Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinin Temini - Son Dakika

Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinin Temini

05.06.2014 09:51
Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinin Temini

Akaryakıt harici petrol ürünlerinin, dahilde işleme rejimi kapsamında geçici ithalinde veya serbest bölgelere girişinde uygunluk yazısı istenmeyecek.

Akaryakıt harici petrol ürünlerinin, dahilde işleme rejimi kapsamında geçici ithalinde veya serbest bölgelere girişinde uygunluk yazısı istenmeyecek.

Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt içi ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, akaryakıt haricinde kalan petrol ürünü temin etmek isteyenler, öncelikle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenerek duyurulan elektronik altyapıyı kullanarak, bu alanlarda talep edilen bilgilerin girişini yapacak, imzalanan başvuru formunun bir sureti ve gerekli diğer belgelerle birlikte EPDK'ya müracaat edecekler.

Madeni yağ lisansı sahipleri, lisansına madeni yağ faaliyeti ile iştigal edebileceği hususu işlenmiş dağıtıcı lisansı sahipleri, piyasa faaliyeti kapsamındaki ürünler içerisinde madeni yağ işli ihrakiye teslimi lisansı sahipleri ile lisansına ihrakiye teslimi faaliyeti ile iştigal edebileceği hususu ve ihrakiye teslimi faaliyeti kapsamındaki ürünler içerisinde madeni yağ işlenmiş dağıtıcı lisans sahipleri haricinde aynı kişiye hem sanayici hem de ithalatçı sıfatıyla uygunluk yazısı verilmeyecek.

Akaryakıt harici petrol ürünlerinin; her bir serbest dolaşıma giriş beyannamesi başına 250 kilogramı ve ayda 4 beyannameyi aşmaması ya da temin edilecek ürünün azami 1 kilogram kapasiteli ambalajlar içinde olması koşuluyla yurt dışından temininde ve azami 25 kilogram kapasiteli ambalajlar içinde olmak koşuluyla yurt içinden temininde uygunluk yazısı aranmayacak.

Söz konusu  ürünlerin, dahilde işleme rejimi kapsamında geçici ithalinde veya serbest bölgelere girişinde de uygunluk yazısı istenmeyecek. - Ankara

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
EPDK, OHAL kapsamında bazı doğal gaz tüketicilerinin sayaç okuma işlemlerini durdurdu EPDK, OHAL kapsamında bazı doğal gaz tüketicilerinin sayaç okuma işlemlerini durdurdu EPDK, deprem bölgesindeki bazı elektrik tüketicilerinin sayaç okuma, fatura ve borç işlemlerini erteledi EPDK, deprem bölgesindeki bazı elektrik tüketicilerinin sayaç okuma, fatura ve borç işlemlerini erteledi

Son Dakika Ekonomi Akaryakıt Harici Petrol Ürünlerinin Temini - Son Dakika


Advertisement