ABD'de sanayi üretimi nisanda beklentileri geride bıraktı - Son Dakika

ABD'de sanayi üretimi nisanda beklentileri geride bıraktı

17.05.2022 16:50
ABD'de sanayi üretimi nisanda beklentileri geride bıraktı

ABD'de sanayi üretimi, nisanda aylık bazda yüzde 1,1 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

ABD'de sanayi üretimi, nisanda aylık bazda yüzde 1,1 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), nisan ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede sanayi üretimi, nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 1,1 arttı. Bu dönemde piyasa beklentilerini aşan sanayi üretiminin yüzde 0,5 artması öngörülüyordu. Sanayi üretimi, mart ayında da yüzde 0,9 artmıştı.

İmalat sanayi üretimi de nisanda aylık yüzde 0,8'lik yükseliş kaydetti. Söz konusu dönemde imalat sanayi üretiminin yüzde 0,4 artması bekleniyordu. Piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösteren imalat sanayi üretimi, mart ayında da yüzde 0,8 artmıştı.

Ülkede, kapasite kullanım oranı da aynı dönemde 0,8 puanlık artışla yüzde 79'a çıktı. Bu dönemde kapasite kullanım oranına ilişkin piyasa beklentisi yüzde 78,6 olması yönündeydi. Kapasite kullanım oranı martta yüzde 78,2 olmuştu.

YORUMLAR
500
Fed'in stres testi ABD bankalarının şiddetli bir resesyonu atlatabileceğini gösterdi Fed'in stres testi ABD bankalarının şiddetli bir resesyonu atlatabileceğini gösterdi Fed Başkanı Powell, enflasyonla mücadele taahhüdünün 'koşulsuz' olduğunu söyledi Fed Başkanı Powell, enflasyonla mücadele taahhüdünün 'koşulsuz' olduğunu söyledi Yurt içi piyasalar TCMB'nin faiz kararına odaklandı Yurt içi piyasalar TCMB'nin faiz kararına odaklandı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ABD'de sanayi üretimi nisanda beklentileri geride bıraktı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement