Son Dakika Haberleri: Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında

Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında

AFP, Diyarbakır'daki Erdoğan ile Barzani buluşmasının amacının hız kesen barış sürecine ivme kazandırmak olduğunu yazdı.

16.11.2013 17:43

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'daki tarihi buluşması dış basında da yer buldu.

İşte tarihi gelişmeyle ilgili uluslararası ajansların geçtiği haberler:

"AMAÇ BARIŞ SÜRECİNE HIZ KAZANDIRMAK"

AFP: Erdoğan Iraklı Kürt liderle barış görüşmelerini başlattı.

Türkiye Başbakanı, Kuzey Irak liderini ilk kez Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı topraklarda ağırladı. Bu ziyaretle, hız kesen barış sürecine ivme kazandırılması amaçlanıyor.

Ankara Barzani'nin Türkiye'deki Kürtler arasındaki saygın imajını, onları müzakere masasına tekrar oturtmak için bir şans olarak görüyor.

DİYARBAKIR BULUŞMASINDAN BÜTÜN DETAYLAR

"AYNI ENDİŞEYİ TAŞIYORLAR"

Reuters: Erdoğan ve Iraklı Kürt lider ilişkileri cesaretlendirmek istiyor.

Irak Kürdistanı'nın lideri 20 yıldan bu yana ilk kez Türkiye'nin güneydoğusunu ziyaret etti. Bu seyahatin, cansız barış sürecine destek olması ve Türkiye'nin sorunlu güney sınırlarındaki nüfuzunu artırması hedefleniyor.

Barzani'nin ziyareti yerel politikanın ötesinde de anlamlar taşıyor. Türkiye ve Irak Kürdistanı Suriye'deki Kürt milislerin giderek artan nüfuzu konusunda aynı endişeyi taşıyor.

SonDakika.com - Son Dakika Haber - En Son Haberler
24 saat kesintisiz haber yayını
Hakkımızda | Reklam | İletişim
SonDakika.com Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 28.04.2015 13:20:51. #.231#
ŞUAN BURADASINIZ: Son Dakika Haberleri: Başbakan Erdoğan ile Mesut Barzani Buluşması Dış Basında
[Hata Bildir]