Sırbistan'da Halk Sandık Başında - Son Dakika

Sırbistan'da Halk Sandık Başında

02.04.2017 17:34

Sırbistan'da halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başında.

Sırbistan'da halk yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başında. Seçmenler, yerel saat ile 07.00'den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Ülkede yaklaşık 7 milyon seçmenin oy vermesi bekleniyor.

Son yapılan kamuoyu yoklamaları ise bir önceki genel seçimde yüzde 48,25 oy alan Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki ittifak tarafından aday gösterilen Başbakan Vucic'in yüzde 50'nin üzerinde oy alarak seçimi ilk turda kazanacağını gösteriyor.

11 adayın yarışacağı cumhurbaşkanlığı seçiminde diğer adaylara pek şans tanınmıyor. Tabi farklı kimlikleriyle öne çıkan adaylar var. Onlardan biri NATO karşıtı tutumuyla sürekli gündeme gelen Sırp radikallerin lideri Vojislav Seselj.

Adaylar arasındaki en tanınmış isimlerden biri de Sırbistan'ın eski Dışişleri Bakanı ve 2012-2013 yıllarında BM Genel Kurulu Başkanlığı yapan Vuk Jeremic.

Sandıktan ikici çıkması muhtemel aday ise eski Kamu Denetçisi Sasa Jankovic. Dış politikada AB üyeliğini

savunan ancak NATO üyeliği konusunda "askeri tarafsızlık" yanlısı olan Jankovic, özellikle ekonomi alanında

Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi taraftarı.

Auteur:

Tags:Gepost: 02 april 2017

Sırbistan'da Halk Sandık Başında
Sırbistan'da Halk Sandık Başında
Sırbistan'da Halk Sandık Başında
Sırbistan'da Halk Sandık Başında

Avustralya halkı genel seçimler için sandık başında Avustralya halkı genel seçimler için sandık başında Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'ten, Avrupa Konseyi Başkanı Michel'e mangal ikramı Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'ten, Avrupa Konseyi Başkanı Michel'e mangal ikramı
Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Sırbistan'da Halk Sandık Başında - Son Dakika


Advertisement