Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi - Son Dakika
BBC

Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi

03.03.2017 04:41
Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı.

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı. Uluslararası Pokes Federasyonu'nun seçtiği 11 profesyonel oyuncuların hepsi bir bilgisayara karşı kaybetti.

Uluslararası Poker Federasyonu'nun seçtiği 11 profesyonel oyuncu, tek bir bilgisayara karşı kaybetti.

Science dergisinin haberine göre, bilgisayar ve poker oyuncuları 4 hafta boyunca 3 bin el poker oynadı.

Dergi, bilgisayarın günümüzün en popüler poker oyunu olan Texas Hold'em'de insanlara karşı kazanması yapay zeka araştırmalarında bir adım ileri gidildiği yorumunu yaptı.

DeepStack bilgisayar programı, Kanada'daki Alberta Üniversitesi ve Prag'daki Çek Teknik Üniversitesi'nden bilim insanlarının ortak çalışmasının ürünü.

Programın 'tam bilgiyle oynanan oyunlarla Go ve satranç gibi eksik bilgiyle oynanan oyunlar arasında köprü kurarak pokerde kazandığı' belirtildi. Bunu yaparken de DeepStack, her karar öncesinde stratejisini gözden geçirdiğini ve böylece 'hiyerarşik bir otomatik öğrenme biçimi' geliştirdi.

Oyun teorisinde 'eksik bilgiye dayalı' dinamik oyunlar, bir oyuncu diğer oyuncuların hamlelerini bilmediğinden muhakeme yeteneği gerektiriyor.

Alberta Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Bowling, "Poker yapay zeka için uzun süredir zorlu bir problemdi" derken bu oyundaki 'eksik bilgiye dayalı yapıyı', "Oyuncular oyun sırasında aynı perspektif ve bilgiye sahip olmuyorlar" ifadeleriyle anlattı.

DeepStack, oyunun geneli hakkında hesaplama yapmıyor, her durum için doğru stratejiyi belirliyor.

Prof. Dr. Bowling "Her durumu değerlendirmeyi öğrenmesi için sistemi eğittik" derken, "Her bir durum mini bir poker oyunu gibi. Tek bir poker oyununu çözmek yerine, program bu mini poker oyunlarının milyonlarcasını çözüyor. ve bunlrın her biri programın poker oyunun oynanışıyla ilgili önsezilerini geliştiriyor" ifadelerini kullandı.

Programın tüm karmaşıklığına rağmen düşünme süresi ortalama 3 saniye sürüyor.

YORUMLAR
500
G7 Zirvesi'nde liderler Putin'le dalga geçti: Hepimiz Putin'den daha sert olduğumuzu göstermeliyiz! G7 Zirvesi'nde liderler Putin'le dalga geçti: Hepimiz Putin'den daha sert olduğumuzu göstermeliyiz! Hatayspor, Fildişi Sahilli forvet Hamed Enzo'yu kadrosuna kattı Hatayspor, Fildişi Sahilli forvet Hamed Enzo'yu kadrosuna kattı Rusya'dan 43 Kanada vatandaşına daha yaptırım Rusya'dan 43 Kanada vatandaşına daha yaptırım
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Bilgisayar İlk Kez Pokerde İnsanı Yendi - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement