Dolar Merkez'e Meydan Okuyor - Son Dakika
Ekonomi

Dolar Merkez'e Meydan Okuyor

Dolar Merkez\'e Meydan Okuyor

Merkez Bankası, iki gündür döviz piyasasına 3.5 milyar doları aşkın müdahalede bulundu.

02.01.2012 17:49  Güncelleme: 08:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Merkez Bankası'nın dolarla savaşından şimdilik dolar galip çıkıyor. Merkez Bankası, 2011'in son işlem günü ve yeni yılın ilk günü döviz piyasasına doğrudan müdahalede bulundu.

Banka cuma günü piyasaya 3 milyar dolar döviz sattı. 1,91 seviyesinden başlayan satışla dolar önce 1,85'e kadar indi ama bu yetmedi. Dolar yüklü müdahaleye rağmen yeniden 1,88'in üzerine çıktı.

Yeni yılın ilk işlem gününde Merkez Bankası yine piyayasa doğrudan müdahalede bulunmayı tercih etti. Merkez bu kez 500-600 milyon dolarlık döviz satışı yaptı. 1,89'dan başlayan müdahaleyle dolar ilk etapta 1,87'ye kadar inse de doların soluğu yine kesilmedi. Dolar 1,88'in üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

YÜKSELİŞİ Mİ ENGELLEDİ?

Bankacılar, Merkez'in döviz satışlarıyla kurda daha ciddi bir yükselişi engellemiş olabileceğine de dikkat çekiyor.

MERKEZ NEDEN MÜDAHALE EDİYOR?

Merkez Bankası'nın piyasaya doğrudan müdahalesinin arkasında birkaç sebep yatıyor. Doğrudan müdahalenin nedenleri şöyle...

Kurdan kaynaklanacak enflasyon baskısını azaltmak: Merkez Bankası, temel hedefi olan fiyat istikrarını zedeleyecek enflasyon artışına karşı önlem almak istiyor.

Piyasaya mesaj vermek: Merkez belirli bir kur hedefi olmasa da, "1,90'ın üzerini istemiyorum" mesajını veriyor.

Spekalif atakların önünü kesmek: Kurda oluşacak spekülatif bazlı ani yükselişlerin önüne geçmek için Merkez "Ben buradayım" diyor.

REZERV 90 MİLYAR DOLARIN ALTINA İNDİ

Merkez Bankası'nın piyasaya müdahaleleri öncesi toplam rezervi 93 milyar dolar düzeyindeydi. Müdahaleler sonrası Merkez'in rezervleri de 90 milyar doların altına indi.

BAŞKAN 'TL YARIŞAMAZ' DEMİŞTİ

Merkez Bankası'nın hamlelerine rağmen doların bir türlü düşmemesi Başkan Erdem Başçı'nın sözlerini akıllara getirdi. Başçı geçen haftaki açıklamasında, TL'nin Euro'ya karşı sağlam durabileceğini, dolar ile yarışamayacağını söylemişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Dolar Merkez'e Meydan Okuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement