30 yılın ardından ilk kadın isim! Fransa'nın yeni Başbakanı Elisabeth Borne oldu - Son Dakika

30 yılın ardından ilk kadın isim! Fransa'nın yeni Başbakanı Elisabeth Borne oldu

16.05.2022 20:34

Fransa'da Jean Castex'in istifasından sonra boşalan başbakanlık görevine mevcut Çalışma Bakanı Elisabeth Borne getirildi. Borne, 1992'den beri bu göreve atanan ilk kadın siyasetçi unvanına sahip oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yeni Başbakanını belirledi. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, 61 yaşındaki Elisabeth Borne'un Başbakan olarak atandığı ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği belirtildi.

ÇEŞİTLİ BAKANLIKLARDA GÖREV ALDI

Borne, Macron'un ilk cumhurbaşkanlığı döneminde sırasıyla Ulaştırma Bakanı (2017-2019), Ekoloji Bakanı (2019-2020) ve Çalışma Bakanı (2020-2022) olarak görev aldı.

FRANSA'NIN İKİNCİ KADIN BAŞBAKANI

Borne, Fransa 5. Cumhuriyeti'nin ikinci kadın başbakanı oldu. Fransa'nın ilk kadın başbakanı Edith Cresson, 2 Nisan 1992'de görevden ayrılmıştı. Böylelikle yeni Başbakan Elisabeth Borne, 30 yıl aradan sonra Fransa'daki ilk kadın başbakan unvanını aldı.

YORUMLAR (2)
  • Nurullah Bey: İster Ermeni İster Yahudi kim olursanız olun. Unutmayın bu ülkede yaşıyorsanız bu ülkenin vatandaşı iseniz buraya bu ülkeye düşmanlık yapmayı bırakın. Ülkenin ve ülke vatandaşları nın değerlerine saygı gösterin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Muslera'ya Fransa Ligi'nden talip çıktı! Galatasaraylı taraftarları üzüntü sardı Muslera'ya Fransa Ligi'nden talip çıktı! Galatasaraylı taraftarları üzüntü sardı Irak'taki Şii ittifak: Yeni hükümet bölgesel ve uluslararası kabul gören bir yöntem benimsemeli Irak'taki Şii ittifak: Yeni hükümet bölgesel ve uluslararası kabul gören bir yöntem benimsemeli Bakan Kasapoğlu, Makaralı Yay Kadın Milli Takımı'nı tebrik etti Bakan Kasapoğlu, Makaralı Yay Kadın Milli Takımı'nı tebrik etti
Kaynak: AA

Son Dakika Dünya 30 yılın ardından ilk kadın isim! Fransa'nın yeni Başbakanı Elisabeth Borne oldu - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement