Son dakika Kültür Sanat haberleri, Kültür Sanat son dakika, son dakika Kültür Sanat

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri

Kültür Sanat kategorisi, sanat dünyasındaki gelişmeleri, sanat etkinliklerini ve kültürel aktiviteleri içerir. Sanatçı profilleri, galeri sergileri, tiyatro oyunları ve kültür etkinliklerine dair haber ve incelemelere odaklanarak, okuyuculara kültür sanat dünyasındaki yenilikleri takip etme imkanı sağlar.

 • Çanakkale'de 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi
  16:55 Çanakkale'de 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali düzenlendi

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'nde, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden getirilen 300 deve arenaya çıktı. Binlerce vatandaşın ilgiyle izlediği renkli güreşlerin sonunda kazanan develerin sahiplerine kupa verildi. Festivale çeşitli siyasi ve yerel yöneticiler de katıldı.

 • İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak
  16:39 İstanbul Bu Hafta Sanat Dolu Etkinliklere Ev Sahipliği Yapacak

  İstanbul bu hafta, geniş bir yelpazede birbirinden farklı etkinliklerle, yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı konser, sergi, tiyatro ve performanslara sahne olacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları, İstanbul Devlet Opera ve Balesi gibi kurumlar tarafından sahnelenecek oyunlar ve operalar, müzisyenlerin konserleri, atölye etkinlikleri ve devam eden sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 • Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi
  15:54 Kütahya'da Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu sahnelendi

  Kütahya'da Yüzüncü Yıl Tarih Kültür Sanat ve Fotoğraf Derneği tiyatro ekibinin hazırladığı Beşikten Cepheye adlı tiyatro oyunu, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin yaşandığı Dumlupınar ilçesinde sahnelendi. Dernek Başkanı Saygılı, izleyicilere teşekkür etti.

 • Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na veda etti
  15:38 Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na veda etti

  Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Sizlerden asla ayrılmıyorum. Ayşe Ünlüce’yi sizlere emanet ediyorum. Ahmet Ataç ve Kazım Kurt ile birlikte Cumhuriyetçi Türk kadınının, bir hukukçunun, bizim yanımızda yetişen bir adayın kazanabileceğini gösterin” dedi.

 • Manisa Şifalı Otlar Festivali İkinci Kez Gerçekleştirildi
  15:27 Manisa Şifalı Otlar Festivali İkinci Kez Gerçekleştirildi

  Manisa Şifalı Otlar Festivali, Şehzadeleler Belediyesi Tarihi Kurşunlu Han'da düzenlendi. Festivalde birçok yabani ot sergilendi ve Şehzadeler Belediye Başkanı festivalin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirtti. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ise doğal beslenmenin önemine dikkat çekti. Festival koordinatörü Muzaffer Yurttaş ise Anadolu'da 12 bin tür şifalı bitki yetiştiğini ve festivallerin geleneksel hale getirileceğini söyledi.

 • İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı
  15:05 İstanbul Sanat Müzesi Haliç Tersanesi'nde Açıldı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç Tersanesi içinde konumlandırılan İstanbul Sanat Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tersaneyi restore ettiklerini ve kamusal bir yaşam merkezi haline getirdiklerini belirtti. Müze, performans sanatları merkezi, sergi alanları ve restoran gibi sosyal mekanlarıyla hizmet verecek.

 • İstanbul Kitapçısı'nda 'Büyüt Hayallerini' Projesi Söyleşisi
  14:58 İstanbul Kitapçısı'nda 'Büyüt Hayallerini' Projesi Söyleşisi

  Akademisyen ve sivil toplum gönüllüsü Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, gazeteci yazar Nebil Özgentürk ve illüstrasyon sanatçısı M. Kutlukhan Perker ile İstanbul Kitapçısı'nda bir söyleşi gerçekleştirdi. 'Büyüt Hayallerini' projesi ve 'İlham Veren Adımlar' kitabı hakkında bilgi verildi.

 • Sakarya'da Özel Çocuklar Renkli Boyalarla Eserler Yarattı
  14:49 Sakarya'da Özel Çocuklar Renkli Boyalarla Eserler Yarattı

  Sakarya'da Dünya Ressamlar Günü kapsamında özel çocuklar, renkli boyaları damlatma tekniğiyle kumaşa işleyerek rengarenk eserler ortaya çıkardı. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, özel çocukların toplum içindeki yerinin güçlendirilmesi ve yeteneklerinin keşfedilmesi amaçlandı. Öğrenciler, Jackson Pollock'un eserlerinden ilham alarak kendi hayal dünyalarındaki manzaraları kumaşa döktü.

 • Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 'özel çocukları' Dünya Ressamlar Günü'nü unutamayacakları bir etkinlikle kutladı
  14:34 Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 'özel çocukları' Dünya Ressamlar Günü'nü unutamayacakları bir etkinlikle kutladı

  Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Sosyal Gelişim Merkezi'nde özel çocuklar, Dünya Ressamlar Günü'nde damlatma tekniğiyle renkli bir eser oluşturdu.

 • İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Giacomo Puccini'yi ölümünün 100. yıl dönümünde anacak
  14:15 İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Giacomo Puccini'yi ölümünün 100. yıl dönümünde anacak

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, ünlü İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin ölümünün 100. yıl dönümünde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde konser düzenleyecek. Konserde orkestranın şefliğini İtalyan Massimiliano Caldi yapacak ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi soprano sanatçısı Ceren Aydın, Puccini'nin seçilmiş operalarından aryalar seslendirecek. Konser 8 Mart'ta saat 20.00'de başlayacak.

 • Baba Ocağını Restore Edip Kültür Evinine Çevirdi
  13:25 Baba Ocağını Restore Edip Kültür Evinine Çevirdi

  Bayburt'ta yaşayan marangoz ustası Ömer Keleş, baba ocağını restore ederek kültür evine dönüştürdü. Evde bin adetin üzerinde antika ve nostaljik eşya sergileniyor. Keleş, bu işi kendi imkanlarıyla yaparken, Bayburtlu yetkililerden manevi destek bekliyor.

 • Arabeskin Babası Müslüm Gürses'in Vefatının 11. Yılında Anma Töreni
  13:21 Arabeskin Babası Müslüm Gürses'in Vefatının 11. Yılında Anma Töreni

  Arabesk ve halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses, vefatının 11. yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreniyle anıldı. Gürses'in sevenleri, mezarın etrafına asılan posterlerle birlikte atkılarla mezarlığa geldi. Anmada hayır lokması, simit ve lokum dağıtılırken Adana'nın ünlü acılı ütü tostu yapıldı. Gürses'e benzeyen kişiler de törene katılarak hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

 • Marangoz ustası, baba ocağını kültür evine dönüştürdü
  12:41 Marangoz ustası, baba ocağını kültür evine dönüştürdü

  Bursa'da uzun yıllar yaşadıktan sonra Bayburt'a dönen marangoz ustası Ömer Keleş, baba ocağını kültür evine çevirdi. Kendi imkanlarıyla restore ettiği evde binlerce antika ve nostaljik eşyayı sergileyen Keleş, turistlerin ilgisini çekiyor. Keleş, antika tutkusunu kazancının yarısını bu eşyalara harcayarak sürdürüyor. Bayburtlu yetkililerden manevi destek bekleyen Keleş, gelecek nesillere bir şeyler bırakmak amacıyla bu işe devam etmek istediğini belirtiyor.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı Antalya'da AntTalks Etkinliğinde Konuştu
  12:30 Prof. Dr. İlber Ortaylı Antalya'da AntTalks Etkinliğinde Konuştu

  Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği AntTalks etkinliği kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Antalyalılarla buluştu ve yerel yönetim geleneği konusunda söyleşi gerçekleştirdi.

 • Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, resim ve fotoğraf sergisini ziyaret etti
  12:25 Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, resim ve fotoğraf sergisini ziyaret etti

  Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bozüyük Sanat Atölyesi ile düzenlenen resim ve fotoğraf sergisini ziyaret etti. Sergide yer alan eserler hakkında bilgi alan Başkan Bakkalcıoğlu, sergiye katılanları tebrik etti.

 • Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği Üyeleri Tarafından Kurulan Bando Takımı Gösteri Yapmaya Hazırlanıyor
  12:03 Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği Üyeleri Tarafından Kurulan Bando Takımı Gösteri Yapmaya Hazırlanıyor

  Kastamonu'da Halime Çavuş Kadın Derneği üyeleri tarafından kurulan bando takımı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gösteri yapacak. Dernek üyeleri, farkındalık yaratmak ve keyifli zaman geçirmek amacıyla kurulan bando takımıyla ulusal düzeyde de gösteriler yapmayı hedefliyor. Kadın bando takımında her yaş grubundan kadın yer alıyor ve takımın ilk gösterisi büyük bir heyecanla bekleniyor.

 • Kayseri'deki 700 yıllık Köşk Medrese, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor
  11:31 Kayseri'deki 700 yıllık Köşk Medrese, kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor

  Kayseri'deki yaklaşık 700 yıllık Köşk Medrese, restorasyonun ardından kültür ve sanat merkezi olarak hizmet vermeye başlayacak. Medrese, çeşitli etkinliklerle ramazan ayında hizmete açılacak. Medresenin içinde Alaeddin Eretna ve ailesinin mezarının bulunduğu kümbet de yer alıyor. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, medresenin tarihi ve kültürel değerini vurgulayarak, buranın Türk İslam merkezi olarak kullanılacağını belirtti.

 • Ouchhh, Ay'a yapay zeka veri sanat eseri gönderen ilk sanat stüdyosu oldu
  11:14 Ouchhh, Ay'a yapay zeka veri sanat eseri gönderen ilk sanat stüdyosu oldu

  Dijital sanat eserleri üreten Türk sanat stüdyosu Ouchhh, Ay'a yapay zeka veri sanat eseri gönderen ilk sanat stüdyosu oldu. Ouchhh Stüdyonun kurucu ortakları Ferdi Alıcı ve Eylül Duranağaç Alıcı'nın 'Human Cell Atlas' adlı eseri geçen haftalarda SpaceX roketi ile Ay'a iniş yaptı. Eser, dünya prömiyerini Art Dubai'de gerçekleştirdi ve İstanbul dahil dünyanın pek çok sanat başkentinde sergilenecek.

 • Diyarbakır'da binlerce çocuk tiyatroyla tanışıyor
  11:14 Diyarbakır'da binlerce çocuk tiyatroyla tanışıyor

  Diyarbakır merkez Bağlar Kaymakamlığı ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle hayata geçirilen 'Tiyatro Sanata Bağlar Projesi'yle binlerce çocuk tiyatro ile tanışıyor. Proje kapsamında öğrenciler, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyunları izleyerek kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Proje ile özellikle kırsaldaki çocuklara ulaşmayı hedefleyen ekipler, ilçe merkezi ve kırsaldaki toplam 7 bin 655 öğrencinin tiyatro ile buluşmasını sağlayacak.

 • Ataşehir Belediyesi'nin 5. Klasik Müzik Festivali Başladı
  11:01 Ataşehir Belediyesi'nin 5. Klasik Müzik Festivali Başladı

  Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Klasik Müzik Festivali, Adıyaman Filarmoni Orkestrası'nın açılış konseriyle başladı. Festival, 16 Mart'a kadar devam edecek.

 • SAHA Studio, İstanbul, Mardin ve Rotterdam'dan sanatçıları ağırlıyor
  10:01 SAHA Studio, İstanbul, Mardin ve Rotterdam'dan sanatçıları ağırlıyor

  SAHA Studio, 2023 kasım, 2024 haziran döneminde İstanbul, Mardin ve Rotterdam'dan programa davet ettiği sanatçılar Mehmet Ali Boran, İrem Günaydın, Gizem Karakaş, Merve Kılıçer ve İrem Tok'u ağırlıyor. Sanatçıların yeni eserleri ve araştırma süreçleri, Unkapanı'ndaki İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nda paylaşıldı. Program, sanatçıların eserlerini inceleme fırsatı sunuyor ve bir sonraki gösterim haziran ayında gerçekleştirilecek.

 • Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Sanat Atölyesi Sergisini Ziyaret Etti
  09:29 Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Sanat Atölyesi Sergisini Ziyaret Etti

  Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Bozüyük Sanat Atölyesi'nde yapılan çalışmaların sergilendiği etkinliği ziyaret etti. Sergide yer alan eserlerin sahiplerini tebrik eden Başkan Bakkalcıoğlu, başarılarının devamını diledi.

 • Claire Denis, Doha Film Enstitüsü'nde Sinema Günleri'nde Konuştu
  09:23 Claire Denis, Doha Film Enstitüsü'nde Sinema Günleri'nde Konuştu

  Fransız senarist ve yönetmen Claire Denis, Doha Film Enstitüsü tarafından düzenlenen '2024 Qumra Sinema Günleri'nde ustalık sınıfında konuştu. Denis, senaryo yazım sürecinde karakterlerin perspektifinden senaryoyu defalarca elden geçirdiğini ve işbirliğinin önemine vurgu yaparak, sinema sektöründe olmanın en iyi yanının işleri başka insanlarla tartışabilmek olduğunu belirtti. Ayrıca, şiddeti asla karşılıksız olarak tasvir etmeyeceğini ve filmlerinde Afrika'daki sömürgeciliğe odaklandığını ifade etti.

 • Çayırova Belediyesi Ramazan Ayına Doğru Programı Düzenledi
  09:13 Çayırova Belediyesi Ramazan Ayına Doğru Programı Düzenledi

  Çayırova Belediyesi'nin düzenlediği 'Ramazan Ayına Doğru' programları kapsamında Necmettin Nursaçan ve Şair Mustafa Aygül, vatandaşlar ile bir araya geldi. Programda konuşan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, belediyenin gönül belediyeciliği çalışmalarını anlattı.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İbradı'da Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı
  01:35 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İbradı'da Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın İbradı ilçesinde düzenlenen Ormana Kültür Gecesi'ne katıldı. Ersoy, konuşmasında İbradı'nın turizm potansiyelini vurgulayarak, yapılan yatırımlardan bahsetti ve İbradı'nın kültür ve turizmde hak ettiği ilgiyi görmesi gerektiğini belirtti.

 • Müslüm Gürses, ölüm yıl dönümünde hayranları tarafından anıldı
  00:19 Müslüm Gürses, ölüm yıl dönümünde hayranları tarafından anıldı

  Ünlü sanatçı Müslüm Gürses'in ölüm yıl dönümünde İzmir'de hayranları bir araya gelerek pilav ve lokma hayrı düzenledi. Etkinlikte Müslüm Gürses'in şarkıları söylenirken, hayranlar tarafından 'Müslüm Baba'yı unutmadık, unutmayacağız' mesajları verildi.

 • Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nda unutulmaz bir konser verdi
  20:37 Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nda unutulmaz bir konser verdi

  Piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu, Sirkeci Garı'nın tarihi bekleme salonunda konser verdi. Uğurlu, konser öncesi yaptığı açıklamada tren ve garlara olan özel bağını dile getirerek, projeyi görüntüler eşliğinde tasarladığını belirtti. Konserde, demiryollarının önemi, Anadolu'nun trenleri, Hicaz Demiryolu, Cumhuriyet trenleri ve Gazze gibi konular işlendi. Uğurlu, sanatın umuttan yana olduğunu vurgulayarak, tarihi hatırlatmanın önemine dikkat çekti.

 • Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı
  20:23 Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı

  Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı. Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Sergi, 8 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

 • İranlı Sanatçıdan Depremzedelere Destek: 'Kufi'nin Gözyaşları' Sergisi
  20:05 İranlı Sanatçıdan Depremzedelere Destek: 'Kufi'nin Gözyaşları' Sergisi

  İranlı hat sanatçısı Sanaz Alborsi, Kahramanmaraş merkezli depremzedeler anısına 'Kufi'nin Gözyaşları' sergisini hazırladı. Sergi, 5 Mart'ta Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde açılacak ve 24 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek. Alborsi, depremin etkilediği 11 şehri Türkiye haritası üzerinde tek tek resimleyerek, tuvale yansıttı. Sergide toplam 29 eser yer alacak ve sergideki tablolardan elde edilecek gelirin yarısı depremzedelere bağışlanacak.

 • Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni dönem için vizyonunu ve projelerini açıkladı
  18:21 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni dönem için vizyonunu ve projelerini açıkladı

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ulaşımı kolaylaştırmak ve trafiği rahatlatmak için birçok proje hazırladıklarını belirtti. Aktaş, 2035 yılı ulaşım ana planında yer alan Demirtaş-Çalı metro hattına başlayacaklarını ve toplam raylı sistem hattını 89 kilometreye çıkaracaklarını söyledi. Ayrıca, kentsel dönüşüm projeleri, yeşil alanlar, akıllı şehir yönetimi ve gençlere yönelik destekler gibi konular da açıklandı.

 • Ahmet Hamdi Tanpınar, Osmangazi'de geleceğe taşınıyor
  18:19 Ahmet Hamdi Tanpınar, Osmangazi'de geleceğe taşınıyor

  Osmangazi Belediyesi, Ahmet Hamdi Tanpınar'ı vefatının 62'inci yıldönümünde düzenlenen sempozyum ile anıyor. Seçkin akademisyenler ve edebiyatçılar, Tanpınar'ın kişiliği ve eserleri üzerine bilgiler veriyor.

 • Gençler Arası Kültür Sanat Yarışmaları Ege Bölge Finali Manisa'da Gerçekleşti
  17:45 Gençler Arası Kültür Sanat Yarışmaları Ege Bölge Finali Manisa'da Gerçekleşti

  Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençler Arası Kültür Sanat Yarışmaları Ege Bölge Finali, Manisa'da renkli ve çekişmeli bir atmosferde gerçekleşti. İzmir, Kütahya, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak ve Afyon'dan gelen lise ve üniversite öğrencileri, Türkiye finali için birbirinden yetenekli performanslar sergiledi. Yarışmada birinci olanlar belirlendi ve Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Tuncay Ulusan, gençleri tebrik ederek önemli bir organizasyonun parçası olmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

 • Türkiye'nin İlk Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Başladı
  17:37 Türkiye'nin İlk Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Başladı

  Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye'nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (Sosyalfest) başladı. Festivalde halk oyunları gösterisi, müzik dinletileri ve konuşmalar yer aldı. Festival kapsamında 35 üniversite ile kurumsal paydaşlık protokolü imzalandı. Etkinlikler arasında sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri ve atölye çalışmaları da bulunuyor.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de yeni bir kütüphane açılışına katıldı
  17:32 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de yeni bir kütüphane açılışına katıldı

  Bakan Işıkhan, Midyat ilçesindeki Millet Bahçesi'nde açılan kütüphane ile Mardin'in gençlerinin okuyarak ve öğrenerek zaman geçireceğini belirtti. Ayrıca, kütüphanenin Prof. Dr. Talip Yaşar Alp'in ismini taşıyacağını ve bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Açılışta konuşan Vali Akkoyun ve Belediye Başkanı Şahin de kütüphanenin önemine vurgu yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Talas Belediyesi, İlyas Yalçıntaş'ı Kayserililerle buluşturdu
  16:46 Talas Belediyesi, İlyas Yalçıntaş'ı Kayserililerle buluşturdu

  Talas Belediyesi, Erciyes Pediatri Akademisi Kongresi ve Türk Dünyası Erciyes Çocuk Nörolojisi Kongresi çerçevesinde düzenlenen konsere İlyas Yalçıntaş'ı davet etti. Kayseri Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konserde sanatçı birbirinden güzel eserler seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, konserde sanatseverlere yazın açık hava konseri sözü verdi.

 • Türkiye Maarif Vakfı, Kamerun'da Kültür Şenliği Düzenledi
  16:27 Türkiye Maarif Vakfı, Kamerun'da Kültür Şenliği Düzenledi

  Türkiye Maarif Vakfı, Kamerun'un başkenti Yaounde'de düzenlenen Kültür Günü Programı kapsamında kültür şenliği düzenledi. Türkiye'nin Yaounde Büyükelçisi, veliler ve öğrencilerin katıldığı şenlikte, 15 ülkeden öğrencisi bulunan okulda kültürel dans gösterileri yapıldı. Ayrıca, katılan ülkelere ait yemek, kıyafet ve enstrümanlar tanıtıldı. Kamerun'da FETÖ'den devralınan 6 okul, TMV bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor.

 • Üçüncüsü düzenlenen 'Başkente Değer Ödülleri' sahiplerini buldu
  16:24 Üçüncüsü düzenlenen 'Başkente Değer Ödülleri' sahiplerini buldu

  Medya Ankara Haber Portalı tarafından düzenlenen 'Başkente Değer Ödülleri' töreninin üçüncüsü 1 Mart 2024'te gerçekleştirildi. Törende, Ankara'ya değer katan isimlere ödülleri takdim edildi. Siyaset, iş dünyası, spor, bürokrat ve sanat camiasından birçok isim yoğun katılım gösterdi. 2023 yılında başkentte hizmetleri ve başarıları ile ön plana çıkan milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar, idareciler, STK temsilcileri, sanatçılar, sporcular ve iş dünyasından birçok isim ödüllendirildi.

 • Prof. Dr. Serpil Sancar, Türk Kadınlar Birliği'nin 100. kuruluş yıl dönümünde konferans verdi
  16:19 Prof. Dr. Serpil Sancar, Türk Kadınlar Birliği'nin 100. kuruluş yıl dönümünde konferans verdi

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Prof. Dr. Serpil Sancar, Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen konferansta kadın hakları ve eşitlik konularında Türkiye ve dünya örneklerini paylaştı. Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ayşe Uzunlu da birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 • Abant Gölü Milli Parkı'nda Çiğdemler Çiçek Açtı
  15:59 Abant Gölü Milli Parkı'nda Çiğdemler Çiçek Açtı

  Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant Gölü Milli Parkı'nda, endemik bitki türlerinden sarı ve mor çiğdemler çiçek açtı. Abant'ta hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle karlar erimeye başladı. Konaklamak ya da günübirlik tatil için milli parka gelenler, Abant'ın eşsiz manzarasına karşı göl çevresinde vakit geçirdi.

 • İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu
  15:51 İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu

  Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde genç bir kuklacı olan Berkant Demir, İpek Yolu üzerinde gerçekleşen kültürel alışverişin, halklar ve uluslar arasında güçlü bağlar kurduğunu vurguladı. Karagöz oyununun toplumsal olaylara ışık tuttuğunu ve insanları eğlendirerek eğitmeyi amaçladığını belirten Demir, oyunun hala popülerliğini koruduğunu söyledi.

 • Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı
  15:48 Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Karaköy Otopark Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda tarihi buluntular ortaya çıktı. İBB ekipleri, buluntuları ilgili kurullara bildirdi ve kazılar genişletilerek devam edecek. Proje tamamlandığında Karaköy, 7000 metrekarenin üzerinde bir meydan kazanacak.

 • Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konseri
  15:15 Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konseri

  Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konserinde Rumeli Orhan ve Kemal sahne aldı. Konserde, Eyüpsultanlılar halk oyunları gösterileri, birbirinden güzel ikramlar ve sürpriz hediyelerle buluştu.

 • Moda ikonu Iris Apfel 102 yaşında hayatını kaybetti
  15:08 Moda ikonu Iris Apfel 102 yaşında hayatını kaybetti

  Renkli kıyafetleri, enerjisi ve gözlükleriyle moda tarihine ismini altın harflerle yazdıran Iris Apfel, 102 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri
  14:59 Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri

  Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında doğan ve ailesiyle Medine'ye gittiği 1939'a kadar Türkiye'de yaşayan şair ve mütefekkir Ali Ulvi Kurucu, doğumunun 102. yılında anılıyor. Kurucu'nun hayatı, eğitimi ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir.

 • Trabzon'da Öğrencilerden Kurulan Ekip Yardıma İhtiyacı Olanlara Yardım Ediyor
  14:39 Trabzon'da Öğrencilerden Kurulan Ekip Yardıma İhtiyacı Olanlara Yardım Ediyor

  Trabzon'da çıraklık eğitimi alan öğrencilerden oluşan 'İyilik Neferleri' adlı ekip, yardıma ihtiyacı olanlara yemek pişiriyor, eşyalarını onarıyor veya kuaförlük hizmeti veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Değerler Eğitimi' projesi kapsamında kurulan ekip, haftada bir gün ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ziyaretler gerçekleştiriyor. Proje sayesinde öğrenciler hem mesleklerini icra ediyor hem de iyilik yapma fırsatı buluyor.

 • Batman Belediyesi tarafından düzenlenen Batman Film Günleri başladı
  14:23 Batman Belediyesi tarafından düzenlenen Batman Film Günleri başladı

  Batman Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Batman Film Günleri' başladı. Batman Valisi Ekrem Canalp, sinemanın önemine vurgu yaparak, tiyatroyu da desteklememiz gerektiğini belirtti. Festivalde onur ve başarı ödülleri verildi ve çeşitli filmler gösterildi. Etkinlik, Batman'ı daha da güzelleştirir ve mevsimini değiştirir.

 • Türkiye, Orta Doğu'nun ve Bölgesindeki Ülkelerin Güvenli Limanıdır
  14:12 Türkiye, Orta Doğu'nun ve Bölgesindeki Ülkelerin Güvenli Limanıdır

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatay Özdemir, Türkiye'nin güvenli liman olduğunu belirterek, "Türkiye, Orta Doğu'nun ve bölgesindeki ülkelerin güvenlik noktasında ilk başvurduğu, diplomatik krizlerde kapısı ilk çalınan, ekonomik problemlerde ilk yardım istediği hami...

 • Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı
  13:54 Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı

  Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı konuk etti. Erbay, yaptığı konuşmada Türk milletinin artık at sırtından inerek Kaan ile göklere hükmetmeye başladığını belirtti.

 • Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı
  13:53 Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı

  Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde düzenlenen Bursa 21. Kitap Fuarı'nın açılışı yapıldı. Fuar, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde 300'ün üzerinde marka, yayınevi ve sivil toplum kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Fuar kapsamında panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirilecek.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor
  13:34 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi'nde şantiye gezileri düzenleyecek. Geziye katılmak isteyen vatandaşlar, 'https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras' linki üzerinden başvuruda bulunabilecek.

 • Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı
  13:31 Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı

  Avustralya'nın başkenti Kanberra'da her yıl düzenlenen Enlighten Festivali 1-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

 • İzmir Avrupa Caz Festivali Ella Fitzgerald konseriyle başlıyor
  13:24 İzmir Avrupa Caz Festivali Ella Fitzgerald konseriyle başlıyor

  Bu yıl 31'incisi düzenlenecek İzmir Avrupa Caz Festivali, 7 Mart'ta Ella Fitzgerald'ın eserlerinin yorumlanacağı bir konserle başlayacak. Konserde Ayşegül Yeşilnil, Ella Fitzgerald'ın eserlerini seslendirecek. Festival, İKSEV, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli konsolosluklar tarafından düzenlenen konser ve etkinliklerle 20 Mart'a kadar devam edecek.

 • Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı
  13:15 Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı

  Gaziantep'te Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri' fotoğraf sergisi, bir alışveriş merkezinde açıldı. Serginin açılışına Gaziantep Valisi Kemal Çeber, askeri yetkililer, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Sergi, yarın akşam 20.00'ye kadar ziyaret edilebilecek.

 • İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu
  13:13 İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu

  Malatya'da düzenlenen halk oyunları minikler (A) karma yarışmasında, Kale ilçesini temsil eden İzollu İlkokulu minikler halk oyun ekibi il ikincisi oldu. Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Merkez Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmada İzollu İlkokulu Halk Oyunları Topluluğu ilçeye dönerek ödüllerini aldı. Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, öğrencileri okullarında ziyaret ederek, emeği geçen hocaları ve öğrencileri tebrik etti.

 • Yalova'da Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu
  13:06 Yalova'da Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Yalova'da faaliyet gösteren MyYalova Dergisi tarafından düzenlenen ödül töreninde başarılı belediye başkanları ve firmalara plaket verildi. Törende jüri özel ödülünü Karaderili Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karaderili kazandı. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise 'Kentsel Planlama' ve 'Kültür Sanata Katkı' kategorilerinde 2 ödüle birden layık görüldü.

 • Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu sahnelenecek
  12:40 Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu sahnelenecek

  Ünlü gastronomi araştırmacısı Şefika Günyel ve deneyimli tiyatro oyuncusu Ayşegül Başkan'ın başrollerini paylaştığı 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu, Kadıköy Yeldeğirmeni'nde bulunan Tiyatro Dellarte'de izleyicilerle buluşacak. Oyun, kadınların içsel gücünü ve yaşadıkları zorlukları anlatan etkileyici bir hikaye sunuyor. 'Kuş Misali', 2 Mart ve 15 Mart tarihlerinde sahnelenecek ve biletler BiletiniAl platformu üzerinden temin edilebilecek.

 • Artvin Murgul'da kadınlar bakır işlemeciliği kursuna katılıyor
  12:25 Artvin Murgul'da kadınlar bakır işlemeciliği kursuna katılıyor

  Artvin'in Murgul ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan bakır işlemeciliği kursuna katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Yöredeki maden ocaklarından çıkan bakır ülke ekonomisine katkı sağlarken, kadınlar da bakırdan yapılan ürünleri geleneksel motiflerle süslüyor. Usta öğretici Zehra Kadıoğlu, kursiyerlerin hem meslek öğrendiğini hem de yaptıkları ürünleri satarak gelir elde ettiklerini belirtti. Kadınlar, bakır işlemeciliği sayesinde hem zaman geçiriyor hem de meslek öğreniyor.

 • Alman Wittelsbach Hanedanı'nın kraliyet sarayı Münih Rezidansı ziyaretçilerini ağırlıyor
  12:01 Alman Wittelsbach Hanedanı'nın kraliyet sarayı Münih Rezidansı ziyaretçilerini ağırlıyor

  Alman Wittelsbach hanedanı hükümdarlarının kraliyet sarayı olan Münih Rezidansı, tarih meraklılarının dikkatini çeken bir turistik mekan. Sarayın odaları ve sanat koleksiyonları, Wittelsbach hanedanının seçici zevkine ve politik hırsına ışık tutuyor. 1385'te inşa edilen ve yıllar içinde genişletilen saray, 1918'de hanedanlık sona erene kadar kullanıldı. Bugün ise dev bir sanat müzesi olarak hizmet vermektedir. Sarayda Wittelsbach ailesinin koleksiyonundan birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca Cuvillies Tiyatrosu'nda müzik performansları da düzenlenmektedir.

 • Edirne'deki Makedon Kulesi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor
  11:55 Edirne'deki Makedon Kulesi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

  Edirne Müzesi Müdürü Şahan Kırçın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının ikinci etap çalışmalarına geçildiğini açıkladı. Kulede yapılacak çalışmaların yaklaşık 1 yıl süreceği ve restorasyonun tamamlandıktan sonra ziyaretçilere açılacağı belirtildi. Makedon Kulesi, Roma döneminden kalma bir yapı olup, tarihi süreç ve görsellerle ziyaretçilere sunulacak.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şantiye gezileri düzenleyecek
  11:40 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şantiye gezileri düzenleyecek

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi'nde şantiye gezileri düzenleyecek. Başvurular internet üzerinden yapılacak.

 • Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor
  11:37 Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor

  Gaziantep'te restorasyon çalışmalarının ardından hizmete giren tarihi Şeker Hanı'nda geleneksel motiflerle işlenen gümüş ürünler yurt içi ve yurt dışında alıcı buluyor. Hanın üst katında gümüş ziynet eşyası imalatı yapılırken alt kısmında oluşturulan mağazada ise üretilen eşyalar satışa sunuluyor. Hanın dış çevresinde yapılan ve avlusunda bulunan kafede de alışverişe gelenlere kentin yöresel yemekleri ikram ediliyor. Ziyaretçiler hem gümüş işlemeciliğini görme fırsatı buluyor hem de kente özgü yöresel lezzetleri tadabiliyor.

 • AGD Kayseri Şubesi'nden Şehitler Gecesi ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı Anma Programı
  11:23 AGD Kayseri Şubesi'nden Şehitler Gecesi ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı Anma Programı

  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kayseri şubesi tarafından düzenlenen 'Şehitler Gecesi ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı Anma Programı'nda konuşmalar yapıldı ve sanatçı Osman Gündüz'ün ezgileriyle devam etti.

 • 2024 Qumra Sinema Günleri, 'Bye Bye Tiberias' Belgesel Filmiyle Başladı
  11:17 2024 Qumra Sinema Günleri, 'Bye Bye Tiberias' Belgesel Filmiyle Başladı

  Doha Film Enstitüsü tarafından düzenlenen 2024 Qumra Sinema Günleri, 'Bye Bye Tiberias' belgesel filminin gösterimiyle başladı. Etkinlikte, sinemaseverler ve sektör temsilcileri bir araya geldi. Etkinlik kapsamında birçok film gösterimi ve ustalık sınıfı eğitimleri gerçekleştirilecek.

 • Opera ve Sinema Sanatçısı Altan Günbay'ın Vefatının 10. Yılı
  11:12 Opera ve Sinema Sanatçısı Altan Günbay'ın Vefatının 10. Yılı

  Opera, sinema ve müzik alanında eserler veren çok yönlü sanatçı Altan Günbay'ın vefatının üzerinden 10 yıl geçti. Günbay, 1931 yılında Konya'da doğdu ve sanat hayatına Ankara Devlet Konservatuvarı'nda başladı. Birçok filmde rol alan ve opera sahnelerinde başarıyla yer alan Günbay, Türk sinemasının önemli karakter oyuncularından biri olarak tanındı. Ayrıca müzikler besteledi ve yapımcılık da yaptı. Günbay, 2014 yılında hayatını kaybetti.

 • Art Dubai'de yapay zeka ve minyatür sanatı bir araya geldi
  11:11 Art Dubai'de yapay zeka ve minyatür sanatı bir araya geldi

  Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getiren Art Dubai'nin 17. edisyonu, 3 Mart'a kadar devam edecek. Fuarda Arjantinli sanatçı Florencia S.M. Brück'ün yapay zeka ve minyatür sanatını birleştiren 9 eseri sergilendi. Eserler, yapay zeka robotu Chatgpt ile oluşturuldu ve Blockchain teknolojisiyle NFT olarak hazırlandı. Ayrıca, Art Dubai, Gazze'deki sivillere destek amacıyla fon toplama kampanyası düzenliyor.

 • Bilecik Belediyesi Ücretsiz Tiyatro Oyunlarıyla Çocukları Buluşturuyor
  11:11 Bilecik Belediyesi Ücretsiz Tiyatro Oyunlarıyla Çocukları Buluşturuyor

  Bilecik Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sahne alan tiyatro oyunlarıyla çocuklar, sevdikleri çizgi film karakterleriyle buluşuyor. Oyunlar hem eğlendiriyor hem de öğretiyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeniden Sinematek Gösterimleri
  11:05 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yeniden Sinematek Gösterimleri

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Mart ayındaki "Yeniden Sinematek" gösterimlerinde "Değişen Dünya ve Geçmişe Özlem" temasıyla dört film, İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

 • Müslüm Gürses'in Albümlerinin Yönetmeni ve Bestecisi Anlattı
  11:05 Müslüm Gürses'in Albümlerinin Yönetmeni ve Bestecisi Anlattı

  Arabeskin Babası olarak tanınan Müslüm Gürses'in albümlerinin yönetmeni, aranjörü ve bestecisi Ali Osman Erbaşı, sanatçının yaşamını ve müzik kariyerini anlattı. Erbaşı, Gürses'in insanlığını, yüce gönüllülüğünü ve arkadaşlığını özlediğini belirtti. Müslüm Gürses'in repertuvarını geniş kitlelere hitap edecek şekilde düzenlediğini ve her kesimin dinlediği bir sanatçı haline geldiğini söyleyen Erbaşı, Gürses'in dürüst, iyi niyetli ve samimi bir kişilik olduğunu vurguladı.

 • Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ Görev Süresinin Son Meclis Toplantısında Mesajlar Verdi
  10:54 Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ Görev Süresinin Son Meclis Toplantısında Mesajlar Verdi

  Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, görev süresinin son meclis toplantısında dikkat çekici mesajlar verdi. Bornova Belediye Meclisi'nde 5 yıl boyunca tüm partilerin gruplarıyla uyum içinde bir çalışma sergilediklerini söyleyen Bornova Belediye Başkanı İduğ, 'Bornova'ya 5 yıl boyunca hizmet etmiş olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum' dedi. Meclis toplantısının ardından Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi'nde tüm meclis üyelerinin ve bürokratların katılımıyla yemek düzenlendi.

 • Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu Yeni Sezona Bomba Gibi Girdi
  10:28 Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu Yeni Sezona Bomba Gibi Girdi

  Afyonkarahisar Belediye Şehir Tiyatrosu'nun yönetmenliğini Hasan Elmas'ın yaptığı 'Eyvah Yine Karıştı' isimli oyun, gönülleri fethetti. Yaklaşık üç ay süren prova çalışmalarının ardından tiyatroseverlerin karşısına çıkan oyuncular, performanslarıyla izleyiciden tam not aldı.

 • Yalova'da düzenlenen etkinlikte 'My Yalova Vizyon Ödülleri' sahiplerini buldu
  10:27 Yalova'da düzenlenen etkinlikte 'My Yalova Vizyon Ödülleri' sahiplerini buldu

  Yalova'da düzenlenen etkinlikte, My Yalova dergisi tarafından jüri ve halk oylarıyla belirlenen 22 kişi ve kuruma ödüller verildi. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Kentsel Planlama kategorisinde ikinci kez ödül aldı ve kentsel dönüşüm çalışmalarının devam edeceğini açıkladı. Ayrıca, kültür sanata katkı ödülü de alan Tutuk, Yalova'nın kültür sanat şehri olma hedefini vurguladı. Diğer kategorilerde ise Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ve Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel ödüllerini aldı. Tören, diğer önemli isimlerin katılımıyla sona erdi.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Gençlerle Buluştu
  10:06 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Gençlerle Buluştu

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca'da bulunan kitap kafe ve kütüphaneyi ziyaret ederek gençlerle sohbet etti. Başkan Soyer, gençlerin sorularını yanıtlarken, demokrasi mücadelesinin önemine vurgu yaptı ve süse, püse yatırım yapmadığını belirtti.

 • Tenedos Antik Kenti kazılarında çocuk mezarlığı keşfedildi
  10:03 Tenedos Antik Kenti kazılarında çocuk mezarlığı keşfedildi

  Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde yapılan Tenedos Antik Kenti kazıları sırasında, nekropolis alanında çok sayıda çocuk mezarı bulundu. Kazılar sonucunda, erken yaşta ölen çocukların farklı türde mezarlarla birlikte gömüldüğü ve ölü hediyeleriyle birlikte gömüldüğü belirlendi. Kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından desteklenmektedir.

 • Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa'da Sanat Etkinliğinde
  09:29 Çin İslam Minyatür Okulu Kurucusu Bursa'da Sanat Etkinliğinde

  Çin İslam Minyatür Okulu kurucusu Ali Lei Gong ve oğlu Said Chuanyi Lei, Bursa'da düzenlenen 'Çin Kaligrafisi ve Minyatür Performansı' etkinliğinde güzel sanatlar öğrencileriyle bir araya geldi. Gong, Çin minyatürü sanatına İslam unsurlarını ekleyen ilk sanatçı olarak tanımlandı. Etkinlikte sanatçının hayatı ve sanatı hakkında bilgiler verildi ve öğrencilere minyatür çizim teknikleri aktarıldı.

 • Türk-İslam Sanatının Geometrik Desen Ustası Dr. Serap Ekizler Sönmez, Viyana Yunus Emre Enstitüsünde Konferans Verdi
  03:13 Türk-İslam Sanatının Geometrik Desen Ustası Dr. Serap Ekizler Sönmez, Viyana Yunus Emre Enstitüsünde Konferans Verdi

  Dr. Serap Ekizler Sönmez, Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen konferansta, geometrik desenlerin İslam medeniyetindeki önemini anlattı. Konuşmasında, geometrik desenlerin birbirleriyle etkileşime girerek çeşitli tasarımlar oluşturduğunu ve bu tasarımların sadece yüzeyde değil, aynı zamanda düşünsel derinlikte de anlamlar taşıdığını vurguladı. Ayrıca, geometrik desenlerin tasarım ve bilimin uyum içinde olduğunu belirtti ve bu sanatın matematiksel işleyişin anlaşılmasıyla sonsuz sayıda farklı tasarım oluşturulabileceğini ifade etti.

 • Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı gerçekleştireceklerini söyledi
  02:11 Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı gerçekleştireceklerini söyledi

  Beyoğlu Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın adayı Haydar Ali Yıldız, yerel seçimlerin ardından gerçekleştirmeyi planladığı projeleri açıkladı. Yıldız, Eyüpsultan Beyoğlu Pierre Loti Miniatürk Teleferik Hattı'nı Murat Kurum başkanlarıyla birlikte gerçekleştireceklerini belirtti. Ayrıca, çocuklara ve gençlere yönelik projeler, metro hattı ve otopark gibi çalışmaların da yapılacağını söyledi.

 • Genç Kart Başvuruları Başladı
  00:13 Genç Kart Başvuruları Başladı

  Uzun bir süredir merakla beklenen Genç Kart uygulaması, Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte nihayet başladı. Genç Kart, 18 yaşına giren gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine ücretsiz veya indirimli şekilde katılım sağlamalarını sağlayan bir karttır. Başvurular e-Devlet platformu üzerinden yapılabilecektir.

 • Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi
  01 Mar Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

  Başkentte bir üniversitenin Konferans Salonu'nda düzenlenen 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi, 'Kapılar ve Direniş' temasıyla gerçekleştirildi. Gecede Filistin şiirleri seslendirilirken, Türk şiirinin önde gelen şairlerinin eserleri yorumlandı ve dünya şiirinden örnekler sergilendi. Birikim Orkestrası da şarkı, türkü ve ezgileriyle programa eşlik etti. Yazar Necip Evlice, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve davetliler de etkinliğe katıldı.

 • Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı
  01 Mar Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 11. kez başladı. Festivalde Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'dan gelen tiyatro grupları 19 oyunla temsillerini gerçekleştirecek. Festival, tiyatronun insanları birleştiren gücünü vurgulayarak, Balkan ülkeleri arasındaki kardeşlik ve birlik köprüsünü güçlendirmeyi hedefliyor.

 • Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı
  01 Mar Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı

  Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı kapsamında, 8 ülkeden 80 akademisyen ve sanatçının eserlerinden oluşan Uluslararası Jürili Karma Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kamp, 3 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.

 • İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi
  01 Mar İstanbul Sinema Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi

  İstanbul Sinema Müzesi, 200 yıla yaklaşan barok mimarisiyle dikkati çeken ve dünyanın en iyi sinema müzeleri arasında yer alan bir aday olarak Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri'ne aday gösterildi. Müze, yenilikçi süreçleri teşvik etmek amacıyla verilen bu ödülle uluslararası alanda daha da tanınacak.

Advertisement