AP'deki Türkiye Eleştirileri ve Füle'nin Ankara'ya Önereceği Yasa Tasarılarını Tarama Planı... - Son Dakika

AP'deki Türkiye Eleştirileri ve Füle'nin Ankara'ya Önereceği Yasa Tasarılarını Tarama Planı...

13.03.2014 13:53
AP'deki Türkiye Eleştirileri ve Füle'nin Ankara'ya Önereceği Yasa Tasarılarını Tarama Planı..., System.String[]

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Türkiye Raporu ve buna ilişkin karar tasarısı görüşülürken Türkiye'deki son gelişmeler konusunda parlamenterler veya üst düzey AB yetkililerince dile getirilen eleştirilerin yanısıra Avrupa Komisyonunca, yasaların TBMM'den geçmeden önce Ankara'da AB yetkililerince taranmasını öngören bir kontrol mekanizmasını içeren yeni bir planı önereceği açıklaması da dikkat çekici bulundu.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Türkiye Raporu ve buna ilişkin karar tasarısı görüşülürken Türkiye'deki son gelişmeler konusunda parlamenterler veya üst düzey AB yetkililerince dile getirilen eleştirilerin yanısıra Avrupa Komisyonunca, yasaların TBMM'den geçmeden önce Ankara'da AB yetkililerince taranmasını öngören bir kontrol mekanizmasını içeren yeni bir planı önereceği açıklaması da dikkat çekici bulundu.

EUObserver ve Deutsche Welle bu konudaki haber analizlerinde Berkin Elvan'ın ölümü dahil, Türkiye'deki son gelişmelerin AP'de yansımasını bulduğunu anlatıyor. EUObserver, AP'de Türkiye'ye desteğin azaldığını vurgularken oturumlarda AP üyelerinin ve AB yetkililerinin Berkin'e saygı gösterdiklerine dikkat çekiyor.

Deutsche Welle ise "AB, Türkiye'ye hem övgü hem de eleştiri sunuyor" başlığı altında AP üyelerinin Türkiye'de bazı olumlu gelişmelerinin yanısıra eleştirilecek bol şeyleri gördüklerini" söylüyor.

Bu arada, her iki haberde oturumlar sırasında söz alan Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin konuşması üzerinde duruluyor.

-TÜRKİYE RAPORTÖRÜ ERDOĞAN HÜKÜMETİNE FAZLA YAKIN OLMAKLA SUÇLANIYOR-

DW, "Türkiye'deki dramatik gelişmeler açık ki birçok üyeyi daha eleştirisel bir ton benimsemeye itti" dediği haberinde Alman Sol Partisi'nin Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'i "Erdoğan hükümetine fazla yakın" olmakla suçladığını kaydediyor.

Oomen Ruitjen'in Türkiye'de mevcut gelişmelere ilişkin "kaygı" dile getirse ve bağımsız yargı gereğini vurgu yapsa da Türkiye'nin "çok türbülans yaşandığı bir bölgede stratejik bir ortak olduğunu" ifade ettiğine işaret edildikten sonra Füle'nin "eleştirilerinin daha net olduğu" ifade ediliyor.

-"AB, YASALAR GEÇMEDEN ÖNCE KONTROL ETMEK İSTİYOR"-

Hem DW hem de EUObserver, AB'nin Türkiye ile "çalışma tarzını değiştirmesi gerektiğini" söyleyen Füle'nin bu doğrultuda yeni yasalar üzerinde düşünülüp hazırlanmasından önce daha yakın bir işbirliğini istediğine işaret ediliyor.

DW, "Avrupa Komisyonu, tasarıların Türk Parlamentosu'ndan geçmesinden önce bir çeşit ihtiyadi kontrol oluşturmayı umuyor ve Füle bu planı Türkiye'ye önümüzdeki haftalarda iletmeye söz verdi" derken EUObserver Füle "Önümüzdeki haftalarda Türk yasalarının benimsemeden önce Ankara'da AB yetkililerince taranacağı yeni bir süreç önereceğine işaret etti" ifadelerini kullandı.

-"AKLINI BAŞINA GETİRİNCEYE KADAR MÜZAKERELERİ KESMEK İSTİYORUZ"-

Haberlerde dikkat çekilen diğer bir unsur da Türkiye'nin AB müzakerelerini desteklemiş olan Almanya eski Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin liberal partisinin ağır toplarından AP üyesi Alexander Graf Lambsdorff'un "Türkiye'nin aklını başına getirinceye kadar vatandaşların özgürlüklerine ve yargı bağımsızlığına saygı göstermeye başlayıncaya kadar müzakereleri kesmek istiyoruz", "Türkiye'de, Çin ve İran'dan fazla fazla tutuklu gazeteci var ve şimdi Başbakan YouTube ve Twitter'i kapatmak istiyor" yolundaki sözlerine dikkat çekiliyor.

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Dünya AP'deki Türkiye Eleştirileri ve Füle'nin Ankara'ya Önereceği Yasa Tasarılarını Tarama Planı... - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Son Dakika! Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası düşen dolar tekrar yükselişe geçti Son Dakika! Kılıçdaroğlu'nu mektupla tehdit eden Alaattin Çakıcı hakkında soruşturma başlatıldı Tanımadığı biri tarafından kafasına bıçak saplanan adam, 3 gün sonra işe döndü Can Tanrıyar ve Tamar Oner, nikahtan önce Wedding Shower düzenledi Arabanın üstüne düşen dev beton parçasından saniyelerle kurtuldu! O anlar kamerada Korona test kuyruğunu protesto eden adam hastane önünde soyundu HES kodu zorunluluğu esnaf için yeni bir kazanç kapısı oldu Bursaspor'da 15 futbolcu sokağa çıkma yasağına takılıyor