ABD'nin İspanya Korkusu - Son Dakika

ABD'nin İspanya Korkusu

05.05.2012 08:34
ABD'nin İspanya Korkusu

Ekonomistler İspanya'nın temerrüte düşmesinin, ABD hisselerine yüzde 20 değer kaybettireceğini düşünüyor.

THE LİRA/ÖZEL- İspanya'nın durumu ekonomistleri endişelendiriyor. Ekonomistler, İspanya'nın temerrüte düşmesinin, ABD hisse senedi piyasalarından yüzde 20 sileceğini söylüyor.

Ekonomisinin 2011'in son çeyreği ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.3 daralmasıyla İspanya resmi olarak resesyona girdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's da ülkenin ve 16 bankanın notunu indirdi. Ülkedeki faizler de yükselerek, yatırımcıları endişelendiriyor.

"Büyük çöküntü yakın" kitabının yazarı ekonomist Harry Dent, İspanya'nın temerrüte düşeceğini, piyasaların ise şimdilik bunu inkar etmeyi sürdürdüğünü söyledi.

İspanya'nın işsizlik oranının, kamu ve özel sektör borcunun Yunanistan'ınkinin üzerinde olduğunun altını çizen Dent, ülkenin aynı zamanda en yüksek dış borcu olan ülkeler arasında da yer aldığını belirtti.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos yakın zamanda İspanyol hükümetinin kemer sıkma politikaları ve büyümesinin uyumsuz olduğunu söylemişti.

Kaynak: TheLira.com
YORUMLAR
500
İspanya'da düzenlenen Valencia Maratonu sona erdi İspanya'da düzenlenen Valencia Maratonu sona erdi Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz 2022 FIFA Dünya Kupası - İspanya, Fas maçı hazırlıklarına devam etti 2022 FIFA Dünya Kupası - İspanya, Fas maçı hazırlıklarına devam etti

Son Dakika Ekonomi ABD'nin İspanya Korkusu - Son Dakika

Bu haber TheLira.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. TheLira.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı TheLira.com kurumudur.

Advertisement