Pençe-Kilit Operasyonu hakkında neler biliniyor? - Son Dakika
BBC

Pençe-Kilit Operasyonu hakkında neler biliniyor?

18.04.2022 09:42
Pençe-Kilit Operasyonu hakkında neler biliniyor?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki yeni bir askeri operasyon başlatıldığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyinde yeni bir askeri operasyon başlatıldığını açıkladı. Akar, "Irak'ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla terör hedeflerine yönelik kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece itibarıyla Pençe Kilit Operasyonu'nu başlatmıştır" dedi.

"Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedefleri önce hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı" diyen Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargâhlardan oluşan hedefleri başarıyla vurdu.

" Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurlarımız tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA'larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava hücum harekâtı ile bölgeye intikal etti.

"Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi."

Akar, operasyonu; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden takip etti.

Mezopotamya Haber Ajansı, ay başında Türkiye'nin Irak sınır hattına askeri yığınak yaptığını; Zap, Metîna ve Avaşin bölgelerine yönelik operasyon başlatılacağını bildirmişti.

Haberde, "Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) ortaklığında yapılacağı belirtilen operasyon için günlerdir karayolu ile Hakkari'nin Çukurca ilçesinin köylerine sevk edilen asker ve zırhlı araçlar, sınırın hattında konuşlandırıldı" ifadeleri yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud ??Barzani ile 15 Nisan'da İstanbul'da görüşmüştü.

YORUMLAR
500
Msb: Uzman Çavuş Serhat Bal Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde Şehit Oldu Msb: Uzman Çavuş Serhat Bal Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde Şehit Oldu Pençe-Kilit Operasyonu'nda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Enes Özgül'ün vasiyeti yürek parçaladı Pençe-Kilit Operasyonu'nda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Enes Özgül'ün vasiyeti yürek parçaladı Pençe-Kilit Operasyonu'nda bir askerimiz şehit oldu Pençe-Kilit Operasyonu'nda bir askerimiz şehit oldu
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Pençe-Kilit Operasyonu hakkında neler biliniyor? - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement