Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor - Son Dakika

Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor

08.09.2012 11:30
Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor, System.String[]

Rusya, Cenevre'de mutabakata varılan Suriye barış planını ay sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşımaya hazırlanıyor.

Rusya, Cenevre'de mutabakata varılan Suriye barış planını ay sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşımaya hazırlanıyor. Rusya'nın pasifik kenti Vladivostok'da APEC zirvesi çerçevesinde Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la görüşmesinin ardından basına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD'li meslektaşımla da görüşmemde konuyu ele aldık. Rusya, BM Güvenlik Konseyi'nden Cenevre mutabakatını onaylamasını isteyecek" dedi. Güvenlik Konseyi'nin ay sonunda Suriye gündemi ile toplanması planlanıyor.

30 Haziran'da Suriye krizinin çözümü için Türkiye'nin dahil olduğu dünya ülkeleri Cenevre'de bir yol haritası belirlemişti. İktidar ve muhalefetin yer alacağı geçiş hükümetinin kurulmasında mutabakat sağlanırken, Suriye lideri Beşşar Esed'in geleceği konusu belirsiz kalmıştı. Rusya Cenevre mutabakatına göre Esed'in yönetimden ayrılmaması gerektiğini savunurken, Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Esed'in yeni yönetim yapısında yer almayacağı açıklamıştı.

Lavrov zirve çerçevesinde yaptığı açıklamada ABD'nin Suriye ve İran'a yönelik yaptırımlarının Rusya'nın ekonomik çıkarlarına zarar verdiğini savundu. Rus Bakan, "Suriye ve İran'a yönelik ABD'nin tek yönlü yaptırımları Rusya'nın çıkarlarını doğrudan etkiliyor. Özellikle bankacılık sektörünü…" dedi.

Washington Esed ve diğer yöneticilere seyahat yasağı getirirken, banka hesaplarını dondurmuştu. Amerikalı şirketleri Suriye'de iş yapmalarını yasaklayan ABD, Suriye devlet petrol şirketi Sytrol'a da yaptırım uyguluyor.

Rusya'nın Suriye'de yaptırım konusuna destek vermediğini, yaptırımların bugüne kadar herhangi bir olumlu sonuç doğurmadığını savunan Lavrov, Suriye muhalefeti ile yapılan konferansları da desteklediklerini belirtti.

ANTARTİKA'DA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Lavrov ve Clinton görüşme öncesi Antartika bölgesinde işbirliği anlaşması imzaladı. İki bakanın parafe ettiği anlaşmaya göre Rusya ve ABD bölgesel alanda ikili işbirliğini güçlendirecek ve Bering Boğazı'nda ortak çalışmalarda bulunacak.

Clinton da yaptığı değerlendirmede Rusya ve ABD'nin son yıllarda yeni stratejik silahlarda indirim anlaşması dahil olmak üzere ticaret ve yatırım alanlarında yapıcı sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Clinton iki ülke arasında iş ve turizm amaçlı seyahatler için vize kolaylığının da yürürlüğe gireceğini hatırlattı. ABD Başkanı Barack Obama yoğun seçim çalışmaları nedeni ile APEC zirvesinde yer almıyor.

Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor
Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor
Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Rusya, Suriye Krizini Güvenlik Konseyi'ne Getiriyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı 23:53 Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı 23:15 Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil 22:26 DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil
Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var 21:17 Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı 20:38 NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü 20:11 Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü
Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü 19:47 Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü Taliban, tek tek bütün dükkanları kapatıyor 16:20 Taliban, tek tek bütün dükkanları kapatıyor
Advertisement