Mısır Devrim Şehitlerini Anıyor - Son Dakika
Dünya

Mısır Devrim Şehitlerini Anıyor

Mısır Devrim Şehitlerini Anıyor

Mısırlı bir grup muhalif, halk ayaklanması sırasında ve daha sonra yaşanan çatışmalarda güvenlik kuvvetlerince öldürülenler için başkent Kahire'de anma töreni düzenledi.

01.01.2012 22:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mısırlı bir grup muhalif, halk ayaklanması sırasında ve daha sonra yaşanan çatışmalarda güvenlik kuvvetlerince öldürülenler için başkent Kahire'de anma töreni düzenledi.

Talat Harp Meydanı'nda toplanan muhalifler, sivil isyanın başladığı 25 Ocak tarihinden bugüne kadar çatışmalarda hayatını yitiren 800'den fazla insan için sembolik bir tören gerçekleştirdi.

Güvenlik kuvvetleri tarafından öldürülen aktivitistler için duaların okunduğu törende sivil yönetim isteği bir kez daha yinelendi.

Olaylarda ölenlerin resimlerini taşıyan göstericiler, onların anısına mumlar yaktılar.

Yüksek Askeri Konsey aleyhine zaman zaman slogan atan grup, devrim şehitlerini hiçbir zaman unutmayacaklarını söylediler.

Mısır'da 30 yıllık Hüsnü Mübarek rejimine karşı 25 Ocak 2011'de halk ayaklanması başlamış ve çıkan olaylarda 800'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Mübarek'in görevlerini orduya devrederek istifa ettiği 11 Şubat 2011 tarihinden itibaren ise çeşitli nedenlerle muhalifler ile güvenlik kuvvetleri arasında değişik tarihlerde yaşanan çatışmalarda 200'den fazla kişi daha yaşamını yitirmişti. - KAHİRE

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Mısır Devrim Şehitlerini Anıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yunanistan tarafından denize bırakılan göçmenler sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı
  16:12 Yunanistan tarafından denize bırakılan göçmenler sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Yunanistan tarafından Ege Denizi'ne bırakılan düzensiz göçmenlerin sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığını duyurdu. MSB tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'a ait sahil güvenlik unsurlarının düzensiz göçmenleri taşıyan 2 adet botu denize bırakarak bölgeden ayrıldığı görüntülendi. Durum ivedilikle Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirilerek düzensiz göçmenlerin kurtarılması sağlandı.

 • Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanlar helikopterle tahliye ediliyor
  16:05 Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanlar helikopterle tahliye ediliyor

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Antalya'da meydana gelen teleferik kazası sonucu Konya'dan havalanan AS-532 Couger tipi helikopterin, mahsur kalan vatandaşları tahliye etmek için çalışmalara devam ettiğini duyurdu.

 • İran Devrim Muhafızları İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi
  15:47 İran Devrim Muhafızları İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi

  İran Devrim Muhafızları, Hürmüz Boğazı'nda İsrail bağlantılı bir kargo gemisini ele geçirdi. İran devleti haber ajansı IRNA, Muhafızlara ait bir helikopterin Portekiz bayraklı MSC Aries gemisine el koyduğunu ve İran sularına yönlendirdiğini bildirdi. Bu olay, Tahran'ın bölgeyi deniz trafiğine kapatabileceği yönündeki uyarısından günler sonra gerçekleşti.

 • Avustralya'da 7 kişinin öldüğü saldırının ayrıntıları ortaya çıktı
  15:21 Avustralya'da 7 kişinin öldüğü saldırının ayrıntıları ortaya çıktı

  Avusturalya'nın Sydney kentinde bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen bıçaklı saldırıda ölenlerin sayısı saldırganla birlikte 7'ye yükselirken saldırganın 40 yaşında bir erkek olduğu belli oldu. Olayın terör bağlantısının bulunmadığı tespit edildi.

 • İran, Hürmüz Boğazı'nda İsrail'le bağlantılı ticari gemiye baskın düzenledi
  15:01 İran, Hürmüz Boğazı'nda İsrail'le bağlantılı ticari gemiye baskın düzenledi

  İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı yakınlarında İsrail ile bağlantılı bir ticari gemiye helikopterle baskın düzenledi. İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne gerçekleştirdiği saldırıya misilleme olarak gerçekleşen bu olay, bölgedeki tansiyonu artırdı.

 • Avusturalya'da alışveriş merkezindeki bıçaklı saldırıda ölü sayısı 7'ye yükseldi
  14:44 Avusturalya'da alışveriş merkezindeki bıçaklı saldırıda ölü sayısı 7'ye yükseldi

  Avusturalya'nın Sydney kentinde bulunan bir alışveriş merkezinde gerçekleşen bıçaklı saldırıda ölenlerin sayısı saldırganla birlikte 7'ye yükseldi. Saldırganın 40 yaşlarında olduğunu belirten Yeni Güney Galler Emniyet Genel Müdürü Karen Webb, saldırının terör bağlantısı olmadığını açıkladı. Saldırıda 9 aylık bir bebek de hayatını kaybetti.

 • Gazze'de can kaybı 33 bin 634'e yükseldi
  14:43 Gazze'de can kaybı 33 bin 634'e yükseldi

  İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 686'ya, yaralı sayısı ise 76 bin 309'a yükseldi. Son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlenen 5 saldırıda 52 kişi hayatını kaybetti, 95 kişi yaralandı. Toplamda ise Gazze Şeridi'nde 190 gündür süren saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 686'ya, yaralı sayısı ise 76 bin 309'a ulaştı.

 • Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te bir numara oldu
  14:36 Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te bir numara oldu

  Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te yüzde 14,2'lik pay ile neredeyse 2022 seviyesini yakalayarak üst üste 7 yıldır dünyanın bir numaralı emtia ihracatçısı olmayı sürdürdü. Çin Ticaret Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü'nün raporuna göre, 2024 ve 2025'te dünya emtia ticaret hacminde kademeli bir toparlanma öngörülüyor. Çin, 2023 yılında dünyadaki ikinci en büyük emtia ithalatçısı oldu ve dünya ekonomisinin zorlu toparlanmasına rağmen istikrarlı bir performans sergiledi. DTÖ'nün raporunda ise küresel ekonomideki risk faktörleri nedeniyle belirsizlik olduğu uyarısı yapıldı.


Advertisement