Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL - Son Dakika

Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL

29.05.2022 10:35
Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL

Andırın ilçesindeki kayalıklarda şakayık ismi verilen çiçekler açtı. Endemik tür olan ve koruma altındaki çiçeği koparanlara 109 bin 593 lira ceza kesildiği bilgisi edinildi. Öte yandan bitkinin dünyada sadece Japonya, Türkiye ve Çin'de yetiştiği aktarıldı.

Doğal güzellikleri ve geniş ormanlık alanlarıyla Kahramanmaraş'ın en yeşil ilçelerinden biri olan Andırın, birçok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Halk arasında 'ayı gülü' olarak da bilinen, ana vatanı Japonya ve Çin olan ancak Türkiye'de de yetişen çiçeği koparanlara 109 bin 593 lira ceza uygulanıyor. Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, şakayık çiçeğini 2 yıl önce bölgede yaptıkları doğa gezisinde keşfettiklerini söyledi.

TOROS DAĞLARI'NIN ETEKLERİNDE YETİŞİYOR

Şakayıkların genelde mayıs ayının ortalarında çiçek açtığını belirten Doğan, "10-15 günlük bir süre sonra çiçekleri soluyor. Bu çiçek genelde Toros Dağları'nın 1500 ve 2000 rakımına sahip alanlarında yetişiyor. İlçemizin değişik yerlerinde de yetişiyor ama bu alanda, bu bölgede toplu olarak yetiştiği tek alan diyebiliriz. Biz elimizden geldiğince bu zenginliklerimizi tespit etmek, korumak istiyoruz, bu sebeple de her yıl kontrol ediyoruz.

Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL

"GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK İSTİYORUZ"

Bu çiçeğin bir dalının koparılmasının yaklaşık 110 bin lira cezası olduğunu biliyoruz. Gerçekten korunması gerekilen bir değerimiz. Biz de koparmadan seyrediyoruz, seviyoruz bu güzelliklerimizi gelecek nesillere taşımak istiyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR (2)
  • Talat Yılmaz: Ben Gümüşhane Kürtün ilçesinden 86 doğdum bu ayıgülü hep vardı köklü bir bitki yeryüzü şeklini aldığı zamandan beri yetişiyor. Yeni keşfedilmiş bırak bu yalanları Anadolu yu yeni tanımayı . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Gez göledi tarım arazilerine can suyu oluyor Gez göledi tarım arazilerine can suyu oluyor Bayram mesaisi başlayan halı yıkamacılardan temizlik önerisi- Hareketli kirlerin beslenme alanı halılar, evlerde filtre görevi üstleniyor- Ayda... Bayram mesaisi başlayan halı yıkamacılardan temizlik önerisi- Hareketli kirlerin beslenme alanı halılar, evlerde filtre görevi üstleniyor- Ayda... Başsavcı Çelik'ten veda ziyareti Başsavcı Çelik'ten veda ziyareti
Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Andırın'da şakayıklar açtı; koparmanın cezası 109 bin TL - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement