak merada otlayan hayvanların sütünden elde edilmesi ve mağaranın flora yapısı peynirin kalitesini artıran unsurlardır.

 • 11:04 Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması

  Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, yeni ekonomi yönetiminin atılması gereken doğru adımları attığını düşündüklerini net bir şekilde dile getirdiklerini belirterek, "Bunu söyleyen sadece Dünya Bankası da değil.

 • 11:03 İHA Sayısı 62 Bin 892'ye Ulaştı

  İHA Sayısı 62 Bin 892'ye Ulaştı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) kayıtlı İHA sayısı 5 Aralık itibarıyla 62 bin 892'ye ulaştı. Lisans ve sertifika sayısı ise 1 milyon 450 bin 530 oldu. İHA'lar sınır güvenliğinden arama kurtarma çalışmalarına kadar birçok alanda kullanılıyor.

 • 10:53 Adana Organize Sanayi Bölgesi İhracatın %65'ini Sağlıyor

  Adana Organize Sanayi Bölgesi İhracatın %65'ini Sağlıyor Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, Adana ihracatının yüzde 65'inin organize sanayi bölgesinden sağlandığını belirtti. AOSB, Türk sanayisinin güneydeki üssü olmasının yanı sıra devasa projelerle bir sanayi şehrine dönüşüyor.

 • 10:52 ATO Başkanı Gürsel Baran, SGK Başkanı Raci Kaya'yı ziyaret etti

  ATO Başkanı Gürsel Baran, SGK Başkanı Raci Kaya'yı ziyaret etti Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Raci Kaya'yı ziyaret etti. Baran, ziyarette SGK'nın hizmet kalitesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederken, kredi kartı ile sosyal güvenlik primi ödemelerinde bankaların komisyon almadan işlem yapmasını istedi.

 • 10:50 Marmarabirlik, ortaklarına 332 milyon TL ödeme yapacak

  Marmarabirlik, ortaklarına 332 milyon TL ödeme yapacak Marmarabirlik, 2023/2024 ürün alım kampanyası kapsamında ortaklarına 332 milyon TL ödeme yapacağını duyurdu. Bugüne kadar 2 milyar 512 milyon TL tutarında alım gerçekleştiren Marmarabirlik, 8 Aralık Cuma günü ortaklarına ödeme yapacak.

 • 10:44 Bursa Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere fidan ve tohum dağıttı

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere fidan ve tohum dağıttı Bursa Büyükşehir Belediyesi, Harmancık ve Keles ilçelerinde 235 çiftçiye toplam 9 bin adet kiraz, badem ve ceviz fidanı ile korunga tohumu dağıttı. Büyükşehir Belediyesi, tarımda kaliteli üretimin artması amacıyla çiftçilere destek vermeye devam ediyor.

 • 10:41 Türkiye'de Günlük Elektrik Üretimi ve Tüketimi

  Türkiye'de Günlük Elektrik Üretimi ve Tüketimi Türkiye'de dün günlük bazda 920 bin 764 megavatsaat elektrik üretildi, tüketim ise 931 bin 67 megavatsaat oldu. En yüksek tüketim saat 18.00'de gerçekleşirken, en düşük tüketim saat 05.00'te kaydedildi. İthal kömür santralleri üretimde ilk sırada yer aldı.

 • 10:28 Kozan'da Canlı Hayvan Pazar Yeri Yapımına Başlandı

  Kozan'da Canlı Hayvan Pazar Yeri Yapımına Başlandı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje çerçevesinde yapılan Kozan Canlı Hayvan Pazar Yeri'nin yapımına başlandı. Proje tamamlandığında Kozan'da canlı hayvan alım satımı daha aktif hale gelecek.

 • 10:26 Denizli'de esnaflara yönelik denetimler devam ediyor

  Denizli'de esnaflara yönelik denetimler devam ediyor Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Genel Sekreteri Yunus Emre Gönç, esnaflara yönelik denetimlerin aralıksız devam ettiğini söyledi. Kayıt dışı esnafların kayıt altına alınmaları için çalışma başlatıldığını belirten Gönç, esnafların cezai işlemle karşılaşmadan kayıt yaptırmalarını istedi.

 • 10:19 2022'de Sağlık Harcamaları Yüzde 71,5 Arttı

  2022'de Sağlık Harcamaları Yüzde 71,5 Arttı Türkiye'de 2022 yılında toplam sağlık harcamaları yüzde 71,5 artarak 606 milyar 835 milyon TL'ye yükseldi. Genel devlet sağlık harcaması yüzde 65,4 artış gösterirken, özel sektör sağlık harcaması yüzde 94,4 arttı. Toplam sağlık harcamasının yüzde 76,4'ü genel devlet bütçesinden karşılandı. Kişi başına sağlık harcaması ise yüzde 69,8 artarak 7 bin 141 TL oldu.

 • 10:17 Eğitim Harcamaları 2022'de Yüzde 69,3 Arttı

  Eğitim Harcamaları 2022'de Yüzde 69,3 Arttı Türkiye'de 2022 yılında eğitim harcamaları, bir önceki yıla göre yüzde 69,3 artarak 587 milyar 438 milyon TL oldu. Eğitim harcamalarının GSYH içindeki payı ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Devlet eğitim kurumları tarafından en fazla harcama yükseköğretime yapıldı. Öğrenci başına eğitim harcaması ise 25 bin 143 TL olarak belirlendi.

 • 10:17 İstanbul, 2022 yılı GSYH'den en yüksek payı aldı

  İstanbul, 2022 yılı GSYH'den en yüksek payı aldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2022 yılında İstanbul, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) içinde en yüksek payı alarak yüzde 30,4'e ulaştı. İstanbul ayrıca kişi başına GSYH'de de en yüksek değeri elde etti. İl düzeyinde GSYH hesaplamalarında İstanbul, tarım sektörü ve diğer hizmet faaliyetleri hariç, tüm faaliyetlerde en yüksek paya sahip oldu. Ayrıca İstanbul, toplam GSYH içinde hizmetler sektörünün en yüksek payını aldı.

 • 10:15 TOBB Projektör Projesi Başvuruları Başladı

  TOBB Projektör Projesi Başvuruları Başladı TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen 'TOBB Projektör' projesinin üçüncüsü için başvurular alınmaya başlandı. Proje kapsamında genç girişimcilere eğitim ve destek sağlanacak, kazananlara para ödülü verilecek ve iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile buluşma imkanı sunulacak.

 • 10:07 Denizli Girişimcilik Buluşması düzenlendi

  Denizli Girişimcilik Buluşması düzenlendi Denizli Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Denizli Girişimcilik Buluşması'nda girişimciler, iş dünyası temsilcileri ve yatırımcılar bir araya geldi. Kitle fonlaması ve yatırım süreçleri üzerine bilgilendirme yapılan etkinlikte, girişimciliğin desteklenmesi ve toplumsal kalkınmaya katkı sağlanması hedeflendi.

 • 10:04 Asya Borsaları Satış Ağırlıklı Seyir İzlerken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi Pozitif Ayrıştı

  Asya Borsaları Satış Ağırlıklı Seyir İzlerken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi Pozitif Ayrıştı Küresel pay piyasalarında, ABD'de iş gücü piyasasındaki soğuma sinyalleriyle ABD Merkez Bankasının (Fed) şahin para politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentilerin güçlenmeye devam etmesine karşın dünya genelinde ekonomilerin resesyona girip girmeyeceğine yönelik belirsizlikler risk iştahını törpülemeyi sürdürüyor. Asya borsalarında satış ağırlıklı seyir izlenirken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı. Çin'de dış ticaret fazlası beklentileri aşarken, ihracat tahminleri geride bıraktı ve ülke ithalatı öngörülerin altında kaldı. Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizi son bir yıldaki en güçlü hareketini gösterdi. Güney Kore'de Kospi endeksi azalışla, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise artışla seyretti. Nikkei 225 endeksi Japonya'da değer kaybetti, dolar/yen paritesi düşüşle işlem görüyor. Hindistan'da Sensex endeksi düşerken, Hong Kong'da Hang Seng endeksi değer kaybetti.

 • 09:57 İkinci el araçlarda pazarlama ve satış kısıtlaması süresi uzatıldı

  İkinci el araçlarda pazarlama ve satış kısıtlaması süresi uzatıldı Otomotiv sektöründe spekülatif fiyat artışları ve stokçuluk faaliyetlerine karşı ikinci el araçlarda uygulanan pazarlama ve satış kısıtlaması ile ilan kısıtlamasına ilişkin düzenlemelerin süresi 1 Ocak 2024'ten itibaren 6 ay süreyle yeniden uzatıldı. Buna göre ikinci el araçların satışında "6 ay ve 6 bin km" şartı ile "sıfır araç fiyatından daha pahalıya satılamaması" şartı devam edecek.

 • 09:51 Brent Petrolü 74,75 Dolardan İşlem Görüyor

  Brent Petrolü 74,75 Dolardan İşlem Görüyor Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 74,75 dolardan işlem görüyor. ABD'de ham petrol stoklarının düşmesi talebin arttığına işaret ederken, Çin'den gelen zayıf veriler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

 • 09:49 TÜBİTAK, ultrasonik görüntüleme fantomu teknolojisini transfer edecek

  TÜBİTAK, ultrasonik görüntüleme fantomu teknolojisini transfer edecek TÜBİTAK, geliştirdiği ultrasonik görüntüleme fantomu teknolojisinin yapma bilgisini 5 yıllığına transfer edecek. Teknoloji transfer bedeli olarak 150 bin lira belirlendi.

 • 09:47 Tarım ve Orman Bakanı: Son 8 yılda 400 milyon liralık çoban istihdam desteği yapıldı

  Tarım ve Orman Bakanı: Son 8 yılda 400 milyon liralık çoban istihdam desteği yapıldı Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 8 yılda Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdam Desteği kapsamında yaklaşık 400 milyon liralık ödeme yaptıklarını açıkladı. Bu destekle çobanlar SGK çatısı altına alınmış, mesleki bilgilendirme ile sahada kayıpların ve aşırı mera kullanımının engellenmesine katkı sağlanmıştır. Ayrıca çobanlara 2 bin 125 eğitim faaliyeti düzenlenmiş ve 49 bin 790 kişi sertifika almıştır.

 • 09:37 Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, banka genel müdürleriyle bir araya geldi

  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, banka genel müdürleriyle bir araya geldi Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimiyle bir araya gelerek bankacılık sisteminde döviz dönüşümlü mevduatların azaltılması ve Türk Lirasına geçiş ile TCMB'nin ihracat ve yatırıma yönelik destekleri kapsamında reeskont ve Yatırım Taahhütlü Avans Kredilerine (YTAK) yönelik uygulamaları değerlendirdi.

 • 09:31 VİOP'ta BIST 30 endeks kontratı yükselişle başladı

  VİOP'ta BIST 30 endeks kontratı yükselişle başladı Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,1 artışla 8.696,00 puandan başladı. Analistler, küresel pay piyasalarında belirsizliklerin risk iştahını törpülemeyi sürdürdüğünü belirtti.

 • 09:27 Üzülmez Taşkömürü Sahası 15 yıl süreyle işletmeye verilecek

  Üzülmez Taşkömürü Sahası 15 yıl süreyle işletmeye verilecek Üzülmez Taşkömürü İşletme Müessesesi sınırlarında bulunan Karaelmas Taşkömürü Sahası, 15 yıl süreyle rödovans karşılığı işletmeye verilecek. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) tarafından yapılan ilana göre, ihale 15 Ocak Pazartesi günü saat 15.00'te gerçekleştirilecek.

 • 09:27 Zonguldak ve Kırıkkale'de özel endüstri bölgeleri ilan edildi

  Zonguldak ve Kırıkkale'de özel endüstri bölgeleri ilan edildi Zonguldak'ın Kilimli ve Kırıkkale'nin Delice ilçelerinde belirlenen alanlar, Cumhurbaşkanı kararıyla özel endüstri bölgeleri olarak ilan edildi. Eren Holding AŞ Zonguldak Özel Endüstri Bölgesi ve Safir Tuz Gıda Maden Pazarlama Nakliyat İnşaat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ Kırıkkale Özel Endüstri Bölgesi olarak belirlenen alanlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 09:25 Yeni 200 TL'lik banknotlar piyasaya sürüldü

  Yeni 200 TL'lik banknotlar piyasaya sürüldü Merkez Bankası yeni 200 TL'leri tedavüle sürdü. Yeni banknotlarda Başkan Dr. Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay'ın imzası olacak. Diğer tüm özellikler eski banknotlarla aynı olacak.

 • 09:21 ABD'nin ticari ham petrol stokları azaldı

  ABD'nin ticari ham petrol stokları azaldı ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 4 milyon 600 bin varil azaldı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yapılan açıklamaya göre, stoklar 445 milyon varil seviyesine geriledi. Bu durum, piyasa beklentisinin aksine gerçekleşti.

 • 09:19 Bayburt OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

  Bayburt OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleşti Bayburt Organize Sanayi Bölgesi (OSB) aylık yönetim kurulu toplantısı, Vali Mustafa Eldivan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda, bölgede tamamlanan alt yapı çalışmalarının geleceğe yönelik planlanan yatırımlara büyük ölçüde yardımcı olacağı vurgulandı.

 • 09:11 Küresel piyasalar karışık seyrediyor

  Küresel piyasalar karışık seyrediyor Küresel piyasalarda, ABD'de iş gücü piyasasındaki soğuma sinyalleriyle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şahin para politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentilerin güçlenmeye devam etmesine karşın dünya genelinde ekonomilerin resesyona girip girmeyeceğine yönelik belirsizlikler risk...

 • 09:03 Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

  Serbest piyasada döviz açılış fiyatları İstanbul serbest piyasada dolar 28,9230 liradan, avro 31,1270 liradan güne başladı.

 • 08:55 "Pazarlama ve Satış Kısıtlaması" ile "İlan Kısıtlaması"na ilişkin düzenlemeler 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, 6 ay süreyle yeniden uzatıldı.

  'Pazarlama ve Satış Kısıtlaması' ile 'İlan Kısıtlaması'na ilişkin düzenlemeler 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, 6 ay süreyle yeniden uzatıldı. "Pazarlama ve Satış Kısıtlaması" ile "İlan Kısıtlaması"na ilişkin düzenlemeler 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren, 6 ay süreyle yeniden uzatıldı.

 • 03:19 Bucak'ta 5 Bin İncir Fidanı Dağıtıldı

  Bucak'ta 5 Bin İncir Fidanı Dağıtıldı Burdur'un Bucak ilçesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Vali Türker Öksüz'ün katılımıyla 5 bin incir fidanı dağıtıldı. Vali Öksüz, programda yaptığı konuşmada üreticilere desteklerini belirtti ve emek veren çiftçilerin her zaman yanlarında olduklarını vurguladı.

 • 02:19 ABD Bankaları, Yeni Düzenleme Teklifine Karşı Uyarıda Bulundu

  ABD Bankaları, Yeni Düzenleme Teklifine Karşı Uyarıda Bulundu ABD'nin büyük bankalarının üst yöneticileri, bankacılık sektörüne ilişkin yeni düzenleme teklifinin ekonomiye zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu. Banka yöneticileri, düzenlemenin kredileri azaltacağını ve banka bilançolarını zayıflatacağını savundu. ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi Başkanı ise bankaları düzenlemelere karşı agresif bir şekilde lobi faaliyeti yürütmekle eleştirdi.

 • 00:53 New York Borsası Düşüşle Tamamlandı

  New York Borsası Düşüşle Tamamlandı New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın şahin para politikasının sonuna gelindiği beklentileri ve iş gücü piyasasındaki soğuma verileriyle düşüşle kapandı. Dow Jones endeksi yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 0,39 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybetti. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi ise en düşük seviyesini gördükten sonra dengelendi. Öte yandan petrol fiyatlarındaki düşüş enerji hisselerini etkilerken, Nvidia'nın hisseleri Çin pazarına yönelik ihracat kısıtlamalarıyla ilgili açıklamalar sonrası düştü.

 • 00:17 Brezilya Dışişleri Bakanı: AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşması yakında imzalanabilir

  Brezilya Dışişleri Bakanı: AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşması yakında imzalanabilir Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, AB ile MERCOSUR arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yakın zamanda imzalanmasını umduklarını söyledi. Vieira, anlaşmanın stratejik olduğunu ve müzakerelerin devam ettiğini belirtti. Potansiyel anlaşma, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden birini oluşturacak.

 • 00:15 Kalyon PV'den 100 milyon dolarlık yeni yatırım hedefi

  Kalyon PV'den 100 milyon dolarlık yeni yatırım hedefi KALYON Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lütfi Elvan, holdingin güneş paneli üreten şirketi Kalyon PV için 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, "Hedefimiz, 100 milyon dolar daha ilave yatırım yapmak.

 • 00:05 Kalyon PV güneş enerjisi teknolojilerine 100 milyon dolar ilave yatırım yapacak

  Kalyon PV güneş enerjisi teknolojilerine 100 milyon dolar ilave yatırım yapacak Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Lütfi Elvan, Ankara'daki Kalyon PV fabrikası için 500 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, "Hedefimiz 100 milyon dolar daha ilave yatırım yapmak.

 • Dün Dün 22:54 Çankırı'da sodyum bentonit ile üretilen katma değerli ürünler 30 ülkeye ihraç ediliyor

  Çankırı'da sodyum bentonit ile üretilen katma değerli ürünler 30 ülkeye ihraç ediliyor Çankırı'da, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan danışmanlık desteği sonrası gerçekleştirilen yatırımla, Türkiye'nin önemli madenlerinden olan sodyum bentonit, katma değerli ürünlere dönüştürülerek 30 ülkeye ihraç ediliyor.

 • Dün Dün 22:41 Take Off Girişim Zirvesi, Selçuk Bayraktar'ın kapanış konuşmasıyla sona erdi

  Take Off Girişim Zirvesi, Selçuk Bayraktar'ın kapanış konuşmasıyla sona erdi ? Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Take Off Girişim Zirvesi'nin katılımcılarına hitaben, "18 yıl önceki çekirdek büyüdü.

 • Dün Dün 22:39 İşini teknoloji ile yükseltenler 'Dijitaliz 2023'te buluştu

  İşini teknoloji ile yükseltenler 'Dijitaliz 2023'te buluştu İşini teknoloji ile yükseltenler 'Dijitaliz 2023'te buluştu Bu yıl 6'ncısı düzenlenen etkinlikte 12 kategoride ödüller sahiplerini buldu Dijital dönüşümü iş stratejilerinin odağına alan Eczacıbaşı Topluluğu'nun, dijitalleşmenin farklı iş kollarında geliştirilen projelerle güçlendirilmesi...

 • Dün Dün 22:29 Muhyettin amca 40 yıllık hayalini gerçekleştirdi

  Muhyettin amca 40 yıllık hayalini gerçekleştirdi Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Muhyettin Ertuğrul, 40 yıllık hayalini gerçekleştirerek, köyünün karşısında bulunan iki dağ arasında kalan 15 dönümlük araziye 500 meyve fidanı dikti. 65 yaşındaki Muhyettin Ertuğrul, Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurarak arazi için 500 fidan almaya hak kazandı. Muhyettin amca, hayalini gerçekleştirdiği araziyi Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen ile birlikte gezdi ve mutluluğunu dile getirdi.

 • Dün Dün 21:59 THY, Ocak-Kasım 2023'te yolcu sayısını artırdı

  THY, Ocak-Kasım 2023'te yolcu sayısını artırdı Türk Hava Yolları (THY), Ocak - Kasım 2023'de geçen yılın aynı dönemine göre taşınan yolcu sayısı yüzde 16,6 artarak 77,3 milyon oldu. Dıştan dışa transfer yolcu sayısı ise yüzde 27,9 artarak 27,2 milyon olarak gerçekleşti. THY'nin toplam yolcu doluluk oranı yüzde 82,8'e yükseldi.

 • Dün Dün 21:51 İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faiz Oranları Bir Süre Daha Mevcut Seviyelerde Tutulmalı

  İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Faiz Oranları Bir Süre Daha Mevcut Seviyelerde Tutulmalı İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz oranlarının bir süre daha mevcut seviyelerde tutulması gerektiğini belirtti. Bailey, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefe geri getirilmesi için faiz oranlarının uzun bir süre bu seviyelerde kalmasının muhtemel olduğunu ifade etti. Ancak yüksek faiz oranlarının finansal istikrar risklerine karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini de vurguladı. Bailey, enflasyon görünümünün ise belirsiz olduğunu söyledi.

 • Dün Dün 21:20 Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nden İhracatın Yıldızları Ödül Töreni

  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nden İhracatın Yıldızları Ödül Töreni Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen '2022 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden en yüksek ihracatı gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, firmalara daha fazla destek vereceklerini söyledi.

 • Dün Dün 20:23 2022 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni Gerçekleştirildi

  2022 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni Gerçekleştirildi Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen '2022 İhracatın Yıldızları' ödül töreninde, en fazla ihracat yapan firma temsilcilerine ödülleri verildi. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, Antalya, Isparta ve Burdur'da 2 bin 600'ün üzerinde firmanın ihracat yaptığını belirtti. Çavuşoğlu, ihracatçıların zorluklara rağmen mücadeleyi bırakmadıklarını ve 11 ayda 2 milyar 400 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 • Dün Dün 18:52 ABD'de Mortgage Faiz Oranları Düşüyor

  ABD'de Mortgage Faiz Oranları Düşüyor ABD'de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mortgage başvuruları ise artış gösterdi. Yeniden finansman başvuruları güçlü seyrederken, konut satın alma başvuruları düşük kalmaya devam ediyor.

 • Dün Dün 18:41 Forbes'un En Güçlü 100 Kadın Listesinde Afrika'dan 3 İsim

  Forbes'un En Güçlü 100 Kadın Listesinde Afrika'dan 3 İsim Forbes'un hazırladığı 'Dünyanın En Güçlü 100 Kadını' listesinde bu yıl Afrika'dan 3 isim yer aldı. Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo Iweala, Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan ve Nijeryalı medya patronu Mo Abudu listede yer aldı.

 • Dün Dün 18:31 BIST 100 Endeksi 202,36 Puan Azalarak Kapandı

  BIST 100 Endeksi 202,36 Puan Azalarak Kapandı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 202,36 puan azalarak 7.855,06 puandan kapandı. Gün içinde en düşük 7.855,06, en yüksek 8.112,39 puanı gören BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 2,51 azalışla 7.855,06 puandan tamamladı. Altının ons fiyatı 2028 dolar, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise 75,4 dolardan işlem görüyor.

 • Dün Dün 18:26 Diyarbakır OSB, Dubai The Big 5 fuarına katıldı

  Diyarbakır OSB, Dubai The Big 5 fuarına katıldı Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ve sanayiciler, dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Dubai The Big 5 fuarına katıldı. Başkan Fidan ve sanayiciler, Türk İş Konseyi yetkilileri ile bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu. Ayrıca, Dubai Başkonsolosu ve Dubai Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ile bir toplantı gerçekleştirildi ve iş fırsatları hakkında sunum yapıldı.

 • Dün Dün 18:26 BIST 100 Endeksi Günü Yüzde 2,51 Değer Kaybederek Tamamladı

  BIST 100 Endeksi Günü Yüzde 2,51 Değer Kaybederek Tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,51 değer kaybederek 7.855,06 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,45 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 2,62 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren yüzde 5,81 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu. ABD'de özel sektör istihdamı, kasımda piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

 • Dün Dün 18:08 Tariş Pamuk Birliği Seçimlerinde Aydın ve Söke Kooperatifleri Ortak Hareket Edecek

  Tariş Pamuk Birliği Seçimlerinde Aydın ve Söke Kooperatifleri Ortak Hareket Edecek Tariş Pamuk Birliği'nin seçimli olağan genel kurulu öncesi Aydın ve Söke Kooperatifi yönetimi ortak hareket etme kararı aldı. Söke ve Aydın Tariş Pamuk Kooperatifleri, çiftçilerin ve üreticilerin kazançlarını arttırmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla bir araya geldi.

 • Dün Dün 18:07 New York Borsası, Fed'in faiz indirimlerine başlayacağı beklentisiyle yükselişe geçti

  New York Borsası, Fed'in faiz indirimlerine başlayacağı beklentisiyle yükselişe geçti New York borsası, iş gücü piyasasındaki soğuma sinyallerinin ardından ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağına dair beklentilerin güçlenmesiyle güne yükselişle başladı. ABD'de açıklanan iş gücü verileri, piyasalarda pozitif bir seyir izlenmesine neden oldu ve 10 yıllık tahvil faizi 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

 • Dün Dün 18:01 ABD'nin dış ticaret açığı ekimde arttı

  ABD'nin dış ticaret açığı ekimde arttı ABD'nin ekim ayındaki dış ticaret açığı bir önceki aya göre yüzde 5,1 artarak 64,3 milyar dolara yükseldi. Ülkenin ihracatı azalırken ithalatı ise arttı. Çin, AB ve Kanada ile olan ticaret açığı ise artış gösterdi.

 • Dün Dün 17:48 Hepsiburada üçüncü çeyrekte 24,3 milyar TL toplam satış hacmine ulaştı

  Hepsiburada üçüncü çeyrekte 24,3 milyar TL toplam satış hacmine ulaştı ticaret platformu Hepsiburada, 2023 yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

 • Dün Dün 17:44 Altın Fiyatları Düşüşte

  Altın Fiyatları Düşüşte Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogram fiyatı 1 milyon 866 bin liraya geriledi. Altın piyasasında, en düşük 1 milyon 864 bin lira, en yüksek 1 milyon 950 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı gün sonunda yüzde 3,6 azalışla 1 milyon 866 bin lira oldu. Standart altının kilogram fiyatı dün günü 1 milyon 936 bin liradan tamamlamıştı. KMKTP'de, altında gerçekleşen toplam işlem hacmi 4 milyar 594 bin 604,87 lira, işlem miktarı ise 2.126,61 kilogram oldu. Tüm metallerde toplam işlem hacmi ise 4 milyar 120 milyon 703 bin 57,52 lira düzeyinde gerçekleşti. Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar NMGlobal Kıymetli Madenler, Nadir Döviz ve Kıymetli Maden Ticareti, INTL HRM Kıymetli Madenler, Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler, Ahlatcı Metal Rafineri olarak sıralandı.

 • Dün Dün 17:29 Gümüşhane'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu için tanıtım toplantısı düzenlendi

  Gümüşhane'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu için tanıtım toplantısı düzenlendi Gümüşhane'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yılbaşından sonra 16 sektörde yatırımlara yüzde 50 ve 70 arasında hibe desteği verecek. TKDK destekleri için düzenlenen tanıtım toplantısına birçok yetkili ve yatırımcı katıldı.

 • Dün Dün 17:25 MATSO Başkanı: 2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz

  MATSO Başkanı: 2024 yılında iyi bir turizm sezonu bekliyoruz MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 2023 yılı turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak 2024 yılında iyi bir turizm sezonu beklediklerini söyledi. Güngör, turizmin 12 aya yayılması ve nitelikli hale getirilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

 • Dün Dün 17:05 ABD'de özel sektör istihdamı beklentilerin altında arttı

  ABD'de özel sektör istihdamı beklentilerin altında arttı ABD'de özel sektör istihdamı kasımda 103 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti. Özel sektör istihdamının bu dönemde 130 bin artması öngörülüyordu. İstihdam artışının büyük ölçekli işletmelerde 33 bin kişi, orta ölçekli işletmelerde 68 bin kişi ve küçük ölçekli işletmelerde 6 bin kişi olduğu belirtildi. Ücret artışındaki yavaşlama ise devam ediyor.

 • Dün Dün 17:05 Hepsiburada yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 126 büyüdü

  Hepsiburada yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 126 büyüdü Hepsiburada'nın toplam satış hacmi yılın 3. çeyreğinde 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 126 artarak 24,3 milyar TL'ye ulaştı.

Advertisement