"Asgari ücrete ara zam olacak mı?" Bakan Bilgin yanıtladı: Görüşmeler sürüyor - Son Dakika

"Asgari ücrete ara zam olacak mı?" Bakan Bilgin yanıtladı: Görüşmeler sürüyor

24.06.2022 16:40

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari ücrete ara zam olacak mı?" sorusuna yanıt verdi. Bilgin, "Görüşme sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı bir canlı yayında memur ve asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde zam yapılacağını belirten Bakan Bilgin, asgari ücret zammı için de görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

"KAMU ÇALIŞANLARINA NEFES ALDIRACAĞIZ"

Bakan Bilgin, "Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40... Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız" diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILACAK MI?

Yılbaşında asgari ücrete yüzde 50'nin üzerinde zam yapıldığını hatırlatan Bilgin, "Yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu." dedi. "Temmuz ayında asgari ücrete ara zam olacak mı?" sorusuna yanıt veren Bilgin, "Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor. TÜİK'in açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Merkez Bankası'nın yüzde 3,77 beklentisinin de yansımasyla enflasyon farkı olarak memur ve emekli maaşlarına yüzde 40'a yakın zam yapılması bekleniyordu.

YORUMLAR (3)
  • Emekli Tahminci: 1 yilda piyasa 00 ile 700 arasi artis oldu,siz @ zam diyorsunuz hala bu ne demek ev kirası en dusuk 3000 tl olmuş, asgari ucret 4.250 tl,adaminbkirasini verince 1250 tl si kalıyor bununla telefon,elektrik,su internet yol parasina gider bu aile 1 ay ne yiyecek,tüp 3350 tl mutafaga gider,demekki asgari ucret 7600tl olmali,memurun yol harcirahi 10.500tl,kamyon 25000tl bu memur ne yapsın Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • Koray Demir: vermeyın zam falan secım zamanı goruceksınız anyayı konyayı bızde akp lıyız ama gercekten bu ısın cıvkı cıktı şaka gıbısınız devletı yonetemıyorsunuz artık Cevap Yaz 7 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Ekonomi 'Asgari ücrete ara zam olacak mı?' Bakan Bilgin yanıtladı: Görüşmeler sürüyor - Son Dakika


Advertisement